Справа № 738/1472/20
№ провадження 2/738/494/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2020 року місто Мена Чернігівської області
Менський pайонний суд Чеpнiгiвської областi в складi головуючого судді Парфененко О. Я., за участю секpетаpя судового засідання Зубкович Н. Ф., pозглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi цивільну спpаву за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Менської міської ради, треті особи: Головне управління держгеокадастру у Чернігівській області, Менська районна державна адміністрація Чернігівської області про визнання права на земельну ділянку ,
В С Т А H О В И В:
У листопаді 2020 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Менської міської ради, треті особи: Головне управління держгеокадастру у Чернігівській області, Менська районна державна адміністрація Чернігівської області про визнання права на земельну ділянку . Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина на право на земельну ділянку (сіножаті) пай земельного пайового фонду КСП Полісся село Синявка Менського району Чернігівської області. Позивачі є спадкоємцями ОСОБА_3 за законом, звернулися із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину до нотаріальної контори, але їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з неподанням правовстановлюючих документів. Позивачі просять визнати за кожним із них право на спадкове майно за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , в рівних частках - по 1/2 кожному, у праві на завершення оформлення правовстановлюючого документу на земельну ділянку (пай) № НОМЕР_1 , сіножаті для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами села Миколаївка Менського району Чернігівської області.
Позивачі у судове засідання не з`явилися, просили розглянути справу без їх участі, позовні вимоги підтримують.
Представники відповідача, третіх осіб у судове засідання не з`явилися, подали до суду заяви про розгляд справи без їх участі, при ухваленні рішення покладаються на розсуд суду.
Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку задовольнити позов, виходячи з наступного.
Відповідно до положень статтей 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Синявка Менського району Чернігівської області помер ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть, спадкоємцями ОСОБА_3 за законом є ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвами про народження, Свідоцтвом про укладення шлюбу (арк.с. 10-21, 47).
За життя ОСОБА_3 мав право на земельну частку (пай) земельного пайового фонду КСП Полісся село Синявка Менського району Чернігівської області, розміром 5,10 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, на підставі Рішення Менської районної державної адміністрації № 246 від 07 серпня 1996 року, що підтверджується відомостями, зазначеними у Довідці № 32-25-0.30-198/110-20 від 20 липня 2020 року, виданій Відділом у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (арк.с. 22-23).
Відповідно до частин 1, 2 статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками ; право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до положень пункту ґ частини 1 статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до статті 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) та Указом Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям визначено організаційні та правові засади виділення паїв членам колективного сільськогосподарського підприємства.
Встановлено, що ОСОБА_3 за життя вживав заходи щодо набуття права власності на земельні ділянки в порядку виділення в натурі (на місцевості) належної йому земельної частки (паю), але не реалізував це право повністю, оскільки набув право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7423088000:02:000:0136, площею 3,92 га, ріллю, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області, згідно з Державним актом про право приватної власності на землю серії ЯГ № 835206 від 17 березня 2007 року, а на іншу частину земельної частки (паю) № 707 - сіножаті, правовстановлюючі документи ОСОБА_3 не отримав та право власності у Державному земельному кадастрі не зареєстрував, про що зазначено у Довідці № 32-25-0.30-198/110-20 від 20 липня 2020 року, виданій Відділом у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області та підтверджується Свідоцтвами про право на спадщину за законом, Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (арк.с. 15, 97-99).
З матеріалів спадкової справи, заведеної щодо майна ОСОБА_3 державним нотаріусом Дев`ятої Київської державної нотаріальної контори Русіна Н. О., вбачається, що позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 прийняли спадщину шляхом своєчасного звернення до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини за законом та за заповітом на спадкове майно, заяви інших спадкоємців про прийняття спадщини - відсутні. Спадкоємиця ОСОБА_4 звернулася до нотаріуса із заявою про відмову від належної їй долі спадщини. Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії державного нотаріуса Дев`ятої Київської державної нотаріальної контори Русіна Н. О. № 4044/02-31 від 07 жовтня 2020 року, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на земельну частку (пай) у землі, що перебуває в колективній власності КСП Полісся село Синявка Менського району Чернігівської області (арк.с. 24, 44-100).
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити шляхом визнання за позивачами права на 1/2 частку кожному у праві на завершення оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку (пай № НОМЕР_1 , сіножаті), що розташована на території Миколаївської сільської ради Менського району Чернігівської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за закон майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки спадкодавець за життя мав право на земельну частку (пай), вживав заходи щодо набуття права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної йому земельної частки (паю), але не отримав правовстановлюючих документів та не зареєстрував право власності у Державному земельному кадастрі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 392, 1216, 1218, 1261 ЦК України, статтею 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , статтями 263 - 265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Менської міської ради, треті особи: Головне управління держгеокадастру у Чернігівській області, Менська районна державна адміністрація Чернігівської області про визнання права на земельну ділянку - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на завершення оформлення правовстановлюючих документів на 1/2 частку у праві на земельну ділянку (пай) № НОМЕР_1 , сіножаті, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Миколаївської сільської ради Менського району Чернігівської області в порядку виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) у землі, що перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Полісся село Синявка Менського району Чернігівської області, розміром 5,10 в умовних кадастрових гектарах, яке належало ОСОБА_3 згідно із Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0269604, зареєстрованим у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 604 від 09 грудня 1996 року, виданим на підставі рішення Менської районної державної адміністрації від 07 серпня 1996 року № 246.
Визнати за ОСОБА_2 право на завершення оформлення правовстановлюючих документів на 1/2 частку у праві на земельну ділянку (пай) № НОМЕР_1 , сіножаті, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Миколаївської сільської ради Менського району Чернігівської області в порядку виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) у землі, що перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Полісся село Синявка Менського району Чернігівської області, розміром 5,10 в умовних кадастрових гектарах, яке належало ОСОБА_3 згідно із Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0269604, зареєстрованим у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 604 від 09 грудня 1996 року, виданим на підставі рішення Менської районної державної адміністрації від 07 серпня 1996 року № 246.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Менський районний суд Чернігівської області.
Позивачі: ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ; ОСОБА_2 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач: Менська міська рада, місцезнаходження місто Мена, вулиця Титаренка Сергія, 7 Чернігівської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04061777.
Треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, місцезнаходження місто Чернігів, проспект Миру, 14, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 39764881; Менська районна державна адміністрація Чернігівської області, місцезнаходження місто Мена, вулиця Героїв АТО, 6 Чернігівської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04061624.
Суддя О.Я. Парфененко
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93613518 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Парфененко О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні