ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" грудня 2020 р. Справа № 924/1092/20
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В., при секретарі судового засідання Маєвській Н.В., розглянувши матеріали справи
за позовом акціонерного товариства "Харківобленерго" м. Харків
до товариства з обмеженою відповідальністю "Харків Рівер Таун" м. Хмельницький
про стягнення 80589,11 грн.
Представники сторін:
від позивача: Оганян Л.А. - за довіреністю від 22.05.2020р.
від відповідача: не з`явився
У судовому засіданні відповідно до ст.240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
В С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство "Харківобленерго" м. Харків звернувся з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Харків Рівер Таун" м. Хмельницький про стягнення 80589,11 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на порушення відповідачем умов заяви-приєднання до Договору споживання про надання послуг з розподілу електричної енергії від 04.12.2018 на умовах договору про постачання електричної енергії № 737/7726 від 27.01.2017р. в частині розрахунків оплати послуг з розподілу електричної енергії. Так, відповідачем допущено прострочення оплати рахунків за розподіл електричної енергії за період з січня 2020р. по липень 2020р.
Ухвалою суду від 12.10.20р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №924/1092/20, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження та підготовче провадження призначено 05.11.2020р.
За результатами підготовчого засідання 05.11.2019р. постановлено ухвалу про оголошення в підготовчому засіданні перерви до 19.11.2020р.
Ухвалою суду від 19.11.2020р. закрито підготовче засідання та призначено справу №924/1092/20 до судового розгляду по суті на 02.12.2020р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Відповідач повноважного представника у засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав, причини не повідомив. Про дату, час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 16.11.2018р. №1446 та положень абз. 16 п. 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії'" від 13.04.2017р. №2019-VIII АТ „Харківенерго" мало право на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом на підставі відповідних ліцензій та укладених договорів.
З 01.01.2019 відповідно до Постанови № 1446 позивач є оператором системи розподілу (далі - ОСР) та здійснює діяльність з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме, на території Харківської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, та не є постачальником електричної енергії.
Основними нормативно-правовими документами, які встановлюють вимоги та регулюють взаємовідносини між ОСР, електропостачальниками та споживачами (разом - Учасники роздрібного ринку), є, зокрема, Закон, Кодекс систем розподілу (далі - КСР), затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. № 310, та Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. № 312 (далі - Постанова № 312), в яких визначені права, обов`язки та відповідальність сторін.
Доступ до системи розподілу та послуги з розподілу надаються ОСР з 01.01.2019р. усім споживачам, електроустановки яких приєднані до мереж ОСР на території його діяльності на підставі публічного договору приєднання - Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - Договір), який укладається між Товариством та споживачем, з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України, за типовою формою договору, що є додатком № 3 до Правил та розміщений на офіційному сайті Позивача.
04.12.2018р. відповідачем - ТОВ „Харків Рівер Таун" підписано заяву приєднання до Договору.
Заява-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про постачання електричної енергії №0008 від 01.06.2010р. (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо).
Договір споживача з розподілу вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання та/або сплати за рахунком, який надсилається одночасно з Договором споживача про розподіл та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов Договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії (п. 4 Постанови № 312, п.п. 1.2.15, п.п. 2.1.6 Правил).
Відповідно до абз. 3 п. 5 Постанови № 312, з дати набрання чинності договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії ОСР надає послуги комерційного обліку споживачам.
Відповідно до п. 1.2 Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, умови Договору розроблені відповідно до Закону та Правил, та є однаковими для всіх споживачів, що відповідає положенням ст. 633, 634 ЦК України.
ТОВ "Харків Рівер Таун" підписав заяву-приєднання до договору на умовах договору про постачання електричної енергії від 27.01.2017р. №737/7726 та продовжив споживання електричної енергії після 31.12.2018р., вважається, що пропозиція позивача - АТ „Харківобленерго" відповідачем - ТОВ „Харків Рівер Таун" прийнята та договір на умовах діючого на той час договору про постачання електричної енергії між АТ „Харківобленерго" укладений 04.12.2018р.
Відповідно до п. 11.1 Договору, цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 01.01.2020р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є основним документом та визначає зміст правових відносин, прав та обов`язків сторін. Зокрема, укладення Договору означає, що між розподільчою організацією та споживачем досягнуто згоди з усіх його умов.
Відповідно до п. 2.1.5. Правил - Договір споживача про надання послуг розподілу (передачяі) електричної енергії в частині розрахунків за послуги оператора системи діє, якщо згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією відповідного електропостачальника оплату послуг з розподілу (передачі) електричної енергії забезпечує споживач.
Згідно із пп.1 п. 5.1.1 Правил, п. 11.8.1. КСР та пп.1 п. 7.1 Договору, Оператор системи має право на отримання своєчасної оплати за надання послуги з розподілу електричної енергії та перетікання реактивної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України.
Оплата послуг, наданих ОСР, здійснюється за тарифами (цінами), які встановлюються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики. Тарифи (ціни) на послуги оператора системи оприлюднюються операторами систем у порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Згідно п. 1 Додатку №4 від 01.01.2019 "Порядок розрахунків" до Договору, розрахунковим періодом є календарний місяць та встановлюється з 01 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.
У відповідності до п. 3 Додатка № 4 від 01.01.2019 "Порядок розрахунків" до Договору, оплата послуги з розподілу електричної енергії здійснюється Споживачем один раз за фактичний обсяг розподіленої електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку (або розрахунковим шляхом), на підставі виставленого рахунку Споживачу Оператором системи.
Відповідно до п. 4 Додатка № 4 до Договору, остаточний розрахунок коштів, яку має оплатити Споживач за послугу з розподілу електричної енергії за розрахунковий період, визначається виходячи з фактичного обсягу розподіленої електричної енергії на діючий тариф (ціну) з розподілу у розрахунковому періоді.
Відповідно до п. 6 Додатку № 4 "Порядок розрахунків" до Договору, рахунки за послуги з розподілу електричної енергії та із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії надаються уповноваженому представнику Споживача (п. 6 цього додатку) Оператором системи розподілу протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду у відповідних структурних підрозділах Оператора системи розподілу. В разі неотримання Споживачем рахунків Оператор системи розподілу направляє рахунки Споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення.
Рахунки за послуги з розподілу електричної енергії та із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка Споживачем.
Згідно із п. 3.1 Договору, за результатами розрахункового періоду Споживачем визначається фактичний облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається ОСР та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі - Кодекс комерційного обліку) з урахуванням вимог цього Договору.
Відповідно до п. 1 п. 6.2 Договору, передбачено обов`язок Відповідача виконувати умови цього Договору.
Відповідно до Додаткової угоди надання інформації споживачем щодо даних розрахункових обліків електричної енергії здійснюється за допомогою електронного обміну інформації між АТ "Харківобленерго" та споживачем з використанням ЛУЗОД/АСКОЕ споживача. Зняття показів та технічних характеристик розрахункових засобів обліку виконується по кожному об`єкту споживача.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, як оператор системи розподілу електричної енергії за договором, виконав свої зобов`язання по договору в повному обсязі та здійснив розподіл електричної енергії Споживачу (відповідачу) у період з січня 2020 року по липень 2020 року, що підтверджується рахунками на оплату послуги з розподілу електричної енергії розподіленої в січні 2020р. на суму 21786,76 грн., в лютому 2020р. на суму 19847,99 грн., в березні 2020р. на суму 14261,14 грн., в квітні 2020р. на суму 11298,43 грн., в травні 2020р. на суму 8585,94 грн., в червні 2020р. на суму 8960,93 грн., в липні 2020р. на суму 8911,92 грн.
Відповідач оплату за послуги з розподілу електричної енергії розподіленої у січні 2020 року - липні 2020 року не здійснив, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість за розподіл електричної енергії у розмірі 80589,11 грн.
Враховуючи те, що відповідачем в добровільному порядку не було сплачено заборгованість за розподіл електричної енергії за Договором про постачання електричної енергії № 0008 від 01.06.2010р., позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, суд до уваги приймає наступне.
Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому, стаття 12 Цивільного кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
У відповідності зі статтею 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України), зі змістом якої кореспондуються і приписи статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утримуватися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконати її обов`язку.
Як зазначено в ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Як передбачено приписами ст.ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до п. 1.2 Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, умови Договору розроблені відповідно до Закону та Правил, та є однаковими для всіх споживачів, що відповідає положенням ст. 633, 634 ЦК України.
Як убачається з матеріалів справи, ТОВ "Харків Рівер Таун" підписав заяву-приєднання до договору на умовах договору про постачання електричної енергії від 27.01.2017р. №737/7726 та продовжив споживання електричної енергії після 31.12.2018р., вважається, що пропозиція позивача - АТ „Харківобленерго" відповідачем - ТОВ „Харків Рівер Таун" прийнята та договір на умовах діючого на той час договору про постачання електричної енергії між АТ „Харківобленерго" укладений 04.12.2018р.
Відповідно до п. 11.1 Договору, цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 01.01.2020р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Згідно статті 193 ГК України та статті 526 ЦК України, яка містить аналогічні положення, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Крім того, за змістом статті 193 ГК України не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом. Аналогічні застереження містить стаття 525 ЦК України.
Частиною першою статті 530 ЦК України також встановлено: якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Судом встановлено, що позивач виконав свої зобов`язання по договору в повному обсязі та здійснив розподіл електричної енергії Споживачу (відповідачу) у період з січня 2020оку по липень 020 року. Проте, відповідач з позивачем розрахувався не своєчасно.
Оплату за послуги з розподілу електричної енергії розподіленої у січні 2020 року - липень 2020 року відповідач не здійснив, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість за розподіл електричної енергії у розмірі 80589,11 грн. (що складається з: 67157,60 грн. розподіл електричної енергії, 13431,51 грн. на розподіл електричної енергії за період з січня 2020 року по липень 2020 року
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст.612 ЦК України).
Факт наявності основної заборгованості в сумі 80589,11 грн. підтверджено наявними у справі матеріалами, а саме: рахунками на оплату послуги з розподілу електричної енергії розподіленої в січні 2020р. на суму 21786,76 грн., в лютому 2020р. на суму 19847,99 грн., в березні 2020р. на суму 14261,14 грн., в квітні 2020р. на суму 11298,43 грн., в травні 2020р. на суму 8585,94 грн., в червні 2020р. на суму 8960,93 грн., в липні 2020р. на суму 8911,92 грн., розрахунком заборгованості та виписками банку.
Відповідачем наявність боргу не спростовано, доказів його погашення не надано.
З огляду на зазначене, позовні вимоги про стягнення 80589,11 грн. за надані послуги з розподілу електричної енергії за період з січня 2020р. по липень 2020р. є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч.1 ст. 74 ГПК України).
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 13, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 210, 220, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов акціонерного товариства "Харківобленерго" м. Харків до товариства з обмеженою відповідальністю "Харків Рівер Таун" м. Хмельницький про стягнення 80589,11 грн. задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Харків Рівер Таун" (29000, Хмельницький, вул. Подільська,58, код 40824629) на користь акціонерного товариства "Харківобленерго" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська,149, код 00131954) - 67157,60 грн. (шістдесят сім тисяч сто п`ятдесят сім гривень 60 коп.) заборгованості за розподіл електричної енергії, 13431,51 грн. (тринадцять тисяч чотириста тридцять одна гривня 51 коп.) ПДВ на розподіл електричної енергії за період з січня 2020 року по липень 2020 року та 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) витрат на оплату судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України та підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 14.12.2020р.
Суддя С.В. Гладій
Відрук. 3 прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (61037, м. Харків вул. Плеханівська, 149)(реком. з повід.)
3 - відповідачу (29000, м. Хмельницький, вул. Подільська,58)(реком. з повід.)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2020 |
Оприлюднено | 15.12.2020 |
Номер документу | 93498602 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладій С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні