Єдиний унікальний номер 728/1967/20
Номер провадження 2/728/585/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2020 року місто Бахмач
Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Пархоменка П.І.
за участі:
секретаря судового засідання - Горбач Н.Д.
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в місті Бахмачі цивільну справу:
за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_2
до
відповідача Територіальної громади в особі Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області
вимоги позивача: про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування
учасники справи - не з`явилися
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:
І. Стислий виклад позиції позивача та відповідача.
1. 9 листопада 2020 року ОСОБА_1 (далі позивач), в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Територіальної громади в особі Кропивненської сільської ради Бахмацького району Черігівської області (далі відповідач) з вимогою про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
2.Позов обґрунтував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина.
3.В обсяг спадкового майна входить земельна ділянка, а позивач є спадкоємцем за законом після померлої.
4.Позивачу було відмовлено в оформленні права власності на земельну ділянку, так як оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку, виданий померлій ОСОБА_3 втрачений, а тому позивач не може отримати свідоцтво про право на спадкове майно.
5.Відповідач позовні вимоги визнав.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
6.У підготовче засідання учасники справи не з`явилися, надіслали заяви про розгляд справи без їх участі, представник відповідача позовні вимоги визнав.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
7.Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
8.В даних конкретних правовідносинах Суд знаходить достатні підстави для ухвалення рішення в підготовчому засіданні відповідно до вимог статті 200 ЦПК.
ІV. Фактичні обставини встановлені Судом.
9.Згідно із копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.11) ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
10. Померла ОСОБА_3 на підставі державного акту серії ЯГ № 857403 (а.с.13) мала у власності земельну ділянку загальною площею 4,59 га, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області.
11. Згідно довідки виконавчого комітету Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області № 69 від 3 липня 2020 року (а.с.4) померла ОСОБА_3 до дня смерті була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . Проживала одна.
12. Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України № 00028222870 від 20 жовтня 2020 року (а.с.8) підтверджується, що померла ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_4 .
13. А свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с. 14) підтверджується, що ОСОБА_4 є матір`ю позивача.
14. В свою чергу, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.15).
15. За повідомленням Бахмацької районної державної нотаріальної контори Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) № 987/01-16 від 17 листопада 2020 року та інформаційною довідкою зі спадкового реєстру (а.с. 35-36) спадкова справа після померлої ОСОБА_4 не відкривалась, оскільки ніхто зі спадкоємців не звертався з заявою про прийняття спадщини чи про відмову у її прийнятті.
16. Інформацією Бахмацької районної державної нотаріальної контори Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) № 988/01-16 від 17 листопада 2020 року та інформаційною довідкою зі спадкового реєстру (а.с. 33-34) підтверджується, що спадкова справа до майна померлої ОСОБА_3 відкрита за заявою позивача.
17. Витягами із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с. 6, 7) підтверджується вартість спірних земельних ділянок.
18. Оголошенням у друкованому засобі масової інформації - газеті Голос Присемів`я від 27 червня 2020 року (а.с.17) підтверджується, що державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 857403, виданий на ім`я ОСОБА_3 , втрачений.
19. Позивачу було відмовлено в оформленні права на земельні ділянки, що підтверджується листом Бахмацької районної державної нотаріальної контори Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) від 7 липня 2020 року № 591/02-14 (а.с.5).
V. Оцінка Суду.
20. За змістом частини четвертої статті 200 ЦПК ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206 , 207 цього Кодексу.
21. Так, частиною четвертою статті 206 ЦПК передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
22. Таким чином, ЦПК допускає ухвалення рішення в підготовчому засіданні і в правовідносинах, що виникли між сторонами відповідач позов визнав (див. пункти 5-6), таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тобто в даному випадку наявні законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову в підготовчому засіданні.
23. Положеннями статей 15, 16 Цивільного кодексу України (далі ЦК), статтею 4 ЦПК передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
24. Згідно пункту 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
25. Відповідно до пункту г статті 81, частини першої статті 131 Земельного кодексу України (далі ЗК) громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
26. За змістом статей 1216; 1217; 1218 ЦК спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
27. Зважаючи на те, що виникнення права власності в даному випадку пов`язується з правом спадкування, Суд вважає, що позивач набув його після смерті ОСОБА_3 .
28. В свою чергу статтею 328 ЦК передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. А стаття 392 ЦК дозволяє визнавати право власності у разі відсутності документа, що його засвідчує.
29. За змістом частини другої статті 16 ЦК способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.
30. Таким чином, враховуючи, що позивач прийняв спадщину в установленому законом порядку за законом, але оформити своє право на спірну земельну ділянку не має можливості, порушене право позивача підлягає захисту, а позовні вимоги задоволенню.
31. Даний спір підлягає розгляду в судовому порядку, оскільки іншим шляхом його вирішити неможливо, а набуття позивачем права власності на земельну ділянку не порушує права та законні інтереси інших осіб.
32. Крім того, Судом враховується, що відповідач позовні вимоги визнав, що відповідно до частини четвертої статті 206 ЦПК є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову (див. пункти 5-6).
З цих підстав,
керуючись статтями 2, 5, 10-13, 18, 206, 258-259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, Суд, -
У Х В А Л И В :
1. Позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_2 до Територіальної громади в особі Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - задовольнити повністю.
2. Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 4,56 га, з кадастровим номером 7420384000:02:000:0155, яка надана для ведення товарного сльськогосподарського виробництва та розташована на території Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 857403.
3. Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,03 га, з кадастровим номером 7420384000:02:000:0386, надану для ведення товарного сльськогосподарського виробництва та розташовану на території Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 857403.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Бахмацький районний суд Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Законний представник позивача: ОСОБА_2 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Відповідач: Територіальна громада в особі Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, місцезнаходження вулиця Каденюка, б. 9, с. Кропивне Бахмацького району Чернігівської області, індекс 16574, код ЄДРПОУ 04414537.
Суддя Бахмацького районного суду
Чернігівської області П.І. Пархоменко
Суд | Бахмацький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.12.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93604273 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бахмацький районний суд Чернігівської області
Пархоменко П. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні