Рішення
від 25.11.2020 по справі 915/838/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2020 року Справа № 915/838/20

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,

за участю секретаря судового засідання Мавродій Г.В.,

за участю прокурора - Яценко В.А.,

представник позивача-1 в судове засідання не з`явився,

представник позивача-2 в судове засідання не з`явився,

представник відповідача-1 в судове засідання не з`явився,

представник відповідача-2 в судове засідання не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу

за позовом: Заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 Миколаївської області (вул.Нікольська, 73, м.Миколаїв, 54001) в інтересах держави

в особі Південного офісу Держаудитслужби, вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65012, від імені якого виступає Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області, вул.Спаська, 42-а, м.Миколаїв, 54001

в особі Коблівської сільської ради, вул.Одеська, 4, с.Коблеве, Березанський район, Миколаївська область, 57453

до 1-го відповідача: Відділу освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради, вул.Одеська, 4, с.Коблеве, Березанський район, Миколаївська область, 57453

до 2-го відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп", вул.Космічна, буд.21, оф.1002, м.Харків, 61145

про:

- визнання недійсними додаткових угод №1 від 14.02.2018, №2 від 15.02.2018, №3 від 16.02.2018 до договору постачання природного газу №17-439 від 13.02.2018

- повернення безпідставно сплачених коштів в сумі 86 898,26 грн.

Заступник керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 Миколаївської області в інтересах держави в особі Південного офісу Держаудитслужби, від імені якого виступає Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області та Коблівської сільської ради звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою №31/1-7302вих20 від 18.06.2020 в якій просить суд:

- визнати недійсною додаткову угоду №1 від 14.02.2018 до договору на постачання природного газу №17-439 від 13.02.2018, укладену між Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради (на теперішній час Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради) та товариством з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП".

- визнати недійсною додаткову угоду №2 від 15.02.2018 до договору на постачання природного газу №17-439 від 13.02.2018, укладену між Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради (на теперішній час Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради) та товариством з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП".

- визнати недійсною додаткову угоду №3 від 16.02.2018 до договору на постачання природного газу №17-439 від 13.02.2018, укладену між Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради (на теперішній час Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради) та товариством з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП".

- стягнути з товариства з обмеженою відновідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" користь Відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради надміру сплачені бюджетні кошти в сумі 86898,26 грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що за результатами закупівлі 13.02.2018 між Відділом (Замовником) та ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" укладено договір №17-439 на постачання природного газу. Відповідно до пункту 1 Договору ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" взяло на себе зобов`язання у 2018 році поставити Відділу 125,8 тис.куб.м природного газу з поквартальним визначенням обсягів поставки. Додатковою угодою №1 від 14.02.2018, укладеною за ініціативою ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП", сторонами збільшено ціну за 1000 куб. м. природного газу з 8 499,00 грн. до 9 348,00 грн., тобто на 9,98%, а обсяг постачання природного газу зменшено до 114,374647 тис. куб. м. Додатковою угодою №2 від 15.02.2018, укладеною за ініціативою ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП", збільшено ціну за 1 000 куб. м. газу з 9 348,00 грн. до 10 282,00 грн., тобто на 9,99%, обсяг постачання газу зменшено до 103,985042 тис. куб. м. Додатковою угодою №3 від 16.02.2018, укладеною за ініціативою ГОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП", збільшено ціну за 1 000 куб. м. природного газу з 10 282,00 грн. до 10 650,00 грн., тобто на 3,57%, обсяг постачання газу зменшено до 100,391944 тис. куб. м. Зазначає, що при укладенні відповідачами додаткових угод №1 від 14.02.2018, №2 від 15.02.2018 та №3 від 16.02.2018 до договору № 17-439 від 13.02.2018 порушено пункт 2 частини 4 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме змінено ціну за одиницю товару у бік збільшення (з 8499,00 грн. до 10 650,00 грн.) за відсутності відповідного коливання ціни такого товару на ринку, внаслідок чого перевищено гранично допустимі межі такого збільшення та безпідставно зменшено обсяги закупівлі (з 125,8 тис. куб. м. до 100,391944 тис. куб. м.), причиною якого не було урахування фактичного обсягу видатків. Зазначає, що сума надміру сплачених постачальнику грошових коштів, з урахування додаткових угод №1 від 14.02.2018, №2 від 15.02.2018, №3 під 16.02.2018 до Договору, складає 86 898,26 грн. (430 249,36 грн.- 343 351,10 гри. = 86 898,26 грн.). Фінансування сплати коштів за постачання природного газу здійснювалось з розрахункових рахунків відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради (з 26.09.2018 відділ освіти, молоті та спорту Коблівської сільської ради), а тому надміру сплачені кошти підлягають поверненню на рахунки відділу.

Ухвалою суду від 23.06.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №915/838/20, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 26.08.2020 року.

Суддя Семенчук Н.О. у період з 13 липня 2020 року по 21 серпня 2020 року включно перебувала у запланованій щорічній відпустці.

03.08.2020 року до суду від відповідача ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" надійшов відзив (а.с. 186-189), в якому відповідач заперечує проти задоволення позову.

В обгрунтування заперечень зазначає , що у прокурора не виникло право на звернення у суд із даним позовом, оскільки заступником прокурора не доведено, що Держаудитслужба здійснюючи фінансовий контроль виявила порушення законодавства у спірних правовідносинах, отже у спірних правовідносинах Держаудитслужба не набула статусу позивача. Прокурор не довів у позовній заяві з посиланням на конкретні норми права, що сільська рада є компетентним органом у сфері публічних закупівель. Вважає, що у даному випадку у прокурора відсутні законні підстави для представництва інтересів держави в суді від імені суб`єкта владних повноважень, одного органу, який належно здійснює свої повноваження та другого органу, який не є повноважним у цій сфері.

Щодо законності укладених додаткових угод зазначає, що єдиною нормою, що регулює сферу спірних правовідносин, які розглядаються, є п.2 ч.4 ст.36 Закону України Про публічні закупівлі (в редакції на час укладення угод), відповідно до якої істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Даною нормою встановлено виняток з загального правила, який надає сторонам договору, укладеного за результатами процедури, проведеної у порядку, визначеному Законом України Про публічні закупівлі , права на зміну його істотних умов у певному випадку, а саме: у разі коливання ціни такого товару на ринку. Вказує, що перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним або обмеженим. Інформація торгово-промислової палати є належним допустимим доказом, що може засвідчити факт коливання ціни на ринку природного газу в певний період часу. Зазначає, що кожна додаткова угода укладена в рамках основного договору на підставах, передбачених законом, висновків (довідок) спеціально уповноважених органів - торгово-промислових палат. Із посиланням на Роз`яснення Мінекономрозвитку від 27.10.2016 №3302-06/34307-06 Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю перелік органів і установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку не є вичерпним. Вважає, що спірні додаткові угоди укладені на підставі окремих вищевказаних документів, що підтверджують факти коливання ціни на природний газ, що повністю відповідає положення Закону України Про публічні закупівлі .

Вказує, що зміна ціни не може бути більшою, ніж на 10% від попередньої ціни. Вважає, що при збільшенні ціни за одиницю товару необхідно зменшити кількість товару та привести у відповідність загальну суму договору. Зазначає, що додаткові угоди підписані різними датами, на підставі різних документів, що повністю відповідає положенням чинного законодавства, збільшення ціни відбулось обґрунтовано, та запропонована остаточна ціна ТОВ Укртранссервіс-груп є меншою від середньо ринкової ціни на газ на час дії договору, що свідчить про дотримання інтересів сторін у тому числі бюджетних.

Із посиланням на приписи ст. 217 ЦК України та на п. 2.11 Постанови Пленуму ВГСУ від 29.05.2013 №11 Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними зазначає, що спірні додаткові угоди не можуть бути визнані недійними загалом.

Вказує, що в даному випадку неможливо при визнанні спірних угод недійсними стягувати спірні кошти на підставі ст. 1212 ЦК України, яка застосовується у випадку відсутності спеціальної норми, якою у цьому випадку є ст. 216 ЦК України.

На підставі викладеного ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" просить відмовити у задоволенні позову.

11.08.2020 року до суду від заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 надійшла відповідь на відзив ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" (а.с. 194-200), в якій прокурор не погоджується з викладеними у відзиві доводами.

Ухвалою суду від 26.08.2020 року, яку занесено до протоколу судового засідання, суд з власної ініціативи, у відповідності до ст. 177 ГПК України, продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів, за клопотанням відповідача-2 відклав підготовче засідання на 23.09.2020 року.

23.09.2020 року до суду від представника ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" надійшло клопотання про залишення позову без розгляду у зв`язку із пред`явленням позову неналежною особою (а.с. 221-222).

Ухвалою суду від 23.09.2020 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 22.10.2020 року.

Ухвалою суду від 22.10.2020 року, яку занесено до протоколу судового засідання, у судовому засіданні оголошено перерву до 04.11.2020 року.

28.10.2020 року до суду від прокурора надійшло заперечення на клопотання ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" про залишення позову без розгляду (а.с. 256-260).

04.11.2020 року судове засідання відкладено на 24.11.2020 року.

Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Позивачі та відповідачі явку повноважних представників у судове засідання не забезпечили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином ухвалою суду від 04.11.2020 року. Явка представників сторін у судове засідання не визнавалась судом обов`язковою.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Суд дійшов висновку про достатність в матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.01.2018 на веб-сайті "Prozorro - публічні закупівлі" було оприлюднене оголошення №UA-2018-01-04-001704-а Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради про проведення 26 січня 2018 року о 15:42 год відкритих торгів щодо закупівлі "Газ природний, скраплений або в газоподібному стані ДК 016:2010 код 06.20.1 (газ природний, скраплений або в газоподібному стані) ДК 021:2015 код 09123000-7-(природний газ)" обсягом 125 800 метрів кубічних; місце поставки товарів: 57453, Україна, Миколаївська область, село Коблеве, Одеська, 4; строк поставки: від 26 січня 2018 до 31 грудня 2018; очікувана вартість закупівлі 1 285 756,00 грн (а.с.19-20).

Рішенням тендерного комітету Відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради №1 від 03.01.2018 було затверджено тендерну документацію щодо проведення процедури відкритих торгів на закупівлю товару за предметом: Газ природний, скраплений або в газоподібному стані ДК 016:2010 код 06.20.1 (газ природний, скраплений або в газоподібному стані) ДК 021:2015 код 09123000-7-(природний газ) (а.с. 21-44).

Згідно з протоколом засідання тендерного комітету Відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради №01/01/18 від 01.02.2018 року (а.с. 45-46) та Звітом про результати проведення процедури закупівлі від 19.02.2018, в процедурі закупівлі брало участь 4 учасника ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП", ТОВ "ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП", ТОВ "КАСТУМ", ТОВ "Миколаївгаз Збут". Пропозиція ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" визнана найбільш економічно вигідною та такою, що відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленими в тендерній документації та прийнято рішення про намір укласти з ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" відповідний договір.

За результатами процедури закупівлі, 13.02.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" (далі - постачальник) та Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради (далі - споживач) було укладено Договір №17-439 на постачання природного газу (далі - Договір), відповідно до п. 1 якого постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2018 році природний газ згідно з ДК 021:2015 (CPV 2008) - 09123000-7 - Природний газ) газ природний (далі - газ), а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором. Річний плановий обсяг постачання газу - до 125,800 тис.куб.м (а.с. 55-65).

У відповідності до п. 3.2 Договору, ціна газу становить - 7082,50 грн за 1000 м.куб., крім того ПДВ - 1416,50 грн, всього з ПДВ - 8499,00 грн .

Згідно з п. 3.3 Договору, ціна зазначена в п. 3.2 Договору, може змінюватись протягом дії Договору. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього Договору.

Відповідно до п. 3.6 Договору, загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним Договором і становить 1 069 174,20 грн. у тому числі ПДВ.

Відповідно до п. 4.1 Договору оплата вартості природного газу здійснюється споживачем не раніше підписання актів приймання-передачі газу та протягом 5 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим.

Відповідно до п. 11.1 Договору цей Договір набуває чинності з дати його підписання та діє до 31 грудня 2018 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Відповідно до п. 11.4 Договору припинення чи розірвання Договору можливе за взаємною згодою сторін шляхом підписання додаткової угоди до Договору або за рішенням суду на вимогу однієї із сторін на підставі та в порядку, встановлених чинним законодавством України та Договором.

Відповідно до п. 11.5 Договору усі зміни та доповнення до Договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками сторін та скріплюються їх печатками (за наявності).

Відділ ділової інформації Харківської торгово-промислової палати листом від 01.02.2018 року повідомив ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП", що згідно прейскуранта НАК "Нафтогаз України" ціна природного газу як товару з урахуванням ПДВ (крім випадку попередньої оплати до періоду поставки газу, без урахування тарифів на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами) для споживачів, які не підпадають під дію Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу (крім дочірніх підприємств, заснованих НАК "Нафтогаз України", в яких сто відсотків статутного капіталу належить Компанії) з 1 лютого 2018 року складає: 10141,20 грн за 1000 куб.м.

ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" листом №326/1/18 від 14.02.2018 звернувся до Відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради, в якому зазначив, що згідно офіційної інформації Харківської торгово-промислової палати відбулося суттєве підвищення закупівельних цін на постачання природного газу у лютому місяці. Зазначає, що ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" враховуючи значне підвищення цінової кон`юктури ринку природного газу, змушене підвищити ціни на постачання природного газу до 10% для Відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради, згідно п.2 ч.4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі". З урахуванням викладеного, ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" повідомляє про намір укласти Додаткову угоду до Договору постачання природного газу №17-439 віл 13.02.2018, щодо зміни ціни на постачання природного газу (а.с. 66).

14.02.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" та Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради було укладено Додаткову угоду №1 до Договору, згідно якої сторони зокрема виклали:

- розділ 1 Договору в наступній редакції: "Постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2018 році природний газ (згідно з ДК 021:2015 (CPV 2008) - 09123000-7 - Природний газ) газ природний (далі - газ), а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором. Річний плановий обсяг постачання газу - до 114,374647 тис.куб.м ;

- пункт 3.2 Договору в наступній редакції: "ціна газу становить 7790,00 грн за 1000 куб.м, крім того ПДВ - 1558,00 грн, всього з ПДВ - 9348,00 грн;

- пункт 3.6 Договору в наступній редакції: "загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним Договором і становить 1 069 174,20 грн. у тому числі ПДВ" (а.с. 68-69).

Додаткова угода №1 до Договору набирає чинності з дати її укладання і є невід`ємною частиною Договору.

Асоціація "Газові трейдери України" листом №8 від 09.02.2018 року повідомляє, що відповідно до даних асоціації "Газові трейдери України" середня ринкова ціна газу природного, скрапленого або в газоподібному стані - за кодом ДК 016:2010 - 06.20.1 (природний газ - за кодом CPV за ДК 021:2015 - 09120000-6 - Газове паливо (природний газ) становить від 9,300 грн/тис.куб.м з ПДВ, в тому числі витрати на транспортування (за умови попередньої оплати до місяця здійснення поставок) до 10 632,70 грн/тис.куб.м з ПДВ, в тому числі витрати на транспортування (за умови оплати до кінця місяця, наступного за місяцем постачання). Згідно з даними НАК Нафтогаз України , вартість природного газу на лютий становить 9195,60 грн/тис.куб.м з ПДВ за умови попередньої оплати без витрат на транспортування та 10141,20 грн/тис.куб.м з ПДВ без витрат на транспортування за умови оплати протягом або після періоду (календарний місяць) поставки газу. Інформація про середньозважені ціни на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа" станом на 07.02.2018 року: лютий 2018 - 9381,46 грн/тис.куб.м; січень 2018 - 9683,94 грн/тис.куб.м. Цінова пропозиція на найбільших газових хабах ЄС протягом 15-31 січня коливалась у такому ціновому діапазоні: Gaspool від 197,48 Є/тис.куб.м до 191,63 Є/тис.куб.м, без витрат на потужність; CEGH від 195,48 Є/тис.куб.м до 193,34 Є/тис.куб.м; NCG від 197,17 Є/тис.куб.м до 190,23 Є/тис.куб.м; TTF від 198,00 Є/тис.куб.м до 193,05 Є/тис.куб.м. Відповідно до інформації ПАО "Укртрансгаз" базова ціна газу на січень 2018 у розмірі 8143,77 грн без ПДВ за 1000 кубм, ПДВ - 1628,75 грн, всього з ПДВ 9772,52 грн (а.с. 71).

ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" листом №328/1/18 від 15.02.2018 звернувся до Відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради, в якому зазначив, що згідно офіційної інформації Асоціації газові трейдери України відбулося суттєве підвищення закупівельних цін на постачання природного газу у лютому місяці. Вказує, що відповідно до довідки Асоціації газові трейдери України середньоринкова ціна природного газу становить 10632,70 грн./тис.куб.м з ПДВ, в тому числі витрати на транспортування (за умови оплати до кінця місяця, наступного за місяцем поставки). Зазначає, що ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП", враховуючи значне підвищення цінової кон`юктури ринку природного газу, змушене підвищити ціни на постачання природного газу до 10% для Відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту ти охорони здоров`я Коблівської сільської ради, згідно п.2 ч.4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі". З урахуванням викладеного, ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" повідомляє про намір укласти Додаткову угоду до Договору постачання природного газу №17-439 віл 13.02.2018 щодо зміни ціни на постачання природного газу (а.с. 70).

15.02.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" та Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради було укладено Додаткову угоду №2 до Договору, згідно якої сторони зокрема виклали:

- розділ 1 Договору в наступній редакції: "Постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2018 році природний газ (згідно з ДК 021:2015 (CPV 2008) - 09123000-7 - Природний газ) газ природний (далі - газ), а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором. Річний плановий обсяг постачання газу - до 103,985042 тис.куб.м ;

- пункт 3.2 Договору в наступній редакції: "ціна газу становить 8568,33 грн за 1000 куб.м, крім того ПДВ - 1713,67 грн, всього з ПДВ - 10282,00 грн;

- пункт 3.6 Договору в наступній редакції: "загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним Договором і становить 1 069 174,20 грн. у тому числі ПДВ" (а.с. 72-73).

Додаткова угода №2 до Договору набирає чинності з дати її укладання і є невід`ємною частиною Договору.

Відповідно до цінової довідки №В-1150 від 12.02.2018 року Житомирської торгово-промислової палати, виготовленої на замовлення ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП", ціни на газове паливо - природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевого бюджетів (закупівля роздрібна) на території України станом на лютий 2018 року складають: газове паливо - природний газ 10459,42 - 10826,64 грн з ПДВ за 1 тис.куб.м (а.с. 75).

ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" листом №348/1/18 від 16.02.2018 звернувся до Відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради, в якому зазначив, що згідно офіційної інформації Житомирської торгово-промислової палати відбулося суттєве підвищення закупівельних цін на постачання природного газу у лютому місяці. ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП", враховуючи значне підвищення цінової кон`юктури ринку природного газу, змушене підвищити ціни на постачання природного газу до 10% для Відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради, згідно п.2 ч.4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі". З урахуванням викладеного, ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" повідомляє про намір укласти Додаткову угоду до Договору постачання природного газу №17-439 від 13.02.2018 щодо зміни ціни на постачання природного газу (а.с. 74).

16.02.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" та Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради було укладено Додаткову угоду №3 до Договору, згідно якої сторони зокрема виклали:

- розділ 1 Договору в наступній редакції: "Постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2018 році природний газ (згідно з ДК 021:2015 (CPV 2008) - 09123000-7 - Природний газ) газ природний (далі - газ), а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором. Річний плановий обсяг постачання газу - до 100,391944 тис.куб.м ;

- пункт 3.2 Договору в наступній редакції: "ціна газу становить 8875,00 грн за 1000 куб.м, крім того ПДВ - 1775,00 грн, всього з ПДВ - 10650,00 грн;

- пункт 3.6 Договору в наступній редакції: "загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним Договором і становить 1 069 174,20 грн. у тому числі ПДВ" (а.с. 72-73).

Додаткова угода №3 до Договору набирає чинності з дати її укладання і є невід`ємною частиною Договору.

У лютому 2018 року ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" передало, а Відділ культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради прийняв природний газ в обсязі 19,853 тис.куб.м, що підтверджується актом прийому-передачі природного газу №РН-0000362 від 28.02.2018 року (а.с. 136).

В акті прийому-передачі природного газу №РН-0000362 від 28.02.2018 року визначена ціна газу - 8875,00 грн за 1000 куб.м, загальна вартість газу 211 434,46 грн з ПДВ (8875,00 х 19,853 + ПДВ20%).

Вартість газу, поставленого у лютому 2018 року, оплачена споживачем платіжним дорученням №125 від 07.03.2018 року на суму 211 434,46 грн (а.с. 137).

У березні 2018 року ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" передало, а Відділ культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради прийняв природний газ в обсязі 18,162 тис.куб.м, що підтверджується актом прийому-передачі природного газу №РН-0000817 від 16.04.2018 року (а.с. 135).

В акті прийому-передачі природного газу №РН-0000817 від 16.04.2018 року визначена ціна газу - 8875,00 грн за 1000 куб.м, загальна вартість газу 193 425,30 грн з ПДВ (8875,00 х 18,162 + ПДВ20%).

Вартість газу, поставленого у березні 2018 року, оплачена споживачем платіжним дорученням №197 від 16.04.2018 року на суму 193 425,30 грн (а.с. 138).

У квітні 2018 року ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" передало, а Відділ культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради прийняв природний газ в обсязі 2,384 тис.куб.м, що підтверджується актом прийому-передачі природного газу №РН-0001121 від 10.05.2018 року (а.с. 134).

В акті прийому-передачі природного газу №РН-0001121 від 10.05.2018 року визначена ціна газу - 8875,00 грн за 1000 куб.м, загальна вартість газу 25 389,60 грн з ПДВ (8875,00 х 2,384 + ПДВ20%).

Вартість газу, поставленого у квітні 2018 року, оплачена споживачем платіжним дорученням №296 від 10.05.2018 року на суму 25 389,60 грн (а.с. 139).

Отже, у період з лютого по квітень 2018 року включно ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" передало, а Відділ культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради прийняв природний газ в загальному обсязі 40,399 тис.куб.м (19,853+18,162+2,384), за який споживачем сплачено 430 249,36 грн (211 434,46+193 425,30+25 389,60).

Рішенням Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області №7 від 25.05.2018 року вирішено внести зміни до назви Відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради та викласти назву в наступній редакції: Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради (а.с. 79).

26.09.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" та Відділом освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради укладено Додаткову угоду №4 до Договору про наступне: в преамбулі та тексті укладеного Договору Відділ культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради у всіх відмінках змінити на Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради (а.с. 78).

Заступник керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 звернувся до начальника Відділу освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради з листом №31/1-6197вих20 від 25.05.2020 року, в якому зазначає, що при укладенні додаткових угод №1 від 14.02.2018, №2 від 15.02.2018 та №3 від 16.02.2018 до договору №17-439 від 13.02.2018 порушено пункт 2 частини 4 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме змінено ціну за одиницю товару у бік збільшення (з 8499,00 грн до 10 650,00 грн) за відсутності відповідного коливання ціни такого товару на ринку, внаслідок чого перевищено гранично допустимі межі такого збільшення та безпідставно зменшено обсяги закупівлі (з 125,8 тис.куб.м до 100,391944 тис.куб.м) причиною якого не було урахування фактичного обсягу видатків. З огляду на викладене Миколаївською місцевою прокуратурою вирішується питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави щодо стягнення з винної особи завданої шкоди, адже відповідно до частини 3 статті 23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Просить надати документи для вирішення питання про представництво прокуратурою інтересів держави в суді (а.с. 113-117).

У відповідь на вказане звернення, Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради листом №471 від 28.05.2020 року повідомив прокурору наступну інформацію:

- оплата згідно Договору на постачання природного газу №17-439 від 13.02.2018 року здійснювалась за кошти місцевого бюджету Коблівської сільської ради;

- головним розпорядником коштів під час закупівлі газового палива для потреб закладів освіти Коблівської сільської ради на 2018 рік виступав Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради;

- ініціатором під час укладання додаткових угод №1,2,3,5,6,7,8,9 до Договору №17-439 від 13.02.2018 року виступав ТОВ УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП . Ініціатором укладання додаткової угоди №4 виступив Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради відповідно до внесених змін у назву відділу;

- закупівля газового палива на 2018 рік здійснювалась для потреб закладів загальної середньої освіти Коблівської сільської ради, так як станом на січень 2018 року знаходились на балансі та в оперативному управлінні Відділу освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради;

- моніторинг ціни газового палива проводився Відділом освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради відповідно до наданої інформації Харківською торгівельно-промисловою палатою;

- Відділом освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради не вживались заходи щодо визнання додаткових угод до договору №17-439 від 13.02.2020 року недійсними (а.с. 118-119).

Предметом спору у даній справі є визнання недійсними додаткових угод №№1-3 до Договору та стягнення з ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" надміру сплачених бюджетних коштів у сумі 86 898,26 грн.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто імператив зазначеного конституційного положення встановлює обов`язок органів державної влади та їх посадових осіб дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу. Як підкреслив Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 01 квітня 2008 року № 4-рп/2008, неухильне додержання органами законодавчої, виконавчої та судової влади Конституції та законів України забезпечує реалізацію принципу поділу влади і є запорукою їх єдності, важливою передумовою стабільності, підтримання громадського миру і злагоди в державі.

Законом України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) , який набрав чинності 30 вересня 2016 року, до Конституції України внесені зміни, а саме Конституцію доповнено статтею 131-1, пункт 3 частини першої якої передбачає, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Стаття 53 ГПК України встановлює, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Відповідно до частини четвертої статті 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII Про прокуратуру , який набрав чинності 15 липня 2015 року. Ця стаття визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (далі - компетентний орган), а також у разі відсутності такого органу (частина третя). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень (абзаци перший - третій частини четвертої). У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов`язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження (частина сьома).

У даному випадку, прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Південного офісу Держаудитслужби, від імені якого виступає управління Південного офісу Держаудитслужби, та Коблівської сільської ради, до компетенції яких віднесені відповідні повноваження.

Стаття 24 Закону України Про прокуратуру закріплює, що право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

На теперішній час триває процес реформування органів прокуратури України. Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформування органів прокуратури №113-ІХ від 19.09.2019 докорінно переглянуто систему прокуратури.

Згідно із законодавчими змінами статтею 12 Закону України Про прокуратуру передбачено функціонування у системі прокуратури України окружних прокуратур, перелік та територіальна юрисдикція яких визначається наказом Генерального прокурора.

Пунктами 3, 4 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури №113-ІХ від 19.09.2019, визначено, що до дня початку роботи окружних прокуратур їх повноваження здійснюють місцеві прокуратури.

День початку роботи окружних прокуратур визначається рішеннями Генерального прокурора стосовно усіх окружних прокуратур, які публікуються у газеті Голос України .

За прокурорами та керівниками місцевих прокуратур зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до окружної прокуратури.

З огляду на викладене, оскільки Офісом Генерального прокурора відповідного організаційно розпорядчого документа не прийнято, на даний час продовжують діяти та виконувати функції і повноваження місцеві прокуратури.

Таким чином, у разі звернення прокурора до суду з позовною заявою в інтересах держави, останній виконує свою конституційну функцію передбачену ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України Про прокуратуру . Право подання такої заяви, як це чітко передбачено ст. 24 вищевказаного Закону, належить, у тому числі, і заступникам керівників місцевих прокуратур. Отже, системний аналіз чинного законодавства України дає підстави стверджувати що заступник керівника місцевої прокуратури є самостійним суб`єктом, повноважним на підписання позовної заяви в інтересах держави.

З урахуванням викладеного, клопотання представника ТОВ УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП про залишення позову прокурора без розгляду не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 7 Закону України Про публічні закупівлі контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією, цим Законом та іншими законами України здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Здійснення державного фінансового контролю, згідно зі статтею 1 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні , забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Таким органом відповідно до Положення про Державну аудиторську службу України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України віл 03.02.2016 №43, є Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба).

Статтею 2 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Згідно зі статтею 5 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні , контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України Про публічні закупівлі , проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Пунктом 10 статті 10 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до Положення про Державну аудиторську службу України, вказаний орган здійснює контроль за дотриманням законодавства про державні закупівлі; вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункти 4, 9 пункту 4 Положення).

Враховуючи викладене, Державна аудиторська служба України є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, зокрема, при здійсненні державних закупівель.

Таким чином, Південний офіс Держаудитслужби в особі управління в Миколаївській області є органом, уповноваженим державою на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах на території Миколаївської області.

Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області листом №15-14-31-14-14/1577 від 04.05.2018 року надіслало Відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради рекомендації, в яких зазначено наступне:

"Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області на підставі звернення Управління захисту економіки в Миколаївській області від 28.03.2018 № 1636/39/113/01-2018 досліджено процедуру відкритих торгів UA-2018-01-04-001704-а, проведену відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради (далі Замовник) за предметом ДК 021:2015 код 09123000-7 - природний газ (Природний газ) в частині внесення змін до договору від 13.02.2018 №17-439.

Дослідженням документів, оприлюднених в електронній системі публічних закупівель Prozorro, а також наданих управлінню Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області безпосередньо замовником, встановлено наступне.

За результатами вищевказаної процедури закупівлі Замовником укладено договір від 13.02.2018 №17-439 (далі - Договір) з ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" на постачання природного газу у кількості 125,800 тис.куб.м за ціною 8 499,00 грн з ПДВ за 1 тис.кубм на загальну суму 1 069 174,20 грн з ПДВ.

Додатковими угодами від 14.02.2018 №1, від 15.02.2018 №2 та від 16.02.2018 №3 тричі змінено істотні умови Договору, а саме: кількість товару зменшено, ціну за одиницю товару збільшено.

Дослідженням встановлено, що:

додатковою угодою №1 збільшено ціну за 1 тис.куб.м природнього газу з 8499,00 грн до 9348,00 грн, тобто на 9,98 %, обсяг постачання газу зменшено до 114,374647 тис.куб.м;

додатковою угодою №2 збільшено ціну за 1 тис.куб.м природнього газу з 9348,00 грн до 10282,00 грн, тобто на 9,99 %, обсяг постачання газу зменшено до 103,985042 тис.куб.м;

додатковою угодою №3 збільшено ціну за 1 тис.куб.м природнього газу з 10282,00 грн до 10650,00 грн, тобто на 3,57 %, обсяг постачання газу зменшено до 100,391944 тис.куб.м.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 36 Закону України Про публічні закупівлі від 25.12.2015 № 922-VІІІ (далі - Закон № 922) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі.

Одним з виключень з цієї вимоги є зміна ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку.

Звертаємо увагу, що Законом №922 визначена можливість зміни ціни (збільшувати або зменшувати) саме у зв`язку з коливанням цін на ринку.

Разом з тим, Закон не встановлює права сторін договору збільшувати ціну з метою досягнення рівня, близького до середнього рівня ціни товару на ринку.

При цьому, як наголошується в листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06, внесення змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

Для підтвердження обґрунтованості змін істотних умов Договору Замовником надані копії наступних документів, які зареєстровані та видані відповідними установами ще до укладання 13.02.2018 Договору на постачання природного газу з ТОВ "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП", а саме:

- листа Харківської торгово-промислової палати від 01.02.2018 (замовлення №112/18) щодо ціни природного газу, яка згідно з інформацією з офіційного веб-сайту НАК Нафтогаз України з 01.02.2018 складає 10 141,20 грн з ПДВ за 1 тис.куб.м;

- довідки Асоціації "Газові трейдери України" від 09.02.2018 №8, в якій зазначені межі середньої ринкової ціни на газ природний в лютому 2018 року в Україні, коливання (зменшення) цінових пропозицій на найбільших газових хабах ЄС протягом 15-31 січня 2018 року, дані НАК "Нафтогаз України" щодо вартості природного газу на лютий 2018 року - 10 141,20 грн з ПДВ за 1 тис.куб.м;

- цінової довідки Житомирської торгово-промислової палати від 12.02.2018 №В-1150, в якій вартість (грн з ПДВ за 1 тис.куб.м) газового палива - природного газу на території України станом на лютий 2018 року зазначена в певних межах, а саме: від 10 459,42 грн до 10 826,64 грн.

Слід зазначити, що всі перелічені довідки ніяким чином не доводять зростання ціни на природний газ в період укладання Договору та додаткових угод №1, №2 та №3 до нього, а саме: з 13.02.2018 до 16.02.2018.

Разом з тим, згідно з прейскурантом НАК "Нафтогаз України" ціна природного газу протягом лютого 2018 року залишалась незмінною, а саме 10 141,20 грн з ПДВ за 1 тис.куб.м. Станом на 01.03.2018 ціна на газ склала 8 889,60 грн з ПДВ за 1 тис.куб.м, що свідчить про її зменшення.

Отже, сторони не мали підстав для внесення змін до Договору зі зміною ціни за одиницю товару, що, як наслідок, не дозволяло укладати додаткові угоди № 1, № 2 та № 3.

Таким чином, дослідженням встановлено, що укладання додаткових угод від від 14.02.2018 № 1, від 15.02.2018 № 2 та від 16.02.2018 № 3 відбулося з порушенням вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону №922, а саме: змінено істотні умови Договору, в тому числі, ціну за одиницю товару збільшено при відсутності коливання ціни такого товару на ринку. Укладення додаткових угод є порушенням вимог законодавства про публічні закупівлі, свідчить про їх недійсність відповідно до умов ст. 37 Закону №922.

Частиною 1 ст. 203 Цивільного кодексу України в момент вчинення правочину передбачено додержання вимог, необхідних для його чинності, а саме: зміст правочину не може суперечити актам цивільного законодавства.

Згідно з умовами ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. 1 ст. 203 цього Кодексу.

За наслідками дослідження управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області рекомендує усунути вищезазначені порушення в установлений законодавством спосіб.

Інформацію про вжиті заходи щодо розгляду та виконання даних рекомендацій просимо надіслати на адресу управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області в термін не пізніше трьох робочих днів з дня їх надходження разом із належним чином завіреними копіями відповідних первинних, розпорядчих та інших документів." (а.с. 80-82)

У відповідь на вказаний лист №15-14-31-14-14/1577 від 04.05.2018 року, Відділ культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради листом №08/05/18 від 08.05.2018 року повідомив наступне:

"Статтею 638 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови договору, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. При цьому порядок зміни умов договору про закупівлю визначається замовником самостійно та з дотриманням законодавства в цілому. Таким чином, Законом встановлено імперативну норму, згідно якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватись виключно у випадках, визначених статтею 36 Закону України Про публічні закупівлі .

Так зміна істотних умов Договору про закупівлі на постачання природного газу у кількості 125 800 тис.куб.м відповідає до виключень частини четвертої статті 36 Закону України Про публічні закупівлі , а саме до пункту першого:

- зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

та до пункту другого:

- зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Стосовно наданих підтверджень обгрунтованості змін істотних умов Договору варто зазначити, що в чинному законодавстві не наведено часові параметри коливання цін. Звертаючись до прейскуранту НАК "Нафтогаз України" в період з 01.12.2017 по 01.01.2018 ціна на газ піднялась з 9918,00 до 10732,80 грн за 1 тис.куб.м.

Відповідно до чинного законодавства України перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним.

Відповідно до чинного законодавства України перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним.

Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть внести зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10% від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.

Коливання ціни товару на ринку повинно статись після моменту укладення договору про закупівлю і зміна ціни за одиницю товару у договорі про закупівлю вартісно повинна не перевищувати (у разі збільшення ціни за одиницю товару у договорі про закупівлю) такого ринкового коливання." (а.с. 83-84)

Отже, Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради не усунуто порушення законодавства з питань збереження та використання активів, виявлені Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області під час дослідження процедури відкритих торгів UA-2018-01-04-001704-а, за предметом ДК 021:2015 код 09123000-7 - природний газ (Природний газ) в частині внесення змін до договору від 13.02.2018 №17-439, у зв`язку із чим Південний офіс Держаудитслужби (від імені якого виступає Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області) набув право на звернення до суду.

Згідно із частиною 3 статті 16 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Статтею 10 цього Закону сільські ради визначено органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевою самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до пункту 3 частини 2, частини 5 статті 22 Бюджетного кодексу України за бюджетними призначеннями, визначеними рішеннями про місцеві бюджети, головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно відповідні місцеві ради, які здійснюють управління бюджетними коштами, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове їх використання, а також внутрішній контроль за взяттям бюджетних зобов`язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів, витрачанням ними бюджетних коштів.

Так, згідно з Положенням про відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради, затвердженого рішенням ради від 22.12.2018 №9, Відділ є підзвітним і підконтрольним Коблівській сільській раді, підпорядкованим виконавчому комітету вказаної ради та сільському голові, утримується за рахунок коштів сільського бюджету. У своїй діяльності Відділ керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів виконавчої влади, рішеннями сільської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями сільського голови, Положенням про Відділ, іншими нормативними актами.

З урахуванням статей 1, 2, 6, 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні орган місцевого самоврядування представляє відповідну територіальну громаду і здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцію України, цим та іншими законами.

Частиною 1 статті 61 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.

Згідно зі статтями 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, у тому числі шляхом звернення до суду.

Статтею 17 Цивільного кодексу України передбачено, що орган державної влади здійснює захист цивільних прав та інтересів у межах, на підставах та у спосіб, що встановлені Конституцією України та законом.

За таких обставин право пред`явлення позову про визнання недійсними додаткових угод №1 від 14.02.2018, №2 від 15.02.2018, №3 від 16.02.2018 до договору постачання природного газу №17-439 від 13.02.2018, повернення безпідставно сплачених коштів в сумі 86 898,26 грн, також належить Коблівській сільській раді.

Враховуючи викладене, прокурор пред`являє цей позов в інтересах держави в особі Південного офісу Держаудитслужби та Коблівської сільської ради.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26 травня 2020 року у справі №912/2385/18 (провадження № 12-194гс19) уточнила висновки, зроблені у постановах: Великої Палати Верховного Суду від 15 жовтня 2019 року у справі № 903/129/18; Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 927/246/18, від 16 квітня 2019 у справах № 910/3486/18 та № 925/650/18, від 17 та 18 квітня 2019 року у справах № 923/560/18 та № 913/299/18 відповідно, від 13 травня 2019 року у справі № 915/242/18; Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 0440/6738/18.

Так, прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України Про прокуратуру , прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Верховний Суд України у постанові від 13 червня 2017 року у справі № п/800/490/15 (провадження № 21-1393а17) зазначив, що протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені. Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.

Однак суд, вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва, не повинен установлювати саме протиправність бездіяльності компетентного органу чи його посадової особи. Частиною сьомою статті 23 Закону України Про прокуратуру передбачено, що в разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов`язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження. Таким чином, питання про те, чи була бездіяльність компетентного органу протиправною та які її причини, суд буде встановлювати за результатами притягнення відповідних осіб до відповідальності. Господарсько-правовий спір між компетентним органом, в особі якого позов подано прокурором в інтересах держави, та відповідачем не є спором між прокурором і відповідним органом, а також не є тим процесом, у якому розглядається обвинувачення прокурором посадових осіб відповідного органу у протиправній бездіяльності.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України Про прокуратуру , і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Заступник керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 звернувся до голови Коблівської сільської ради листом №31/1-6250вих20 від 25.05.2020 року, в якому зазначив, що Миколаївською місцевою прокуратурою вирішується питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді. Для вирішення питання про представництво просить інформувати прокуратуру (з наданням копій підтверджуючих документів) з наступних питань:

- за які кошти здійснювалась закупівля (місцевий бюджет/субвенція з державного бюджету тощо з наданням копій підтверджуючих документів)?

- чи перевірялась Коблівською сільською радою чи її уповноваженим структурним підрозділом відповідність запропонованої постачальником ціни на газ ціні, що склалась на ринку газового палива, законність укладення додаткових угод до зазначеного вище договору (в тому числі шляхом порівняння ціни із прейскурантом цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб`єктів господарської діяльності, розміщеному на веб-порталі Національної акціонерної компанії Нафтогаз України )?

- чи вживалися сільською радою заходи до визнання додаткових угод недійсними, повернення надмірно сплачених за договором коштів (в досудовому та судовому порядку), якщо так, то які саме, в разі невжиття причини такої бездіяльності? (а.с. 120-124)

У відповідь на вказаний лист, Коблівська сільська рада листом №890 від 28.05.2020 року повідомила прокурору, що Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і свого найменування, бланк встановленого зразка, має право у межах своїх повноважень укладати від свого імені угоди з юридичними і фізичними особами, мати майнові і немайнові права, нести зобов`язання, бути позивачем і відповідачем у судах, відділ фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету та субвенції з Державного бюджету. На підставі рішення № 1 XX сесії Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської 8 скликання від 22.12.2017 року у сільському бюджеті на 2018 рік було заплановано видатки на утримання освітніх закладів, у тому числі видатки на забезпечення потреби на газ природний за ціною, яка діяла на дату початку проведення тендерної процедури із закупівлі товару за кодом ДК 016:2010 код 06.20.1 (газ природний, скраплений або в газоподібному стані) ДК 021:2015 код 09123000-7 (природний газ) UA-2018-01-04-001704-а) у кількості 125800 метрів кубічних . У зв`язку з тим, що відділ освіти, молоді та спорту сільської ради самостійно здійснює закупівлі товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб освітніх закладів громади через визначену ним уповноважену особу, Коблівською сільською радою не перевірялась відповідність запропонованої постачальником ціни на газ ціні, що склалась на ринку газового палива, законність укладення додаткових угод до зазначеного вище договору (в тому числі шляхом порівняння ціни із прейскурантом цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб`єктів господарської діяльності, розміщеному на веб-порталі Національної акціонерної компанії Нафтогаз-України ), та не вживалися заходи щодо визнання додаткових угод недійсними, повернення надмірно сплачених за договором коштів (а.с. 125-126).

Заступник керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 звернувся до начальника управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області листом №31/1-6249вих20 від 25.05.2020 року, в якому зазначив, що Миколаївською місцевою прокуратурою вирішується питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді. Із посиланням на приписи ч. 3 ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" зазначає, що контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією, Законом України "Про публічні закупівлі" та іншими законами здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю. Здійснення державного фінансового контролю, згідно зі статтею 1 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Таким органом відповідно до Положення про Державну аудиторську службу України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43, є Державна аудиторська служба України. Враховуючи викладене, керуючись ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", для вирішення питання про представництво прокуратурою інтересів держави в суді, просить інформувати прокуратуру (з наданням копій підтверджуючих документів) про те, чи вживалися заходи до визнання додаткових угод недійсними, повернення надмірно сплачених за договором коштів (в досудовому та судовому порядку), якщо так, то які саме, а у разі невжиття причини такої бездіяльності (а.с. 127-131).

У відповідь на вказаний лист, управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області листом №15-14-25-17/1398-2020 від 29.05.2020 року повідомило прокурору, що заходи державного фінансового контролю визначені частиною 2 статті 2 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні (державний фінансовий аудит інспектування, перевірка закупівель та моніторинг закупівлі) Управлінням у відділі культури, туризму, освіти, молоді, спорту, та охорони здоров`я Коблівської сільської ради протягом 2018-травня 2020 не проводилися. Зазначає, що проведення моніторингу органом державного фінансового контролю через систему електронних закупівель Рrozorro фактично запроваджено з листопаду 2018 року. До законодавчого врегулювання та запровадження механізму здійснення органом державного фінансового контролю моніторингу процедура закупівлі UA-2018-01-04-001704-а була предметом аналізу за зверненням Управління захисту економіки в Миколаївській області. Таким чином, оскільки процедура закупівлі UA-2018-01-04-001704-а не була предметом державного фінансового контролю, у Управління не було підстав для вжиття заходів реалізації, що виключає бездіяльність з боку Управління. Наголошує, що реалізація результатів заходів державного фінансового контролю, зокрема спрямована на усунення виявлених порушень чи відшкодування заподіяної шкоди (у конкретно визначених випадках), здійснюється відповідно до законів та порядків залежно від виду заходу державного фінансового контролю, що проводився. Вказує, що пунктами 7, 8, 10 статті 10 Закону визначені підстави для зверненню органу державного фінансового контролю до суду з позовами. Відносини органу державного фінансового контролю та інших органів під час реалізації заходів державного фінансового контролю, зокрема в частині, пов`язаній з наслідками неналежного дотримання ними господарського, цивільного та іншого законодавства під час укладання та виконання договорів, обмежено нормами пункту 8 статті 10 Закону (а.с. 132-133).

Заступник керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 листом №31/1-6791вих20 від 05.06.2020 року повідомив Південний офіс Держаудитслужби, Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області та Коблівську сільську раду про пред`явлення позову в порядку п. 2 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" в інтересах держави в особі Південного офісу Держаудитслужби від імені якого виступає управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області та Коблівської сільської ради про визнання недійсними додаткових угод №1 від 14.02.2018, №2 від 15.02.2018, №3 від 16.02.2018 до договору постачання природного газу №17-439 від 13.02.2018, повернення безпідставно сплачених коштів в сумі 86 898,26 грн (а.с. 140-146).

Отже, відповідними компетентними органами не вжито заходів щодо визнання додаткових угод недійсними та повернення надмірно сплачених за договором коштів.

Враховуючи викладене, заступником керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 Миколаївської області підтверджено підстави для представництва.

Укладення між відповідачами додаткових угод №1 від 14.02.2018, №2 від 15.02.2018 та №3 від 16.02.2018 до Договору стало підставою для звернення Заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 Миколаївської області в інтересах держави із позовом до суду, оскільки прокурор вважає, що при укладенні вказаних додаткових угод сторонами порушено п.2 ч.4 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме змінено ціну за одиницю товару у бік збільшення при відсутності відповідного коливання ціни такого товару на ринку, без обґрунтування та документального підтвердження, внаслідок чого перевищено гранично допустимі межі такого збільшення та безпідставно зменшено обсяги закупівлі.

Пунктами 3.2, 3.6 Договору передбачено, що ціна газу за 1 000 куб. м на момент його укладення визначена в розмірі 8499 грн. з ПДВ. Загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу і становить 1 069 174,20 грн. з ПДВ.

Додатковою угодою №1 від 14.02.2018, укладеною за ініціативою ТОВ УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП , збільшено ціну за 1 000 куб.м природного газу з 8499,00 грн. до 9348,00 грн., тобто на 9,98%, а обсяг постачання природного газу зменшено до 114,374647 тис.куб.м.

Додатковою угодою №2 від 15.02.2018, укладеною за ініціативою ТОВ УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП , збільшено ціну за 1 000 куб.м газу з 9348,00 грн. до 10 282,00 грн., тобто на 9,99%, обсяг постачання газу зменшено до 103,985042 тис.куб.м.

Додатковою угодою №3 від 16.02.2018, укладеною за ініціативою ТОВ УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП , збільшено ціну за 1 000 куб. м. природного газу з 10 282,00 грн. до 10 650,00 грн., тобто на 3,57%, обсяг постачання газу зменшено до 100,391944 тис.куб.м.

Отже, додатковими угодами №№ 1, 2 та 3, укладеними відповідачами упродовж трьох днів поспіль 14, 15 та 16 лютого 2018 року, тричі змінено істотні умови Договору, а саме: збільшено ціну за одиницю товару з 8499,00 грн. до 10650,00 грн (загалом на 23,54%) та зменшено кількість товару з 125,8 тис. куб.м. до 100,391944 тис.куб.м.

Підставою для укладення додаткової угоди №1 до Договору став інформаційний лист Відділу ділової інформації Харківської торгово-промислової палати від 01.02.2018 року, відповідно до якого згідно прейскуранта НАК "Нафтогаз України" ціна природного газу як товару з урахуванням ПДВ (крім випадку попередньої оплати до періоду поставки газу, без урахування тарифів на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами) для споживачів, які не підпадають під дію Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу (крім дочірніх підприємств, заснованих НАК "Нафтогаз України", в яких сто відсотків статутного капіталу належить Компанії) з 1 лютого 2018 року складає: 10141,20 грн за 1000 куб.м (а.с. 67).

Підставою для укладення додаткової угоди №2 до Договору став лист Асоціації "Газові трейдери України" №8 від 09.02.2018 року, в якому повідомляється, що відповідно до даних асоціації "Газові трейдери України" середня ринкова ціна газу природного, скрапленого або в газоподібному стані - за кодом ДК 016:2010 - 06.20.1 (природний газ - за кодом CPV за ДК 021:2015 - 09120000-6 - Газове паливо (природний газ) становить від 9,300 грн/тис.куб.м з ПДВ, в тому числі витрати на транспортування (за умови попередньої оплати до місяця здійснення поставок) до 10 632,70 грн/тис.куб.м з ПДВ, в тому числі витрати на транспортування (за умови оплати до кінця місяця, наступного за місяцем постачання). Згідно з даними НАК Нафтогаз України , вартість природного газу на лютий становить 9195,60 грн/тис.куб.м з ПДВ за умови попередньої оплати без витрат на транспортування та 10141,20 грн/тис.куб.м з ПДВ без витрат на транспортування за умови оплати протягом або після періоду (календарний місяць) поставки газу. Інформація про середньозважені ціни на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа" станом на 07.02.2018 року: лютий 2018 - 9381,46 грн/тис.куб.м; січень 2018 - 9683,94 грн/тис.куб.м. Цінова пропозиція на найбільших газових хабах ЄС протягом 15-31 січня коливалась у такому ціновому діапазоні: Gaspool від 197,48 Є/тис.куб.м до 191,63 Є/тис.куб.м, без витрат на потужність; CEGH від 195,48 Є/тис.куб.м до 193,34 Є/тис.куб.м; NCG від 197,17 Є/тис.куб.м до 190,23 Є/тис.куб.м; TTF від 198,00 Є/тис.куб.м до 193,05 Є/тис.куб.м. Відповідно до інформації ПАО "Укртрансгаз" базова ціна газу на січень 2018 у розмірі 8143,77 грн без ПДВ за 1000 кубм, ПДВ - 1628,75 грн, всього з ПДВ 9772,52 грн (а.с. 71).

Підставою для укладення додаткової угоди №3 до Договору стала цінова довідка №В-1150 від 12.02.2018 року Житомирської торгово-промислової палати, відповідно до якої ціни на газове паливо - природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевого бюджетів (закупівля роздрібна) на території України станом на лютий 2018 року складають: газове паливо - природний газ 10459,42 - 10826,64 грн з ПДВ за 1 тис.куб.м (а.с. 75).

Разом з цим, інформація викладена у вказаних довідках була відома відповідачам станом на час укладення Договору.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України "Про публічні закупівлі" від 25 грудня 2015 року №922-VIII, метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Частиною першою статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

За приписами частини четвертої статті 36 вказаного Закону умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Таким чином, Законом встановлено імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватись виключно у випадках, визначених статтею 36 Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 "Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю" роз`яснено, що згідно з пунктом 2 частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. При цьому, норма пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Разом з тим, виходячи зі змісту частини першої статті 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов. Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Ураховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов`язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

Так, річний плановий обсяг постачання газу, у відповідності до пункту 1.1 Договору № 17-439 на постачання природного газу, складає 125,800 куб.м.

Згідно з пунктом 3.2. Договору ціна газу, на момент укладання Договору, становить 7082,50 грн. за 1000 куб.м., крім того ПДВ - 1416,50 грн., всього з ПДВ - 8 499,00 грн. за 1000 куб.м., а пунктом 3.6. Договору передбачено, що загальна сума Договору складається з місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним Договором і становить 1 069 174,20 грн., у тому числі ПДВ -20%.

Так, з урахуванням вимог Закону України "Про публічні закупівлі", сторонами на момент підписання договору були погоджені всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов`язань за договором відповідно до вимог частини третьої статті 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".

Разом з тим, Додатковими угодами №1, №2, №3 сторони вносили зміни до Договору №17-439 на постачання природного газу, посилаючись на підвищення ціни на природний газ на ринку. При цьому, як вбачається з матеріалів справи, укладення між відповідачем -1 та відповідачем - 2 Додаткових угод №1 від 14.02.2018, №2 від 15.02.2018, №3 від 16.02.2018 за три дні призвело до зменшення обсягів постачання газу на IV квартал 2018 року з 65,000 куб.м., визначених сторонами на момент укладення Договору, до 39,591944 тис.куб.м., при збільшенні ціни з 8 499,00 грн. до 10 650,00 грн. за 1000 куб.м.

Так, підставою для укладення Додаткової угоди №1 до Договору на постачання природного газу стала Довідка Харківської торгово-промислової палати України №112/18 від 01.02.2018, згідно якої ціна природного газу як товару з урахуванням ПДВ для споживачів, які не підпадають під дію Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу з 1 лютого 2018 року складає - 10 141,20 грн. за 1000 куб.м. (а.с.67).

Однак, на підставі вказаної довідки Харківської торгово-промислової палати не можна констатувати, що на ринку газу відбулося чергове коливання. Крім того, у вказаній довідці вказано про ціну природного газу з 01 лютого 2018 року, тобто не зафіксовано ціну на газ на конкретну дату, а вказаний повний календарний місяць, а тому неможливо встановити станом на яку дату відбулося коливання на ринку газу.

Крім того, дана довідка має інформаційний характер та визначає лише ціни НАК "Нафтогаз України" (одного з учасників ринку природного газу), а не середню ринкову ціну газу.

Підставою для укладення Додаткової угоди №2 до Договору на постачання природного газу стала Довідка №8 від 09.02.2018 Асаціації Газові трейдери України згідно якої середня ринкова ціна газу природного становила:

- від 9,300 грн./тис куб.м з ПДВ , в тому числі витрати на транспортування до 10 632,70 грн./тис куб.м з ПДВ, в тому числі витрати на транспортування;

- 9 195,60 грн./тис куб м. з ПДВ за умови попередньої оплати без витрат на транспортування та 10 141,20 грн./тис куб.м. без витрат на транспортування за умови оплати протягом або після періоду поставки газу.

З означеної вище довідки Асоціації "Газові трейдери України", неможливо зробити однозначний висновок, що на ринку природного газу дійсно відбулося коливання: будь-яке порівняння з ринковою ціною, на дату з якої почалися змінюватися ціни на ринку відсутнє.

Підставою для укладення Додаткової угоди №3 до Договору на постачання природного газу стала Довідка Житомирської торгово-промислової палати № В-1150 від 12.02.2018, якою встановлено, що ціни на газове паливо - природний газ станом на лютий 2018 року складають 10459,42 - 10826,64 грн. за тис. куб.м. Проте, за змістом Довідки також відсутня можливість встановити факт коливання ціна на ринку газу. Крім того, суд відзначає, що в зазначеній довідці взагалі вказується ціна на газ станом на лютий 2018 року, без прив`язки до будь-якої дати, в той час, як Додатковою угодою №3, яка набрала чинності з 16.02.2018 року, Постачальник збільшив ціну за 1000 куб.м., з 10282,00 грн. до 10 650,00 грн., а обсяг постачання природного газу зменшити до 39,591944 тис. куб.м.

Отже, вказаними додатковими угодами, постачальник тричі змінив істотні умови Договору, а саме: збільшив ціну за одиницю товару та зменшив кількість товару. Однак, необхідність внесення зазначених змін не можна вважати обґрунтованою та такою, що підтверджено документально, оскільки у наданих ТОВ "Укртранссервіс-Груп" довідках відсутня інформація щодо коливання ціни на ринку газу у лютому 2018 року в сторону збільшення. З них також не можливо прослідкувати динаміку цін, а отже і встановити її рух.

Враховуючи наведене, суд відзначає, що наявні в матеріалах справи довідки Асоціації "Газові трейдери України" та торгово-промислових палат лише констатують рівень ціни згідно прейскуранта НАК "Нафтогаз України" та рівень загальних ринкових цін на газове паливо і не є належними та допустимими доказами в розумінні статей 76-77 Господарського процесуального кодексу України. Наявні матеріали справи, разом з тим, не містять, а відповідачем не надано жодного іншого документального підтвердження та обґрунтування коливання ціни на природний газ тричі упродовж періоду з 14.02.2018 по 16.02.2018.

Крім того, матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження ринкової вартості газу на момент укладення Договору, що надало б можливість суду порівняти рівень цін та дійти висновку про зменшення або збільшення ціни за тиждень (з 13.02.2018 по 16.02.2018).

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд зазначає, що відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України визнання правочину недійсним є одним із передбачених законом способів захисту цивільних прав та інтересів.

Частини 1, 4 ст.202 Цивільного Кодексу України визначають, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін.

Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Відповідно до статті 204 Цивільного кодексу України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Згідно зі статтею 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент його вчинення стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до статті 207 Господарського кодексу України господарське зобов`язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб`єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Так, порушення при укладенні Додаткових угод №1 від 14.02.2018, №2 від 15.02.2018, №3 від 16.02.2018 до Договору, статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" є підставою для визнання таких додаткових угод недійсними. Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідачі в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем належними та допустимими доказами не спростували, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Щодо вимог про стягнення надміру сплачених бюджетних коштів, суд зазначає наступне.

За приписами частини 1 ст. 236 Цивільного кодексу України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

У відповідності до частини 1 ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.

Частиною 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. При цьому, згідно із пунктом 1 частини 3 ст. 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Загальна умова частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов`язальних (договірних) відносинах, або отримане однієї із сторін у зобов`язанні підлягає поверненню іншій стороні на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання.

Тобто у разі коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 Цивільного кодексу України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинення або була відсутня взагалі.

Вказаний правовий висновок міститься у поставах Верховного Суду України від 02.10.2013 у справі № 6-88цс13, від 24.09.2014 у справі № 6-122цс14 та у постанові Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 918/101/18.

Прокурор зазначає, що сума надміру сплачених постачальнику грошових коштів, з урахуванням Додаткових угод №1 від 14.02.2018, №2 від 15.02.2018, №3 від 16.02.2018 до Договору складає 86 898,26 грн.

Враховуючи, що Додаткові угоди №1 від 14.02.2018, №2 від 15.02.2018, №3 від 16.02.2018 до Договору визнані судом недійсними, то ціна поставленого природного газу має становити згідно умов Договору 8 499,00 грн з урахуванням ПДВ.

Отже, Відділом освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради надміру сплачено бюджетні кошти в сумі 86 898,26 грн. (430 249,36 грн. (загальна сума сплачених коштів: 25 389,60 грн.+ 193 425,30 грн. + 211 434,46 грн.) - 343 351,10 грн. (обсяг поставленого газу 40,399 м.куб. х ціну газу згідно Договору 8 499,00 грн.).

За таких обставин, вимога прокурора про стягнення з 2-го відповідача безпідставно отриманих коштів в сумі 86 898,26 грн., підлягає задоволенню.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідачів та розподіляється між ними наступним чином: на ТОВ "Укртранссервіс-груп" 5 255,00 грн (50% судового збору за 3 вимоги немайнового характеру (визнання недійсними додаткових угод) та повністю за вимогою майнового характеру (стягнення)); на Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради 3153,00 грн (50% судового збору за 3 вимоги немайнового характеру (визнання недійсними додаткових угод).

Керуючисьст.ст. 2, 7, 11, 13, 53, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 195, 196, 210, 220, 232, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати недійсною додаткову угоду №1 від 14.02.2018 до договору на постачання природного газу №17-439 від 13.02.2018, укладену між Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради (на теперішній час Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради) (вул.Одеська, 4, с.Коблеве, Березанський район, Миколаївська область, 57453, код ЄДРПОУ 41495536) та Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" (вул.Космічна, буд.21, оф.1002, м.Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39869593).

3. Визнати недійсною додаткову угоду №2 від 15.02.2018 до договору на постачання природного газу №17-439 від 13.02.2018, укладену між Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради (на теперішній час Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради) (вул.Одеська, 4, с.Коблеве, Березанський район, Миколаївська область, 57453, код ЄДРПОУ 41495536) та Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" (вул.Космічна, буд.21, оф.1002, м.Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39869593).

4. Визнати недійсною додаткову угоду №3 від 16.02.2018 до договору на постачання природного газу №17-439 від 13.02.2018, укладену між Відділом культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров`я Коблівської сільської ради (на теперішній час Відділ освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради) (вул.Одеська, 4, с.Коблеве, Березанський район, Миколаївська область, 57453, код ЄДРПОУ 41495536) та Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" (вул.Космічна, буд.21, оф.1002, м.Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39869593).

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" (вул.Космічна, буд.21, оф.1002, м.Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39869593) на користь Відділу освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради (вул.Одеська, 4, с.Коблеве, Березанський район, Миколаївська область, 57453, код ЄДРПОУ 41495536) кошти в сумі 86 898,26 грн.

6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП" (вул.Космічна, буд.21, оф.1002, м.Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39869593) на користь прокуратури Миколаївської області (вул.Нікольська, 73, м.Миколаїв, 54001, р/р UA748201720343150001000000340, ЄДРПОУ 02910048 Банк ДКСУ м.Києва, МФО 820172) судовий збір у розмірі 5 255,00 грн.

7. Стягнути з Відділу освіти, молоді та спорту Коблівської сільської ради (вул.Одеська, 4, с.Коблеве, Березанський район, Миколаївська область, 57453, код ЄДРПОУ 41495536) на користь прокуратури Миколаївської області (вул.Нікольська, 73, м.Миколаїв, 54001, р/р UA748201720343150001000000340, ЄДРПОУ 02910048 Банк ДКСУ м.Києва, МФО 820172) судовий збір у розмірі 3 153,00 грн.

Рішення суду, у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскарженев порядку та строки, передбаченіст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідніположення" ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 15.12.2020 у зв`язку з перебуванням судді на лікарняному у період з 30.11.2020 по 14.12.2020.

Суддя Н.О. Семенчук

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення25.11.2020
Оприлюднено16.12.2020
Номер документу93533604
СудочинствоГосподарське