У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.11.2020 Справа №607/19218/20
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі в порядку ст. 107 КПК України розглянувши клопотання начальник відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу зорганізованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Тернопільської обласної прокуратури, - прокурора ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному проваджені №12019210010003043,-
встановив:
До суду надійшло клопотання начальник відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу зорганізованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Тернопільської обласної прокуратури, - прокурора ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному проваджені №12019210010003043.
З метою забезпечення розумних строків прийняття процесуального рішення, в порядку ст.28 КПК України, враховуючи подану слідчим письмову заяву, клопотання доцільно розглянути без його участі.
У поданому клопотанні зазначено: «Групою слідчих слідчого управління ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12019210010003043 від 18.10.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, 4 ст. 190, ч. 1, 2 ст. 255 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований АДРЕСА_1 створив злочинну організацію, а також здійснює керівництво та координацію дій її учасників з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів на території України, в тому числі Тернопільської області, члени якої під приводом надання логістичних послуг із вантажних перевезень, шляхом обману та використання підроблених документів викрадають вартісні вантажі.
Так, 18.10.2019 до Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області надійшла заява від директора ПП «Патмос» ОСОБА_5 про те, що 30.09.2019 в результаті використання на його думку завідомо підробленого документу, шляхом зловживання довірою, ОСОБА_6 незаконно заволодів майном у вигляді металопрокату, яке було ввірено ПП «Патмос» на підставі договору від 01.01.2019, чим завдав майнової шкоди вищевказаному підприємству на суму 430 353,91 гривню.
Окрім того, 23.09.2020 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_2 , в складі злочинної організації спільно із ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований АДРЕСА_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований АДРЕСА_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований АДРЕСА_4 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований АДРЕСА_5 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований с. Креміно Запорізької області, ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , жителя АДРЕСА_6 , та ОСОБА_13 , зареєстрований АДРЕСА_7 , в складі групи осіб за попередньою змовою, шляхом обману та зловживання довірою в м. Нікополі Дніпропетровської області, заволоділи металевою продукцією у вигляді труб сталевих безшовних насосно-компресорних з герметичним з`єднанням UPJ і муфти до них 73,02х5,51 мм, загальною масою 11,906 тонн, на загальну суму близько 637 387,72 гривні, спричинивши ТОВ «Космос» матеріальну шкоду на вказану суму.
Окрім того, 23.09.2020 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_2 , в складі злочинної організації спільно із ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований АДРЕСА_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований АДРЕСА_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований АДРЕСА_4 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований АДРЕСА_5 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований с. Креміно Запорізької області, ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , жителя АДРЕСА_6 , та ОСОБА_13 , зареєстрований АДРЕСА_7 , шляхом обману та зловживання довірою в м. Дніпро заволоділи фарбовою продукцією на загальну суму 208297,2 гривні, спричинивши ФОП ОСОБА_14 матеріальну шкоду на вказану суму.
Під час досудового розслідування 05.11.2020 слідчим СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_15 на підставі ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду №607/17004/20 від 07.10.2020 проведено обшук підвального приміщення, яке знаходиться за адресою АДРЕСА_8 , що на земельній ділянці із кадастровим номером 2310100000:03:045:0035 в ході якого виявлено та вилучено:
фарба білого кольору об`ємом 3,5 кг у кількості 346 відер;
фарба білого кольору об`ємом 7 кг у кількості 399 відер;
фарба білого кольору об`ємом 14 кг у кількості 456 відер;
фарба «TOTUS» об`ємом 1,4 кг у кількості 72 відра;
фарба об`ємом 1,4 кг розфасована у 32 ящика по 8 відер в кожному;
шпаклівка об`ємом 1,5 кг. розфасована у 36 ящиків по 8 відер в кожному;
грунтовка об`ємом 5 літрів у кількості 90 банок;
розрахункова накладна №Сам-000066 від 02.11.2020.
Виявлене майно належить ОСОБА_14 та передано на відповідальне зберігання ТОВ «Авіон 2018».
Так згідно вимог ч. 2 ст. 168 КПК України тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку, огляду.
Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Положенням ч.2 ст.170 КПК України встановлено, що арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Частиною 3 ст. 170 КПК України передбачено, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.
Частиною ч. 1 ст. 98 КПК України встановлено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 11 ст.170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Враховуючи вищевикладенета те,що вищеперерахованіречі відповідаютькритеріям,передбаченим ст.98КПК України,оскільки вонибули знаряддямвчинення кримінальногоправопорушення,зберегли насобі йогосліди,містять іншівідомості,які можутьбути використаніяк доказфакту чиобставин,що встановлюютьсяпід часкримінального провадження,були об`єктомкримінально протиправнихдій,з метоюзбереження речовихдоказів якінеобхідні дляпроведення усіхнеобхідних експертиз,інших слідчихдій, длядослідження усіхобставин справи,а такожте,що незастосування арештуданого майнашляхом заборонивідчуження,розпорядження такористування можепризвести доприховування,пошкодження,зникнення даногомайна абознищення слідовоїінформації наньому».
Ознайомившись з клопотанням із додатками матеріалами, якими прокурор обгунтовує необхідність накладення арешту на майно, приходжу до наступного висновку.
На підставі статей 8, 129 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права; Суддя, здійснюючи правосуддя є незалежним та керується верховенством права; Основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст. 94 КПК України слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до ст.170 КПК України завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Судом встановлено що клопотання прокурора відповідає вимогам ч.2 ст. 171 КПК України.
Арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України.
Згідно із ч.1 ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. На підставі постанови слідчого ОСОБА_16 від 06 листопада 2020 вказані у клопотанні речі а саме:
фарба білого кольору об`ємом 3,5 кг у кількості 346 відер;
?фарба білого кольору об`ємом 7 кг у кількості 399 відер;
?фарба білого кольору об`ємом 14 кг у кількості 456 відер;
?фарба «TOTUS» об`ємом 1,4 кг у кількості 72 відра;
?фарба об`ємом 1,4 кг розфасована у 32 ящика по 8 відер в кожному;
?шпаклівка об`ємом 1,5 кг. розфасована у 36 ящиків по 8 відер в кожному;
?грунтовка об`ємом 5 літрів у кількості 90 банок;
?розрахункова накладна №Сам-000066 від 02.11.2020, визнанні речовими доказами у кримінальному провадженні.
На думку слідчого судді, органом досудового розслідування наведено достатньо підстав вважати, що вказане у клопотанні майно містять ознаки речового доказу в контексті вимог ст. 98 КПК України.
У відповідності до практики Європейського Суду з прав людини, володіння майном повинно бути законним (рішення у справі «Іатрідіс проти Греції»). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (рішення у справі «Антріш проти Франції», «Кушоглу проти Болгарії»). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (рішення у справі («Спорронг та Льонрот проти Швеції»).
Враховуючи вищевикладене та те, що майно на яке прокурор просить накласти арешт зберегло на собі сліди кримінального правопорушення і іншим шляхом не можливо отримати доступ до вказаного майна для проведення усіх необхідних експертиз, інших слідчих дій, дослідження усіх обставин справи, а також те, що незастосування арешту даних речей, шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування може призвести до приховування, пошкодження, зникнення даного майна або знищення слідової інформації на ньому, тому клопотання слід задовольнити.
Керуючись статтями 8, 129 Конституції України, 2, 94, 98, 170, 172, 173, 174 КПК України, слідчий суддя,-
постановив:
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на майно, яке вилучене в ході проведення обшукупідвального приміщення, яке знаходиться за адресою м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 8, що на земельній ділянці із кадастровим номером 2310100000:03:045:0035 а саме:
?фарбу білого кольору об`ємом 3,5 кг у кількості 346 відер;
?фарбу білого кольору об`ємом 7 кг у кількості 399 відер;
?фарбу білого кольору об`ємом 14 кг у кількості 456 відер;
?фарбу «TOTUS» об`ємом 1,4 кг у кількості 72 відра;
?фарбу об`ємом 1,4 кг розфасована у 32 ящика по 8 відер в кожному;
?шпаклівку об`ємом 1,5 кг. розфасована у 36 ящиків по 8 відер в кожному;
?грунтовку об`ємом 5 літрів у кількості 90 банок;
?розрахункову накладну №Сам-000066 від 02.11.2020.
Ухвала виконується негайно слідчим, прокурором. Слідчий, прокурор після отримання судового рішення повинні негайно вжити заходів щодо виконання судового рішення та направити повідомлення про його виконання слідчому судді.
Згідно ст.174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково, якщо буде доведено, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення, а особою, яка не була присутньою при оголошенні ухвали протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2020 |
Оприлюднено | 31.05.2024 |
Номер документу | 93612658 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Багрій Т. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні