Справа №443/28/20
Провадження №2/443/868/20
РІШЕННЯ
іменем України
16 грудня 2020 року місто Жидачів
Жидачівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді - Сливки С.І.,
за участю секретаря судових засідань - Кушнір М.І.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Яременка І.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м.Жидачеві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бережницької сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, у якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Заболотівці Жидачівського району Львівської області), терміном на 3 (три) місяці з моменту вступу даного рішення в законну силу.
Позовні вимоги мотивує тим, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина, до складу якої входять земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 1,8679, що розташовані на території Бережницької сільської ради Жидачівського району. За життя ОСОБА_2 скала заповіт, за яким усе своє майно заповіла ОСОБА_3 . Стверджує, що не подала заяви про прийняття спадщини вчасно, оскільки їй не було відомо про наявність такого заповіту. Вона не проживала разом із спадкодавцем та не перебувала у родинних відносинах. Крім того, їй не було відомо про намір ОСОБА_2 заповісти своє майно саме їй.
Ухвалою Жидачівського районного суду Львівської області від 10.09.2020 року відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник - адвокат Яременко І.О. підтримали позовні вимоги, надавши пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з`явився, однак у заяві від 04.11.2020 року просив проводити розгляд справи без його участі, визнав позов та не заперечив проти задоовлення позовних вимог.
Оскільки відповідач визнав позовні вимоги, визнання позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб, суд відповідно до ч.4 ст.200, ст.206 ЦПК України, ухвалює судове рішення в підготовчому судовому засіданні.
Заслухавши пояснення позивачки та її представника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 (а.с.6).
За життя 07.06.2000 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений головою виконкому Бережницької сільської ради Воробець Г.В. та зареєстровано в реєстрі за номером 50 (а.с.8) за яким усе своє майно заповіла ОСОБА_4 .
Після смерті спадкодавця відкрилася спадщина на майно, зокрема земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 1,8679, що розташовані на території Бережницької сільської ради Жидачівського району, які належали померлій ОСОБА_2 , що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЛВ №079431 (а.с.7).
Позивачка ОСОБА_1 змінила прізвище із ОСОБА_5 , одружившись ІНФОРМАЦІЯ_4 із ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_2 (а.с.9).
Як вбачається зі ст. 1270 ч.1 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Допитана в судовому засіданні як свідок ОСОБА_1 показала, що померла ОСОБА_2 була одинокою та у зимовий період року проживала разом із її сім`єю, оскільки її оселя не була придатною для проживання у цей період. Своєї сім`ї у ОСОБА_2 не було та не було інших родичів, які б доглянули за нею. Також зазначила, що про наявність заповіту складеного на її користь дізналась лише тоді, коли розбирала старі речі у житлі ОСОБА_2 . Про намір заповісти їй своє майно ОСОБА_2 нікого не повідомляла.
Судом встановлено, що позивачка на час відкриття спадщини не проживала із спадкодавцем, про наявність заповіту складеного на її користь дізналась поза межами строку, передбаченого ч. 1 ст. 1270 ЦК України, і ці обставини свідчать про поважність причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини, що є підставою для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Верховний суд у справі (ВС/КЦС,справа № 565/1145/17, 26.06.19) зауважив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Крім того, суд бере до уваги ту обставину, що згідно повідомлення завідувача Жидачівською ДНК Матусека В.В. від 12.11.2020 року (а.с.29) у Жидачівській державній нотаріальній конторі після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася. Тобто нотаріусом не були здійснені повідомлення та виклик спадкоємця за заповітом, хоча закон пов`язує виникнення у нотаріуса обов`язку здійснювати дії щодо сповіщення спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме, з моментом заведення спадкової справи.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити, визначивши додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 315, 354, 355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Заболотівці Жидачівського району Львівської області), терміном на 3 (три) місяці з моменту вступу даного рішення в законну силу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 16.12.2020 р.
Головуючий суддя С.І Сливка
Суд | Жидачівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93607935 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жидачівський районний суд Львівської області
Сливка С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні