Рішення
від 02.12.2020 по справі 908/2491/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 32/134/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.12.2020 Справа № 908/2491/20

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Колодій Н.А., розглянувши в письмовому позовному провадженні без виклику представників сторін справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (69057, м.Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Меркурій Моторс , (69057, м.Запоріжжя, вул. О.Матросова,11)

про стягнення суми 55684 грн 07коп.,

СУТНІСТЬ СПОРУ:

28.09.2020 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю Меркурій Моторс про стягнення 55684 грн 07коп суми боргу за недораховану електроенергію.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.09.2020 справу № 908/2491/20 за вищевказаною позовною заявою розподілено судді Колодій Н.А.

Ухвалою Господарського суду запорізької області від 02.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №908/2491/20, ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку письмового позовного провадження без виклику представників сторін.

Заявлені позивачем вимоги, викладені в позовній заяві та ґрунтуються на ст.ст. 11, 526, 610, 612, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст.216, 235-237 ГК України, ЗУ Про ринок електричної енергії , Правилами роздрібного ринку електричної енергії, Методиці визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, договорі про постачання електричної енергії № 11080 від 28.11.2008.

Ухвала суду від 02.10.2020 про порушення провадження у справі, яка була направлена на адресу відповідача була повернута до суду із зазначенням: за закінченням терміну зберігання .

Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

За таких обставин, суд вважає, що ним були вжиті достатні заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи № 908/2491/19.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області про відкриття провадження у справі від 13.09.2019 відповідачу запропоновано подати відзив протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відзив на адресу суду від відповідача не надійшов.

За таких обставин, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2,3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Будь-яких процесуальних заяв або заяв по суті протягом цього періоду до суду не надходило.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Згідно ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, згідно ч.4 ст. 240 ГПК України рішення прийнято без його проголошення - 02.12.2020.

Розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Між Відкритим акціонерним товариством Запоріжжяобленерго (надалі, відповідно до рішення загальних зборів акціонерів ВАТ Запоріжжяобленерго від 28.07.2016 р. за №22 затверджено нову редакцію статуту та нове найменування - Публічне акціонерне товариство Запоріжжяобленерго ) в особі Запорізьких міських електричних мереж (далі - позивач) та ТОВ Меркурій Моторс (далі - відповідач) було укладено договір про постачання, електричної енергії №11080 від 28.11.2008 р. (надалі - договір).

За даним договором об`єктом електропостачання є автомийка з автосервісом за адресою: м. Запоріжжя, вул. О.Матросова, буд.11.

Розділом 1 договору визначено, що постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку №1 Обсяги постачання електричної енергії споживачу (зміни до додатку внесені додатковою угодою до договору від 26.01.2018 року), а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Згідно п. 2.1 договору, під час виконання його умов, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі -ПКЕЕ).

Відповідно до п.4.2.3 договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ затверджених Постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року №562, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі-Методика), у разі таких дій споживача:

- самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;

- пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку;

- споживання електроенергії поза засобами обліку;

- інших умов, визначених Методикою.

Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ визначені наступні зобов`язання споживача:

1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);

4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;

5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;

11) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;

22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Позивач вказує на те, що 18.07.2018 рейдовою бригадою за результатами технічної перевірки об`єкта електропостачання за адресою: м. Запоріжжя, вул. О. Матросова, 11 було складено акт про порушення ТОВ Меркурій Моторс № 00000934.

Підставою для складання акту стало порушення споживачем вимог п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме, зрив пломби № 12451347 енергопостачальної організації на двері камери силового трансформатора, яка закриває доступ до силових дооблікових кіл. Зірвана пломба буда здана на збереження споживачу актом про пломбування від 19.09.2017. Порушення виявлено при виконанні контрольного огляду розрахункового засобу обліку.

Другий екземпляр акту отримано позивачем в день його складання 18.07.2018 під підпис, про що є відповідна відмітка у акті. Акт про порушення отриманий відповідальним за електрогосподарство ОСОБА_1 .

В акті про порушення зазначено, що комісія відповідача з розгляду даного акту відбудеться 09.08.2018. Комісія з розгляду актів 09.08.2018 не відбулась, була перенесена на 23.08.2018, про що був одразу ознайомлений представник відповідача під підпис.

23.08.2018 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ відповідачем було прийнято рішення про застосування до позивача оперативно-господарської санкції за порушення ним ПРРЕЕ, а саме, затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по акту про порушення ПРРЕЕ № 00000934 від 18.07.2018 у розмірі 22084 кВт на суму 55684 грн. 07 коп., що оформлено протоколом від 23.08.2018.

Відповідачем отримано другий екземпляр протоколу від 23.08.2018 в той же день під підпис, про що є відповідна відмітка у протоколі, разом із розрахунком нарахувань та рахунком на оплату.

Пунктом 2.1 Методики, визначено, що Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ : пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.

Розрахунок недоврахованої електроенергії по акту №00000934 від 18.07.2018 виконано згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією (далі - Методика), затвердженої постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006р. із змінами та доповненнями Постановами НКРЕ №154 від 08.02.2007, №1384 від 18.12.2008, №1338 від 14.10.2010, здійснено відповідно до п.п. 2 п.1.2 Методики, а саме, за відсутність пломби Енергопостачальника.

Період нарахування по акту про порушення ПРРЕЕ становить 32 дні (з 22.06.2018 року - дата проведення контрольного огляду електролічильника і вимірювальних трансформаторів по 24.07.2018 - день відновлення схеми обліку електричної енергії).

Таким чином, кількість недоврахованої електроенергії складає 22084 кВт.г. на загальну суму 55 684,07 грн. (розрахунок позивачем долучено до матеріалів справи).

Не погодившись із прийнятим рішенням, споживачем було подано позовну заяву до Господарського суду Запорізької області про визнання незаконним та скасування рішення комісії, оформленого протоколом.

За результатом розгляду вищезазначеної позовної заяви, 08.02.2019 по справі №908/1913/18 господарським судом Запорізької області було прийнято рішення про відмову у задоволенні позовної заяви, яке залишено в силі постановою Центрального апеляційного господарського суду від 30.09.2019.

При розгляді даної справи судами встановлено правомірність нарахування ТОВ Меркурій Моторс вартості недорахованої електричної енергії у розмірі 55 684, 07 грн. за порушення згідно акту № 00000934 від 18.07.2018 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої-справи, у якій беруть участь ті самі сторони або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Частиною 1-2 статті 77 Закону України Про ринок електричної енергії визначено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є:

6) пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку;

14) пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

Відповідно до п. 4.2.3 договору, споживач сплачує постачальнику вартість недорахованої електричної енергії, розраховану відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією (далі - Методика), затвердженої постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006р. із змінами та доповненнями Постановами НКРЕ №154 від 08.02.2007, №1384 від 18.12.2008, №1338 від 14.10.2010, за зняття пломб з засобів обліку, інших умов, визначених Методикою.

Враховуючи доведеність вини у порушенні господарського зобов`язання, відповідач зобов`язаний виконати договірне зобов`язання, визначене п. 4.2.3 щодо оплати вартості недорахованої електричної енергії по акту про порушення.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Аналогічні положення містить ст. 174 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, що визначено ч. 2 ст. 175 ГК України.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містить ст. 193 Господарського кодексу України.

Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

В свою чергу, слід зазначити, що відповідно до положень п. 13 розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ринок електричної енергії під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 01.01.19 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.

У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків, зокрема, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії. Отже, ПАТ Запоріжжяобленерго , як оператор системи розподілу, яке отримало ліцензію з розподілу електричної енергії на підставі Постанови НКРЕКП від 13.11.2018 № 1415, є правонаступником постачальника електричної енергії за регульованим тарифом, який має право вимагати від ТОВ Меркурій Моторс виконання вимог п. 4.2.3 договору про постачання електричної енергії від 28.11.2008 № 11080 щодо оплати вартості недорахованої електричної енергії.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ст. 74 ГПК України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.

На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача 55684,07 грн доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (69057, м.Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25) до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Меркурій Моторс , (69057, м.Запоріжжя, вул.О.Матросова,11) про стягнення суми 55684 грн 07коп задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Меркурій Моторс , (69057, м.Запоріжжя, вул.О.Матросова,11, ЄДРПОУ 00130926) на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (69057, м.Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25, ЄДРПОУ 35842943) 55 684 (п`ятдесят п`ять тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн 07 коп. заборгованості за не обліковану електроенергію, суму судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 17.12.2020.

Суддя Н.А. Колодій

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення02.12.2020
Оприлюднено18.12.2020
Номер документу93622835
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/2491/20

Ухвала від 01.02.2021

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Корсун В.Л.

Ухвала від 22.01.2021

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Корсун В.Л.

Судовий наказ від 11.01.2021

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Колодій Н.А.

Рішення від 02.12.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Колодій Н.А.

Ухвала від 02.10.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Колодій Н.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні