Провадження номер 2/741/608/20
Єдиний унікальний номер 741/1063/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2020 року Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді - Гридасової А.М.,
за участю секретаря судового засідання - Скрипця А.Р.,
сторони у справі:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідачі: Носівська об`єднана територіальної громади в особі Носівської міської ради Чернігівської області, відділ у Носівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Носівська районна державна адміністрація Чернігівської області ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Носівка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Носівської об`єднаної територіальної громади в особі Носівської міської ради Чернігівської області, відділу у Носівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Носівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання права на земельну частку (пай) ,
в с т а н о в и в:
У серпні 2020 року позивач звернулась до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай) .
В обґрунтування заявлених вимог, позивач вказує на те, що з 08 лютого 1989 року по 29 січня 1997 року вона була членом колгоспу ( а пізніше КСП) Шлях Ілліча , який розташовувався на території Тертишницької сільської ради Носівського району. Це підтверджується архівною довідкою від 18.02.2020 року № 07-07/53, виданою архівним відділом Носівської РДА Чернігівської області.
Зазначила, що працювала дояркою на тваринницькій фермі. Дане підтверджується записом у трудовій книжці колгоспника НОМЕР_1 .
Під час паювання земель сільськогосподарського призначення вказаного вище КСП вона не отримала документа, який би підтверджував її право на земельну частку (пай). На той час відносини між нею та керівництвом КСП були натягнутими. І усно їй було повідомлено, що права на пай вона не має. Вона виїхала з села Ясна Зірка Носівського району проживати та працювати в інший населений пункт. Питання про отримання нею паю ніколи не піднімалося, так як була зайнята іншою роботою, вихованням дітей і вірила словам колишнього керівництва, що не заробила паю.
На початку 2020 року вона дізналася, що право на земельну частку (пай) вона мала раніше, має зараз і може відстояти його в суді, якщо в позасудовому порядку не вдасться отримати правовстановлюючі документи.
В позасудовому порядку вона намагалась вирішити дане питання. З метою отримання правовстановлюючих документів на земельну частку (пай), як колишній член КСП, вона звернулася до Носівської міської ради Чернігівської області із письмовою заявою про надання інформації про комісію по розпаюванню земель колишнього КСП Шлях Іллічах на що отримала відповідь: така комісія відсутня (довідка № 7/3-22/36 від 10.02.2020 року).
Вважає, що після офіційного звернення 01 лютого 2020 року до Носівської міської ради повинен йти відлік строку позовної давності, оскільки вона тільки недавно дізналася про порушення її права на земельну частку (пай), а саме, що згідно зі ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) мають такі категорії осіб:
1) колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних, товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати, на право на земельну частку (пай);
2) громадяни, право на земельну частку (пай) яких встановлене судом.
Згідно відповіді Відділу у Носівському районі ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 02.03.2020 року № 31-25-0.32-141/112-20 за Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1993 року, право на земельний пай отримали всі особи, які входили до складу КСП на момент паювання землі і яких внесено до списку, що його додають де державного акту на право колективної власності на землю.
У список громадян - членів КСП Шлях Ілліча , що є додатком до державного акту на право колективної власності на землю серія II-ЧН № 000095 її дані внесені за №385.
Але сертифікат про право на земельну частку (пай) так і не отримала. В Книзі реєстрації сертифікатів за нею він не зареєстрований.
З цієї ж довідки дізналася, що вартість земельної ділянки згідно сертифікату розміром 5,48 умовних кадастрових гектарів, які були виділені кожному з членів КСП Шлях Ілліча , становить 137 527 грн. 14 коп.
Відділ у Носівському районі ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області відповіддю від 23.03.2020 року №29-25-0.32-193/112-20 підтвердив, що вона не може отримати сертифікат саме у зв`язку з тим, що він не зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів.
25 травня 2020 року вона звернулася із письмовою заявою до Носівської міської ради з проханням видати їй сертифікат на земельну частку (пай) по колишньому КСП Шлях Ілліча , розміром 5,48 умовних кадастрових гектарів або передати у приватну власність земельну ділянку із земель резервного фонду міської ради у розмірі, якому мала бути передана, як члену КСП під час розпаювання.
Відповіддю, датованою 16.06.2020 року за № 14-27/829, їй рекомендовано звернутися до суду у зв`язку з порушенням її майнових прав, оскільки відповідно до роз`яснень, викладених у п. 24 Постанови Пленуму ВСУ від 16.04.2004 року №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член КСП, включений до стиску, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права, на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Також звернутися їй до суду рекомендував і Відділ у Носівському районі ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області листом №29-25-0.32- 397/112-20 від 23.07.2020 року.
Просила поновити строк звернення до суду з вказаним позовом та визнати за нею право на земельну частку (пай) як члена колишнього КСП Шлях Ілліча , що був розташований на території Тертишницької сільської ради Носівського району Чернігівської області право на земельну частку (пай), розміром 5,48 умовних кадастрових гектарів.
Ухвалою судді від 02 вересня 2020 року відкрито провадження за правилами загального позовного провадження із визначенням дати підготовчого судового засідання (а.с. 24)
Ухвалою суду від 20 жовтня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду (а.с. 49)
У призначене на 19.11.2020 року судове засідання позивач не з`явилась. Подала до суду заяву, просила слухати справу у її відсутність. Позов просила задовольнити в повному обсязі.
У призначене на 19.11.2020 року судове засідання представник відповідача не з`явився, подав через канцелярію суду заяву про розгляд справи у відсутності Носівської об`єднаної територіальної громади в особі Носівської міської ради Носівського району Чернігівської області.
У призначене на 19.11.2020 року судове засідання представник відповідача відділу у Носівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській областіне з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся.
У призначене на 19.11.2020 року судове засідання представник відповідача Носівської районної державної адміністрації Чернігівської областіне з`явився, подав через канцелярію суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази надані позивачем, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
З 08.02.1989 року по 29.01.1997 року позивач була членом колгоспу Шлях Ілліча (КСП) Носівського району, що підтверджується архівною довідкою № 07-07/53 від 18.02.2020 року.
З відповіді відділу у Носівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області за № 31-25-0.32-14.1/112-20 від 02.03.2020 року вбачається, що згідно списку громадян - членів КСП Шлях Ілліча , що є додатком до державного акту на право колективної власності на землю серія ІІ-ЧН № 000095 ОСОБА_1 внесена за № 358. Згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по колишньому КСП Шлях Ілліча на гр. ОСОБА_1 сертифікат на право на земельну частку (пай) не зареєстрований. Вартість земельної ділянки згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) по колишньому КСП Шлях Ілліча , площею 5,48 умовних кадастрових гектарів становить 137 527,14 грн.
З відповідей відділу у Носівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області за № 29-25-0.32-397/112-20 від 23.03.2020 року та за № 29-25-0.32-397/112-20 від 23.07.2020 року вбачається, що гр. ОСОБА_1 не може отримати сертифікат на право на земельну частку (пай) по колишньому КСП Шлях Ілліча , який знаходився на території Тертишницької сільської ради Носівського району тому, що в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) на останню сертифікат не зареєстрований.
Отже, ОСОБА_1 мала право на отримання сертифікату на право на земельну частку (пай) по колишньому КСП Шлях Ілліча , оскільки була внесена до списку - членів КСП Шлях Ілліча та була членом даного КСП.
За змістом статей 22 , 23 ЗК України (в редакції 1990 року) особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України, Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям .
Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
Згідно роз`яснень викладених в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ, член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
Оскільки ОСОБА_1 з 08.02.1989 р. по 29.01.1997 р. була членом даного КСП, то вона мала право на земельний пай і на її ім`я помилково не видали сертифікат на право на земельну частку (пай) при розпаюванні землі.
Загальновідомим є факт, що колишні члени КСП вже отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) та в послідуючому державні акти на земельну частку (пай).
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) відповідно до ч. 1 ст. 2 вищевказаного Закону є документом, що посвідчує право на земельну частку (пай).
Згідно ч. 2 ст. 5 ЗУ Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав ( п. а ч. 3 ст. 152 ЗК України).
Оскільки, право позивача на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП Шлях Ілліча було порушено, суд виходячи з принципу земельного законодавства щодо забезпечення рівності права власності на землю громадян, що визначено п. б) ч. 1 ст. 5 ЗК України, вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача шляхом визнання за нею права на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП Шлях Ілліча , який знаходився на території Тертишницької сільської ради Носівського району Чернігівської області, що буде підставою для виділення їй в натурі (на місцевості) земельної ділянки, як власнику земельної частки (паю).
Оскільки, ОСОБА_1 не оформила свої права на майно, із незалежних причин, тому остання не пропустила строк позовної давності, а тому її законне право підлягає судовому захисту.
З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст. ст. 4, 5, 10, 11, 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 5, 152 ч. 3 п. а) ЗК України, ст.ст. 2, 5 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08.08.1995 року, ст.ст. 22, 23 Земельного кодексу України в редакції від 13 березня 1992 року, ст.ст. 1, 2, 3, 5 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , ст.ст. 1218, 1276 ЦК України, суд, -
у х в а л и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Носівської об`єднаної територіальної громади в особі Носівської міської ради Чернігівської області, відділу у Носівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Носівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання права на земельну частку (пай) - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , як члена колишнього КСП Шлях Ілліча , який був розташований на території Тертишницької сільської ради Носівського району Чернігівської області право на земельну частку (пай), розміром 5,48 умовних кадастрових гектарів.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду через Носівський районний суд Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Носівська об`єднана територіальна громада в особі Носівської міської ради Чернігівської області , код ЄДРПОУ 04061984, м. Носівка Чернігівської області, вул. Центральна, 20.
Відповідач: Відділ у Носівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, м. Носівка Чернігівської області, вул. Центральна, 4.
Відповідач: Носівська районна державна адміністрація Чернігівської області , код ЄДРПОУ 04061799 , м. Носівка Чернігівської області, вул. Центральна, 19.
Повний текст рішення складено 19.11.2020 року.
Суддя А.М. Гридасова
Суд | Носівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93613668 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Носівський районний суд Чернігівської області
Гридасова А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні