Рішення
від 17.12.2020 по справі 478/1501/20
КАЗАНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №478/1501/20 пров. №2/478/314/2020

Р і ш е н н я

І м е н е м У к р а ї н и

17 грудня 2020 року Казанківський районний суд Миколаївської області

в складі: головуючої судді Сябренко І.П.

з участю: секретаря Поліщук С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду смт. Казанка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Казанківської селищної ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В с т а н о в и в:

16.10.2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Казанківської селищної ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4823655100:12:000:0132, розташованої в межах території Казанківської селищної ради Миколаївської області. Після смерті батька, з метою одержання інформації щодо подальших дій направлених на прийняття спадщини, в телефонному режимі звернулася до нотаріуса, на що отримала відповідь, що у зв`язку із введенням на території України карантинних заходів, пов`язаних з запобіганням поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, на даний час діяльність нотаріусів обмежена.

Крім того, їй не було роз`яснено порядок прийняття спадщини та її строки. Вважала, що фактично прийняла спадщину, оскільки перед смертю постійно проживала разом із батьком та здійснювала за ним догляд, а тому може звернутися до нотаріальної контори з метою оформлення спадщини у будь-який час.

Так, 13 жовтня 2020 року звернулася до приватного нотаріуса Казанківського районного нотаріального округу Миколаївської області Рожко О.О. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, проте приватним нотаріусом 13.10.2020 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з пропуском встановленого ст.1270 ЦК України строку на прийняття спадщини.

Посилаючись на зазначені обставини, просила визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , що мала місце ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю у три місяці, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Представник позивача ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву про можливість розгляду справи в його відсутність, заявлені вимоги підтримує, просить їх задовольнити.

Відповідач Казанківська селищна рада Миколаївської області явку свого представника в судове засідання не забезпечила, надала суду заяву про можливість слухання справи у його відсутність, позовні вимоги визнала, не заперечувала проти їх задоволення.

Оскільки учасники справи у судове засідання не з`явились, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши письмові докази, суд приходе такого висновку.

Відповідно до вимог ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною 1 ст.15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно із ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Стаття 1261 ЦК України визначає, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Підставою для задоволення цих вимог може бути доведений належними доказами факт поважності причин, з яких пропущено строк для подачі відповідної заяви спадкоємцем.

Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року №7 роз`яснив, що при вирішенні питання про визначення особі додаткового строку, суд має дослідити поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини.

При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Частиною 3 ст.12 та ч.1 ст.81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Матеріалами справи встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 63 років, про що 15 квітня 2020 року складено відповідний актовий запис за №77, місце смерті - місто Миколаїв Миколаївська область, місце державної реєстрації - Казанківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), що підтверджується свідоцтвом про смерть (копія) серії НОМЕР_1 (а.с.6).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 4823655100:12:000:0132, розташована в межах території Казанківської селищної ради Миколаївської області.

Позивач ОСОБА_1 є дочкою спадкодавця, що підтверджується свідоцтвом про народження (копія) серії НОМЕР_2 та свідоцтвом про укладення шлюбу (копія) серії НОМЕР_3 , та є спадкоємцем першої черги за законом (а.с.19).

13 жовтня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Казанківського районного нотаріального округу Рожко О.О. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом щодо майна ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.16).

Відповідно до постанови приватного нотаріуса Казанківського районного нотаріального округу Рожко О.О. від 13 жовтня 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 її батька ОСОБА_2 на спадкове майно, яке складається із земельної ділянки, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4823655100:12:000:0132, розташованої в межах території Казанківської селищної ради Миколаївської області, у зв`язку із пропуском встановленого ст.1270 ЦК України строку для прийняття спадщини (копія) (а.с.7, 24).

Отже, позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом першої черги, має намір оформити спадкові права, але позбавлена такої можливості, оскільки нею пропущений строк, встановлений діючим законодавством, для подачі заяви про прийняття спадщини.

Обґрунтовуючи поважність причини пропуску вказаного строку, позивач посилається на те, що на території України запроваджено карантинні заходи, що призвело до невчасного звернення до нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини.

Наявність карантинних обмежень на усій території України, згідно Постанови Кабінету Міністрів України Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 11.03.2020 року №211, зі змінами внесеними постановою КМУ від 25.03.2020 року №239 та його продовження, суд вважає поважними причинами пропуску строку прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.82 ЦПК України, обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Встановлені по справі обставини дають підстави суду зробити висновок про те, що причини, з яких позивачем було пропущено встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті батька, були пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами для вчинення таких дій, у зв`язку з чим позивач була позбавлена можливості своєчасно оформити свої спадкові права, що відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України є підставою для визначення їй додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

За таких обставин, суд приходе до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України з відповідача накористь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 840 грн. 80 коп.

Керуючись ст. ст.12, 13, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд

У х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_4 до Казанківської селищної ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини , - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_5 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у три місяці.

Стягнути з Казанківської селищної ради Миколаївської області на користь ОСОБА_4 судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, в розмірі 840 грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Повний текст рішення складено 17.12.2020 року.

Суддя І.П. Сябренко

СудКазанківський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення17.12.2020
Оприлюднено21.12.2020
Номер документу93653068
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —478/1501/20

Рішення від 17.12.2020

Цивільне

Казанківський районний суд Миколаївської області

Сябренко І. П.

Ухвала від 26.11.2020

Цивільне

Казанківський районний суд Миколаївської області

Сябренко І. П.

Ухвала від 21.10.2020

Цивільне

Казанківський районний суд Миколаївської області

Сябренко І. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні