Ухвала
від 20.11.2020 по справі 201/10931/20
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 201/10931/20

Провадження 1-кс/201/4055/2020

УХВАЛА

Іменем України

20 листопада 2020 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання прокурора Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна у кримінальному провадженні № 420200400000004468 від 10.07.2020р. за ознаками складу злочину передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор вернувся до суду з клопотанням про арешт майна підозрюваного.

В обґрунтування заявленого клопотання посилався на те, що у провадженні СВ Соборного ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали досудового розслідування №42020040000000468 від 10.07.2020р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України про те, що посадові особи Нікопольської РДА та Нікопольської районної ради зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою з посадовими особами приватних підприємств та підприємців заволоділи майном (бюджетними коштами), пов`язаних з укладанням договорів щодо виконання послуг за бюджетні кошти із такими СПД, в особливо великих розмірах.

Під час досудового розслідування встановлені відомості, що відповідно до зазначеної вище злочинної схеми у 2019 році між Нікопольською районною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 04052318) та ФОП ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_1 ) укладено 3 договори за предметом закупівлі «Роботи з проведення інвентаризації і нормативної грошової оцінки земель за межами населених пунктів Приміської сільської ради Нікопольського району, Дніпропетровської області з виготовленням документації із землеустрою в галузі охорони земель». При цьому, всупереч вимог п. 1 ч. 1 ст. 3 та та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до якої до замовників, визначених п.п. 1-3 частини першої статті 2 цього Закону (до яких відноситься Нікопольська РДА як орган державної влади), за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень, має відбуватись повноцінна конкурентна процедура закупівлі, проте закупівля, проведена без відкритих конкурсних торгів та аукціону, за спрощеною процедурою - переговорною процедурою із посиланням на п. 7 ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі» як закупівля юридичних послуг, пов`язаних із захистом прав та інтересів України, у тому числі з метою захисту національної безпеки і оборони, під час врегулювання спорів, розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб`єкта та України, на підставі рішення Кабінету Міністрів України або введених в дію відповідно до закону рішень Ради національної безпеки і оборони України, у зв`язку із нагальною потребою у здійсненні закупівлі через виникнення особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру. (Розпорядження виконуючого обов`язки голови райдержадміністрації від 04.12.2019 року №АГ 41/0/239-19).

Так, в межах вказаної закупівлі, яка складалася із 3 лотів, було укладено 3 договори між Нікопольською районною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 04052318) та ФОП ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_1 ), зокрема: лот №1 - «Інвентаризація земель не сільськогосподарського призначення», 20.12.2019 укладено договір №29 на загальну суму 2223200,00 гривень, лот №2 - «Виготовлення документації із землеустрою (кошти місцевого бюджету)», 20.12.2019 укладено договір №28 на загальну суму 287170,00 гривень, лот №3 - «Грошова оцінка земель не сільськогосподарського призначення (місцевий бюджет)», 20.12.2019 укладено договір №30 на загальну суму 1794800,00 гривень.

Згідно відомостей у поданих ФОП ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_1 ) документах - цінових пропозиціях та розрахунках вартості виконання послуг (кошторису), наявних в тендерній документації, зазначається, що розмір оплати та коефіцієнти здійснюються відповідно до Наказу Державного комітет України по земельних ресурсах №97/298/124 від 15.06.2001 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.01.2002 за №19/6307) «Про затвердження Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг».

Проте, відповідно Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.04.2016 №83/411/625 вищезазначений нормативно-правовий акт втратив чинність з 20.05.2016. Тобто при обґрунтуванні вартості наданих послуг ФОП ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_1 ) посилалася на нормативно-правові акти, які не є чинними, а представники Нікопольської РДА фактично погодилися із нічим не обґрунтованою вартістю послуг, що надаються вказаною фізичною особою-підприємцем.

Проведеним оглядом веб-сайту Нікопольської РДА у переліку Розпоряджень голови районної ради з основної діяльності за 2019 рік http://www.nikopol-rn.dp.gov.ua/OBLADM/nikopol_rda.nsf/docs/B5C0A4AC73C234C7C2258383002FCBEB?OpenDocument відсутнє Розпорядження виконуючого обов`язки голови райдержадміністрації від 04.12.2019 року №АГ 41/0/239-19 із обґрунтуванням обставин, що вказували на захист прав та інтересів України, у тому числі з метою захисту національної безпеки і оборони, під час врегулювання спорів, розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб`єкта та України, на підставі рішення Кабінету Міністрів України або введених в дію відповідно до закону рішень Ради національної безпеки і оборони України, у зв`язку із нагальною потребою у здійсненні закупівлі через виникнення особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлювали дотримання замовниками строків для проведення тендеру.

Крім того, оглядом веб-сайту публічних закупівель «Prozorro» https://prozorro.gov.ua/tender/search/?query=3240411943 встановлено відсутність фактів наявність досвіду у ФОП ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_1 ) у виконанні аналогічних договорів, за весь період діяльності вказаного ресурсу дана закупівля є єдиною, в якій брала участь зазначений підприємець.

За вказаними договорами Нікопольською районною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 04052318) 26.12.2019 на рахунок ФОП ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_1 ) у ПАТ КБ «Приватбанк» (номер рахунку НОМЕР_2 ) здійснено оплату послуг відповідно до укладених договорів у повному обсязі 3 платежами на загальну суму 4 305 170 гривень.

13.11.2020 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно ОСОБА_5 є одноосібним власником наступного нерухомого майна:

- земельна ділянка (кадастровий номер 1824087400:04:000:0437, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1387913918240, площа (Га): 0.5282);

- земельна ділянка (кадастровий номер 1824087400:04:000:0436, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1387871518240, площа (Га): 1.9669);

- земельна ділянка (кадастровий номер 4824285000:04:000:0164, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1302142948242, площа (Га): 2);

- квартира (реєстраційний номер майна 744485648101, адреса АДРЕСА_1 ).

Згідно даних інтегрованої підсистеми Національної поліції України та ІІПС ОВС України на ОСОБА_5 зареєстровано:

- автомобіль MITSUBISHI OUTLANDER, державний номерний знак НОМЕР_3 , VIN НОМЕР_4 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 ;

- автомобіль VOLKSWAGEN GOLF VARIANT, державний номерний знак НОМЕР_6 , VIN НОМЕР_7 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_8 .

Приймаючи до уваги, що кримінальним правопорушенням Нікопольській РДА заподіяно матеріальну шкоду внаслідок вчинення кримінального правпорушення, з метою відшкодування завданих збитків, в подальшому забезпечення цивільного позову, забезпечення конфіскації майна, запобігання незаконному відчуженню нерухомого та рухомого майна, прокурор просив накласти арешт на майно підозрюваної ОСОБА_5 .

Прокурор в судовому засідання вимоги клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Як свідчать матеріали клопотання в провадженні Соборного ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області перебуває кримінальне провадження №42020040000000468 від 10.07.2020р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України про те, що посадові особи Нікопольської РДА та Нікопольської районної ради зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою з посадовими особами приватних підприємств та підприємців заволоділи майном (бюджетними коштами), пов`язаних з укладанням договорів щодо виконання послуг за бюджетні кошти із такими СПД, в особливо великих розмірах. Відповідно до злочинної схеми у 2019 році між Нікопольською районною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 04052318) та ФОП ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_1 ) укладено 3 договори за предметом закупівлі «Роботи з проведення інвентаризації і нормативної грошової оцінки земель за межами населених пунктів Приміської сільської ради Нікопольського району, Дніпропетровської області з виготовленням документації із землеустрою в галузі охорони земель» з порушенням вимог п. 1 ч. 1 ст. 3 та та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі». За вказаними договорами Нікопольською районною державною адміністрацією 26.12.2019 на рахунок ФОП ОСОБА_5 у ПАТ КБ «Приватбанк» (номер рахунку НОМЕР_2 ) здійснено оплату послуг за договорами на суму 4 305 170 гривень.

13.11.2020 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно ОСОБА_5 є власником такого нерухомого майна:

- земельна ділянка (кадастровий номер 1824087400:04:000:0437, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1387913918240, площа (Га): 0.5282);

- земельна ділянка (кадастровий номер 1824087400:04:000:0436, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1387871518240, площа (Га): 1.9669);

- земельна ділянка (кадастровий номер 4824285000:04:000:0164, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1302142948242, площа (Га): 2);

- квартира (реєстраційний номер майна 744485648101, адреса АДРЕСА_1 ).

Зв даними інтегрованої підсистеми Національної поліції України та ІІПС ОВС України на ОСОБА_5 зареєстровано:

- автомобіль MITSUBISHI OUTLANDER, державний номерний знак НОМЕР_3 , VIN НОМЕР_4 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 ;

- автомобіль VOLKSWAGEN GOLF VARIANT, державний номерний знак НОМЕР_6 , VIN НОМЕР_7 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_8 .

Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

Арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч.2 ст. 170 КПК України).

У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна (ч. 5 ст. 170 КПК України).

Вказана норма передбачає можливість накладення арешту на майно підозрюваного щодо якого здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.

Частина 5 ст. 191 КК України, за якою підозрюється ОСОБА_5 , передбачає додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.

Окрім того, згідно із п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Разом з тим, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, видно, що ОСОБА_5 є власником є, серед іншого: земельна ділянка (кадастровий номер 1824087400:04:000:0437, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1387913918240, площа (Га): 0.5282) та земельна ділянка (кадастровий номер 1824087400:04:000:0436, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1387871518240, площа (Га): 1.9669). Тому не може бути задоволене клопотання прокурора про накладення арешту на всю частку (частки) вказаних земельних ділянок, у зв`язку із чим клопотання підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 170, 172, 173 КПК України, суддя слідчий,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити частково.

Накласти арешт із забороною користування, розпорядження та відчуження на наступне нерухоме та рухоме майно, яке належить на праві власності підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

- земельної ділянки (кадастровий номер 1824087400:04:000:0437, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1387913918240, площа (Га): 0.5282);

- земельної ділянко (кадастровий номер 1824087400:04:000:0436, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1387871518240, площа (Га): 1.9669);

- земельну ділянку (кадастровий номер 4824285000:04:000:0164, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1302142948242, площа (Га): 2);

- квартиру (реєстраційний номер майна 744485648101, адреса АДРЕСА_1 );

- автомобіль MITSUBISHI OUTLANDER, державний номерний знак НОМЕР_3 , VIN НОМЕР_4 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 ;

- автомобіль VOLKSWAGEN GOLF VARIANT, державний номерний знак НОМЕР_6 , VIN НОМЕР_7 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_8 .

Заборонити здійснення будь-яких операцій пов`язаних із відчуженням вказаного майна.

В іншій частині у задоволенні клопотання - відмовити.

Ухвала підлягає негайному виконанню на всій території України. Відповідно до ч. 1 ст. 175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п`яти днів з моменту її оголошення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Повний текст складений 20 листопада 2020 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудЖовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення20.11.2020
Оприлюднено31.05.2024
Номер документу93509118
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна