Провадження № 2/235/2261/20
Справа № 235/7128/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
4 грудня 2020 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого - судді Назаренко Г.В.
за участю секретаря Овчаренко В.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: служба у справах дітей Покровської районної державної адміністрації Донецької області, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2020 орган опіки та піклування Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області звернувся до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач по справі є матір`ю двох дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відомості про батьків записані у свідоцтвах про народження дітей відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. Малолітні мешкають більше двох років в родині прабабусі ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , та перебувають на її утриманні та вихованні, оскільки мати дітей повністю самоухилилася від виконання батьківських обов`язків, матеріальної допомоги на дітей не надає, не проявляє батьківської турботи стосовно них. Згідно побутової характеристики Удачненської селищної ради від 22.09.2020 року за місцем проживання ОСОБА_5 характеризується негативно. Відповідач офіційно не працює, зі слів мешканців села постійно зловживає спиртними напоями, часто помічена у сумнівних компаніях, ухиляється від виконання батьківських обов`язків, вихованням дітей не займається. Згідно актів обстеження житлово-побутових умов сім`ї від 24.01.2018р., 28.08.2018, 20.09.2018р., 12.06.2019р. встановлено, що санітарний стан житлового приміщення незадовільний. Приміщення складається із двох кімнат та кухні, знаходиться у аварійному стані. У будинку брудно, кімнати не провітрюються, скрізь розкидані речі, меблі у занедбаному стані. Куточок для дітей не створений, постільна білизна, іграшки, книги відсутні. Спільно зі службою у справах дітей Покровської райдержадміністрації, Центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді ними вживалися заходи впливу на ОСОБА_5 , зокрема, проводились бесіди, попереджено про відповідальність батьків за ухилення від виконання батьківських обов`язків, ініційовано притягнення матері до адміністративної відповідальності згідно статті 184 КпАП за ухилення від виконання передбачених законодавством обов`язків, щодо забезпечення необхідних умов проживання, навчання та виховання дітей. Але проведена робота до позитивних зрушень не призвела. Всі ці обставини свідчать про небажання відповідачем виконувати відносно дітей батьківські обов`язки, покладені на неї законом, її цинічне ставлення до власних дітей. Своєю поведінкою та вчинками відповідач негативно впливає на дітей, принижує їх людську гідність. З огляду на все вищевказане, зважаючи на те, що ОСОБА_5 не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечує їм необхідного харчування, медичного догляду, лікування, що порушує нормальне їх самоусвідомлення, не виявляє інтересу до їх внутрішнього світу, не створює умов для отримання освіти просив позбавити ОСОБА_1 батьківських прав щодо її малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Представник позивача ОСОБА_6 у підготовче засідання не з`явився, надав клопотання, в якому підтримав позовні вимоги, просив справу розглянути за його відсутності.
Відповідач у підготовче судове засідання не з`явилась, надала клопотання, в якому позовні вимоги визнала, просила справу розглянути за її відсутності.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_7 у підготовче засідання не з`явилася, надала клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, у зв`язку з чим судом ухвалено рішення про задоволення позову відповідно до ч.4 ст.200, ч.4 ст.206 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі фактичні обставини та відповідний зміст спірних правовідносин.
ОСОБА_1 є матір`ю малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.6-7).
Згідно побутової характеристики Удачненської селищної ради № 532 від 22.09.2020 року за місцем проживання ОСОБА_5 характеризується негативно. Відповідач ніде не працює, ухиляється від виконання батьківських обов`язків, вихованням дітей не займається, станом здоров`я їх не цікавиться, на батьківські збори не приходить, з класними керівниками не спілкується, веде аморальний спосіб життя, діти проживають і знаходяться на утриманні прабабусі ОСОБА_4 (а.с.11).
Згідно актів обстеження житлово-побутових умов сім`ї ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 від 28.08.2017р., 24.01.2018р., 20.04.2018р., 29.07.2020р. встановлено, що санітарний стан житлового приміщення незадовільний. Приміщення складається із двох кімнат та кухні, знаходиться у аварійному стані. У будинку брудно, кімнати не провітрюються, скрізь розкидані речі, меблі у занедбаному стані. Куточок для дітей не створений, постільна білизна, іграшки, книги відсутні (а.с.13-17).
Згідно акту від 29.07.2020 року обстеження умов проживання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , в якому проживає бабуся разом з дітьми, в гарному стані. В будинку чисто, прибрано, є всі необхідні меблі та побутова техніка, у дітей є окремі кімнати, де є все необхідне. Бабуся піклується про онуків, створені належні умови для виховання та проживання малолітніх дітей (а.с.17).
Згідно ч.ч.2, 3 ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися по здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної середньої загальної освіти, готувати її до самостійного життя.
Як зазначено у ч.1 ст.12 Закону України "Про охорону дитинства" батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Згідно пунктів 2 частини 1 статті 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав зокрема, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Згідно п.15 постанови Пленуму Верхового Суду України "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" від 30.03.2007р. №3 позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Відповідно до п.16 зазначеної постанови під ухиленням батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання, не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі, не виявляють інтересу до її внутрішнього світу, не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Згідно висновку органу опіки та піклування Покровської райдержадміністрації від 23.09.2020р. № 01-0678-33 позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 у відношенні малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є доцільним (а.с.20-21).
Відповідно до ч.3 ст.166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
При визначені розміру аліментів, що підлягають стягненню з відповідача суд враховує, що відповідач є працездатною, інших осіб, яких зобов`язана утримувати за законом, не має, діти здорові, самостійного джерела засобів до існування не мають.
За таких обставин суд вважає за необхідне стягнути аліменти з відповідача на утримання малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісяця, починаючи від дня пред`явлення позову і до досягнення найстаршою дитиною повноліття, а якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто не звернеться до суду з позовом про визначення розміру аліментів на іншу дитину, - за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття, перераховуючи їх на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України, які зобов`язати відкрити позивача у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір необхідно стягнути з відповідача в дохід держави.
Відповідно до ст. ст. 150, 164, 166 СК України, керуючись ст. ст.4, 19, 81, 141, 200, 206, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов органу опіки та піклування Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області (смт. Удачне Покровського району Донецької області, вулиця Железнодорожна, будинок 53, код ЄДРПОУ 04341956) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: служба у справах дітей Покровської районної державної адміністрації Донецької області (м. Покровськ Донецької області, площа Шибанкова, 13, код ЄДРПОУ 36091532), про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів задовольнити повністю.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , щодо її малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Стягнути аліменти з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на утримання малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісяця, починаючи від дня пред`явлення позову, тобто з 3 листопада 2020 року, і до досягнення найстаршою дитиною повноліття, а якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто не звернеться до суду з позовом про визначення розміру аліментів на іншу дитину, - за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття, перераховуючи їх на особисті рахунки дітей у відділенні Державного ощадного банку України.
Зобов`язати орган опіки та піклування Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області відкрити особисті рахунки на ім`я дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у відділенні Державного ощадного банку України у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 1681 (однієї тисячі шестисот вісімдесяти однієї) гривні 60 копійок.
Рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати державному органу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, повністю або частково до Донецького апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарг подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Дата складання повного судового рішення - 14 грудня 2020 року.
Суддя Г.В. Назаренко
Вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 4 грудня 2020 року. Повне рішення складене 14 грудня 2020 року.
Суддя Г.В. Назаренко
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2020 |
Оприлюднено | 17.12.2020 |
Номер документу | 93550404 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Назаренко Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні