Рішення
від 10.12.2020 по справі 627/672/20
КРАСНОКУТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 627/672/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2020 року смт Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Бугаєнко І.В.,

за участі секретаря - Ніколайчик А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в смт Краснокутськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Рябоконівської селищної ради Краснокутського району Харківської області, у якому просить поновити їй строк позовної давності на звернення до суду та визнати за нею право на земельні частки (паї) - сіножаті: в контурі № НОМЕР_1 земельна частка (пай) № 436.1 площею 0,3059 га, в контурі № НОМЕР_2 земельна частка (пай) № 436.2, площею 0,2759 га; та право на земельні частки (паї) - пасовища: в контурі НОМЕР_3 земельна частка (пай) № НОМЕР_4 площею 0.2196 га, що розташовані на території Рябоконівської сільради Краснокутського району Харківської області, в порядку спадкування за законом після смерті її матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_2 , згідно з Сертифікатом на земельну частку (пай) серії ХР №002664 набула право на земельну частку (пай) в розмірі 6,72 в умовних кадастрових гектарах в землях АТ АФ Промінь на території Рябоконівської сільради Краснокутського району Харківської області. Позивач після смерті матері спадщину прийняла та успадкувала право на земельну частку (пай) у вигляді ріллі площею 4.6745 умовних кадастрових гектарів згідно з Ссертифікатом на земельну частку (пай) серії ХР № 002664, оскільки вона є єдиною спадкоємицею першої черги за законом після смерті матері, інших спадкоємців, в тому числі з тих, які б мали право на обов`язкову частку немає. Зазначає, що на час оформлення спадщини вона не знала, що відповідно до вказаного Сертифікату, її матері ОСОБА_2 належали також розпайовані пасовища та сіножаті. З довідки Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області № 02-25/42 від 31.01.2019 року та Викопіюваннь з проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) реформованого АТ АФ Промінь Краснокутського району Харківської області позивач дізналася, що ОСОБА_2 належить право на земельні частки (паї): - сіножаті в контурі № НОМЕР_1 земельна частка (пай) № 436.1, площею 0,3059 га, в контурі № НОМЕР_2 земельна частка (пай) № 436.2, площею 0,2759 га, та пасовища в контурі НОМЕР_3 , земельна частка (пай) № НОМЕР_4 площею 0.2196 га, які не успадковані. Позивач з метою успадкування зазначених часток (паїв) зверталася до Краснокутської державної нотаріальної контори, однак 18.08.2020 року отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій в зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на майно померлої, а саме сертифікату на право на земельну частку (пай). Вважає, що про своє невизнане (порушене) право на спадкування земельних часток (паїв) вона дізналася з постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальних дій, просить строк позовної давності на звернення до суду рахувати з зазначеної дати.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, в матеріалах справи міститься заява від 10.09.2020 року, в якій позивач просить розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги підтримала та прохала задовольнити.

Представник відповідача - Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області в судове засідання не з`явився, в металах справи міститься заява від 10.09.2020 року про розгляд справи у його відсутність, проти позову не заперечує.

Суд дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого Рябоконівською сільською радою Краснокутського району Харківської області /а.с.9/.

Після її смерті відкрилася спадщина на майно.

При житті ОСОБА_2 набула право на земельну частку (пай) згідно сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії ХР № 02664 про що свідчить копія сертифікату /а.с. 14/.

Також, слід зазначити, що організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам (кооперативам, акціонерним товариствам) на праві колективної власності, а також порядок їх обміну регулюється Законом України від 05.06.2003 р. № 899-IV Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) (далі - Закон № 899).

Як вбачається зі ст.1 Закону №899 право на земельну частку (пай) мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.

Відповідно до ст. 3 Закону №899 підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.

Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

Земельна частка (пай) виділяється її власнику в натурі (на місцевості), як правило, однією земельною ділянкою. За бажанням власника земельної частки (паю) йому можуть бути виділені в натурі (на місцевості) дві земельні ділянки з різним складом сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сінокоси або пасовища).

У разі подання заяв про виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) більшістю власників земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства відповідна сільська, селищна, міська рада чи районна державна адміністрація приймає рішення про розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Відповідно до ст. 9 Закону № 899 розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування.

Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі.

Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та державної реєстрації права власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).

Матеріали щодо розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) зберігаються у відповідній сільській, селищній, міській раді за місцем проживання більшості власників земельних часток (паїв) та в районному відділі земельних ресурсів.

З довідки виданої виконавчим комітетом Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області № 02-25/42 від 31.01.2019 року вбачається, що згідно з розпорядженням Краснокутської районної державної адміністрації № 296 від 14.09.2012 року Про затвердження протоколу розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) реформованого АТ АФ Промінь на території Рябоконівської сільської ради та згідно проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) реформованого АТ АФ Промінь Краснокутського району Харківської області за гр. ОСОБА_2 числяться земельні частки (паї) в контурі № НОМЕР_2 ділянка № НОМЕР_6 ( НОМЕР_7 ) площею 0.2759 га, вид угідь - сіножаті, в контурі № НОМЕР_1 ділянка № НОМЕР_6 ( НОМЕР_8 ) площею 0.3059 га, вид угідь - сіножаті в контурі № НОМЕР_3 ділянка № НОМЕР_4 площею 0.2196 га, вид угідь - пасовища /а.с.15/.

На врегулювання земельного питання з метою забезпечення правильного однакового застосування законодавства при розгляді судами земельних та пов`язаних із земельними відносинами майнових спорів Пленумом ВСУ винесено Постанову Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ №7 від 16.04.2004 року, де п.24 зазначено, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю. Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі землі у колективну власність, не може позбавити її права на земельну частку.

Відповідно до ст. 524 ЦК Української РСР (в ред. 1963 року) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно ст. 529 ЦК Української РСР позивач являється спадкоємцем за законом першої черги майна ОСОБА_2 .

Факт того що ОСОБА_1 є донькою померлої ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження позивачки ОСОБА_3 серії НОМЕР_9 виданого 01 листопада 1968 року Ковалівським с/ЗАГС Краснокутського району Харківської області, де в графі мати зазначено - ОСОБА_2 /а.с.7/.

Згідно з Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу № 00013721784 від 09.04.2014 року ОСОБА_3 06.04.1989 року уклала шлюб з ОСОБА_4 , після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_5 /а.с.8/. Шлюб розірвано 22.04.1999 року, що підтверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_10 /а.с.10/.

29.09.2017 року ОСОБА_6 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 , після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_8 /а.с.11/

Також з матеріалів справи вбачається, що позивач після смерті матері ОСОБА_2 успадкувала право на земельну частку (пай) площею 4,6745 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області згідно з розпорядженням Краснокутської районною державною адміністрацією від 27.06.2003 року, що підтверджено рішенням Краснокутського районного суду Харківської області від 13.10.2014 року, яке набрало законної сили 24.10.2014 року, справа № 627/1243/14-ц /а.с.19-20/.

Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає, що підтверджується даними інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 61869695 від 30.09.2020 року /а.с.44/.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що позивач є єдиною спадкоємицею за законом після померлої ОСОБА_2 , до складу спадкового майна входить право на земельну частку (пай).

Відповідно до ст.6 Європейської конвенції з прав людини визнається право людини на доступ до правосуддя, а за ст.13 - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.

Ст. 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної творчої діяльності. Право власності набувається у порядку, визначеному законом.

Відповідно до Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Спадкоємець має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст. 1269 ЦК, та набути право на спадщину відповідно до ч. 5 ст. 1268, статей 1296 - 1299 ЦК. Вирішення судом спору щодо визнання права власності в порядку спадкування може відбуватися лише після прийняття спадщини.

Відповідно до п. 6 Постанови №5 Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно із ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Крім того, ОСОБА_1 пропустила строк для звернення з позовною заявою до суду і просить його поновити. Перевіривши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що відповідно до ст. 127 ЦПК України пропущений строк необхідно поновити, оскільки він пропущений з поважних причин.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного суд задовольняє вимоги позивача, так як вона надала суду достатньо доказів, які підтверджують позовні вимоги, а визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2 , 11 , 12 , 13 , 78 , 79 , 89 , 263, 264 , 265 , 352 , 354 ЦПК України , суд -

В И Р І Ш И В :

Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Позов ОСОБА_1 до Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - задовольнити .

Визнати за ОСОБА_1 право на земельні частки (паї) - сіножаті: в контурі № НОМЕР_1 земельна частка (пай) № 436.1 площею 0,3059 га, в контурі № НОМЕР_2 земельна частка (пай) № 436.2, площею 0,2759 га; та право на земельні частки (паї) - пасовища: в контурі НОМЕР_3 земельна частка (пай) № НОМЕР_4 площею 0.2196 га, що розташовані на території Рябоконівської сільради Краснокутського району Харківської області, в порядку спадкування за законом після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Краснокутський районний суд Харківської області, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_11 .

Відповідач - Рябоконівська сільська рада Краснокутського району Харківської області, розташована за адресою: 62033, Харківська область, Краснокутський район, с. Рябоконеве, вул. Яблунева, 4, код ЄДРПОУ 04397402.

Повний текст рішення складено 18 грудня 2020 року.

Суддя Бугаєнко І. В.

СудКраснокутський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.12.2020
Оприлюднено21.12.2020
Номер документу93639677
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —627/672/20

Рішення від 10.12.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Бугаєнко І. В.

Рішення від 10.12.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Бугаєнко І. В.

Ухвала від 19.10.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Бугаєнко І. В.

Ухвала від 17.09.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Бугаєнко І. В.

Ухвала від 31.08.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Бугаєнко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні