543/1042/20
2/543/322/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.12.2020 селище Оржиця
Оржицький районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Гришка О.Я., за участі секретаря судового засідання Федорини А.А., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в селищі Оржиця Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Плехівської сільської ради Оржицького району Полтавської області, третя особа: приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Черненко Оксана Олександрівна, про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за законом,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася 16.11.2020 року до Оржицького районного суду Полтавської області із вищевказаним позовом.
У позовній заяві ОСОБА_1 вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 . До складу спадщини ОСОБА_2 входить, зокрема, земельна ділянка площею 3,52 га, яка розташована на території Плехівської сільської ради Оржицького району Полтавської області. На вказану земельну ділянку ОСОБА_2 за життя склала заповіт, в якому розпорядилась, що цю земельну ділянку успадкує позивач. Бажаючи оформити спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 та провести відповідне оформлення своїх спадкових прав, позивач звернулася до приватного нотаріуса Оржицького районного нотаріального округу Черненко О.О., однак отримала відмову у вчиненні нотаріальної дії, яку нотаріус мотивувала тим, що у встановлений законом шестимісячний строк вона не подала у нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини.
Позивач зазначає, що після смерті матері, зокрема в період з червня і по вересень 2020 року, вона здійснювала постійний догляд за своїм сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який хворів та потребував постійного догляду після перенесеного хірургічного втручання. Позивач вважає, що відведений законом строк для подачі заяви про прийняття спадщини вона дійсно пропустила з поважних причин.
Посилаючись на вищевикладені обставини та на те, що нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину через пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивачОСОБА_1 просила визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2 , терміном три місяці з часу набрання рішенням законної сили.
В підготовче засідання позивач та її представник не з`явилися. Представник позивача подав до суду заяву, в якій вказав, що позивач позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просив розглянути справу без участі сторони позивача, повідомив, що не заперечує проти того, щоб справу було розглянуто в підготовчому засіданні.
Представник відповідача Плехівської сільської ради Оржицького району Полтавської області в підготовче засідання не з`явився, направив до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, вказав, що позов вони визнають повністю.
Від третьої особи приватного нотаріуса Оржицького районного нотаріального округу Черненко О.О. до суду надійшов лист про розгляд справи у її відсутність.
Суд вирішив за можливе провести судове засідання за відсутності учасників справи, керуючись при цьому ст. 247 ЦПК України.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, дослідивши докази і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (а.с. 10). На день смерті ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована у житловому будинку, який розташований в АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_2 та протягом шести місяців з дня її смерті в даному будинку ніхто не був зареєстрований та не проживав (а.с. 11).
З Інформаційної довідки зі спадкового реєстру вбачається, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заведена , інформація про спадкові договори відсутня .
До складу спадщини ОСОБА_2 входить, зокрема, земельна ділянка площею 3,52 га, яка розташована на території Плехівської сільської ради Оржицького району Полтавської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 13).
Позивач ОСОБА_1 , яка до одруження мала прізвище ОСОБА_4 є спадкоємцем померлої матері ОСОБА_2 за заповітом (а.с. 5-9, 12).
Приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Черненко О.О. постановою від 23.10.2020 року відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с. 14).
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Вирішуючи питання визначення ОСОБА_1 додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, при цьому виходить з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Суд приймає до уваги те, що позивач в період часу з червня 2020 року по вересень 2020 року здійснювала догляд за сином, який потребував постійного догляду та піклування після перенесеного хірургічного втручання, що, як вказує позивач, перешкодило їй вчасно звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Крім того, суд приймає до уваги, що позивач проживала окремо від спадкодавця . Докази, надані позивачем на підтвердження вказаних обставин узгоджуються з іншими матеріалами справи, не суперечать їм, не заперечуються і не спростовуються іншими учасниками справи (а.с. 15-19).
Суд при прийнятті рішення приймає також до уваги те, що відповідач проти задоволення позову не заперечував, визнав позовні вимоги.
Суд оцінивши наявні у справі докази, з урахуванням обставин справи, приходить до висновку, що ОСОБА_1 з поважних причин пропустила встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
На підставі вищевикладеного у суду є передбачені законом підстави для визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 328, 1216-1218, 1268, 1296 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 141, 200, 206, 247, 263-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Плехівської сільської ради Оржицького району Полтавської області (місцезнаходження: Полтавська область, Оржицький район, с. Плехів, вул. Богдана Нестеренка, 38, ідентифікаційний код юридичної особи: 25156602),третя особа: приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Полтавської області Черненко Оксана Олександрівна (місцезнаходження: Полтавська область, Оржицький район, селище Оржиця, вул. Бумажкова, 1/5), про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за законом - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з моменту набранням рішенням суду у даній справі законної сили.
За ч. 1 ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до ч. 2 ст. 354 ЦПК України, учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Суд | Оржицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93598931 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Оржицький районний суд Полтавської області
Гришко О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні