Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа № 126/2046/20
Провадження № 2/126/785/2020
"25" листопада 2020 р. м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Рудь О. Г.
секретар Кучанська В. М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Бершадь цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Осіївської сільської ради Бершадського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом, в якому уточнивши свої позовні вимоги просить визнати за нею в порядку спадкування за законом право власності на в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на цілий житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1 (1972 року забудови) та визнати за нею право приватної власності на рахунки № НОМЕР_1 в сумі 6489,32 та № НОМЕР_2 в сумі 7276,52 грн. (на загальну суму 13765,84 грн.) ТВБВ № 10001/076 м. Бершадь у філії Вінницьке обласне управління АТ Ощадбанк ТВБВ № 10001/076, що належить ОСОБА_3 та на рахунок № НОМЕР_3 в сумі 2367,75 грн. ТВБВ 10001/076 м. Бершадь у філії Вінницьке обласне управління АТ Ощадбанк , що належить ОСОБА_2 .
Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько ОСОБА_4 , батьками якого були ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .. В ОСОБА_5 та ОСОБА_6 крім її батька був ще один син і її рідний дядько ОСОБА_2 .. Дядько був одружений з ОСОБА_3 .. Своїх дітей у подружжя небуло. Дядько ОСОБА_2 та його дружина ОСОБА_3 разом проживали в житловому будинку, що розташований в АДРЕСА_1 . Будинок відносився до категорії службових дворів і станом на 15.04.1991 року склад двору слідуючий: ОСОБА_2 , 1952 року народження та ОСОБА_3 , 1948 року народження.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла дружина дядька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , спадковим майном після смерті ОСОБА_3 залишилося 1/2 частки житлового будинку з відповідною часткою господарських будівель та споруд, розташованих в АДРЕСА_1 та грошові вклади в АТ "Ощадбанк" на загальну суму 13765,8 грн..
ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину після смерті своєї дружини, оскільки на день її смерті проживав з нею разом в одному житловому будинку, проте не встиг її оформити і ІНФОРМАЦІЯ_1 помер.
Вона являється спадкоємцем за заповітом померлого дядька і після його смерті вчасно прийняла спадщину, крім того вона являється спадкоємцем за законом, згідно із вимогами ст. 1266 ЦК України (за правом представлення), оскільки в померлого інших спадкоємців ні за законом ні за заповітом немає.
Вона частково оформила спадщину, що залишилася після смерті дядька, а саме право власності на земельну ділянку площею 2.8320 га.
У даний час вона також претендує на цілий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що належав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а також належні їм грошові вклади, але отримати свідоцтво про право на спадщину за законом вона позбавлена можливості у зв`язку з тим, що за життя подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не оформили належним чином правові документи на своє майно, в зв`язку з чим постановою приватного нотаріуса Бершадського районного нотаріального округу Шийко В.Б. їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
У зв`язку з викладеним, вона змушена звернутися до суду з даним позовом за захистом своїх спадкових прав та законних інтересів.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Янчук В.М. в судове засідання не явилися, надали заяви про підтримання позовних вимог, просили розгляд справи здійснювати без їхньої участі.
Від представника відповідача Осіївської сільської ради Бершадського району - сільського голови надійшла заява, в якій він просить розглянути справу без його участі, позов визнає.
Враховуючи те, що відповідно до ч. 1ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивачки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьками якого були ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , листом з Бершадського ДРАЦС.
В ОСОБА_5 та ОСОБА_6 крім ОСОБА_4 був також ще один син ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 .
Дядько був одружений з ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 .
ОСОБА_2 та його дружина ОСОБА_3 разом проживали в житловому будинку, що розташований в АДРЕСА_1 . Своїх дітей у подружжя небуло. Житловий будинок відносився до категорії службових дворів і станом на 15.04.1991 року склад двору слідуючий: ОСОБА_2 , 1952 року народження та ОСОБА_3 , 1948 року народження, що підтверджується довідкою № 523 від 22.06.2020 року виданою Осіївською сільською радою Бершадського району Вінницької області.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла дружина дядька позивачки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_7 .
Спадковим майном ОСОБА_3 являється 1/2 частки житлового будинку з відповідною часткою господарських будівель та споруд, що розташований в АДРЕСА_1 та грошові вклади в АТ "Ощадбанк" на загальну суму 13765,8 грн., що підтверджується довідкою № 7/1 від 03.09.2020 року та довідкою виданою Осіївською сільською радою Бершадського району Вінницької області № 523 від 22.06.2020 року.
ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину після смерті своєї дружини - ОСОБА_3 , проте не встиг її оформити і ІНФОРМАЦІЯ_1 теж помер, що підтверджується свідоцтвом про його смерть серії НОМЕР_8 , довідкою виданою Осіївською сільською радою Бершадського району Вінницької області № 613 від 20.07.2020 року.
ОСОБА_1 являється спадкоємцем за заповітом померлого дядька і після його смерті вчасно прийняла спадщину, звернувшись з відповідною заявою до нотаріуса. Крім того позивачка являється спадкоємцем за законом померлого, згідно із вимогами ст. 1266 ЦК України (за правом представлення), оскільки в ОСОБА_2 інших спадкоємців ні за законом ні за заповітом немає, що підтверджується довідкою № 805 виданою Осіївською сільською радою Бершадського району Вінницької області 19.10.2020 року.
ОСОБА_1 частково оформила спадщину, що залишилася після смерті дядька, а саме земельну ділянку площею 2.8320 га, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 20.06.2020 року, реєстр № 415 спадкової справи № 109/2019 року.
У даний час вона також претендує на цілий житловий будинок з відповідними частками господарських будівель та споруд, що належав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та грошові вклади, але отримати свідоцтво про право на спадщину за законом вона позбавлена можливості у зв`язку з тим, що за життя подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не оформили належним чином документи, що посвідчують право власності на належне їм майно у визначеному законом порядку.
Судом встановлено, що постановою приватного нотаріуса Бершадського районного нотаріального округу Шийко В.Б. від 04.08.2020 року за № 75/02-14 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Ч.1 ст. 1222 цього ж кодексу говорить про те, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Ч. 1 ст. 1220 ЦК України, зазначає, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно ст.ст. 319, 321 ЦК України та ст. 41 Конституції України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справі про спадкування" роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
У відповідності із вимогами листа Міністерства Юстиції України за № 19-32\319 від 21.02.2005 року згідно якого у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і право встановлювальний документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку.
У відповідності з ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Ст.1 Протоколу № 1 до Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини гарантує право на вільне володіння своїм майном: Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права .
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування спадкоємець який позбавлений умов для одержання свідоцтва про право на спадщину у нотаріуса, має право звернутися до суду з позовом про визнання права власності у порядку спадкування.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах незаборонених законом.
Ч. 3 ст. 200 ЦПК України визначає, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Таким чином суд, врахувавши заяви сторін, дослідивши матеріали справи, з метою захисту прав спадкоємця на спадщину після смерті померлого, вважає можливим задовольнити позовні вимоги, оскільки позивач підтримує позовні вимоги, відповідач їх визнав повністю, задоволення позову не суперечить вимогам та законним інтересам сторін та відповідає чинному законодавству України, не порушує прав, свобод та інтересів третіх осіб.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивачкою доведено обставини викладені у позовній заяві, наявність порушених прав позивача є очевидними, а обраний нею спосіб захисту порушених прав є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, що було встановлено в ході судового розгляду, тож суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
На підставі ст.ст. 25, 346, 1217, 1218 - 1222, 1258, 1261, 1268 -1270, 1299 ЦК України, керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 12, 13, 19, 263-267 ЦПК України суд, -
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жительки АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_9 до Осіївської сільської ради Бершадського району Вінницької області (Вінницька область Бершадський район, с. Осіївка, вул. Центральна, 93 ЄДРПОУ: 04329607) про визнання права власності на спадкове майно - задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , право приватної власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на цілий житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 (1972 року забудови), житловий будинок - А1, загальною площею - 76,0 кв.м., житловою площею - 55,3 кв.м; веранда-а; ганок - № 1; гараж - Б; літня кухня - В; сарай - Г; погріб з шиєю - Д; огорожа - № 2, № 3; ворота з хвірткою - № 4.
Визнати за ОСОБА_1 , право приватної власності в порядку спадкування за законом на рахунки № НОМЕР_1 в сумі 6489,32 та № НОМЕР_2 в сумі 7276,52 грн. (на загальну суму 13765,84 грн.) ТВБВ № 10001/076 м. Бершадь у філії Вінницьке обласне управління АТ Ощадбанк ТВБВ № 10001/076, що належить ОСОБА_3 та на рахунок № НОМЕР_3 в сумі 2367,75 грн. ТВБВ 10001/076 м. Бершадь у філії Вінницьке обласне управління АТ Ощадбанк , що належить ОСОБА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. Г. Рудь
Суд | Бершадський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2020 |
Оприлюднено | 17.12.2020 |
Номер документу | 93573884 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бершадський районний суд Вінницької області
Рудь О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні