Рішення
від 16.12.2020 по справі 225/4853/20
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 225/4853/20

Провадження № 2-о/225/377/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И

16 грудня 2020 року м. Торецьк

Дзержинський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Соляник А.В.,

за участю секретаря судового засідання Черникової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), заінтересована особа: Торецький міський центр зайнятості (юридична адреса: вул. Володимирська, буд. 28, м. Торецьк, Донецька область, код ЄДРПОУ 22029719) про встановлення факту припинення трудових відносин,-

В С Т А Н О В И В :

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту припинення трудових відносин.

Заявник у справі, ОСОБА_1 обґрунтовує заявлені вимоги тим, що 01 липня 2015 року між ОСОБА_1 та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) укладено трудовий договір без номеру, згідно з яким заявницю по справі прийнято диспетчером у інформаційну службу по виклику таксі Маяк , про що у її трудовій книжці зроблено запис під № 1. Реєстрація в центрі зайнятості трудового договору не проводилася, у зв`язку з тим, що з 01.01.2015 року для такої реєстрації відсутні законодавчі підстави. Крім цього, з довідки форми ОК-5 вбачається, що у липні та у серпні 2015 року ОСОБА_1 нараховувалась заробітна плата.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Механізм припинення трудового договору у разі смерті роботодавця фізичної особи-підприємця на даний час чинним законодавством не визначений. Окремі роз`яснення із цього приводу були надані Мінпраці в листі від 05.03.2003 №06/2-2/51, згідно якого при смерті однієї із сторін трудові відносини між сторонами припиняються (достроково). Не розірвання трудових відносин між ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 унеможливлює офіційне працевлаштування заявниці на вільно обране місце роботи, що порушує права останньої. 18.12.2015 ФОП ОСОБА_2 припинила підприємницьку діяльність, про що зроблено відповідний запис № 22580070004000582 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприсмців та громадських формувань, внаслідок чого трудові відносини між ними неможливі.

Враховуючи те, що відсутня одна зі сторін, яка повинна внести запис про звільнення працівника відповідно до п.2.21-1 Інструкції №58 про порядок ведення трудових книжок працівників, а посадова особа центру зайнятості не має повноважень робити таки запис, ОСОБА_1 змушена звернутися до суду з заявою про встановлення факту

Заявник подала до суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, при цьому зазначила, що заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи надав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності за наявними в справі матеріалами.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши матеріали справи, вважає, що дана заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

01 липня 2015 року між ОСОБА_1 та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) укладено трудовий договір без номеру, згідно з яким заявницю по справі прийнято диспетчером у інформаційну службу по виклику таксі Маяк , про що у її трудовій книжці зроблено запис під № 1. (а.с.5)

Реєстрація в центрі зайнятості трудового договору не проводилася, у зв`язку з тим, що з 01.01.2015 року для такої реєстрації відсутні законодавчі підстави. Крім цього, з довідки форми ОК-5 вбачається, що у липні та у серпні 2015 року ОСОБА_1 нараховувалась заробітна плата. (а.с.6)

ІНФОРМАЦІЯ_2 роботодавець ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією актового запису про смерть №750 від 12 жовтня 2015 року, який було складено Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дзержинського міського управління юстиції у Донецькій області, на підставі якого було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 .

З копії Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вбачається, ФОП ОСОБА_2 (місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ), 18.12.2015 року державну реєстрацію підприємницької діяльності припинено в зв`язку зі смертю ОСОБА_2 .

У відповідності до ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України, крім встановлення фактів перелічених частиною першою цієї статті, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно із п.2.20-1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, фізичні особи, при звільненні найманого працівника, роблять у трудовій книжці запис: Звільнений з роботи (далі зазначається підстава звільнення з посиланням на відповідні статті КзПП України).

Механізм припинення трудового договору у разі смерті роботодавця фізичної особи-підприємця чинним законодавством не визначений. Окремі роз`яснення із цього приводу були надані Мінпраці в листі від 05.03.2003 р. № 06/2-2/51, згідно якого при смерті однієї зі сторін трудові відносини між сторонами припиняються (достроково). Тому виникає необхідність зняття з реєстрації в службі зайнятості трудового договору у зв`язку зі смертю роботодавця на підставі документів, що підтверджують його смерть. Однак, у зв`язку з відсутністю трудового договору у письмовій формі, уповноважені особи не мають можливості зареєструвати припинення трудових відносин.

Також на даний час внесення запису про припинення трудового договору до трудової книжки працівника законодавчо не врегульоване. Мінпраці у вищезгаданому листі пропонувало посадовим особам служби зайнятості до трудової книжки працівника вносити запис про зняття з реєстрації відповідного трудового договору у зв`язку зі смертю роботодавця і посвідчувати його в установленому порядку. Але запис про звільнення до трудової книжки працівника працівник служби зайнятості в будь-якому разі вносити не буде. Це не передбачено ні Положенням про Держслужбу зайнятості України, затвердженим Указом Президента України від 16.01.2013 р. № 19/2013, ні Інструкцією № 58.

Відтак встановлено, що трудовий договір між ОСОБА_1 та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 слід вважати припиненим в зв`язку зі смертю останньої, хоча це питання законодавчо не врегульоване, але не суперечить існуючим нормам трудового та цивільного законодавства, а встановлення даного факту надасть можливість заявникові надалі здійснювати її право на працю.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дана заява є обґрунтованою, та такою, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.3, 4, 9, 83, 229, 235,247, 258-259, 265, 293, 315 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), заінтересована особа: Торецький міський центр зайнятості (юридична адреса: вул. Володимирська, буд. 28, м. Торецьк, Донецька область, код ЄДРПОУ 22029719) про встановлення факту припинення трудових відносин - задовольнити.

Встановити факт припинення трудових відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою міста Торецьк Донецької області, Україна, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженкою міста Дзержинська Донецької області, Україна, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , з 18 грудня 2015 року у зв`язку зі смертю останньої.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя: Соляник А.В.

СудДзержинський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення16.12.2020
Оприлюднено18.12.2020
Номер документу93601023
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —225/4853/20

Рішення від 16.12.2020

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Соляник А. В.

Ухвала від 03.09.2020

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Соляник А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні