Рішення
від 14.12.2020 по справі 285/3521/20
НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

іменем України

Справа № 285/3521/20

провадження у справі № 2/0285/1098/20

14 грудня 2020 року м. Новоград-Волинський

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

в складі : головуючого - судді Заполовської Т.Г.

за секретаря судового засідання Матвіюк Т.М.,

сторони по справі: представник позивача Динюк І.Р., відповідачі ОСОБА_1 , ТОВ Глорія Інвест ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новограді-Волинському

за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу

за позовом Фермерського господарства Аделаїда відокремлена садиба до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю Глорія Інвест , третя особа - Городницька селищна рада Новоград-Волинського району Житомирської області, про визнання недійсними договорів оренди землі та скасування записів про реєстрацію іншого речового права,

ВСТАНОВИВ:

15.09.2020 року ФГ Аделаїда звернулися до суду із зазначеним позовом та просили визнати недійсними договори оренди землі від 01.06.2020 року, укладені між ОСОБА_1 та ТОВ Глорія Інвест , щодо земельних ділянок, розташованих на території Тупальської сільської ради Новоград-Волинського району та скасувати державну реєстрацію іншого речового права - права оренди на вказані земельні ділянки за ТОВ Глорія Інвест .

Позовні вимоги обґрунтовували тим, що між ФГ Аделаїда та ОСОБА_2 12.12.2006 року було укладено договір оренди землі площею 1,6934 га та 1,7331 га, відповідно до якого позивачу було передано в строкове платне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельні ділянки, розташовані на території Тупальської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області строком на 15 років. Зазначені договори були зареєстровані в Новоград-Волинському відділі Житомирської регіональної філії центру ДЗК, про що в Державному реєстрі земель вчинено відповідні записи. За час виконання вказаних договорів сторони не мали претензій щодо порядку його виконання чи розрахунків, однак до закінчення строку їх дії орендодавець помер. У 2013 році помер ОСОБА_2 , спадкоємицею майна якого стала ОСОБА_1 01.06.2020 року ОСОБА_1 уклала договори оренди з ТОВ Глорія Інвест . Хоча первісний орендодавець помер, проте їх спадкоємець ОСОБА_1 успадкувала права і обов`язки орендодавця по договорам оренди землі, укладеними між ФГ Аделаїда та ОСОБА_2 . Позивач є законним правокористувачем зазначених земельних ділянок, тому укладені договори оренди відповідачем з ТОВ Глорія Інвест порушують права і законні інтереси позивача, за захистом яких товариство звернулось до суду із цим позовом.

В судове засідання сторони не прибули. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

У заяві представник позивача просив справу розглянути без його участі, наполягав на задоволенні позову. Не заперечував проти постановлення заочного рішення.

У встановлений строк відповідачі не подали відзив на позов, заперечень щодо розгляду справи в спрощеному провадженні.

Оскільки відповідачі не повідомили про поважність причин повторної неявки в судове засідання; не подали відзив на позов та представник позивача в заяві не заперечував проти заочного розгляду справи, суд, відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України, постановив ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

За таких обставин, керуючись п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд приходить до наступного.

Встановлено, що 12.12.2006 року між ФГ Аделаїда та ОСОБА_2 було укладено договір оренди землі площею 1,6934 га та 1,7331 га, кадастрові номери: 1824086200:02:000:0254; 1824086200:04:000:0171, відповідно до якого позивачу було передано в строкове платне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельні ділянки, розташовані на території Тупальської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області строком на 15 років. Вказаний договір зареєстрований у Новоград-Волинському відділі Житомирської регіональної філії центру ДЗК про що в державному реєстрі земель вчинено запис № 04062160044 від 12.12.2006 року. Долучений акт приймання-передачі земельних ділянок, погоджений підписом сільського голови Тупальської сільської ради Новоград-Волинського району 12.12.2006 року з відтиском гербової печатки (а.с. 21).

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідачу ОСОБА_1 , як спадкоємцю ОСОБА_2 , згідно свідоцтв про право на спадщину за законом належать земельні ділянки площею 1,6934 га, 1,7331 га, які розташовані на території Тупальської сільської ради Новоград-Волинського району, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Разом з тим, державним реєстратором Городницької селищної ради Терещенко Н.М. 12.06.2020 року зареєстровано договори оренди спірних земельних ділянок, укладені між ОСОБА_1 та ТОВ Глорія Інвест (а.с. 9-16).

Згідно з частиною першою статті 27 Закону України Про оренду землі орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Орендодавець зобов`язаний не вчиняти дій, які би перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою (абзац четвертий частини другої статті 24 Закону України Про оренду землі ).

Одним з речових прав на чуже майно є право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) (пункт 3 частини першої статті 395 ЦК України ).

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно із ч. 1 ст. 203 ЦПК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

На момент укладення первісних договорів оренди земельних ділянок від 12.12.2006 року, був чинним Порядок державної реєстрації договорів оренди землі , затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 2073 від 25 грудня 1998 року, відповідно до пунктів 2, 3, 4, 12, 13, 14 якого державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок. Державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки. Факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або уповноваженої ними посадової особи. Печатка та підпис ставляться на всіх примірниках договору оренди (суборенди). Після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів за формою згідно з додатком. Датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації.

Зазначений Порядок № 2073 від 25 грудня 1998 року втратив чинність 05.08.2011 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі № 1021 від 9 вересня 2009 року (далі - Постанова № 1021).

Відповідно до пунктів 13-1, 13-2, 13-5 цієї Постанови № 1021 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється після визначення кадастрового номера в установленому порядку та прийняття відповідним органом, який здійснює розпорядження землями, рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність (користування) чи після формування земельної ділянки на підставі документації із землеустрою за рішенням власника земельної ділянки про поділ або об`єднання земельних ділянок. Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється територіальним органом Держземагентства за її місцезнаходженням на підставі заяви. Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється протягом 14 календарних днів з дати подання документів.

Відповідно до листа відділу Держгеокадастру у Новоград-Волинському районі, згідно до запису №44 від 12.12.2006 року книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на паово постійного користування землею, договорів оренди землі за ФГ Аделаїда були зареєстровані договори оренди землі з ОСОБА_2 № 040621600044 (дві земельні ділянки) (а.с. 30).

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. № 442 утворено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держегеокадастр), реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство) шляхом перетворення.

Таким чином, договори оренди земельних ділянок від 12.12.2006 року були зареєстровані у порядку, визначеному чинним законодавством, а тому, згідно вимог ст. 125 ЗК України, право на користування спірною земельною ділянкою згідно договору оренди у позивача виникло з моменту державної реєстрації такого договору у територіальному органі Держземагентства 12.12.2006 року.

Оскільки вказані договори оренди земельних ділянок від 12.12.2006 року були зареєстровані у встановленому законом порядку, є чинними, строк їх дії не сплинув, в судовому порядку недійсними не визнані або розірвані не були, тому власник земельних ділянок не мав права укладати нові договори оренди земельних ділянок на момент дії попередніх договорів оренди землі.

За змістом статей 12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених фізичними або юридичними особами вимог і на підставі наданих ними доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про визнання недійсними договорів оренди землі від 01.06.2020 року на підставі ч. 1 ст. 203 ЦК України та похідних позовних вимог про скасування державної реєстрації речового права, оскільки позовні вимоги є обґрунтованими та підтверджуються належними доказами.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 4, 12, 13, 76-81, 141, 206, 258-259, 264-265, 268, 354-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ :

Позовні вимоги Фермерського господарства Аделаїда відокремлена садиба (адреса розташування: 75635 , вул. Дорожна, 1а, с. Чулаківка, Голопристанський район, Херсонська область; код ЄДРПОУ 14136795) до ОСОБА_1 (останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), Товариства з обмеженою відповідальністю Глорія Інвест (11784, вул. 40-річчя Перемоги, 4, с. Лебедівка, Новоград-Волинський район, Житомирська область; код ЄДРПОУ 43149727) - задовольнити повністю .

Визнати недійсним договір оренди землі б/н укладений 01 червня 2020 року між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю Глорія Інвест щодо права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1824086200:02:000:0254, площею 1,6934 га, розташованої в межах Тупальської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області.

Визнати недійсним договір оренди землі б/н укладений 01 червня 2020 року між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю Глорія Інвест щодо права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1824086200:04:000:0171, площею 1,7331 га, розташованої в межах Тупальської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області.

Скасувати державну реєстрацію іншого речового права - права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю Глорія Інвест земельної ділянки з кадастровим номером 1824086200:02:000:0254, площею 1,6934 га, розташованої в межах Тупальської сільської ради, Новоград-Волинського району, Житомирської області, номер запису про інше речове право у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 36914339 від 12.06.2020 року.

Скасувати державну реєстрацію іншого речового права - права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю Глорія Інвест земельної ділянки з кадастровим номером 1824086200:04:000:0171, площею 1,7331 га, розташованої в межах Тупальської сільської ради, Новоград-Волинського району, Житомирської області, номер запису про інше речове право у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 36913747 від 12.06.2020 року.

Стягнути з ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю Глорія Інвест в дольовому порядку на користь Фермерського господарства Аделаїда відокремлена садиба понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 8408 (вісім тисяч чотириста вісім) грн., тобто по 4204 грн. з кожного.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте Новоград-Волинським міськрайонним судом Житомирської області за заявою відповідача протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається позивачем безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно п.п. 15.5 п.15 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Дата складення повного судового рішення 18.12.2020 року.

Головуюча суддя Т.Г. Заполовська

СудНовоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення14.12.2020
Оприлюднено21.12.2020
Номер документу93634355
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —285/3521/20

Рішення від 14.12.2020

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Заполовська Т. Г.

Рішення від 14.12.2020

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Заполовська Т. Г.

Ухвала від 17.09.2020

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Заполовська Т. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні