Справа №442/7596/20
Провадження №2/442/1754/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2020 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючої судді - Курус Р.І.,
за участю секретаря судових засідань - Тацишин Г.Б.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Урізької сільської ради Дрогобицького району Львівської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом,-
в с т а н о в и в :
01.12.2020 позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом до відповідача Урізької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, в якому просить визнати за нею право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 62,4 кв.м, житловою - 46,8 кв.м. з господарськими будівлями та спорудами у порядку спадкування за заповітом після смерті бабці - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабця, ОСОБА_2 . Після смерті бабці відкрилася спадщина, до складу якої зокрема входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться у АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 склала заповіт згідно якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, все, що їй буде належати на день смерті і на те, що вона за законом матиме право, заповіла їй. Зазначає, що як спадкоємець, яка постійно проживала із спадкодавцем вчасно прийняла спадщину, внаслідок чого приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Москалик Л.П., було заведено спадкову справу 148/2020, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено у звязку з відсутністю правовстановлюючого документу на будинок та рекомендовано звернутися до суду з питань оформлення спадкових прав на вищевказане майно.
Ухвалою судді від 02.12.2020 провадження в зазначеній справі відкрито та призначено до підготовчого судового засідання на 16.12.2020.
В судове засідання позивач не зявилась, однак подала заяву в якій просить суд проводити розгляд даної справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представник Урізької сільської ради Дрогобицького району Львівської області - сільський голова Стефаняк В. в судове засідання не з`явився, подав суду клопотання в якому просить розгляд даної справи проводити без представника сільської ради. Заперечень щодо задоволення позовних вимог немає.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За результатами підготовчого провадження, у відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України , суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Так, вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Уріж Дрогобицького району Львівської області та є зареєстрованою у будинку АДРЕСА_1 . Її батьками зазначено ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а.с. 3, 6.
Батько позивачки ОСОБА_3 є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. уріж Дрогобицького району Львівської області, а.с. 4,7.
Згідно заповіту від 29.08.2011, посвідченого секретарем Урізької сільської ради Дрогобицького району Львівської області - Дика М.М. р. №36, вбачається, що ОСОБА_2 все своє майно, де б воно не було, і з чого б воно не складалось і на що вона за законом матиме право і що буде належати їм на момент смерті заповіла своїй онуці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто повивачу по справі, а.с. 5.
З довідки №1067, виданої 24.11.2020 Урізькою сільською радою Дрогобицького району Львівської області вбачається, що згідно погосподарських книг Урізької сільської ради Дрогобицького району будинковолодіння № НОМЕР_1 у АДРЕСА_1 рахується за ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . Будинок збудований в 1943 році та на балансі будинкоуправління не числиться, а.с. 10.
Крім того, з довідки № 1066 від 24.11.2020 Урізької сільської ради вбачається, що ОСОБА_2 до дня своєї смерті постійно проживала та була зареєстрована у АДРЕСА_1 . Разом з нею на день смерті проживали син ОСОБА_3 , онук ОСОБА_5 та онука ОСОБА_1 , а.с. 8.
Проте, із листа приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Львів) Москалик Л.П. від 24.11.2020 вбачається, що останньою рекомендовано позивачці звернутись до суду з питань оформлення спадкових прав у звязку з відсутністю в останньої правовстановлюючого документу на спадкове майно, а саме будинок АДРЕСА_1 , а.с. 14.
З довідки КП ЛОР Дрогобицьке МБТІ та ЕО №1880 від 24.11.2020 вбачається, що дані про реєстрацію правовстановлюючих документів станом на 31.12.2020 по будинку АДРЕСА_1 відсутні. Вартістю будинку становить 111696 грн., а.с.11.
Згідно ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи і часом її відкриття є день її смерті, а відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок смерті.
За правилами статей 1222-1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а в разі його відсутності, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу .
Оскільки протягом встановленого законом строку спадкоємець - позивач не заявив про відмову від спадщини, то на підставі п. п. 3, 5 ст.1268 ЦК України спадщина, незалежно від часу її прийняття, належить спадкоємцеві з часу її відкриття.
Згідно ст. 66-69 ЗУ "Про нотаріат" , п. 4.15 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року за № 296/5 , видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Вимогами ст. 392 ЦК України та наданих до неї роз`яснень у листі ВССУ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування визначено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Окрім того, у згаданому листі зазначено, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Отже, якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
З огляду на викладене, а також враховуючи ту обставину, що нотаріусом відмовлено позивачу в оформленні спадкового майна, позивач вчинила усі дії, які були необхідними для видачі свідоцтва про право на спадщину, але з незалежних від неї причин у видачі такого їй було відмовлено, визнання позову відповідачем, а тому суд приходить до переконання, що позов є підставним та підлягає до задоволення.
Враховуючи вище наведене та керуючись ст. ст. 10 , 12 , 81 , 247 , 258 , 263-265 , 268 ЦПК України , ст. ст. 328 , 392 , 1216 , 1218 , 1222 , 1223 , 1261 , 1268 ЦК України , суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , у порядку спадкування за заповітом після смерті бабці - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення рішення - 16 грудня 2020 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Урізька сільська рада Дрогобицького району Львівської області, код ЄДРПОУ 04374861, місцезнаходження: вул. Лесі Українки, 1 с. Уріж Дрогобицький район Львівської області.
Суддя Курус Р.І.
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2020 |
Оприлюднено | 17.12.2020 |
Номер документу | 93578974 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Курус Р. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні