Справа № 732/1615/20
Провадження 2/732/690/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2020 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі головуючого судді КарпинськоїН.М., секретар- Пінчук С.М., за участі представника позивача - Шуляка О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, третя особа: Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області, приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Сова В.Ф., Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про встановлення факту родинних відносин, факту належності правовстановлюючого документу, визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,-
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача, ОСОБА_2 , діючи на підставі довіреності від 12.08.2020 року та в інтересах позивача, звернувся до суду з позовом до відповідача та просив:
- встановити факт, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 була матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 .
- встановити факт належності ОСОБА_3 сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0174684, виданого Городнянською райдержадміністрацією Чернігівської області, 26 серпня 1996 року, на підставі рішення від 31 травня 1996 року № 199, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) 26 серпня 1996 року за № 604, на ім`я ОСОБА_3
- визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) площею 4,79 га в умовних кадастрових гектараз без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває в колективній власності сільськогосподарського підприємства ім. Коцюбинського с. Вихвостів Городнянського району Чернігівської області, яке за життя належало ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0174684, виданого Городнянською райдержадміністрацією Чернігівської області, 26 серпня 1996 року, на підставі рішення від 31 травня 1996 року № 199, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) 26 серпня 1996 року за № 604, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
З позовної заяви виходить, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , мати позивача. Після смерті матері позивач фактично вступив в управління та володіння спадковим майном. 19 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Городнянського нотаріального округу Чернігівської області Сови В.Ф. із заявою про прийняття спадщини за законом на все належне його матері майно. Інших спадкоємців за законом, крім позивача, у померлої немає. Під час оформлення спадкових прав ОСОБА_1 стало відомо, що ОСОБА_3 за її життя належало право на земельну частку (пай) на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН 174684 площею 4,79 га в умовних кадастрових гектарах, яка перебуває в колективній власності сільськогосподарского підприємств ім. Коцюбинського с. Вихвостів Городнянського району Чернігівської області. Під час огляду представлених документів було виявлено відутність оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай), виданого на ім`я ОСОБА_3 . Крім того, нотаріус звернула вагу на не відповідність внесеного прізвища, ім`я, по батькові, а саме в сертифікаті на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0197422 прізвище, ім`я, по батькові власника вказано ОСОБА_3 замість ОСОБА_3 . Дана невідповідність стала причиною необхідності встановлення факту належності правовстановлюючого документу померлій ОСОБА_3 . Також під час огляду представлених ОСОБА_1 документів нотаріус виявила розбіжності. У свідоцтві про народження ОСОБА_1 , а сама в графі відомості про матір відсутність прізвища, а також внесені дані як ОСОБА_4 , а в копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 . В зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не може документально підтвердити факт наявності родинних відносин між ним та його матір`ю ОСОБА_3 , виникла необхідність встановлення факту родинних відносин. Встановлення зазначених фактів має для ОСОБА_1 юридичне значення, так як з їх встановленням пов`язана можливість реалізації його спадкових прав. Отримати дублікат сертифікату на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_3 в даний час не можливо через її смерть. Зазначені обставини стали причиною звернення позивача до суду.
Ухвалою від 02 листопада 2020 року суд відкрив загальне позовне провадження у зазначеній справі (а.с.24-26).
У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача по справі - Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, подав до суду заяву від 09.11.2020 року за № 561 про розгляд справи без його участі, проти позову не заперечує (а.с.43).
Відповідно до вимог ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Представник третьої особи - Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, подав до суду заяву від 06.11.2020 за № 01-32/722 про розгляд справи без його участі, не заперечує щодо задоволення позовних вимог (а.с.39).
Третя особа - приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сова В.Ф. у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлялася належним чином. ЇЇ неявка не перешкоджає розгляду справи.
Представник третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, надав до суду заяву від 09.11.2020 за № 9-25-0.6-4997/2-20 про розгляд справи без участі представника управління, при винесенні рішення по справі покладаються на розсуд суду ( а.с. 44-45).
Згідно положень ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд повно, всебічно та об`єктивно оцінивши наявні у справі матеріали та докази вважає позовні вимоги обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
З дослідженого в судовому засіданні повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть за № 00027462900 від 19 серпня 2020 року, суд встановив, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 89-ти років у селі Вихвостів Городнянського району Чернігівської області, про що складено відповідний актовий запис за № 5 від 27.01.1997 (а.с.10).
Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області від 12.08.2020 року за № 431, суд встановив, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на день смерті була зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_3 . Інших зареєстрованих осіб в будинку не значиться (а.с.11).
Відповідно до дослідженого в судовому засіданні свідоцтва про народження № 26, виданого Вихвостівською сільською радою Городнянського району 04 листопала 1934 року, суд встановив, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 . Матір`ю значиться ОСОБА_5 (а.с.15).
Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану від 19 серпня 2020 року за № 00027462946, суд встановив, що в державному реєстрі актів цивільного стану громадян інформація щодо актового запису про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відсутня (а.с.16).
Таке написання матері позивача в свідоцтві про народження не відповідає написанню в свідоцтві про смерть.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 однозначно засвідчив, що пай за життя отримувала саме ОСОБА_3 , яка працювала в КСП імені "Коцюбинського" і набула права на земельний пай своєю участю і що саме вона була матір"ю позивача.
Провівши аналіз вищевказаних документів у їх сукупності, заслухавши пояснення свідка, зіставивши їх дані між собою, суд дійшов однозначного висновку, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Таким чином, встановлення факту родинних відносин безпосередньо породжує для позивача юридичні наслідки - наслідки оформлення спадкового права.
Згідно п.1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
З дослідженої в судовому засіданні довідки за № 433 від 12 серпня 2020 року, виданої виконавчим комітетом Вихвостівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, суд встановив, що ОСОБА_1 фактично вступив в управління та користування спадковим майном, яке залишилося після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , так як протягом шести місяців з дня відкриття спадщини (тобто з дня смерті спадкодавця ОСОБА_3 ) здійснював догляд за спадковим будинком, розташованим за адресою: АДРЕСА_3 , обробляв присадибну ділянку, проводив поточний ремонт будинку (а.с.12).
Наведене свідчить, що у відповідності до ст. 549 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) позивач є спадкоємцем за законом після смерті його матері, ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З дослідженого в судовому засіданні листа відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 01.09.2020 за № 31-25-0.25-901/105-18, суд встановив, що на ім"я " ОСОБА_3 " на підставі розпорядження Городнянської райдержадміністрації № 199 від 31.05.1996 року, виписано сертифікат серії ЧН № 0174684, зареєстрований за № 604 в книзі реєстрації сертифікатів н право на земельну частку (пай) 26.08.1996 року площею 4,79 га умовних кадастрових гектарів по КСП ім. Коцюбинського, які знаходяться на території Вихвостівської сільської ради. Заміни на державний акт на право власності на земельну ділянку не було (а.с.17).
З дослідженого в судовому засіданні витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної частки (паю) від 07.09.2020 за № 31-25-0.25-650/165-20 встановлено, що вартість земельної частки (паю) площею 4,79 га в умовних кадастрових гектарах по КСП ім. Коцюбинського с. Вихвостів Городнянського району Чернігівської області, яка належала ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0174684, станом на 07.09.2020 становить шістдесят п`ять тисяч сімсот двадцять дві гривні дев`яносто вісім копійок (а.с.18).
Відповідно до досліджених в судовому засіданні матеріалів, наданих відділом у Городнянському районі головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 12.11.2020 за № 9-25-0.25-1103/105-20, встановлено, що ОСОБА_3 було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0174684 по сільськогосподарському підприємству КСП ім. Коцюбинського с. Вихвостів Городнянського району Чернігівської області. В списках членів цього КСП значиться ОСОБА_3 значиться 603 (а.с.53-57).
Дослідивши в судовому засіданні наведені вище документи в їх сукупності, суд дійшов переконання, що при оформленні та видачі правовстановлюючого документу на право на земельну частку (пай) була допущена помилка та з невідомих причин по батькові власника сертифікату на земельну частку (пай) вказано як ОСОБА_7 замість правильного ОСОБА_8 .
Таким чином, оцінюючи досліджені по справі докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності та достатності в їх сукупності, провівши аналіз вищевказаних доказів, зіставивши їх дані між собою, суд приходить до висновку, що правовстановлюючий документ, а саме сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0174684, виданий Городнянською райдержадміністрацією Чернігівської області 26 серпня 1996 року на підставі рішення від 31.05.1996 року № 199, зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) 26 серпня 1996 року за № 604, виданий на ім`я ОСОБА_3 , належав ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також, що у вказаному сертифікаті на земельну частку (пай) серії ЧН № 0174684 допущено помилку в написанні по батькові власника, яка не може бути усунута іншим шляхом, ніж звернення до суду та перешкоджає позивачу в реалізації його права спадкування.
Таким чином, встановлення факту належності правовстановлюючого документу безпосередньо породжує для позивача юридичні наслідки - наслідки оформлення спадкового права.
У відповідності до положень п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвища, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігається з ім`ям, по-батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особі, зазначений у свідоцтві про народження або паспорті.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) площею 4,79 га в умовних кадастрових гектарах по КСП „ім. Коцюбинського» с. Вихвостів Городнянського району Чернігівської області.
Відповідно до п.11 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 р ., при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Згідно ч.1 Указу Президента України „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність» сертифікат на земельну частку ( пай) визначає розмір земельної частки у колективній власності члена КСП без виділення ділянки в натурі ( на місцевості).
Матеріали справи не містять інформації про те, що на земельний пай, виділений ОСОБА_3 в колективній власності, видано Державний акт на право власності на землю, тобто відбулось відведення земельної ділянки в натурі, яка може спадкуватись.
Відповідно до копії спадкової справи № 180/2020, яка надійшла від приватного нотаріуса Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сови В.Ф. (а.с.41-42), до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , відкрита спадкова справа. Позивач прийняв спадщину за законом після смерті його матері, ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Оформити спадщину у нотаріуса позивач позбавлений можливості, оскільки не може надати нотаріусу оригінал або дублікат сертифікату на право ОСОБА_3 на земельну частку (пай), про яку йдеться, як того вимагає пункт 4.12 розділу 4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, що затверджений наказом Мін`юсту України № 296/5 від 22.02.2012 р . (зареєстрований у Мін`юсті України 22.02.2012 р. за № 282/20595), що підтверджується листом приватного нотаріуса Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сови В.Ф. за № 471/02-14 від 19.08.2020 на а.с.19.
Доводи позивача про втрату належного померлій ОСОБА_3 сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0174684 учасниками судового розгляду не спростовуються. Оголошення про втрату сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0174684 позивачем було опубліковано в газеті „Новини Городнянщини»а.с.18.
Згідно з чинним законодавством, що регулює спірні правовідносини, видача дублікату сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0174684, яке належало останній за життя, є неможливою. Таким чином, позивач не має можливості отримати у нотаріальному порядку свідоцтво про право на спадщину із-за відсутності сертифікату про право на земельну частку (пай), отже існує спір про право і права та інтереси позивача порушуються, з незалежних від нього причин, а тому підлягають судовому захисту.
Відповідно до Конституції України органи та посадові особи мають діяти в межах своєї компетенції та відповідно до Законів, чинних на час їх застосування.
Суд враховує положення ст.124 Конституції України , згідно якої юрисдикція суду поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. При цьому можливий судовий захист, як тих цивільних прав, що прямо названі в ЦК , так і тих, що випливають із норм Конституції чи іншого Закону.
Таким чином наявні у справі докази та їх правова оцінка підтверджують обґрунтованість позову та є достатніми для його задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 81 ЗК України, ст. 549 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року), ст. 328, 392, 1225 України, статтями 4-5, 12-13, 43, 82, 128, 130, 206, 211, 223, 247, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Вимоги позову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН: НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_4 , - задовольнити.
Встановити юридичний факт, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 являлась матір»ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканцю АДРЕСА_1 ,
Встановити факт належності за життя ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0174684, виданого Городнянською райдержадміністрацією Чернігівської області 26 серпня 1996 на підставі рішення від 31 травня 1996 № 199, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) 26 серпня 1996 року за № 604, виданого на ім»я „Козлової Олександри Семенівни» .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) площею 4,79 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває в колективній власності сільськогосподарського підприємства ім. "Коцюбинського" с. Вихвостів Городнянського району Чернігівської області, яке за життя належало ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0174684, виданого Городнянською райдержадміністрацією Чернігівської області 26 серпня 1996 року на підставі рішення від 31 травня 1996 року № 199, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) 26 серпня 1996 року за № 604 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Карпинська Н.М.
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.12.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93604473 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Карпинська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні