Рішення
від 10.12.2020 по справі 454/3400/20
СОКАЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 454/3400/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2020 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Фарина Л. Ю. ,

за участю секретаря Кочмар Н.-Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сокалі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третьої особи Органу опіки та піклування Сокальської РДА про позбавлення батьківських прав та призначення опікуна,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася в суд із даним позовом та просить позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначити її опікуном малолітньої ОСОБА_4 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачка перебувала у шлюбі з сином позивачки - ОСОБА_5 .

За час перебування у шлюбі у них народилася дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

Рішенням Сокальського районного суду від 27.04.2017р. шлюб між ними розірвано.

Також, рішенням Сокальського районного суду від 27.12.2017р. з ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання дочки ОСОБА_3 в розмірі 1000грн., з подальшою індексацією, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з 02.08.2017р. і до досягнення дитиною повноліття.

ІНФОРМАЦІЯ_2 син позивачки, ОСОБА_5 , помер.

Зазначає, що відповідачка, ще в кінці 2016р. покинула Україну, залишивши онуку проживати з сином, фактично усунувшись від участі в її вихованні.

Після смерті сина внучка проживає з позивачкою та її чоловіком.

За 4 роки відповідачка не цікавилась та не цікавиться життям дочки, її внутрішнім світом та розвитком, не піклувалась та не піклується про її фізичний та духовний розвиток, не спілкувалась з нею, тощо.

Крім цього, відповідачка не цікавиться навчанням та дозвіллям дочки. Будь-якої участі у вихованні дитини не бере. За життя сина вихованням дитини займалась позивачка її син та чоловік, а після смерті сина лише позивачка з чоловіком.

Дитина навіть не згадує про відповідачку, яку не бачила багато часу і яка до неї не приїздить і не спілкується з нею.

Після смерті сина внучка фактично позбавлена батьківського піклування.

Позивач та її представник - адвокат Романів С.І. надали суду заяву в якій вказують, що позовні вимоги підтримують, просять їх задовольнити.

Відповідач надала суду заяву, в якій вказує, що позовні вимоги визнає, просить задовольнити.

Представник третьої особи Органу опіки та піклування Сокальської РДА надав заяву про розгляд справи у їх відсутності.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

З оглянутого в судовому засіданні свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 встановлено, що батьками малолітньої ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_5 та ОСОБА_2 .

З дослідженого судом свідоцтва про смерть встановлено, шо ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_5 .

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 разом з сім`єю, зокрема внучкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстровані та проживають у АДРЕСА_1 (акт про фактичне місце проживання, довідка про склад сім`ї та свідоцтво про право власності на нерухоме майно).

З висновку про психологічний стан дитини від 13.11.2017р. встановлено, що ОСОБА_4 , з літа 2017 року востаннє бачила маму, завдяки поїздці батька з дитиною до м.Харкова. Далі мати з дитиною не проживає. Вихованням дівчинки займається батько та його родина. Найближчий емоційний контакт з батьком. У дитини наявне відчуття захисту, розуміння потреб та підтримки.

Із характеристики ДНЗ с.Поториця встановлено, що ОСОБА_6 відвідувала дитячий садок, активну участь у житті дитини бере батько та бабуся, іноді дідусь. Дівчинка росте життєрадісною, завжди охайна та акуратна, весела, енергійна та розумна.

Також, із характеристики Поторицької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів встановлено, що ОСОБА_6 навчається у першому класі з 01.09.2019р. Фізично розвинута добре. Програмний матеріал засвоює на високому рівні. Впевнена у власних силах, має почуття власної гідності, доброзичлива, ініціативна. Вихованням дівчинки займається тато, бабуся та дідусь. Завжди охайна та забезпечена учнівським приладдям. Мами учениці в школі не було, навчанням дочки не цікавиться , з класним керівником та вчителем не контактує.

Згідно висновку органу опіки та піклування Сокальської РДА №781/01-11 від 25.11.2020р. визнано за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Окрім того, згідно заяви ОСОБА_2 засвідченої секретарем з консульських питань Посольства України в Державі Катар встановлено, що ОСОБА_2 вважає, що позбавлення її батьківських прав відповідатиме інтересам доньки, зокрема усуне перешкоди у вирішенні питань, що стосуються її життя, брати участь у вирішенні яких вона не має змоги. Після смерті її колишнього чоловіка, ОСОБА_5 , дочка залишилась без батьківського піклування, тому погоджується на призначення ОСОБА_1 опікуном дочки ОСОБА_3 .

З наданого розрахунку заборгованості по сплаті аліментів, встановлено, що станом на 01.07.2020р. ОСОБА_2 має заборгованість по сплаті аліментів на дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 8 412грн.

Відповідно до ст. 165 Сімейного Кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до ст. 150 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Частиною 1 ст. 12 Закону України Про охорону дитинства передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей.

У Постанові Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківський прав від 30 березня 2007 року зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав це крайній захід вплинути на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, тому питання про його застосування суд вирішує лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи.

При розгляді даної справи судом було встановлено, що малолітня ОСОБА_3 тривалий час проживала зі своїм батьком, бабусею та дідусем у с.Поториця Сокальського району, однак ІНФОРМАЦІЯ_2 її батько ОСОБА_5 помер та після його смерті дитина і надалі проживає у с.Поториця Сокальського району разом з бабусею ОСОБА_1 - позивачкою та її чоловіком. Тривалий час матір ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню до дитини, на зв`язок із дитиною не виходить, не цікавиться її життям та розвитком. Враховуючи таку поведінку матері та беручи до уваги висновок органу опіки та піклування Сокальської РДА від 25.11.2020 року вважає за доцільне позбавити її батьківських прав відносно малолітньої дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Разом з цим, статтею 58 ЦК України встановлено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.

З долучених до матеріалів справи, зокрема довідок та заяв встановлено, що ОСОБА_1 , її чоловік, ОСОБА_7 та син ОСОБА_8 раніше не судимі, на обліку в лікарів психолога і нарколога не перебувають та надають свою згоду на приживання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з ними.

Згідно витягу про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та встановлено, що житловий будинок АДРЕСА_1 належить на праві власності ОСОБА_1 .

З акту обстеження матеріально-побутових умов проживання ОСОБА_4 встановлено, що у вказаному будинку вона проживає разом зі своєю родиною: бабусею, дідусем та дядьком. У будинку умови проживання дитини задовільні - дитина має свою кімнату, шкільне приладдя, іграшки, одяг, тощо.

09.11.2020 року служба у справах дітей Сокальської РДА прийняла висновок про можливість ОСОБА_1 бути опікуном над дитиною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ч.3 ст.60 ЦК України суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_1 слід призначити опікуном малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того слід зазначити, що згідно до ст. 180 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч. 2 ст. 166 Сімейного Кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Відповідно до ч.4 ст.166 СК України, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Разом з тим, рішенням Сокальського районного суду від 27.12.2017р. з ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання дочки ОСОБА_3 в розмірі 1000грн., з подальшою індексацією, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з 02.08.2017р. і до досягнення дитиною повноліття.

У зв`язку з наведеним суд дійшов до висновку, що з ОСОБА_2 не потрібно стягувати аліменти на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки такі вже стягуються рішенням Сокальського районного суду від 27.12.2017 року.

Керуючись ст.ст. 12, 81, 263-265 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 батьківських прав відносно малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Призначити ОСОБА_1 опікуном малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського Апеляційного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб - адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Відомості, які зазначаються в рішенні суду відповідно до п.4) ч.5 ст.265 ЦПК України та не проголошуються, відповідно до ч.2 ст.268 ЦПК України.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: с.Поториця Сокальського району Львівської області.

Третя особа: Орган опіки та піклування Сокальської районної державної адміністрації, ЄДРПОУ 04056405, місце знаходження: 80000, м.Сокаль, вул.Шептицького, 26 Львівської області.

Головуючий: Л. Ю. Фарина

СудСокальський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення10.12.2020
Оприлюднено15.12.2020
Номер документу93521905
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —454/3400/20

Рішення від 10.12.2020

Цивільне

Сокальський районний суд Львівської області

Фарина Л. Ю.

Ухвала від 13.11.2020

Цивільне

Сокальський районний суд Львівської області

Фарина Л. Ю.

Ухвала від 23.10.2020

Цивільне

Сокальський районний суд Львівської області

Фарина Л. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні