Рішення
від 10.12.2020 по справі 638/2320/20
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 638/2320/20

Провадження № 2/638/2718/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2020 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

Головуючого - судді Цвірюка Д.В.,

за участю секретаря Куценко К.Д.,

представника позивача Гріднєвої В.А.

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Робітник до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

встановив:

Голова правління ОСББ Робітник Яценко Людмила Єгорівна звернулась до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з утримання будинку та прибудинкової території у загальному розмірі 5794,43 грн., яка складається із основного боргу - 4262,69 грн., суми інфляційних витрат - 1157,74 грн. та 3% річних від простроченої суми - 374,00 грн. а також судові витрати.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 . Відповідач є членом ОСББ Робітник . Згідно Статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Робітник до компетенції правління ОСББ Робітник належить зокрема здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно із законодавством. Протоколом загальних зборів ОСББ Робітник від 25.06.2014 року закріплено рішення про встановлення розміру оплати на утримання будинку та прибудинкової території для власників житлових квартир у розмірі 1,60грн. за км. м від загальної площі житлового приміщення. Протоколом загальних зборів ОСББ Робітник від 30.07.2017 року закріплено рішення про встановлення розміру оплати на утримання будинку та прибудинкової території для власників житлових квартир у розмірі 2,40 грн. за кв. м від загальної площі житлового та не житлового приміщення. Протоколом загальних зборів ОСББ Робітник від 31.07.2019 року закріплено рішення про встановлення розміру оплати на утримання будинку та прибудинкової території для власників житлових квартир у розмірі 4,50 грн. за кв. м від загальної площі житлового та нежитлового приміщення. Впродовж тривалого часу відповідач отримує від ОСББ Робітник послуги з утримання будинку та прибудинкової території, але не виконує свої зобов`язання по сплаті, у зв`язку з чим виникла заборгованість за період з 01.03.2017 по 01.02.2020 року у розмірі 4262,69 грн. Також позивачем нараховані три відсотки річних від простроченої суми та інфляційні витрати. Позивач в досудовому порядку звертався до відповідача шляхом надіслання претензії по сплаті заборгованості, але на теперішній час заборгованість не сплачена. У зв`язку з чим позивач вимушений звернутися до суду.

Ухвалою суду від 12.03.2020 року відкрито провадження та розгляд справи призначений в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач надала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що позовні вимоги стосуються стягнення з неї на користь ОСББ заборгованості оплати за утримання будинку та прибудинкової території, однак у тексті протоколів загальних зборів ОСББ від 25.06.2014р., 30.07.2017р., 31.07.2019р. зазначено визначення членські внески , хоча в статуті йдеться виключно про внески і платежі співвласників. Розміри оплати у вказаних протоколах встановлені пропорційно загальної площі житлового та нежитлового приміщення, з якими позивач не згодна та вважає, що вони встановлені без будь-якого обґрунтування та розрахунків витрат. Також зазначила, що нежитлові приміщення, розташовані на цокольному поверсі будинку здаються в оренду юридичним і фізичним особам, та кошти отримані за оренду повинні бути спрямовані на технічне обслуговування та експлуатацію будинку, що позивачем не робиться. На підставі викладеного просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

У відповіді на відзив представник позивача зазначив, що завданням та предметом діяльності об`єднання співвласників багатоквартирного дому є поміж іншого, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території. ОСББ Робітник виконало вимоги чинного законодавства та своїх статутних документів та прийняло рішення щодо розміру платежів та внесків на утримання будинку та прибудинкової території на загальних зборах співвласників багатоквартирного будинку. Зазначені протоколи зборів ОСББ оформлені відповідно до чинного законодавства та ніким із співвласників не були оскаржені. Стосовно посилання відповідача щодо отримання позивачем коштів від орендної плати спільних приміщень ОСББ, зазначив, що це не може бути підставою для несплати відповідачем платежів співвласниками багатоквартирного будинку на утримання будинку та прибудинкової території. Вважає, що відповідачем не було додано жодних належних та допустимих доказів в обґрунтування своєї позиції.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав зазначених у позові та відповіді на відзив.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, представник відповідача позовні вимоги не визнав, зазначив, що сплата за комунальні послуги відповідачем сплачуються безпосередньо постачальникам таких послуг.

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановивши факти та відповідні їм правовідносини, оцінивши кожний доказ окремо та у їх сукупності та взаємозв`язку, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 ст.2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 15 ЦК України визначено право кожної особи та захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.

Отже, об`єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес і саме воно є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту. Такі способи захисту передбачені статтею 16 ЦК України.

Статтями 10, 81 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, згідно з якими кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а суд розглядає справу в межах заявлених вимог і вирішує справу на підставі наданих доказів.

Частиною 1 ст.11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу квартири від 13.07.1998 року № Н.10-832.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України Про житлово-комунальні послуги , відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово - комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Пунктом першим частини 1 статті 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 1 вказаного Закону, споживач - це фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Аналіз вищенаведених положень свідчить про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, а відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

На підставі викладеного, у відповідача виникли зобов`язання щодо сплати платежів за надані комунальні послуги. Не укладення письмового договору про надання послуг не є підставою для звільнення відповідачів як споживачів від оплати відповідних послуг.

Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 221/515/15-а, згідно з якою, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користуються ними, і відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг в такому випадку не може бути підставою для звільнення споживача від їх оплати у повному розмірі, а також в постанові Верховного Суду від 18 березня 2019 року у справі № 210/5796/16-ц.

Статтями 319 та 322 ЦК України, закріплено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власність зобов`язує. Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі статтею 385 ЦК України власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об`єднання власників квартир (житла). Таке об`єднання може бути створено також власниками житлових будинків. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

08.07.2002 року співвласниками багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 створено та зареєстровано Об`єднання співвласників

багатоквартирного будинку Робітник , що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 14.02.2018 року № 22720746.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 1, ч. 1 ст. 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, яка створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Згідно п.2.1 Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Робітник метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.

Отже наявними у справі доказами встановлено, що між позивачем та відповідачем фактично склалися правовідносини з приводу надання послуг з утримання будинків та прибудинкової території в будинку, де знаходиться квартира відповідача.

Відповідно до ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. До виключної компетенції загальних зборів співвласників належить: затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об`єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах.

Відповідно до ст. 12 ЗУ Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.

Відповідно до ст. 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку співвласник зобов`язаний виконувати вимоги статуту об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі тощо.

Відповідно до ст. 16 ЗУ Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, що також зазначено у п.п. 3.3 Статуту ОСББ Робітник.

Так, протоколом загальних зборів ОСББ Робітник № 107 від 25.06.2014 року затверджено розмір членських внесків в розмірі 1,60 грн. Протоколом загальних зборів ОСББ Робітник № 125 від 30.07.2017 року затверджено розмір членських внесків в розмірі 2,40 грн. з 01.08.2017 року. Протоколом загальних зборів ОСББ Робітник № 134 від 31.07.2019 року затверджено розмір членських внесків в розмірі 4,50 грн. з 01.08.2019 року.

Статтею 17 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі.

Також згідно п.3.14 Статуту до компетенції правління ОСББ Робітник належить здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно із законодавством.

Як вбачається з наданих позивачем документів ОСББ Робітник уклало договори з постачальниками відповідних комунальних послуг, а саме договір для надання послуг з прибирання прибудинкової території та внутрибудинкових місць загального користування № 18П від 01.09.2016 року, договір про надання послуг з вивезення побутових відходів №198/1 від 02.08.2014 року, договір на технічне обслуговування електрогосподарства №152Т від 11.06.2011 року, договір про постачання електричної енергії № 2-1860С від 09.07.2010 року разом із заявою про приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 29.12.2018 року.

Також Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку Робітник встановлені оклади голови правління, бухгалтера та сантехніка за виконання ними своїх обов`язків, що підтверджується наданим штатним розкладом за 2019 рік.

Отже, позивач виконує свої обов`язки та забезпечує надання відповідачу послуг з утримання будинку та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено матеріалами справи.

Пунктом 2 розділу 5 Статуту ОСББ Робітник встановлений перелік зобов`язань співвласників багатоквартирного будинку, зокрема своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Статтею 20 ЗУ Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначено, що частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Відповідно до ст. 13 ЗУ Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

Оскільки відповідач є власником квартири у багатоквартирному будинку, то відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 ЗУ Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку він є співвласником цього будинку та зобов`язаний оплачувати спожиті житлово-комунальні послуги (п. 10 ч. 1 ст. 7 цього ж Закону).

Доводи представника відповідача з приводу того, що сплата за комунальні послуги відповідачем здійснюється безпосередньо постачальникам таких послуг не знайшли свого підтвердження, оскільки підтверджуючих цей факт документів до суду надано не було.

Відповідно до ст. 68 Житлового кодексу України наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.

Відповідно до п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених постановою КМУ № 572 від 08.10.1992 (в редакції постанови від 24 січня 2006 р. N 45) власник та наймач (орендар) квартири, серед іншого, зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Внаслідок невиконання відповідачем своїх зобов`язань з приводу сплати щомісячних внесків утворилась заборгованість перед ОСББ Робітник з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.03.2017 року по 01.02.2020 року у розмірі 4262,69 грн., що підтверджується наданим розрахунком.

Крім того згідно наданого позивачем розрахунку індекс інфляції за весь час прострочення заборгованості складає 1157,74 грн. та 3% річних від простроченої суми - 374,00грн.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповіді до ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Відповідно до ст.17 Закону об`єднання співвласників багатоквартирного будинку вправі вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтних фондів.

Відповідно до ст.10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

На підставі викладеного, беручи до уваги, що зобов`язання відповідачем не виконується належним чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Згідно ч.2 ст. 164 ЦПК України у разі пред`явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу, зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 76-81, 133, 141, 166, 263-265, 274-279 ЦПК України, ст.ст. 322,526, 625 ЦК України, 68 ЖК України, ЗУ Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , суд,-

вирішив:

Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Робітник до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з утримання будинку та прибудинкової території - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Робітник заборгованість з утримання будинку та прибудинкової території у загальному розмірі 5794 (п`ять тисяч сімсот дев`яносто чотири) гривні 43 копійки, яка складається із основного боргу - 4262,69 грн., суми інфляційних витрат - 1157,74 грн. та 3% річних від простроченої суми - 374,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Робітник судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійки.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Відповідно ч.3 ст.354 ЦПК України строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Сторони:

Позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Робітник (61103, м. Харків, вул. 23 Серпня, 39-А, р\р НОМЕР_1 в ПАТ АльфаБанк , МФО 300346, код ЄДРПОУ 22720746)

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Головуючий суддя: Д.В.Цвірюк

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення10.12.2020
Оприлюднено15.12.2020
Номер документу93514553
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —638/2320/20

Рішення від 10.12.2020

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Цвірюк Д. В.

Ухвала від 30.06.2020

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Цвірюк Д. В.

Ухвала від 12.03.2020

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Цвірюк Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні