ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14 грудня 2020 року Справа № 903/749/20
Господарський суд Волинської області у складі судді Дем`як В.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи № 903/749/20
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Лавр-Агро» , Черкаська область, Смілянський район, с. Миколаївка
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросіб» , Волинська область, м. Луцьк
про стягнення 25000,00 грн.
Встановив: Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Лавр-Агро» звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросіб» про стягнення 25000,00 грн. заборгованості.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору поставки №040212007 від 04.02.2020.
Ухвалою суду від 19.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Запропоновано відповідачу подати суду в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності. У разі наявності заперечень щодо розгляду щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження відповідачу подати суду заяву із обґрунтуванням заперечень протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали, позивачу - протягом 5 днів з дня отримання відзиву. Попереджено відповідача, що у разі не подання протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали необґрунтованих заперечень щодо розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження, він має право ініціювати перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження лише у порядку, якщо доведе, що пропустив у строк з поважних причин. Запропоновано позивачу подати суду відповідь на відзив з доказами надіслання відповідачу, відповідачу - заперечення на відповідь позивача протягом трьох днів з дня отримання відповіді з доказами надіслання позивачу. Якщо документи подаються суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи повинні бути скріпленні електронним цифровим підписом учасника справи (його представника).
Ухвала суду від 19.10.2020 про відкриття провадження у справі, яка була направлена рекомендованим листом на адресу відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросіб» (43021,Волинська область, м. Луцьк, вул. Виниченка, будинок 26) повернута з відміткою відділення поштового зв`язку за закінченням терміну зберігання .
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросіб» (43021, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, будинок 26), отже суд направив ухвалу від 19.10.2020 за місцем державної реєстрації останнього.
Позивач ухвалу суду отримав 19.10.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленнями про вручення поштового відправлення №1847900000967.
Відзив відповідач на адресу суду не подав.
Заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відсутні.
Згідно ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що норми ст. 74 ГПК України щодо обов`язку суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, відсутність відзиву з відповідними вказівками на незгоду відповідача з будь-якою із обставин справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, що позбавляє відповідача відповідно до ч. 4 ст. 165 ГПК України заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи, суд вважає, що в межах наданих повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали і документи, подані сторонами, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне:
04.02.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Лавр-Агро» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агросіб» було укладено договір поставки №040212007. (а.с.5-6). Відповідно до п.1.1. договору визначено, що постачальник зобов`язується передати товар, зазначений у п.1.2. цього договору, у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти цей товар і оплатити його вартість у розмірі, в порядку та на умовах зазначених у цьому договорі.
За цим договором постачальник передає у власність покупцеві товар, а саме: авто запчастини. (п.1.2. даного договору).
Ціна договору визначає із загальної вартості товару у комплектації, зазначеній у додатку №1, та складає 50000, грн. (надалі-ціна товару). (п.2.1 даного договору).
Згідно п.2.2 даного договору покупець оплачує постачальнику ціну договору у безготівковій формі у національній валюті України (гривні), шляхом перерахування грошової суми, зазначеної у п.2.1. цього договору, на розрахунковий рахунок зазначений постачальником, у наступному порядку:
Покупець сплачує постачальнику ціну договору 50% (п`ятдесят) відсотків від ціни договору, що становить 25000 (двадцять п`ять тисяч) грн. 00 коп. протягом 3 (трьох) банківських днів з дати оформлення сторонами цього договору, шляхом перерахування на розрахунковий рахунок постачальника, зазначеної у цьому підпункті грошової суми; (п.2.2.1. даного договору)
Покупець сплачує постачальнику решту 50% (п`ятдесят) відсотків від ціни договору, що становить 25000 (двадцять п`ять тисяч) грн. 00 коп., в момент отримання товару у відділені пошти шляхом перерахування накладеним платежем, зазначеної у цьому підпункті грошової суми. (п.2.2.2. даного договору)
Постачальник передає (постачає) товар покупцеві протягом 7 робочих днів з дати здійснення покупцем попередньої оплати на підставі підпункту 2.2.1. цього договору. (п.3.1. даного договору)
Передача товару від постачальника до покупця відбувається за адресою: 20732, Черкаська область, Смілянський район, село Миколаївка, вул. Ржевська, будинок 9. (п.3.2. даного договору).
Відповідно до п.6.1. договору у разі порушення зобов`язання за договором сторони несуть відповідальність, передбачену договором та чинним законодавством України. Порушенням зобов`язань за договором є - невиконання або неналежне виконання умов передбачених договором.
Цей договір є дійсним та має юридичну силу для кожної із сторін, навіть коли підписаний однією стороною «Продавцем» та переданий «Покупцеві» в електронному вигляді. (п.9.8. даного договору).
Частиною 1 ст. 265 Господарського кодексу України, за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Статтею 655 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Отже, укладений сторонами договір за своєю правовою природою є договором купівлі-продажу.
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Предметом даного судового розгляду є повернення коштів за непоставлений товар на умовах договору №040212007 від 04.02.2020.
Як встановлено, на виконання умов договору позивач зобов`язався поставити та передати у власність автозапчастини відповідачу на загальну суму 50 000,00 грн., в тому числі ПДВ, що підтверджується рахунок-фактурою №04022007 від 04.02.2020, яка підписана та скріплена печаткою ТзОВ Агросіб (а.с. 8).
Позивач оплатив 50% вартості товару в сумі 25000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №124 від 05.02.2020. (а.с. 9).
Відповідно до п.п 3.1 договору постачальник передає (постачає) товар покупцеві протягом 7 робочих днів з дати здійснення покупцем попередньої оплати на підставі підпункту 2.2.1. цього договору.
Однак, в порушення умов договору ТзОВ Агросіб не поставив товар в термін до 13.02.2020. (а.с. 10)
Позивач звернувся до відповідача з претензією №2 від 13.03.2020 про повернення коштів в сумі 25 000 грн., однак останнім залишена без належного реагування.
Отже, у зв`язку з не поставкою товару, заборгованість відповідача перед позивачем становить 25000, 00 грн., яка є підтверджена матеріалами справи та підлягає до стягнення.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Враховуючи наведене, заявлені позовні вимоги є правомірними та підлягають задоволенню.
За приписами статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі справи слід покласти на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 129, 231, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросіб» (43021, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, будинок 26, код ЄДРПОУ 40779330) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лавр-Агро» (20732, Черкаська область, Смілянський район, село Миколаївка, вулиця Ржевська, буд. 9, код ЄДРПОУ 33327339) 25000,00 грн. заборгованості та 2102,00 грн. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено
15.12.2020
Суддя В. М. Дем`як
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2020 |
Оприлюднено | 16.12.2020 |
Номер документу | 93532590 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Дем`як Валентина Миколаївна
Господарське
Господарський суд Волинської області
Дем`як Валентина Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні