Рішення
від 18.12.2020 по справі 640/2893/20
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2020 року м. Київ № 640/2893/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю про анулювання реєстраційного свідоцтва,-

ВСТАНОВИВ:

Обставини справи:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося з позовом Міністерство юстиції України (далі по тексту - позивач, Мін`юст) до Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю (далі по тексту - відповідач) в якому просило анулювати реєстраційне свідоцтво відповідача № 109-п.п від 17.02.2005 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначав, що наділений правом звернутися до суду з позовом про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, у разі невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років, про що зазначено у частині першій статті 24 Закону України Про політичні партії в Україні .

Ухвалою суду від 14.02.2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. ч. 5,6 ст. 162 КАС України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 29.10.2020 року відмовлено у задоволенні клопотання Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю про продовження строків подання відзиву та відмовлено у задоволенні клопотання Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю про розгляд справи в судовому засіданні.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що з матеріалів справи вбачається, що копія позовної заяви з додатками надіслана позивачем на адресу відповідача, про що свідчить накладна Укрпошти №0405345014772 від 06.02.2020 року.

Також, 17.03.2020 року судом направлено копію позову з додатками на електрону пошту відповідача assoc.centre@gmail.com .

Крім цього, судом здійснено телефонні дзвінки на номери відповідача з метою повідомлення про можливість отримання копії позовної заяви та ознайомлення з матеріалами справи, проте встановлені телефонні номери не дійсні, про що складено телефонограму від 02.11.2020 року.

Станом на момент прийняття рішення у справі, відповідач не скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 КАС України, та не подав до суду відзив на позовну заяву, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, дійшов наступних висновків.

Обставини, встановлені судом:

Українська партія честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю зареєстрована Мін`юстом 17.02.2005 року. Зазначене підтверджується свідоцтвом №109-п.п від 17.02.2005 року, копія якого міститься в матеріалах справи.

Діяльність відповідача здійснюється на підставі Статуту Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю, затвердженому Установчим з`їздом Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю 27.11.2004 року, Протоколом від 27.11.2004 року.

Пунктом 1.2 Статуту передбачено, між іншим, що партія здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України і законів України, інших актів законодавства, програми партії та вказаного Статуту.

Пунктом 7.1. Статуту зазначено, що партія може припинити свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) а так само у разі заборони її діяльності або анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому законодавством України.

Як зазначає Мінюст, відповідачем порушено вимоги частини 1 статті 24 Закону України Про політичні партії в Україні , що і зумовило останнього звернутися до суду з даним адміністративним позовом.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України та Законом України Про політичні партії в Україні від 05.04.2001 № 2365-III (далі - Закон № 2365-III) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Частиною першою статті 2 Закону № 2365-III визначено, що політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об`єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку (ч. 1 ст. 3 Закону № 2365-III).

Відповідно до приписів статті 23 Закону № 2365-III політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами України.

Правовими положеннями частини 1 статті 24 Закону № 2365-III регламентовано, зокрема, що у разі невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.

Рішення суду про анулювання реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно (ч. 2 ст. 24 Закону № 2365-III).

Відповідно до статті 2 та частини дев`ятої статті 17 Закону України Про Центральну виборчу комісію Центральна виборча комісія (далі - ЦВК) відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад, зокрема, виборчого процесу, однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України. Комісія здійснює контроль за дотриманням політичними партіями, іншими суб`єктами виборчого процесу, зокрема, вимог законодавства про вибори.

Крім того, ЦВК згідно із Законами України Про вибори Президента України та Про вибори народних депутатів України реєструє кандидатів на пост Президента України, кандидатів у депутати, включених до виборчого списку політичної партії у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, та кандидата в депутати, висунутого партією, у відповідному одномандатному виборчому окрузі за умови отримання нею відповідних документів.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, з метою перевірки дотримання вимог статті 24 Закону № 2365-III, 15.01.2020 року Мін`юстом направлено лист № 413/00019.4.1/6-20 до ЦВК для отримання інформації щодо висування Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України протягом останніх 10 років.

Листом № 21-41-211 від 31.01.2020 року ЦВК надано інформацію стосовно партій, які висували та подавали до комісії документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України (чергових, позачергових) протягом 2010-2019 років та кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2005-2019 років.

Так, судом встановлено, що Українська партія честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю приймала участь у чергових виборах народних депутатів України 26.03.2006 року в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі під номером 44.

Водночас, інформація щодо висування кандидатів на вищевказаних виборах за останні 10 років , тобто з 2010 року до моменту подання даного позову в 2020 році, від Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю відсутня, що підтверджує порушення вказаною партію вимог статті 24 Закону № 2365-III.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами п. 1 частини 1 статті 18 Закону № 2365-III встановлено, що державний контроль за діяльністю політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади.

Згідно із Положенням про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 року № 228 із змінами (далі - Положення), Мінюст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, зокрема, державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

У свою чергу, відповідно до підпункту 83-15 пункту 4 вказаного Положення Мін`юст відповідно до покладених на нього завдань, здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з позовом та бере участь у справі про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; звертається до суду з позовом та бере участь у справі про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом, зокрема через територіальні органи Мін`юсту.

Виходячи з системного аналізу фактичних обставин справи та наявних в матеріалах справи доказів, суд доходить висновку, що у Мін`юсту наявні законні правові підстави для звернення до суду з позовом про анулювання реєстраційного свідоцтва Українська партія честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю.

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Дослідивши надані позивачем докази, які не спростовано відповідачем, судом встановлено, що Українською партією честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю протягом останніх 10 років не висувалися кандидати на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України, що в свою чергу, є підставою, відповідно до вимог частини 1 статті 24 Закону № 2365-III, для анулювання реєстраційного свідоцтва партії.

Аналіз наведених правових положень та вищезазначених обставин справи дає підстави суду для висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З огляду на задоволення позовних вимог, та згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб`єктом владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України суд, -

В И Р І Ш И В:

Задовольнити адміністративний позов Міністерства юстиції України до Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю про анулювання реєстраційного свідоцтва.

Анулювати реєстраційне свідоцтво Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю (01024, м. Київ, вул. Лютеранська, буд.20, код ЄДРПОУ 33402185) № 109-п.п від 17.02.2005 року.

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону №2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.І. Келеберда

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.12.2020
Оприлюднено21.12.2020
Номер документу93627808
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —640/2893/20

Постанова від 03.03.2021

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Бєлова Людмила Василівна

Ухвала від 01.02.2021

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Бєлова Людмила Василівна

Ухвала від 01.02.2021

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Бєлова Людмила Василівна

Рішення від 18.12.2020

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Келеберда В.І.

Ухвала від 29.10.2020

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Келеберда В.І.

Ухвала від 14.02.2020

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Келеберда В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні