Ухвала
від 29.07.2020 по справі 589/2491/20
ШОСТКИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 589/2491/20

Провадження № 1-кс/589/1217/20

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2020 року м. Шостка

Слідчий суддя Шосткинського міськрайонного суду Сумської області ОСОБА_1 ,

з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Шосткинського ВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Шосткинської місцевої прокуратури ОСОБА_3 ,

- про надання дозволу на проведення обшуку,

ВСТАНОВИВ:

На розгляд слідчого судді передано клопотання слідчого Шосткинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку нежитлового приміщення за місцем знаходження офісу СФГ «Івот» за адресою: Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, б. 6, з метою відшукання та вилучення: договорів, товарно-транспортних, видаткових, прибуткових та податкових накладних, рахунків фактур, банківських виписок, специфікацій, додаткових угод, договірної ціни, платіжних доручень, актів приймання-передачі продукції, листування, записів, в тому числі чорнових, що стосуються проведених операцій з продукцію СФГ «Івот» та його майном, інших документів та записів, у тому числі чорнових, як на паперових носіях так і в електронному вигляді, які містять відомості щодо діяльності керівника СФГ «Івот» ОСОБА_5 щодо незаконного відчуження майна вказаної юридичної особи, одержання та розподілу доходу, використання ресурсів в інтересах інших підприємств.

Клопотання мотивує тим, що в провадженні слідчого відділу Шосткинського ВП ГУНП в Сумській області перебуває кримінальне провадження № 42020200000000175 від 14.05.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, що директор СФГ «Івот» ОСОБА_5 , зловживаючи службовим становищем, заволодів грошовими коштами та майном вказаної юридичної особи.

Допитаний у кримінальному провадженні як свідок засновник СФГ «Івот» ОСОБА_6 вказав, що у Шосткинському районі Сумської області проведено державну реєстрацію Сільськогосподарського (фермерського) господарства «Івот» (далі СФГ «Івот»), директором якого є ОСОБА_5 .

Засновниками підприємства є:

свідок - ОСОБА_6 . АДРЕСА_1 . Сума внеску складає 5 900,00 грн., або 50% від загальної суми статутного фонду.

ОСОБА_5 . АДРЕСА_2 . Сума внеску складає 5 900,00 грн., або 50% від загальної суми статутного фонду.

ОСОБА_5 здійснює безпосереднє керівництво іншими юридичними особами формальне управління та керівництво якими здійснюється його родичами, а саме:

ТОВ «Деметра» (код ЄДРПОУ 23757473). Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Енгельса, буд. 1, офіс 12. До 27.02.2018 року володів 20% загальної суми статутного фонду. З 27.02.2018 року засновниками підприємства виступають пов`язані особи родичі ОСОБА_5 : ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

ТОВ «Вишнева-Агро» (код ЄДРПОУ 39597143). Харківська область, Балаклійський район, село Вишнева, вул. Спортивна, буд. 29. До 27.01.2020 року володів 33,3% загальної суми статутного фонду. З 27.01.2020 року засновниками підприємства виступають пов`язані особи родичі ОСОБА_5 : ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 .

ФГ «Івот-Агро» (код ЄДРПОУ 42768734). Сумська область, м. Шостка, провулок Івана Євдокіменка, буд. 4. Засновником підприємства є родичка ОСОБА_5 : ОСОБА_10 .

Фактичним видом діяльності СФГ «Івот» є вирощування зернових та технічних культур. Для здійснення сільськогосподарської діяльності підприємством укладені договори оренди земельних ділянок з громадянами фізичними особами.

На даний час директор ОСОБА_5 незаконно розриває договори оренди земельних ділянок орендаря СФГ «Івот» та їх переоформлення на орендаря ФГ «Івот-Агро».

Також, ОСОБА_5 діючи умисно, за попередньо розробленим планом здійснює привласнення врожаю у великих розмірах.

Так, фактично проводився засів та збір врожаю технічних та зернових культур на земельних ділянках, які декларувались СФГ «Івот» в наданих податкових деклараціях з земельного податку до органів державної податкової служби, як земельні ділянки під пасовища та сіножатті. Однак, СФГ «Івот» ніколи не проводив діяльності з тваринництва, не здійснював реалізацію продукції для тваринництва.

Орієнтовна сума операцій з реалізації СФГ «Івот» сільськогосподарської продукції, яка була не оприбуткована в обліку підприємства, та розрахунок, за яку проведений ОСОБА_5 готівковими коштами, які також не були оприбутковані підприємством, складає 12 543 819,20 грн.

Всупереч діючому законодавству України, в порушення вимог абз. а п. 1 ст. 15 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 року № 973-IV СФГ «Івот» за рішенням ОСОБА_5 не забезпечено використання земельних ділянок, орендованих для ведення фермерського господарства, за їх цільовим призначенням.

Порушені норми п. 5, п. 7 Наказу Міністерства фінансів України «Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Доходи» від 29.11.1999 року №290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 року за №860/4153 в бухгалтерському обліку СФГ «Івот» занижений дохід (виручка) від реалізації сільськогосподарської продукції, що призвело до заниження фінансових результатів господарства.

СФГ «Івот» порушені норми ст. 2921 Податкового кодексу України в частині заниження бази оподаткування для платників податку четвертої групи (об`єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди), що в свою чергу призводить до заниження нарахованого та сплаченого до бюджету єдиного податку.

СФГ «Івот» порушені норми п. 188.1 ст. 188, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України в частині заниження суми податкових зобов`язань (бази оподаткування) податку на додану вартість (база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів), що в свою чергу призводить до заниження нарахованого та сплаченого до бюджету податку на додану вартість (база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів).

Вказане призвело до:

внесення завідомо неправдивих даних в бухгалтерському обліку СФГ «Івот», та як наслідок спотворення відображених даних у фінансовій звітності в порушення вимог Наказу Міністерства фінансів України «Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати» від 31.03.1999 року №87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.1999 року за №397/3690,

внесення завідомо неправдивих даних до податкової звітності (податкових декларацій платника єдиного податку четвертої групи, розрахунків частки сільськогосподарського товаровиробництва, податкових декларацій з податку на додану вартість), внесення завідомо неправдивих даних до статистичної звітності (Посівні площі сільськогосподарських культур під урожай (форма №4-сг), Звіти про збирання врожаю сільськогосподарських культур (форма №37-сг), Звіти про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду (форма №29-сг), Звіти про основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств (форма №50-сг), Наявність сільськогосподарської техніки в сільськогосподарських підприємствах (форма №10-мех), Основні показники господарської діяльності фермерського господарства, малого підприємства у сільському господарстві (форма №2-ферм), Реалізація сільськогосподарської продукції (форма №21-заг (річна).

ОСОБА_5 , використовуючи свою посаду директора СФГ «Івот», тобто, використовуючи своє службове становище, з корисливих мотивів, проводив незаконні операції з засіву земельних ділянок, збору врожаю та реалізації неоприбуткованої сільськогосподарської продукції за готівкові кошти.

Дані дії призвели до втрати активів СФГ «Івот», несплати до бюджету податків, внесення завідомо неправдивих даних до бухгалтерського та податкового обліку, фінансової, статистичної, податкової звітності.

Також, свідку стало відомо, що через афільовану особу, ОСОБА_5 заснував ФГ «Івот-Агро» (код ЄДРПОУ 42768734. Сумська область м. Шостка, пров. Івана Євдокіменка, буд. 4). Засновником підприємства є родичка ОСОБА_5 : ОСОБА_10 .

З метою здійснення сільськогосподарської діяльності, ОСОБА_5 , проводить незаконне розірвання договорів оренди від імені СФГ «Івот» та здійснює їх переоформлення на ФГ «Івот-Агро».

Сільськогосподарська техніка, яка рахується на балансі СФГ «Івот» без належним чином оформлених договорів оренди використовується ФГ «Івот-Агро». Аналогічним чином, робітники, які проводять обслуговування техніки та проводять сільськогосподарські роботи, юридично лічяться на СФГ «Івот», а фактично виконують роботи без належного оформлення для ФГ «Івот-Агро» на сільськогосподарській техніці, яка належить СФГ «Івот».

Відповідно до п. 1.1. Статуту СФГ «Івот», затвердженого 07.09.2012 року засновниками ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , державну реєстрацію змін до установчих документів проведено 10.09.2012, номер запису 16331050011000709, створене відповідно до Законів України «Про господарські Товариства», «Про фермерське господарство», «Про оренду землі», Земельний кодекс.

Відповідно до п. 7.1. Статуту СФГ «Івот» для забезпечення діяльності господарства за рахунок внесків засновників, представлених через грошові внески та майно, утворюється статутний фонд у розмірі 11 8000,00 грн.

ОСОБА_5 . Бенефіціар. Сума внеску 5 900,00 грн., або 50% від загальної суми статутного фонду.

ОСОБА_6 . Сума внеску 5 900,00 грн., або 50% від загальної суми статутного фонду.

Ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 року №973-IV встановлено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Згідно зі ст. 57 Господарського кодексу України статут суб`єкта господарювання крім інших відомостей повинен містити відомості про розмір та порядок утворення статутного капіталу й інших фондів, порядок розподілу прибутків.

Відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом (ст. 20 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 року №973-IV).

Відповідно до п. б) ст. 10 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 року №1576-ХІІ учасники товариства мають право: брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди).

Водночас відповідно до п. п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України корпоративні права це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації.

Дивіденди це платіж, що здійснюється юридичною особою емітентом корпоративних прав, на користь власника таких корпоративних прав, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв`язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку (п. п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Але, не зважаючи на той факт, що за три роки отримано чистого прибутку господарством у сумі 4 727,5 тис. грн., свідок, як засновник підприємства та особа яка має долю в статутному капіталі СФГ «Івот» 50%, жодного разу не отримував належні йому дивіденди.

Враховуючи, що оподаткування дивідендів проводиться за правилами, визначеними п. п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Податкового кодексу України (податок з доходів фізичних осіб за ставкою 9%) та п. п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (військовий збір за ставкою 1,5%), належна сума дивідендів до виплати йому складає 2 115,6 тис. грн. Сума податків до сплати складає 248,2 тис. грн.

Він, як засновник СФГ «Івот», не одноразово звертався до ОСОБА_5 з метою отримання інформації про стан фінансово господарської діяльності господарства, стан проведення сільськогосподарських робіт, з метою отримання доступу до первинних документів, бухгалтерського обліку, фінансової, статистичної, податкової звітності, договорів та інших документів. Але доступу до вказаних документів та стан ведення діяльності господарства йому надано не було.

Відповідно до ч. 3 ст. 135 Господарського кодексу України власник має право здійснювати організаційно-установчі повноваження на основі належних йому корпоративних прав відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 року №1576-ХІІ учасники товариства мають право: п. а) брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах; п. г) одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов`язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів.

В порушення вказаних норм чинного законодавства ОСОБА_5 його вимоги виконані не були.

Відповідно до п. а) ст. 11 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 року №1576-ХІІ учасники товариства зобов`язані додержувати установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариства.

Але, протягом останніх чотирьох років жодного разу не були зібрані збори засновників, ним не був підписаний жодний протокол загальних зборів засновників або прийнято будь яке рішення щодо діяльності СФГ «Івот».

Все викладене вище стало можливе лише завдяки тому, що ОСОБА_13 як керівник СФГ «Івот» діяв на власний розсуд, не в інтересах господарства, зловживаючи повноваженнями, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та своїх родичів використав всупереч інтересам СФГ «Івот» свої повноваження, що спричинило тяжкі наслідки.

Дані дії призвели до незаконних операцій з засіву земельних ділянок, збору врожаю та реалізації неоприбуткованої сільськогосподарської продукції за готівкові кошти, втрати активів СФГ «Івот», несплати до бюджету податків, внесення завідомо неправдивих даних до бухгалтерського та податкового обліку, фінансової, статистичної, податкової звітності, недоотримання ним як засновником належних йому дивідендів.

Досудовим розслідуванням встановлено, що юридична адреса СФГ «Івот» Сумська область, місто Шостка, вул. Комарова, будинок 129. Фактична адреса місця знаходження офісу СФГ «Івот»: Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, б. 6.

Керівником, одним із засновників та кінцевих бенефіціарних власників СФГ «Івот» являється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 .

Згідно довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 216729567, нежитлове вбудоване приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , знаходяться у власності ПП «Енергопром-Шостка» (код ЄДРПОУ 35187600) та ОСОБА_14 .

Таким чином, на думку слідчого, існують достатні підстави вважати, що за адресою місця знаходження офісу СФГ «Івот»: Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, б. 6, зберігаються документи та записи, у тому числі чорнові, як на паперових носіях так і в електронному вигляді, які містять відомості щодо діяльності керівника СФГ «Івот» щодо незаконного відчуження майна вказаної юридичної особи, одержання та розподілу доходу, використання ресурсів в інтересах інших підприємств.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 , посилаючись на обставини викладені в клопотанні, просив його задовольнити.

Дослідивши та оцінивши матеріали клопотання, вислухавши доводи слідчого, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Як вбачається зі ст. 30 Конституції України, кожному гарантується недоторканність житла чи іншого володіння. Так, не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше, як за вмотивованим рішенням суду.

Надання дозволу на проведення обшуку є суттєвим обмеженням конституційних прав громадян, у зв`язку з чим він має застосовуватися у виняткових випадках при наявності беззаперечних підстав для його проведення в умовах реальної необхідності та за відсутності можливості отримання інформації іншим шляхом.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Згідно з п.4 ч.5 ст.234 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.

На підтвердження підстав для проведення обшуку в межах даного кримінального провадження, слідчий посилається на пояснення єдиного свідка, який, також є співзасновником сільськогосподарського господарства та може бути зацікавленою особою, а тому суд критично ставиться до таких показів. Крім того, слідчим суддею встановлено, що вимоги клопотання не мають конкретизуючих ознак документів, що підлягають вилученню під час обшуку, та таке вилучення може призвести до зупинки підприємства.

З урахування викладеного у задоволенні даного клопотання слід відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 233, 234, 235, 309 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання про надання дозволу на проведення обшуку нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_4 відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області ОСОБА_1

СудШосткинський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення29.07.2020
Оприлюднено13.02.2023
Номер документу93602880
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —589/2491/20

Ухвала від 28.09.2021

Кримінальне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

Ухвала від 07.07.2021

Кримінальне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Сидорчук О. М.

Ухвала від 22.03.2021

Кримінальне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

Ухвала від 22.03.2021

Кримінальне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

Ухвала від 16.02.2021

Кримінальне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

Ухвала від 29.07.2020

Кримінальне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

Ухвала від 29.07.2020

Кримінальне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

Ухвала від 29.07.2020

Кримінальне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

Ухвала від 02.11.2020

Кримінальне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

Ухвала від 02.11.2020

Кримінальне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні