Єдиний унікальний номер № 616/243/20
Провадження № 2-О/616/14/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
„04» грудня 2020 року Великобурлуцький районний суд
Харківської області
в складі головуючого - судді РИКОВА М.І.
за участю секретаря ЛОГВІНОВОЇ М.В.
заявника ОСОБА_1
заінтересованої особи не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Великий Бурлук справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа - територіальна громада Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в особі Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин, в якій просить встановити, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та на день смерті постійно мешкала в АДРЕСА_1 є матір`ю ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Великий Бурлук, Великобурлуцького району, Харківської області.
На обґрунтування заяви ОСОБА_3 зазначила, що вона та ОСОБА_4 є онукою та бабусею. Документи, що підтверджують родинні зв`язки між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 немає можливості: відсутнє свідоцтво про народження її батька ОСОБА_5 . В Державному реєстрі актів цивільного стану громадян інформація про народження ОСОБА_5 також відсутня. У відділі Державної реєстрації актів цивільного стану відмовили у видачі свідоцтва про народження ОСОБА_5 та в наданні будь-якої інформації. На запит заявниці щодо народження ОСОБА_4 . Державний архів Харківської області надав відповідь від 03 липня 2019 року за № 01-2/3-1378, що інформації про народження ОСОБА_4 не виявлено. ІНФОРМАЦІЯ_1 бабуся померла. Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно. До складу спадкового майна входить право на земельну частку (пай), розміром 10,26 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
На момент смерті з ОСОБА_4 проживали її син - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та невістка - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_5 прийняв спадщину фактично, оскільки постійно мешкав із ОСОБА_4 , але не оформив своїх спадкових прав. За життя ОСОБА_5 склав на ім`я своєї доньки ОСОБА_3 , заявника по даній справі, заповіт. При зверненні до Великобурлуцької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за заповітом заявниці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 батька ОСОБА_5 , оскільки вона не надала документів на підтвердження родинних відносин між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 мати - син . Відповідно до постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21 лютого 2020 року, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 не заводилась, інших заяв про прийняття спадщини не надходило. Після смерті ОСОБА_5 була заведена спадкова справа № 97/2017 та видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом на ім`я ОСОБА_3 .
В судовому засіданні ОСОБА_3 заявлені вимоги підтримала, просила заяву задовольнити.
Заінтересована особа - представник Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в судове засідання не з`явився, хоча були повідомлені судом про розгляд справи належним чином, судову повістку отримано 05 грудня 2020 року (а.с.98). На адресу суду надіслали заяву, в якій просять справу слухати без участі представника сільської ради зазначивши, що з заявою згодні (а.с.89). Суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутність представника заінтересованої особи.
Вислухавши пояснення заявника, свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що заява ОСОБА_3 підлягає задоволенню.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Так, відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України , суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб. Якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Встановлення даного факту необхідно заявниці для отримання свідоцтва про право на спадщину.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Мілове Великобурлуцького району Харківської області у віці 91 роки, про що 12 грудня 2000 року складено відповідний актовий запис № 10, що підтверджено копією актового запису № 10(а.с.91).
Відповідно до архівної довідки, виданої Державним архівом Харківської області від 03 липня 2019 року № 01-28/3-1378 в метричній книзі Архангело - Михайлівської церкви сл. Козинки (Мілове) Вовчанського повіту Харківської губернії (нині Великобурлуцький район Харківська область) за 1909 рік запису про народження ОСОБА_4 не виявлено (а.с.42).
Відповідно до довідки від 14.11.2019 за вихід. № 218, виданої виконавчим комітетом Міловської сільської ради Харківської області, ОСОБА_4 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , з нею постійно проживали та були зареєстровані: син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та невістка ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с.16).
Згідно з витягом з погосподарської книги № 3 за 1977-1979 р.р. та витягом з погосподарської книги № 3 за 1967-1969 рр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , був записаний, як син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 і по день смерті проживав разом з нею в АДРЕСА_1 (а.с.17-18).
ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_10 в Шахтарському районі Донецької області, що убачається з копії паспорта серії НОМЕР_1 (а.с.41).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Великий Бурлук, Великобурлуцького району, Харківської області у віці 75 років, про що 15 листопада 2016 року складено відповідний актовий запис № 111 (а.с.15).
Як убачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , ОСОБА_5 є батьком ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_11 (а.с.11), якій після реєстрації шлюбу було присвоєно прізвище чоловіка ОСОБА_9 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища (а.с.13).
ОСОБА_5 за життя 15 квітня 2011 року на випадок своєї смерті склав заповіт, яким все своє майно заповів доньці ОСОБА_3 (а.с.36).
Як убачається з свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 02 березня 2019 року та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу 158227395 ОСОБА_3 успадкувала після смерті батька ОСОБА_5 земельну ділянку, площею 1,0014 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки 6321483500:01:000:0166 (а.с.37-38). Також, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 02 березня 2019 року та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу 158228104 ОСОБА_3 успадкувала після смерті батька ОСОБА_5 земельну ділянку, площею 6,7542 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки 6321483500:01:000:0167 (а.с.39-40).
Згідно з постановою державного нотаріуса Великобурлуцької державної нотаріальної контори Харківської області від 21 лютого 2020 року ОСОБА_3 звернулась до Великобурлуцької державної нотаріальної контори Харківської області за одержанням додаткового свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 її батька ОСОБА_5 . До складу недооформленого спадкового майна входить право на земельну (частку) пай, розміром 10,26 в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості), сертифікат ХР № 0160983, що належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , спадкоємцем якої був її син ОСОБА_5 , який прийняв спадщину фактично (постійно мешкав з матір`ю разом на день її смерті), але не оформив своїх спадкових прав. ОСОБА_3 було відмовлено у видачі додаткового свідоцтва на спадщини за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 її батька ОСОБА_5 , оскільки відсутнє документальне підтвердження родинних стосунків між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 мати-син , а саме відсутнє свідоцтво про народження ОСОБА_5 (а.с.14).
Отже, з вищевикладеного вбачається, що метою встановлення факту родинних відносин є оформлення спадкових прав заявника ОСОБА_3 після смерті батька ОСОБА_5 , встановлення зазначеного факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
В судовому засіданні факт родинних відносин між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтвердили свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які суду пояснили, що вони добре знають дану родину, померла ОСОБА_4 дійсно є матір`ю померлого ОСОБА_5 . У ОСОБА_4 був чоловік, якого звали ОСОБА_10 . Померла вказана особа в 2000 році.
Згідно ст.315 Цивільного процесуального кодексу України справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, розглядаються у судовому порядку, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення (далі постанови Пленуму) із змінами та доповненнями від 25.05.1998, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п.7 постанови Пленуму, суд вправі розглядати справи про встановлення факту родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідно заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Судом не виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов`язане з вирішенням спору про право, тому що в даному випадку не вирішується наявність права на спадщину у заявника і будь яких доказів того, що у заінтересованої особи є якісь вимоги відносно прав та інтересів саме на спадкове майно, нею не надані і судом не встановлені.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
З огляду на вищевикладене, аналізуючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про підтвердження родинних зв`язків , оскільки судом встановлено, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно є матір`ю ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Іншим шляхом заявник позбавлений можливості встановити факт родинних відносин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.258-259, 315-319 ЦПК України, районний суд,-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа - територіальна громада Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в особі Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та на день смерті постійно мешкала в АДРЕСА_1 є матір`ю ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Великий Бурлук, Великобурлуцького району, Харківської області.
Копію рішення направити заінтересованій особі - Міловській сільській раді Великобурлуцького району Харківської області - до відома.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Великобурлуцький районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій ст.358 цього Кодексу.
Судове рішення ухвалене в нарадчій кімнаті, в судовому засіданні 04 грудня 2020 року, проголошено його вступну та резолютивну частини.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 11 грудня 2020 року.
Заявник: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , уродженка с. Мілове Великобурлуцького району Харківської області, паспорт серія НОМЕР_4 виданий Великобурлуцьким РВ УМВС України в Харківській області 21 січня 2005 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Міловська сільська рада Великобурлуцького району Харківської області, код ЄДРПОУ 04399281, місцезнаходження: вул. Центральна, 96, с. Мілове, Великобурлуцький район, Харківська область.
Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду
Харківської області М.І.РИКОВ
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93616338 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Риков М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні