Рішення
від 15.12.2020 по справі 902/1017/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" грудня 2020 р. Cправа №902/1017/20

Суддя Господарського суду Вінницької області Нешик О.С., при секретові судового засідання Шаравській Н.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за позовом комунальної організації "Обласний фонд сприяння інвестиціям та будівництву", м.Вінниця

до Відділу освіти Калинівської райдержадміністрації Вінницької області

про стягнення 227988,97 грн заборгованості згідно договору оренди

представники сторін в судове засідання не з`явились

В С Т А Н О В И В :

До Господарського суду Вінницької області 15.10.2020 надійшла позовна заява комунальної організації "Обласний фонд сприяння інвестиціям та будівництву" №01/519 від 13.10.2020 про стягнення з Відділу освіти Калинівської райдержадміністрації Вінницької області 227988,97 грн боргу, що нарахований в зв`язку з невиконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору оренди №464 від 15.12.2017 в частині здійснення плати за користування котлами опалювальними на твердому паливі.

Ухвалою суду від 02.11.2020 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/1017/20, вирішено її розгляд здійснити за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 15.12.2020 .

На визначену судом дату (15.12.2020) представники сторін в судове засідання не з`явилися, хоча про дату та час його проведення останні повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень від 16.11.2020.

При цьому суд враховує, що 15.12.2020 від представника позивача надійшло клопотання представника позивача про розгляд справи за його відсутні. Одночасно останній зазначає, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі.

Таким чином, оскільки судом вжито визначені статтею 242 Господарського процесуального кодексу України заходи щодо повідомлення відповідача про місце, дату та час проведення судового засідання, що призначено на 15.12.2020 у суду є достатні підстави вважати, що останній не скористався своїм правом на участь свого представника у судовому засіданні.

Положеннями ст.178 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Будь-яких письмових заяв і клопотань на день розгляду справи від відповідача щодо відкладення розгляду справи до суду не надійшло.

З огляду на вищезазначене суд приходить висновку, що відповідач належним чином повідомлений про дане судове засідання. Неявка останнього є підставою до розгляду справи за його відсутності, що передбачено п.1 ч.3 ст.202 ГПК України.

За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч.9 ст.165 та ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які долучено позивачем до матеріалів справи, судом встановлено наступне.

15.12.2017 між Комунальною організацією "Обласний фонд сприяння інвестиціям та будівництву" (далі по тексту також - орендодавець, позивач) та Відділом освіти Калинівської райдержадміністрації Вінницької області (далі по тексту також - орендар) укладено Договір оренди №464 (далі по тексту також - Договір).

Згідно предмету Договору Орендодавець передає, а Орендар бере в тимчасове володіння та користування наступне майно (далі по тексту також - об`єкт оренди): Котли опалювальні на твердому паливі, модель КСТ-100 - 2 (дві) одиниці та супутнє обладнання, які встановлені в реконструйованому опалювальному пункті НВК ЗОШ І-ІІІ ст.ДНЗ по вул.Щорса, 8 в с.Писарівка Калинівського району Вінницької області (Згідно Програми підвищення енергоефективності та зменшення споживання енергоресурсів) (п.1.1. Договору).

Стан об`єкта оренди на момент передачі в оренду: відмінний. Повна вартість об`єкта оренди становить 471822,76 грн з ПДВ.

Відповідно до п.2.1. Договору вступ Орендаря у володіння та користування об`єктом оренди настає одночасно із підписанням сторонами акта приймання-передачі об`єкта оренди (Додаток № 1).

Об`єкт оренди вважаються поверненими з моменту підписання сторонами акта приймання - передачі. Повернення об`єкта оренди, здійснюється відповідними фахівцями сторін. Об`єкт оренди повинен бути переданий Орендодавцю у справному стані. Обов`язок зі складання акта приймання-передачі покладається на Сторону, яка передає орендовані об`єкти іншій Стороні за Договором. (п.п. 2.4. - 2.7. Договору).

У разі остаточного розрахунку Орендарем за об`єкти оренди і повної сплати Орендодавцем амортизаційних відрахувань на об`єкт оренди, орендоване майно передається у власність Орендаря - відповідно до чинного законодавства (п.2.8. Договору).

Згідно до п.3.1. Договору розмір річної орендної плати встановлюється за згодою сторін і складає 30 % відсотків від вартості орендованих об`єктів. За користування об`єктом оренди Орендар сплачує орендну плату, яка складає і становить з ПДВ за перший місяць оренди (з грудня 2017 року) 11795 грн 57 коп., в тому числі ПДВ (Додаток № 2).

Розмір орендної плати за кожний наступний рік з 01.01.2018, визначається шляхом зменшення вартості орендованого майна на розмір нарахованих амортизаційних відрахувань за попередній рік.

Пунктом 3.2. узгоджено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригувань орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.3.4. Договору орендна плата сплачується в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок Орендодавця.

Визначена орендна плата перераховується Орендодавцю у повному обсязі щомісячно не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним. Необхідні платежі нараховуються з моменту підписання акту приймання-передачі (п.3.5. Договору).

Сторонами узгоджено, що у разі припинення дії даного Договору орендна плата, сплачується Орендарем по день фактичної передачі об`єктів Орендодавцю. Амортизаційні відрахування на орендовані об`єкти нараховуються орендодавцем і використовуються відповідно до чинного законодавства (п.п. 3.11, 3.12 Договору).

Об`єкт оренди вважається переданим Орендареві з моменту підписання акту приймання об`єкту оренди. Договір діє з моменту підписання його сторонами. Термін оренди складає 1 (один) місяць. Після закінчення строку Договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі, якщо жодна сторона в термін 10 днів до закінчення Даного Договору письмово не повідомить про намір його розірвати, Даний Договір автоматично пролонгується на невизначений строк (п.п. 4.1. - 4.3. Договору).

На виконання умов Договору позивач передав, а відповідач прийняв в оренду обумовлене майно, що підтверджується відповідним Актом приймання-передачі №1.

Згідно Договору оренди позивачем нараховано відповідачу орендну плату за період з січня 2019 по вересень 2020 в розмірі 227988,97 грн, на сплату якої останньому виставлено відповідні рахунки (а.с. 8-28).

Поряд з тим, відповідач не виконав зобов`язання згідно умов Договору в частині здійснення сплати орендних платежів, у зв`язку із чим за користування майном за ним рахується заборгованість у розмірі 227988,97 грн.

Вказані обставини зумовили звернення позивача з даним позовом до суду.

З огляду на викладене, суд зважає на наступні законодавчі норми.

Згідно зі ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

У відповідності до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частина 1 статті 202 Цивільного кодексу України встановлює, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності до ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього кодексу сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ст. 759 ЦК України).

В силу ч.1 ст.283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно ч.6 зазначеної вище статті до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно зі ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до вимог ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.ч. 1,7 ст.193 Господарського кодексу України.

Згідно приписів ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Враховуючи наведені вище приписи законодавства, відсутність доказів проведення відповідачем розрахунків за оренду майна, позовні вимоги про стягнення 227988,98 грн заборгованості суд вважає правомірними та обґрунтованими.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач не скористався своїм правом та не подав до суду відзив на позовну заяву чи докази, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили б про відсутність у нього обов`язку сплатити заявлену до стягнення заборгованість.

З огляду на вищевикладене, оцінивши подані докази, суд дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 8, 13, 14, 18, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Відділу освіти Калинівської райдержадміністрації Вінницької області (вул.Незалежності, 8, м.Калинівка, Вінницька обл., 22400, код ЄДРПОУ 02141354) на користь Комунальної організації "Обласний фонд сприяння інвестиціям та будівництву" (вул.Замостянська / просп.Коцюбинського, 26/58, м.Вінниця, 21009, код ЄДРПОУ 24893824) 227988,97 грн - боргу по орендній платі; 3419,84 грн - судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Примірник повного судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованими листами з повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст. 256, 257 ГПК України). Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повне рішення складено 21 грудня 2020 р.

Суддя Нешик О.С.

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - позивачу (вул.Замостянська / просп.Коцюбинського, 26/58, м.Вінниця, 21009);

3 - відповідачу (вул.Незалежності, 8, м.Калинівка, Вінницька обл., 22400).

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення15.12.2020
Оприлюднено22.12.2020
Номер документу93659767
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/1017/20

Судовий наказ від 16.01.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Рішення від 15.12.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Ухвала від 02.11.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Ухвала від 20.10.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні