Рішення
від 17.12.2020 по справі 197/53/19
ШИРОКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 197/53/19

провадження № 2/197/109/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2020 року Широківський районний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Леонідової О.В., за участі секретаря судового засідання Новікової Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Широке Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Територіальної громади в особі Карпівської сільської ради, третя особа - ОСОБА_2 , про визнання недійсним державного акта на право приватної власності на землю, визнання в порядку спадкування за заповітом права на спадщину.

ВСТАНОВИВ:

Позивач у січні 2019 року звернулася до суду з зазначеним позовом, уточнивши його, вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір- ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 3,862 га, яка розташована на території Миколаївської селищної ради Широківського району Дніпропетровської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі Державного акта на право приватної власності на землю, виданого 29 вересня 2000 року на ім`я ОСОБА_4 . Постановою державного нотаріуса позивачеві відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки у Державному акті на право власності на земельну ділянку містяться виправлення прізвища власника з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 , які чинним законодавством заборонено, тому позивач просить суд визнати за нею право на спадкування на вищезазначену земельну ділянку.

В судове засідання позивач, повідомлена належним чином про дату, час та місце розгляду справи, не з`явилася, до канцелярії суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с. 110, 131, 136).

Відповідач 1 - Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи, в судове засыдання не з`явилися, до канцелярії суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника, проти задоволення позовних вимог, пред`явлених до них, заперечують, так як виправлення в державному акті проведені начальником Широківського районного відділу земельних ресурсів, потім відбувалася реорганізація, Відділ у Широківському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області не є юридичною особою, а є структурим підрозділом управління, виконує функцію зберігання архівних примірників державних актів (а.с. 123-125, 132, 134, 137).

Відповідач 2 - Територіальна громада в особі Карпівської сільської ради, повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи, до суду не з`явилися, до канцелярії суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника, проти задоволення позовних вимог позивача не заперечують (а.с. 130,133).

Третя особа - ОСОБА_2 , повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, до канцелярії суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити (а.с. 58, 135).

Розгляд справи проводиться в порядку ст. 247 ч.2 ЦПК України за відсутності осіб,які беруть участь у справі без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Ухвалою судді від 15.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, залучено третіх осіб територіальну громаду в особі Карпівської сільської ради, ОСОБА_2 , витребувані докази. 27.05.2019 від позивача до суду надійшла уточнена позовна заява. Ухвалою суду від 06.02.2020 виключено зі складу третіх осіб Територіальну громаду в особі Карпівської сільської ради та залучено її у якості співвідповідача, визнано явку позивача обов`язковою для надання особистих пояснень. Ухвалою від 22.09.2020 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.

Дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла матір позивача - ОСОБА_3 (далі - спадкодавець), що підтверджується копією свідоцтва про смерть та копією свідоцтва про народження та свідоцтва про шлюб (а.с. 12, 13, 14).

За життя ОСОБА_3 рішенням сесії Миколаївської селищної ради народних депутатів № 128-11/23 від 29.02.2000 року було передано у приватну власність земельну ділянку та видано Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку площею 3,862 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на ім`я ОСОБА_3 , що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за Шр № 6204 (а.с.17). Проте у державному акті допущені виправлення прізвища спадкодавця - помилково зазначено ОСОБА_7 ева , виправлено на ОСОБА_8 . Також по-батькові зазначено " ОСОБА_9 ", а в свідоцтві про смерть - " ОСОБА_10 ".

Відповідно до пункту 2 статті 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" у Дніпропетровській області у зв`язку з припиненням повноважень рад, що об`єдналися у Карпівську сільську територіальну громаду з 15 листопада 2017 року виключено з облікових даних Миколаївську селищну, Новомалинівську сільську ради Широківського району. Включено в облікові дані Карпівську сільську раду Карпівської сільської територіальної громади (рішення Дніпропетровської обласної ради від 15.11.2017).

Постановою державного нотаріуса від 14.02.2017 позивачеві було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_3 (на земельну ділянку), оскільки у державному акті на право приватної власності на спадкову земельну ділянку містяться виправлення, що суперечить чинному законодавству (а.с. 23).

У довідці виконавчого комітету Миколаївської селищної ради Широківського району Дніпропетровської області №813 від 27.08.2012 зазначено, що померла ОСОБА_3 була зареєстрованою та проживала в АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_11 , малолітні та неповнолітні діти не зареєстровані, особи недієздатні і обмежені в дієздатності не зареєстровані (а.с. 15).

Заповітом, посвідченим 10 вересня 2010 року секретарем Миколаївської селищної ради Широківського району Дніпропетровської області Сажевською Є.Р., ОСОБА_3 , заповіла домоволодіння АДРЕСА_1 1/4 частину - ОСОБА_2 , 3/4 частини - ОСОБА_1 ; земельну ділянку площею 3,862 гектарів, розташовану на території Миколаївської селищної ради Широківського району Дніпропетровської області, передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала їй на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ДП № 020473, виданого на підставі рішення Миколаївської селищної Ради №128-11/23 від 29 лютого 2000 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за ШР № 6204 - ОСОБА_1 (а.с. 16).

Відповідно до листа завідуючої Широківської державної нотаріальної контори від 21.01.2019 № 73/02-14 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 заведено спадкову справу, заяву про прийняття спадщини подала ОСОБА_1 , заяву про відмову від прийняття спадщини до нотаріальної контори подав ОСОБА_2 , заповіт від імені ОСОБА_3 посвідчувався Миколаївською селищною радою Широківського району Дніпропетровської області (а.с. 37).

Згідно з Витягом Державного земельного кадастру про земельну ділянку, кадастровий номер земельної ділянки 1225855300:09:014:0022, розташована Дніпропетровська область, Широківський район, Миколаївська селищна рада, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,862 га, належить ОСОБА_3 , на підставі Державного акту на право приватної власності на землю від 29.09.2000ІІ-ДП № 020473 (а.с. 18).

Відповідно до експертного висновку № 056/103-п від 13 березня 2020 року українські записи прізвища ОСОБА_12 (свідоцтво про смерть, запис ОСОБА_3 ; державний акт на право приватної власності на землю, запис ОСОБА_3 ) і КОВАЛЕВА (сертифікат на право на земельну частку (пай), запис ОСОБА_3 ) та російські записи КОВАЛЕВ/КОВАЛЕВА (свідоцтво про народження, записи ОСОБА_13 , отец ОСОБА_14 , мать ОСОБА_15 ) у документах, є ідентичними. (а.с. 111).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Статтями 1268, 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

На підставі ст. 22 ЗК України 1992 року (чинного на момент виникнення спірних правовідносин - отримання державного акту) право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

П. 5.1 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженою Наказом Державного Комітету по земельних ресурсах 04.05.99 N 43, передбачалось, що при втраті (псуванні) державного акта на землю власнику або землекористувачу видається відповідний дублікат. Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства N 404 від 03.07.2013.

Згідно із п.п. 4.1, 4.2 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженою Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 22.06.2009 N 325, виправлення орфографічних або технічних помилок у бланку та державному акті не допускається. У разі виявлення орфографічних або технічних помилок на

стадії заповнення, підписання та реєстрації бланка такий комплект

бланків вважається зіпсованим. Зіпсований комплект бланків протягом 5 робочих днів за актом приймання-передавання та з відповідним супровідним листом (із

зазначенням суті допущених орфографічних або технічних помилок) із

дотриманням норм законодавства у сфері бухгалтерського обліку та

обігу документів суворого обліку повертається до відповідного

територіального органу Держкомзему. Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства N 537 від 09.09.2013.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законом порядку.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на земельну ділянку. Вищезазначена правова позиція висловлена в постанові Верховного Сулу від 18.03.2019 у справі № № 343/1048/17.

Згідно з правовою позицією ВССУ, викладеною в листі останнього за № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.

Аналізуючи зібрані докази у сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача слід задовольнити та визнати Державний акт про право приватної власності на землю недійсним та визнати за позивачем в порядку спадкування за заповітом права на спадщину.

Позивач просить покласти судові витрати на її рахунок, що є правом позивача.

Керуючись ст. ст. 12, 77-81, 263-265 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНКПО НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (місцезнаходження: проспект Олександра Поля, 2, м. Дніпро, Кіровського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 39835428), Територіальної громади в особі Карпівської сільської ради (місцезнаходження: вул. Центральна, 97-А, с. Карпівка Широківського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 34195783), третя особа - ОСОБА_2 ( місце проживання: АДРЕСА_3 , РНКПО НОМЕР_2 ), про визнання недійсним державного акта на право приватної власності на землю, визнання в порядку спадкування за заповітом права на спадщинузадовольнити.

Визнати виданий 29 вересня 2000 року Державний акт на право приватної власності на землю серії IІ-ДП № 020473 та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за Шр № 6204 на ім`я померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 недійсним.

Визнати за ОСОБА_1 як спадкоємицею за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 усі права і обов`язки (в тому числі право на реєстрацію права власності), які належали ОСОБА_3 на день її смерті на підставі рішення сесії Миколаївської селищної ради Широківського району Дніпропетровської області № 128-ІІ/ХХІІІ від 29 лютого 2000.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст. 358 ЦПК України. Апеляційна скарга, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, подається учасниками справи до або через Широківський районний суд Дніпропетровської.

Суддя О.В. Леонідова

СудШироківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення17.12.2020
Оприлюднено18.12.2020
Номер документу93614842
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —197/53/19

Рішення від 17.12.2020

Цивільне

Широківський районний суд Дніпропетровської області

Леонідова О. В.

Ухвала від 22.09.2020

Цивільне

Широківський районний суд Дніпропетровської області

Леонідова О. В.

Ухвала від 06.02.2020

Цивільне

Широківський районний суд Дніпропетровської області

Леонідова О. В.

Ухвала від 15.01.2019

Цивільне

Широківський районний суд Дніпропетровської області

Леонідова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні