Провадження № 2/470/253/20
Справа № 654/3096/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
17 грудня 2020 року смт. Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі головуючого судді: Лященко В.Л., за участю секретаря Кравчук А.І., представника органу опіки та піклування Реуцька Ю.М., третя сторона, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою органу опіки та піклування Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області до відповідача ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_1 , про позбавлення батьківських прав та призначення опікуна,
В С Т А Н О В И В:
До Березнегуватського районного суду Миколаївської області із позовною заявою звернувся орган опіки та піклування Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області до відповідача ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_1 , про позбавлення батьківських прав та призначення опікуна.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у цивільному шлюбі між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 народилося двоє дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Родина проживала у с.Семенівка Березнегуватського району, Миколаївської області. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 померла (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 ). Згодом батько разом з дітьми переїхав жити до свого рідного брата - ОСОБА_1 у с. Новочорномор`я Голопристанського району Херсонської області. Через деякий час взагалі покинув дітей та змінив місце свого проживання, перестав цікавитися дітьми, матеріально їх не утримує. 29 травня 2020 року ОСОБА_7 надав нотаріальну згоду (заява № 470 від 29.05.2020 року) на позбавлення його батьківських прав відносно доньки ОСОБА_8 та сина ОСОБА_9 . У цих дітей склалися родинні стосунки з дядьком ОСОБА_1 та його родиною, які проживають за адресою: АДРЕСА_1 . Громадянин ОСОБА_1 проживає у житловому будинку разом з дружиною ОСОБА_10 та дітьми: ОСОБА_11 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Стверджують, що для виховання, розвитку та проживання дітей створені всі необхідні умови.
Оскільки, ОСОБА_2 не змінює свого способу життя та розуміє всю серйозність своєї поведінки Голопристанською районною державною адміністрацією Херсонської області було прийняте рішення про направлення матеріалів до суду про позбавлення його батьківських прав відносно малолітніх дітей та про доцільність позбавлення його батьківських прав.
Ухвалою Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 01.12.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням учасників справи.
Представник позивача в судовому засіданні, проведеного в режимі відеоконференції, уточнила позовні вимоги та просила призначити ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_12 , а над ОСОБА_13 - піклувальником, оскільки на даний час вона досягла чотирнадцяти річного віку. Позовні вимоги підтримала, вважала можливим розглядати справу без відповідача, оскільки він останій час проживав не за місцем реєстрації, а в Голопристанському районі, де зараз проживає, не відомо, про розгляд судом позовної заяви про позбавлення його батьківських прав знав. Також надала заяву, в якій проти винесення заочного рішення не заперечувала.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні, проведеного в режимі відеоконференції, підтримав позовні вимоги, бажав стати опікуном та піклувальником, просив розглянути справу без відповідача, оскільки той за місцем реєстрації не проживає. Повідомив, що відповідач (його рідний брат) вживає наркотичні засобі, а тому знайти його буде не можливо, про розгляд судом позивної заяви про позбавлення його батьківських знав заздалегідь.
Відповідач в судове засідання не з`явився, причини своєї неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву не надав. Повідомлення відповідачу про розгляд справи здійснювалось судом шляхом направлення ухвал про відкриття провадження у справі, призначення до судового розгляду по суті, позовної заяви та доданих до неї документів за адресою реєстрації.
За таких обставин, з урахуванням положень статті 280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення.
Виходячи з вимог ч.5 ст.268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.
Суд, дослідивши матеріали справи і оцінивши наявні в ній докази, дійшов наступного.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження ОСОБА_4 , серія НОМЕР_2 , виданого виконавчим комітетом Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, актовий запис №13, а також свідоцтва про народження ОСОБА_5 , серія НОМЕР_3 , виданого виконавчим комітетом Висунської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, актовий запис №17, їх батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_14
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_15 померла, що підтверджено свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 .
Відповідно до висновку органу опіки і піклування Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області №-1-31/386 від 10.09.2020 року, вони вважають за доцільне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно дітей ОСОБА_16 та ОСОБА_17 .
Зі змісту вищевказаного висновку вбачається, що батько ОСОБА_2 разом з дітьми переїхав жити до свого рідного брата - ОСОБА_1 у с. Новочорномор`я Голопристанського району Херсонської області. Через деякий час взагалі покинув дітей та змінив місце свого проживання, перестав цікавитися дітьми, матеріально їх не утримує. 29 травня 2020 року ОСОБА_7 надав нотаріальну згоду (заява № 470 від 29.05.2020 року) на позбавлення його батьківських прав відносно доньки ОСОБА_8 та сина ОСОБА_9 . Оскільки, ОСОБА_2 не змінює свого способу життя, вважають за необхідне позбавити його батьківських прав стосовно цих малолітніх дітей.
Відповідно до нотаріально завіреної заяви, ОСОБА_2 відмовляється від батьківських прав відносно своїх малолітних дітей: доньки ОСОБА_4 та сина ОСОБА_5 .
Згідно заяви ОСОБА_1 , він просить позбавити свого брата ОСОБА_2 батьківських прав стосовно вище зазначених малолітніх дітей, оскільки діти проживають разом з ними, а його брат не цікавиться життям дітей та вживає наркотичні засоби.
З висновку Голопристанської РДА від 03.09.2020 року вбачається, громадянин ОСОБА_1 може бути призначений опікуном над малолітними дітьми ОСОБА_13 та ОСОБА_12 , оскільки він проживає у житловому будинку разом з дружиною ОСОБА_10 та дітьми: ОСОБА_11 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Будинок складається з трьох кімнат: коридору. В наявності окрема літня кухня. Необхідною побутовою технікою та меблями забезпечений. Опалення пічне. Є земельна ділянка загальною площею 0,50 га. Санітарно-гігієнічні умови проживання задовільні. Продуктами харчування та одягом забезпечені. Для виховання, розвитку та проживання дітей створені всі необхідні умови. З правовими наслідками встановлення опіки ознайомлений.
Згідно характеристики з місця роботи - ТОВ "Сет-Груп", ОСОБА_1 зарекомендував себе, як кваліфікований працівник, виконавчий, старанний, чуйний, обов`язковий робітник, успішно виконуючий посадові обов`язки.
З довідки відділу інформаційних технологій при УМВС України в Херсонській області вбачається, що ОСОБА_1 раніше не судимий
Відповідно до довідок наданих медичними установами, у ОСОБА_1 психічних розладів не виявлено, психічний розвиток відповідає, та зроблено висновок, що він здоровий.
Статтею 150 СК України передбачені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини.
Згідно частини 4 статті 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, про що йдеться у пункті 2 частини 1 статті 164 СК України.
Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
У пункті 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року №3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав роз`яснення, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Для позбавлення батьківських прав мало впевнитися в невиконанні обов`язків по вихованню. Належить також встановити, що батьки ухиляються від їх виконання свідомо.
В абзаці 2 п.16 тієї ж Постанови визначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Виходячи з вимог ст.166 СК України та п.15, 16 наведеної Постанови, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
Вжиті позивачем до подачі позову заходи щодо зміни поведінки ОСОБА_2 по відношенню до дітей на краще позитивних результатів не дали. За час розгляду справи судом ОСОБА_2 відношення до дітей не змінив, жодним чином не відреагував на поданий відносно нього позов, що свідчить про його байдужість до долі дітей.
З урахуванням конкретних обставин даної справи суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_2 свідомо без будь-яких поважних на те причин ухиляється від виконання батьківських обов`язків по відношенню до дітей.
Вивчивши матеріали справи, в сукупності з поясненнями представника органу опіки та піклування, а також пояснення третьої сторони ОСОБА_1 , враховуючи характер поведінки відповідача, його відношення до виконання своїх батьківських обов`язків, ту обставину, що відповідач тривалий час не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, повністю ухиляється від їх виховання, не заперечував щодо позбавлення його батьківських прав, а також висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав, суд вважає, що позовні вимоги позивача про позбавлення відповідача батьківських прав обґрунтовані та підлягають задоволенню, а тому позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав є виправданою мірою, спрямованою на захист прав дітей, які мають пріоритетне значення при вирішенні справи.
За частинами 3, 4 статті 60 ЦК України, суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Також, суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.
Згідно статті 63 ЦК України, опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Відповідно до статті 64 ЦК України, опікуном або піклувальником не може бути фізична особа: яка позбавлена батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної особи, яка потребує опіки або піклування.
Відповідно до статті 6 СК України, малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
З свідоцтв про народження вбачається, що ОСОБА_18 на момент розгляду справи виповнилося повних 10 років, а ОСОБА_19 - 14 років.
Тому, враховуючи задоволення судом позовної вимоги про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав, у зв`язку з чим вони позбавлені батьківського піклування, а також те, що їх рідний дядько ОСОБА_1 зі своєю дружиною займається вихованням малолітнього ОСОБА_5 та неповнолітньої ОСОБА_4 , діти проживають у нього в будинку, перешкод для призначення вказаної особи опікуном чи піклувальником, відповідно до статті 64 ЦК України, не встановлено, його дружина ОСОБА_10 не заперечує проти цього, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовної вимоги позивача та призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_5 та піклувальником над ОСОБА_4 .
Згідно частини 3 ст. 166 СК України, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Відповідно до ч.3 ст.181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Як встановлено частиною 2 ст.182 СК України, мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Частиною 2 ст. 183 СК України передбачено, якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
На вимогу позивача, суд вважає необхідним стягнути з відповідача ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітніх дітей.
Розмір аліментів, що підлягає стягненню з ОСОБА_2 необхідно визначити у розмірі 1/3 частини його заробітку (доходу) до повноліття дітей, але не менше 50% від прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, що буде відповідати вимогам ст.182 СК України.
Крім того, у відповідності до вимог ст.141 ЦПК України, у зв`язку з задоволенням позовних вимог про позбавлення батьківських прав, з відповідача належить стягнути на користь держави судовий збір у сумі 840,80 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 19, 259, 263-265, 280, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги органу опіки та піклування Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області до відповідача ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_1 , про позбавлення батьківських прав та призначення опікуна - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно його малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та неповнолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Призначити ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_5 , та піклувальником над ОСОБА_4 .
Стягувати щомісячно, з ОСОБА_2 аліменти на користь опікуна та піклувальника ОСОБА_1 , на утримання малолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та неповнолітньої дитини ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/3 частини з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 10.09.2020 року, до досягнення ними повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 судові витрати в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду, згідно ст. 284 ЦПК України.
Відомості про учасників справи:
Позивач: орган опіки та піклування Голопристанської районної державної адміністрації Херсонської області, місце реєстрації: 75600, вул. Горького 19, м. Гола Пристань, Херсонська область, код ЄДРПОУ 04060051.
Відповідач: ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складено 17.12.2020 року.
Суддя В. Л. Лященко
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93618106 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Лященко В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні