Рішення
від 14.12.2020 по справі 539/4025/20
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/4025/20

Провадження № 2/539/1340/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.12.2020 м.Лубни

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Хоменка Д.Є.,

при секретарі судового засідання - Павличенко О.А.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Лубни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тарандинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, третя особа по справі: Перша лубенська державна нотаріальна контора, про визнання права на земельну частку(пай) в порядку спадкування за заповітом, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Тарандинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області про визнання права на земельну частку(пай) в порядку спадкування за заповітом.

В позові вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай), що підтверджується довідкою Відділу у Лубенському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області відповідно до якої ОСОБА_2 не отримувала сертифікат на право на земельну частку (пай), серії ПЛ № 0197068, площею 4,35 в умовних кадастрових гектарах на території Тарандинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, також оригінал сертифікату відсутній в Відділі у Лубенському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області.

Відповідно до заповіту, посвідченого 11 жовтня 1993 року секретарем Тарандинцівської сільської ради ОСОБА_2 все своє майно заповідала йому - ОСОБА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 він до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за заповітом не звертався, оскільки ще за життя ОСОБА_2 продала свій будинок в с. Тарандинці і поїхала жити до своєї сестри в м. Донецьк.

У 2019 році йому стало відомо про те, що після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай), розташовану на території Танадинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області.

Оскільки ОСОБА_2 померла на непідконтрольній території, а саме у м. Донецьк, для оформлення спадщини на майно, яке залишилося після її смерті він звернувся до Першої лубенської державної нотаріальної контори де йому було відмовлено у відкритті спадкової справи в зв`язку тим, що ним не була подана заява про прийняття спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, а також відсутні докази фактичного прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту прийняття цієї спадщини.

Прохав суд визнати за ним в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку(пай) розміром 4,35 в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості, що знаходиться на території Тарандинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області та належала на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай), серія ПЛ № 0197068, виданого на підставі розпорядження голови Лубенської РДА №415 від 28.10.1996 року ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В судове засідання позивач не з`явився, представник позивача адвокат Волик Р.І. звернувся до суду з заявою в якій прохав справу розглядати без їх участі, позовні вимоги підтримав, прохав позов задовольнити.

Представник відповідача - територіальної громади Тарандинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою в якій прохав справу розглядати без його участі, позов визнав та не заперечував проти його задоволення.

Третя особа по справі нотаріус Першої лубенської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явилася, звернулась до суду з заявою в якій прохала справу розглядати без її участі.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

З`ясувавши обставини справи, дослідивши матеріали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла тітка позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть, серія НОМЕР_1 , виданим 18.02.1999 року Київським відділом реєстрації актів громадянського стану м. Донецька, актовий запис № 230. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай).

Згідно довідки Відділу у Лубенському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_2 не отримувала сертифікат на право на земельну частку (пай), серії ПЛ № 0197068, площею 4,35 в умовних кадастрових гектарах на території Тарандинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, також оригінал сертифікату відсутній в Відділі у Лубенському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області.

Відповідно до заповіту, посвідченого 11 жовтня 1993 року секретарем Тарандинцівської сільської ради ОСОБА_2 все своє майно заповідала позивачу по справі ОСОБА_1 .

Позивач після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за заповітом не звертався, оскільки ще за життя ОСОБА_2 продала свій будинок в с. Тарандинці і поїхала жити до своєї сестри в м. Донецьк.

В 2019 році йому стало відомо про те, що після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай), розташовану на території Танадинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області.

ОСОБА_2 померла на непідконтрольній території, а саме у м.Донецьк, тому позивач для оформлення спадщини на майно, яке залишилося після її смерті звернувся до Першої лубенської державної нотаріальної контори де йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки у спадкоємця відсутні відповідні документи на вищевказану земельну частку(пай).

Згідно відповіді на запит від ГУ Держгеокадастру у Полтавській області №183/111-19 від 04.03.2019 року, ОСОБА_2 не отримувала сертифікат на право на земельну частку(пай), яка розташована на території Тарандинцівської сільської ради, серії ПЛ №0197068, площею 4,35 умовних кадастрових гектари, виданий на підставі розпорядження голови Лубенської РДА №415 від 28.10.1996 року, про що свідчить відсутність підпису у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку(пай) КСП Колос Лубенського району Полтавської області. Оригінал сертифікату відсутній у відділі у Лубенському районі(а.с.18)

Нотаріусом Першої лубенської державної нотаріальної контори відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, що підтверджують право померлого на земельну частку(пай) (а.с.19).

Відповідно до рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 11.02.2020 року, справа №539/5055/19, що набрало законної сили 13.03.2020 року, встановлено факт прийняття спадщини ОСОБА_1 , що залишилася після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.12-13).

Позивачем також в газеті Вісник було розміщено оголошення про втрату сертифікату на право на земельну частку(пай), площею 7,35ум.кад.га. серія ПЛ №0197068, виданого розпорядженням голови Лубенської РДА №415 від 28.10.1996 року на ім`я ОСОБА_2 , і прийнято вважати його недійсним(а.с.15).

Як вбачається з довідки №761 від18.08.2020 року за підписом сільського голови та землевпорядника Тарандинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області земельна частка(пай) площею 4,35га.(умовних кадастрових) та 5,23га.(фактичні) згідно проекту поділу земель на земельні частки паї із земель бувшого КСП Колос ділянка за №810, що знаходиться на території Тарандинцівської сільської ради під забороною, арештом, у спорі не перебуває. Має обмеження. Знаходиться в зоні магістральних газопроводів. В доданій до довідки плані-схемі розташування земельної ділянки зафіксовано розташування ділянки №810 5,23 на території Тарандинцівської сільської ради із зазначенням її належності гр. ОСОБА_2 (померла)(а.с.17).

Приписи п.4.21 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 №296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595 передбачають, що видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться також за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру, у тому числі шляхом безпосереднього доступу до нього.

Відповідно до ч.4 ст.18 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 1 липня 2004 року№ 1952-IV державна реєстрація прав на земельну ділянку проводиться виключно за наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку. Для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельні ділянки, що здійснюється з відкриттям розділу в Державному реєстрі прав, державний реєстратор обов`язково використовує відомості з Державного земельного кадастру про наявність/відсутність зареєстрованих речових прав щодо відповідної земельної ділянки до 1 січня 2013 року.

Отже, у разі, якщо право власності на земельну ділянку не зареєстровано в Державному земельному кадастрі, та у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і не можливо жодним чином зареєструвати вказане нерухоме майно за позивачем(оскільки у останнього відсутні будь-які правовстановлюючі документи на земельну ділянку), що і встановлено судом у даній цивільній справі, то захистити право власності на нерухоме майно можливо лише в судовому порядку.

Згідно ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

У відповідності до пункту г ч.1 ст.81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, серед іншого, на підставі прийняття спадщини.

З п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року вбачається, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред`явити позов про визнання права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також втрати ним документа, який посвідчує право власності.

Оцінивши наявні докази у їх сукупності, надавши їм належну правову оцінку, а також враховуючи, що визнання за позивачем права на земельну частку(пай)в порядку спадкування не порушає нічиїх інтересів та прав, іншим чином, ніж шляхом визнання права власності захистити права позивача неможливо(зважаючи на відсутність правовстановлюючих документів), суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити та визнати за позивачем в порядку спадкування право на земельну частку(пай).

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2-13, 81, 200, 247, 264, 265, 268 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Тарандинцівської сільської ради( місце знаходження: 37540, с. Тарандинці Лубенського району Полтавської області, вул. Центральна, 44, код ЄДРПОУ 21052900), третя особа по справі, що не заявляє самостійних вимог: Перша лубенська державна нотаріальна контора (місце знаходження: 37500, м. Лубни Полтавської області, пл. Вокзальна, 7, ЄДРПОУ 02900073), про визнання права на земельну частку(пай) в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку(пай) розміром 4,35 в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості, що знаходиться на території Тарандинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області та належала на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай), серія ПЛ №0197068, виданого на підставі розпорядження голови Лубенської РДА №415 від 28.10.1996 року ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пп.15.5 п.15 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Лубенського міськрайонного суду Д.Є.Хоменко

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення14.12.2020
Оприлюднено17.12.2020
Номер документу93569807
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —539/4025/20

Рішення від 14.12.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

Ухвала від 03.12.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні