Рішення
від 17.12.2020 по справі 716/1940/20
ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 716/1940/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.12.2020 року Заставнівський районний суд Чернівецької області у складі:

головуючої судді - Сірик І.С.

за участю секретаря судових засідань - Барабащук О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, за позовом ОСОБА_1 до Дорошовецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання прав засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Котляра О.Б., звернулася до суду з позовом до відповідачів: Дорошовецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання прав засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Дорошівці Заставнівського району Чернівецької області помсер її чоловік ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилася спадщина, до якої крім іншого майнавходять і права засновника фермерського господарства Харюк Григорій Іванович (ідентифікаційний код 34178349) в с. Дорошівці вул. А.Василишина,7.

Позивач зазначила, що вона є спадкоємцем після смерті чоловіка за законом. Іншими спадкоємцями вказаного майна є їх діти ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , які від прийняття спадщини відмовилися. Позивач вказує, що відповідним чином прийняла спадщину, звернулася до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що складається із частки статутного капіталу фермерського господарства ОСОБА_6 . Однак їй було відмовлено у вчинені будь-яких нотаріальних дій, оскільки відсутні норми про статутний капітал господарства, не визначена частка статутного капіталу його засновника і власником майна фермерського господарства є саме фермерське господарство, фермерське господарство не зареєстроване як цілісний майновий комплекс.

В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, проте останній подав до суду заяву про слухання справи за їх відсутності та просить позов задовольнити.

Представник відповідача від Дорошовецької сільської ради в судове засідання не з`явився, однак до суду надійшла заява про те, що останній - позов визнає в повному обсязі і просить справу розглянути за його відсутності.

Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилися, подали суду заяви про визнання позову та прохання розглянути справу у їх відсутності.

Ч. 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Враховуючи дану норму закону, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін (їх представників).

Відповідно ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо розгляд справи здійснюється у відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У відповідності до вимог ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, приймаючи визнання відповідачем позову, оскільки це не суперечить Закону, а також правам та інтересам сторін, не порушує свободи чи інтереси інших осіб, та відповідає вимогам ч.4 ст.206 ЦПК України, ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, оголосивши заяви сторін (їх представників), перевіривши матеріали справи в межах наданих суду доказів, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом вставнолено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що вбачається із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 20.03.2020 року .

Після смерті останнього відкрилась спадщина.

За правилами ст.ст. 1216, 1217, 1218, 1223 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, а тому прийняття спадщини частинами не можливе. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу

Відповідно до ст.ст. 1258, 1261 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

За життя ОСОБА_4 заповіту не залишав, а тому після його смерті відкрилась спадщина за законом.

Спадкоємцем першої черги за законом є позивач, котра являється дружиною померлого та діти ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , які від спадщини після смерті батька відмовилися, про що подали відповідні заяви, що підтверджується копією спадкової справи, що міститься в матеріалах справи.

Вiдповiдно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Встановлено, що ОСОБА_1 в установленому порядку прийняла спадщину, оскільки в передбачений законом шестимісячний строк, з часу відкриття спадщини, звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_4 . Вказана заява міститься в матеріалах спадкової справи.

З копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи вбачається, що фермерське господарство "Харюк Григорій Іванович" зареєстроване 06.03.2006 року державним реєстратором Гуштик М.М. Юридичній особі присвоєно ідентифікаційний код 34178349.

З Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вбачається, що керівником фермерського господарства Харюк Григорій Іванович " є ОСОБА_4 , вид діяльності юридичної особи за КВЕД 01.11: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Також, до матеріалів справи долучено копію статуту фермерського господарства "Харюк Григорій Іванович ", з якого вбачається, а саме із ст.10, що фермерське господарство припиняє свою діяльність на підставах- визнання фермерського господарства неплатоспроможним (банкрутом) за рішенням суду або господарського суд, а також у разі якщо не залишилося жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжувати діяльність фермерського господарства.

Позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець, бажає продовжити діяльність фермерського господарства Харюк Григорій Іванович , яке має у власності основні засоби, необхідні для здійснення господарської діяльності, а також має у користуванні на правах оренди земельні ділянки приватної власності для ведення сільськогосподарського виробництва, що підтверджується доданими до заяви копії договорів земельних ділянок, що розташовані на території Дорошовецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області.

Позивач у встановленому порядку не може оформити права засновника фермерського господарства " Харюк Григорій Іванович" через те, що відсутні норми про статутний капітал господарства, не визначена частка статутного капіталу його засновника і власником майна фермерського господарства є саме фермерське господарство, фермерське господарство не зареєстроване як цілісний майновий комплекс. Підтвердженням цього є постанова про відмову у вчиненні нотаріальних дій за №715/02-31/1 від 13.10.2020 р., що міститься в матеріалах справи .

У відповідності до ст. 19 Закону України Про фермерське господарство до складу майна фермерського господарства /складеного капіталу/ можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, обладнання, а також інші майнові права/в тому числі на інтелектуальну власність/ грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України Про фермерське господарство успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до норм п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22.12.1995 року Про судову практику за позовами про захист права приватної власності успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.

Відповідно до роз`яснень п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статями 130,147,166 ЦК(435-15), статями 55,69 Закону України від 19.09.1991 року №1576-XII(1576-12) Про господарські товариства і не підпадає під заборону п. 2 ч. 1ст. 1219 ЦК України. При цьому успадковується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.

Згідно з ст.6 п.6.1 п. статуту фермерського господарства членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 16-річного віку та інші родичі, які об`єдналися для роботи у цьому господарстві.

У відповідності до ст.7 п.7.1 статуту фермерського господарства управління справами фермерського господарства здійснюється всіма членами за взаємною згодою між ними; у п.7.2 статуту зазначено, що інтереси фермерського господарства перед третіми особами представляє Голова фермерського господарства і керує всіма поточними справами у фермерському господарстві.

Суд приходить до висновку, що оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов`язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщини ст. 1219 ЦК України), то спадкуванню підлягають і майнові права, які мав спадкодавець. А отже такі права та обов`язки можуть успадковуватись, оскільки вони не припиняються зі смертю спадкодавця, а будуть існувати доти, доки буде існувати юридична особа та до юридичного оформлення прав на неї спадкоємцем.

Крім того, суд бере до уваги і позицію представника відповідача від Дорошовецької сільської ради та відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , які згідно поданих заяв позовні вимоги визнали у повному обсязі, що згідно положень ч.4 ст.206 ЦК України є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову.

Судом встановлено, що таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права третіх осіб.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Згідно ч. 4, 5 ст. 268 ЦПК України у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершено розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Оскільки в судове засідання, призначене на 14:00 год. 09.12.2020 року учасники справи не з`явилися, а повне судове рішення складено (в межах строу, встановленого ч.6 ст.259 ЦПК України) 17.12.2020, то датою ухвалення даного судового рішення є 17.12.2020 року.

Керуючись ст.ст. 200,263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на майнові права засновника фермерського господарства Харюк Григорій Іванович" (ідентифікаційний код юридичної особи 34178349, місцезнаходження 59423 Чернівецька область Заставнівський район с. Дорошівці вул. А.Василишина, 7) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Дорошівці.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повненайменування учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , паспорт НОМЕР_3 , виданий 10.12.1999 року Заставнівським РВУМВС України в Чернівецькій області.

Представник позивача: ОСОБА_7 , адреса м.Заставна вул.О.Кобилянської,5, ордер серії СЕ №1014150 від 11.11.2020 року.

Відповідач: Дорошовецька сільська рада Заставнівського району Чернівецької області, місце знаходження с.Доршівці вул. А.Василишина,1 Заставнівського району Чернівецької області.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса проживання АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителька АДРЕСА_1 .

Суддя Сірик І.С.

СудЗаставнівський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення17.12.2020
Оприлюднено18.12.2020
Номер документу93619752
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —716/1940/20

Рішення від 17.12.2020

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Сірик І. С.

Ухвала від 09.12.2020

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Сірик І. С.

Ухвала від 23.11.2020

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Сірик І. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні