Справа № 136/908/20
провадження № 2/136/259/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" грудня 2020 р. м. Липовець
Липовецький районний суд Вінницької області
у складі головуючого судді Кривенка Д.Т.,
за участю секретаря судового засідання Марчук Н.А.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Липовець, за правилами загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Білянської сільської ради Липовецького району Вінницької області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно за законом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із вищевказаним позовом до Білянської сільської ради Липовецького району Вінницької області (далі - відповідач), з вимогами: встановити юридичний факт родинних відносин про те, що матір позивача ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , були рідними сестрою та братом; визнати за позивачем право власності на земельну ділянку, площею 4,5 га, кадастровий номер 0522280200:07:000:0025, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Білянської сільської ради Липовецького району Вінницької області, що належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач обґрунтовує свій позов наступними обставинами, на підтвердження яких подав суду відповідні докази.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшло право власності на земельну ділянку, площею 4,5 га, кадастровий номер 0522280200:07:000:0025, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Білянської сільської ради Липовецького району Вінницької області. Раніше, 06.12.1981 поперла ОСОБА_2 яка доводилась рідною сестрою ОСОБА_3 та матір`ю позивач, однак документи, що підтверджують їх родинні відносини відсутні. Оскільки позивач, вважає себе племінником ОСОБА_3 , він має право на спадкування тієї частки спадщини, яка б належала за законом його матері, якби вона була жива на час відкриття спадщини. Проте, при зверненні до нотаріуса для оформлення свого права на спадщину, позивачу фактично було відмовлено у зв`язку з тим, що він нібито не є спадкоємцем ОСОБА_3 та рекомендовано йому вирішити питання щодо такого права і зокрема встановлення факту родинних відносин у судовому порядку. На підтвердження вказаних обставин позивачем подано суду: копії свідоцтва про народження позивача; свідоцтв про смерть ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ; державного акту на право власності на землю; заяви позивача до нотаріальної контори про прийняття спадщини; листа-відповіді від нотаріальної контори; довідок виданих виконкомом органу місцевого самоврядування.
Викладені обставини послугували підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 15.07.2020 призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та визначено відповідачеві строк для подання відзиву. Також витребувано з нотаріальної контори матеріали спадкових справ на ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Відповідач, через свого представника, подав до канцелярії суду заяву, у якій не заперечує проти задоволення позову у повному обсязі та просить суд про розгляд справи за відсутності представника.
Ухвалою суду від 03.11.2020, на задоволення заяви позивача, було витребувано, за наявності, з нотаріального архіву матеріали спадкових справ на ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а підготовче судове засідання відкладено, про що повідомлено сторін.
Разом з тим, у судове засідання позивач та її представник не з`явились, однак остання у своїй заяві просила суд про розгляд справи за їх відсутності, позов підтримала та просила його задовольнити.
З огляду на те, що у підготовче судове засідання сторони не з`явились, суд вважає, що за результатами підготовчого провадження можливо ухвалити рішення, тому розгляд справи проводить в даному судовому засіданні, на підставі наявних у справі доказів, за відсутності сторін, не здійснюючи при цьому фіксування судового засідання технічними засобами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали цивільної справи, повно і всебічно з`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і безпосередньо оцінивши зібрані у справі докази, встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 10). За життя ОСОБА_3 набув право власності на земельну ділянку, площею 4,5 га, кадастровий номер 0522280200:07:000:0025, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Білянської сільської ради Липовецького району Вінницької області, про що свідчить державний акт на право приватної власності на землю серії ВН №04319 (а.с.12). У матеріалах справи, з урахуванням витребуваних судом доказів, відсутні відомості про прийняття спадщини ОСОБА_3 іншими особами. Раніше, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 9). ОСОБА_2 довидилась сестрою ОСОБА_3 а його племінником доводився позивач, які проживали разом однією сім`єю, що підтверджується інформацією з довідки виданої виконкомом Білянської сільської ради Вінницької області №225 від 24.05.2019 (а.с. 18). Також, свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_3 підтверджується те, що ОСОБА_2 доводилась матір`ю позивача (а.с. 11). Позивач, як син рідної сестри спадкодавця ОСОБА_3 , звернувся до нотаріальної контори для оформлення свого права на спадщину, проте фактично отримав відмову нотаріуса у зв`язку з тим, що він нібито не є спадкоємцем (а.с. 13-14). Однак, йому в усній формі було рекомендовано вирішити питання щодо такого права і зокрема встановлення факту родинних відносин у судовому порядку, а тому вищезазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Суд, вирішуючи питання про встановлення юридичного факту родинних відносин про те, що матір позивача ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , були рідними сестрою та братом, виходить з наступних мотивів.
Як визначено у п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008 справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Суд вважає, що надані позивачем докази підтверджують факт за встановленням якого він звернувся до суду. Встановлення даного факту необхідно позивачеві для реалізації його спадкових прав, оскільки він являється спадкоємцем за законом за правом представлення.
Отже, з урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку, що вищевикладена вимога позивача про встановлення юридичного факту є обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
Суд, вирішуючи питання про визнання за позивачем право власності на земельну ділянку, площею 4,5 га, кадастровий номер 0522280200:07:000:0025, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Білянської сільської ради Липовецького району Вінницької області, що належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , виходить з наступних мотивів та норм права.
Як було встановлено судом, позивачу, при звернені до нотаріальної контори, було фактично відмовлено в оформленні його спадкового права, оскільки він нібито не є спадкоємцем ОСОБА_3 .
Разом з тим, у п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008 зазначено, що у разі неможливості оформлення спадкових прав у нотаріуса особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
З урахуванням положень ч. 1 ст. 15 та ст. 392 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється, а не в тому разі, коли цими особами не виконується відповідне рішення суду, ухвалене раніше.
В силу припису ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Позивачем доведено юридичний факт родинних відносин про те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , доводилась сестрою спадкодавця ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а його племінником доводився позивач.
Відповідно до ч. 3 ст. 1266 ЦК України племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Разом з тим, представник відповідача не заперечує проти задоволення позову у повному обсязі та визнає такий позов, а в разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом (п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судове рішення у цивільній справі" №14 від 18.12.2009).
Отже, з урахуванням встановлених обставин та норм для їх правового регулювання, суд приходить до висновку, що вимога позивача про визнання за ним право власності на спадкове майно за законом, ґрунтується на нормах діючого законодавства, а тому підлягає задоволенню.
В цілому, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 19, 23, 189, 197, 200, 258-259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити у повному обсязі позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 ) до Білянської сільської ради Липовецького району Вінницької області (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 51, с. Біла, Вінницька обл., код ЄДРПОУ - 04328950) про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно за законом.
Встановити юридичний факт родинних відносин про те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , були рідними сестрою та братом.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, площею 4,5 га, кадастровий номер 0522280200:07:000:0025, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Білянської сільської ради Липовецького району Вінницької області, що належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30-ти днів до Вінницького апеляційного суду через Липовецький районний суд Вінницької області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Суддя Д.Т. Кривенко
Суд | Липовецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2020 |
Оприлюднено | 17.12.2020 |
Номер документу | 93549704 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липовецький районний суд Вінницької області
Кривенко Д. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні