709/1656/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
14 грудня 2020 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Кваші І.М.,
за участі секретаря - Дем`яненко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Красенівської сільської ради Чоронобаївського району Черкаської області, Чорнобаївської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, мотивуючи тим, що він є спадкоємцем за законом після смерті своєї матері ОСОБА_2 , яка успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 будинок з надвірними спорудами та земельну ділянку, але не здійснила оформлення своїх прав. У визначений законодавством строк позивач не подав заяву про прийняття спадщини, у зв`язку з роботою на посаді лікаря Чехівського психоневрологічного інтернату в режимі обсервації та в режимі жорсткого карантину.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, про день, місце та час розгляду справи повідомлявся належно. Від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав, просив задовольнити.
Представники відповідачів в судове засіданні не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Заяв та клопотань від них не надходило.
Виходячи з приписів ст. 223, 280 ЦПК України суд вважає за можливе слухати справу за відсутності учасників процесу та ухвалити заочне рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в сукупності, приходить до таких висновків.
Позивач є сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Зазначене підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с. 11).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер (копія свідоцтва про смерть, а.с. 6).
Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, входить будинок з надвірними спорудами по АДРЕСА_1 , що належав йому згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 31 серпня 2020 року (а.с. 14) та земельна ділянка для ведення особистого підсобного господарства, площею 0,572 га, що належала йому на підставі державного акту серії ЧР №23-19-11-01-047 (а.с. 15).
На час смерті спадкодавець проживав разом з дружиною - ОСОБА_2 , на підтвердження чого суду надано довідку Красенівської сільської ради № 317 від 23 жовтня 2020 року (а.с. 13), копію свідоцтва про одруження, (а.с. 10).
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Тобто ОСОБА_2 проживаючи на момент смерті з ОСОБА_3 , вважається такою, що прийняла спадщину після його смерті. Проте оформлення своїх спадкових прав у визначеному законодавством порядку не здійснила. Разом з тим, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5 ст. 1268 ЦК України).
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 (копія свідоцтва про смерть, а.с. 7).
Згідно з довідкою Красенівської сільської ради № 318 від 23 жовтня 2020 року (а.с. 12) на день смерті ОСОБА_2 проживала одиноко.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на вищевказане спадкове майно.
Відповідно до ст.ст. 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини.
З листа Чорнобаївської державної нотаріальної контори № 275/01-16 від 26 листопада 2020 року (а.с. 25) вбачається, що з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ніхто не звертався.
А відтак, жоден зі спадкоємців у встановленому законодавством порядку спадщину не прийняв, та не відмовився від неї.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Абзацем 4 п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" встановлено, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Встановлення поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини здебільшого є оціночним, адже одні і ті самі причини, виходячи з обставин справи, можуть визнаватися як поважними, так і навпаки.
В позові причиною пропуску строку прийняття спадщини позивач зазначає роботу на посаді лікаря Чехівського психоневрологічного інтернату в режимі обсервації та в режимі жорсткого карантину.
Відповідно до довідки №37 від 23 жовтня 2020 року, виданої директором Чехівського психоневрологічного інтернату Свищем Д.В., з березня 2020 року у зв`язку з пандемією
СОVID-19, згідно з наказом Департаменту соціального захисту населення, інтернат перейшов на режим роботи в обсервації. ОСОБА_1 як лікар входив до складу працівників інтернату, які працювали в режимі обсервації. Режим роботи передбачав заборону залишати територію інтернату та будь-яке спілкування за межами інтернату. По закінченню роботи в режимі обсервації з червня 2020 року інтернат перейшов на роботу в режимі жорсткого карантину. З метою профілактики та недопущення розповсюдження захворювання на коронавірус серед підопічних інтернату всі працівники, в тому числі і лікар ОСОБА_1 , взяли на себе письмове зобов`язання обмежити коло спілкування виключно в межах роботи та сім`ї (а.с. 9).
Суд вважає, що причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, на які посилається позивач, як на поважні, заслуговують на увагу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку пронаявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Красенівської сільської ради Чоронобаївського району Черкаської області, Чорнобаївської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , додатковий строк, достатній для подання до Чорнобаївської державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 - два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України. В такому випадку рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Черкаського апеляційного суду або через Чорнобаївський районний суд.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;
Відповідач-1: Красенівська сільська рада Чорнобаївського району Черкаської області, код ЄДРПОУ 34177497, місцезнаходження: с. Красенівка Чорнобаївського району Черкаської області вул. Піддубного, 84;
Відповідач-2: Чорнобаївська селищна рада, код ЄДРПОУ 26424714, місцезнаходження:
смт Чорнобай Черкаської області вул. Центральна, 154.
Суддя І.М. Кваша
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2020 |
Оприлюднено | 21.12.2020 |
Номер документу | 93643573 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Кваша І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні