Справа № 646/3835/20
№ провадження 2/646/1692/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.12.2020 м.Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:
судді Янцовської Т.М.,
з участю секретаря Цмоканич У.Я.,
позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 646/3835/20 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа - приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Молодчий І.О. про визнання права власності в порядку спадкування, та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , третя особа - приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Молодчий І.О. про визначення розміру частки у спільній сумісній власності,
в с т а н о в и в:
Позивачка звернулась до суду з позовом до відповідачів про визначення частки на земельну ділянку для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, за адресою: АДРЕСА_1 у розмірі 5/8 частки земельної ділянки, визнання права власності на 5/8 частки земельної ділянки площею 0,0492 га, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позову зазначила, що на підставі рішення Харківської міської ради від 20.12.2004 р. № 231/04 її батькам ОСОБА_2 та ОСОБА_4 передано у спільну сумісну власність земельну ділянку площею 492,34 кв. м по вищезазначеному адресу для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати ОСОБА_4 , після смерті якої відкрилася спадщина, яку позивачка прийняла у повному обсязі у виді 5/8 часток у праві спільної власності на житловий будинок за вищезазначеною адресою. Інші 3/8 часток житлового будинку належать на праві власності ОСОБА_2 . Чоловік спадкодавця ОСОБА_2 та її мати ОСОБА_3 від права на прийняття спадщини відмовилися, про що подали відповідні заяви від 09.01.2020 до приватного нотаріуса. 30.04.2020 р. позивачка звернулась із заявою до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Молодчого І.О. про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку за законом, однак нотаріусом надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з неможливістю встановити безспірну частку спадкового майна, яке належало спадкодавцеві.
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з зустрічним позовом про визначення частки на земельну ділянку для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, за адресою: АДРЕСА_1 у розмірі 3/8 частки земельної ділянки, визнання права власності на 3/8 частки земельної ділянки площею 0,0492 га, посилаючись на те, що є співвласником спірної земельної ділянки з померлою ОСОБА_4 . На підставі договору купівлі-продажу частини житлового будинку від 04.09.2003 р. йому належить 3/8 частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель. Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 13.04.2020 р. за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на 5/8 часток житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 .Між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 фактично склався порядок користування житловим будинком та надвірними будівлями, а також земельною ділянкою. Враховуючи те, що позивач за первісним позовом успадкувала після смерті матері 5/8 часток житлового будинку з надвірними будівлями, відповідно до положень чинного законодавства до неї перейшло й право власності на земельну ділянку, на якій розташована вказана частка житлового будинку з надвірними будівлями. позивач за зустрічним позовом вважає, що його частка у праві власності на земельну ділянку відповідає частці у спільній частковій власності на житловий будинок.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 свої вимоги, викладені в позові, підтримала у повному обсязі і просила задовольнити позов, посилаючись на обставини, викладені в ньому. Проти задоволення зустрічного позову ОСОБА_2 не заперечувала.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 доводи зустрічної позовної заяви підтримав, не заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідачка ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги за первісним та зустрічним позовом визнала.
Третя особа - приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Молодчий І.О. в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи. Суд вважає можливим розглянути справу за його відсутності.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що згідно державних актів на право власності на земельну ділянку серії № № ЯБ 206719, ЯБ 206720 від 16.05.2005 р., виданих на підставі рішення XXX сесії Харківської міської ради IV скликання Про передачу у власність та надання в оренду громадянам земельних ділянок від 20.12.2004 р. № 231/04, співвласниками земельної ділянки площею 0,0492 кв. м по АДРЕСА_2 , для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 6310138800:02:017:0008 є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківській області 30.07.2018 р., ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що в книзі реєстрації смертей 30.07.2018 р. зроблено відповідний актовий запис №11348.
З витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі від 17.01.2019 р. вбачається, що приватним нотаріусом Молодчим І.О. зареєстровано спадкову справу № 63619878 після смерті ОСОБА_4 .
ОСОБА_2 звернувся до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Молодчого І.О. з заявою від 08.02.2019 р. про те, що не претендує на право спільної сумісної власності після смерті ОСОБА_4 .
Крім того, ОСОБА_3 звернулась до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Молодчого І.О. з заявою від 22.01.2019 р. про відмову від спадщини після смерті ОСОБА_4 .
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Молодчим І.О. 30.04.2020 р., інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.10.2020 р. ОСОБА_1 належать на праві спільної часткової власності 5/8 часток житлового будинку з надвірними будівлями за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до договору купівлі-продажу від 04.09.2003 р., посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Гончаренко Н.Ю., зареєстрованого в реєстрі № 5383, витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 14.10.2003 р., ОСОБА_2 є власником 3/8 частин житлового будинку з надвірними будівлями за адресою АДРЕСА_1 .
Постановою приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Молодчого І.О. від 30.04.2020 р. відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме позивачці ОСОБА_1 у видачі на її ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частку в праві власності на земельну ділянку, площею 0,0492 га, цільовим призначенням: для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер: 6310138800:02:017:0008, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , оскільки за життя ОСОБА_4 частка в праві власності на вищевказану земельну ділянку за нею не визначалась, визначити нотаріусом самостійно частку спадкового майна, а саме частку в праві власності на вищевказану земельну ділянку - неможливо.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 41 Конституції України гарантується, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Статтею 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до положень статті 356 ЦК України власність двох чи більше осіб із зазначенням частки кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Якщо на такій земельній ділянці знаходиться будинок, будівля, споруда, що є спільною сумісною власністю подружжя, то у разі поділу будинку, будівлі, споруди між подружжям та виділу конкретної частини будинку, будівлі, споруди до особи, яка не мала права власності чи користування земельною ділянкою переходить це право у розмірі частки права власності у спільному майні будинку, будівлі, споруди у відповідності до статті 120 ЗК України, статті 377 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Частиною першою статті 120 ЗК України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Частиною четвертою статті 120 ЗК України визначено, що при переході права власності на будівлю та споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження будівлі і споруди.
Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, яким засвідчує його право власності.
Аналогічні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 27.11.2019 р. в справі № 461/2328/16-ц, від 26.12.2019 р. в справі № 364/515/19, від 19.11.2020 р. у справі № 686/9580/16-ц та інших.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду.
Вважаючи те, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок, переходить право власності на земельну ділянку, на якій він розміщений, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника, пропорційно розміру частки у спільній власності на житловий будинок згідно вимог статті 120 ЗК України та статті 377 ЦК України, суд вважає позовні вимоги за первісним та зустрічним підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 120 ЗК України, ст. ст. 321, 356, 357, 377 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 259, 263-265 ЦПК України,
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа - приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Молодчий І.О. про визнання права власності в порядку спадкування, та вимоги за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , третя особа - приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Молодчий І.О. про визначення розміру частки у спільній сумісній власності задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , на 5/8 частину земельної ділянки, з цільовим призначенням для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0492 за адресою: АДРЕСА_1 .
Припинити право власності ОСОБА_4 на 1/2 частину земельної ділянки, з цільовим призначенням для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0492 за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_4 на праві власності відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії № ЯБ 206719 від 16.05.2005 р.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 3/8 частину земельної ділянки, з цільовим призначенням для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0492 за адресою: АДРЕСА_1 .
Припинити право власності ОСОБА_2 на 1/2 частину земельної ділянки, з цільовим призначенням для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0492 за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_2 на праві власності відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії № ЯБ 206720 від 16.05.2005 р.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості щодо учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
відповідач - ОСОБА_2 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ,
відповідач - ОСОБА_3 , АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ,
третя особа - приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Молодчий Ігор Олександрович, 61001, м. Харків, вул. Державінська, 38.
Суддя: Т.М. Янцовська
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2020 |
Оприлюднено | 17.12.2020 |
Номер документу | 93572094 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Янцовська Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні