Справа № 750/9380/20
Провадження № 2/750/2114/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2020 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
судді - Рахманкулової І.П.,
секретаря - Шилової Ж.О.,
за участю представника позивача - Костюка О.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку НАШ ДІМ-2016 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
19 жовтня 2020 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку НАШ ДІМ-2016 звернулося до суду з позовом до відповідача, в якому просить стягнути заборгованість по оплаті цільового внеску в сумі 2418 грн. та три відсотки річних у сумі 181 грн. 45 коп.
Обґрунтовано позов тим, що відповідач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , та є співвласником багатоповерхового житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно протоколу загальних зборів членів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку № 5 від 20 травня 2017 року співвласниками будинку було створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Наш Дім-2016 . Відповідач, як співвласник багатоквартирного будинку, повинна своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, проте вона не виконує своїх обов`язків, у зв`язку з чим утворилася заборгованість по оплаті цільового внеску, яка нею в добровільному порядку не погашена.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 жовтня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження; визначено сторонам строк для подачі заяв по суті справи.
В установлений судом строк відповідач відзив на позов не подала.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив суд його задовольнити та не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач у судове засідання не з`явилась, про час і місце розгляду справи по суті повідомлялась завчасно і належним чином. Судова повістка відповідачу надсилалася за адресою її місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам статті 280 ЦПК України та у відповідності до частини 8 статті 178 ЦПК України вирішує справу за наявними матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Протоколом № 6 від 13.02.2018 загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку НАШ ДІМ-2016 прийнято рішення про участь в програмі сприяння створеного ОСББ та підтримки будинків ОСББ та ЖБК на 2016-2018 роки з метою отримання фінансування з міського бюджету для проведення ремонтних робіт у вищевказаному будинку із залученням коштів співвласників будинку та коштів міського бюджету з розрахунку 30% - 328838,00 грн. на 70%-767290,00 грн. Розмір внеску з однієї квартири рішенням зборів визначено в сумі 2418,00 грн. (а.с. 18-20).
Згідно акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт від 28.12.2018 та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати від 28.12.2018 ФОП ОСОБА_2 на підставі договору № 6011.1 від 30.05.2018 виконано капітальний ремонт фасаду будинку по АДРЕСА_1 загалом на 291948 грн. 56 коп. (а.с. 21-24, 25, 26-29, 30).
Згідно платіжного доручення № 46 від 18 квітня 2018 року та платіжного доручення № 68 від 01 червня 2018 року на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_2 позивачем сплачено кошти загалом в сумі 294573 грн. 89 коп. (а.с. 32, 33).
Надлишково сплачена сума коштів в сумі 2625 грн. 33 коп. по оплаті за виконані будівельні роботи та витрати згідно платіжного доручення № 45 від 03.07.2019 повернута ФОП ОСОБА_2 позивачеві (а.с. 34).
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та даних з поквартирної карточки та карти реєстрації ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 36, 38).
Згідно розрахункової відомості цільового внеску на ремонт фасаду будинку по особовому рахунку № НОМЕР_1 квартири АДРЕСА_1 , що перебуває у власності відповідача, у лютому 2018 року позивачем нараховано цільовий внесок на ремонт фасаду будинку в розмірі 2418 грн. (а.с. 37).
Як пояснив у судовому засіданні представник позивача, на час розгляду справи цільовий внесок на ремонт фасаду будинку в розмірі 2418 грн. відповідачем не сплачений.
Відповідно до статті 385 Цивільного кодексу України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Згідно ст.ст. 4, 12 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.
Відповідно до п.п. 1, 2, 5, 6 ст. 7 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", співвласники зобов`язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників; забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" співвласник зобов`язаний забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів ч. 3 ст. 23 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Отже, відповідно до наведених вимог чинного законодавства особа, яка є власником квартири, і водночас співвласником будинку, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ), однак не є членом цього об`єднання, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих платежів по цим витратам.
Також, частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог кодексу, актів законодавства, а при відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Судом встановлено. що між ФОП ОСОБА_2 , Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку НАШ ДІМ-2016 та Управлінням Житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради було укладено договір по капітальному ремонту житлового будинку по АДРЕСА_1 , ремонт проведено, грошові кошти виконавцю перераховані, але відповідач, як власник квартири в цьому будинку свою частку не сплатила, у зв`язку із чим утворилася заборгованість.
Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З огляду на юридичну природу правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія частини другої статті 625 Цивільного кодексу України як спеціального виду цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті цільвого внеску та 3% річних підлягають задоволенню.
У зв`язку з наявністю підстав для задоволення позову, позивачу мають бути відшкодовані понесені у справі витрати на правничу допомогу.
Право на правничу допомогу в Україні гарантовано статтею 59 Конституції України та статтею 15 ЦПК України.
За приписами статей 133, 137 ЦПК України витрати на правничу допомогу відносяться до судових витрат.
Відповідно до частини першої статті 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Згідно із частинами першою, другою статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачу правничу допомогу надавав адвокат Костюк О.П. на підставі договору та ордеру серії ОД № 157321 від 16.10.2020 (а.с. 49, 50).
Відповідно до платіжного доручення № 202 від 07.10.2020 позивач сплатив згідно договору про надання правової (правничої) допомоги № 18-20 від 28 вересня 2020 року адвокату 2100 грн.
Відповідно до частини другої статті 137 ЦПК України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно із частиною четвертою статті 137 ЦПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до частини шостої статті 137 ЦПК України, обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правничої допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правничої допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).
Витрати на правничу допомогу мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правничу допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Таким чином, якщо стороною буде документально доведено, що нею понесено витрати на правничу допомогу, а саме: надано договір на правничу допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату таких послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат стороні, на користь якої ухвалено судове рішення.
Така ж позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 03 травня 2018 року у справі № 372/1010/16-ц.
Оскільки позивачем документально підтверджено понесення витрат на оплату правничої допомоги, а тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним витрати на правничу допомогу у даній справі у сумі 2100 грн.
Крім того, відповідно до статті 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача належить стягнути витрати по сплаті судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 279, 280-282, 289, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку НАШ ДІМ-2016 (місцезнаходження юридичної особи: вул. Терентія Кореня, 9, м. Чернігів; ідентифікаційний код юридичної особи - 40133515) до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт НОМЕР_2 ) про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку НАШ ДІМ-2016 заборгованість по оплаті цільового внеску в сумі 2418 грн. та три відсотки річних в сумі 181 грн. 45 коп., а всього 2599 грн. 45 коп. (дві тисячі п`ятсот дев`яносто дев`ять грн. 45 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку НАШ ДІМ-2016 2102 грн. на відшкодування витрат по сплаті судового збору та 2100 грн. витрат на правничу допомогу.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2020 |
Оприлюднено | 15.12.2020 |
Номер документу | 93528667 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Рахманкулова І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні