Рішення
від 18.12.2020 по справі 158/2695/20
КІВЕРЦІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 158/2695/20

Провадження № 2/0158/855/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2020 року м. Ківерці

Ківерцівський районний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Польової М.М.,

з участю секретаря судового засідання Сороки І.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ківерці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тростянецької сільської ради Ківерцівського району Волинської області про визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Тростянецької сільської ради Ківерцівського району Волинської області (далі - Тростянецька сільська рада) про визнання в порядку спадкування за законом права власності на житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ), після смерті якого залишилось спадкове майно, що складається зокрема із житлового будинку з надвірними будівлями та побутовими спорудами. Її мати ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 ) прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2 , однак не встигла оформити її, оскільки померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті матері шляхом спільного проживання зі спадкодавцем. З метою оформлення права на спадщину ОСОБА_1 звернулася до державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на ім`я спадкодавця. У зв`язку з цим позивач просить у судовому порядку визнати за нею право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 .

Ухвалою судді Ківерцівського районного суду Волинської області від 05.11.2020 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 09.12.2020 підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивач не прибула, подала до суду заяву, у якій просила проводити розгляд справи у її відсутності, позов підтримала повністю, просила його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, відповідач подав до суду клопотання, у якому просив проводити розгляд справи у відсутності його представника.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов наступних висновків.

Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 02.08.1996 (а.с.7).

Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, що складалося, зокрема, із житлового будинку з надвірними будівлями та побутовими спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з погосподарської книги №10 за 1991-1996 роки (а.с.9).

Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла його дружина ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 14.01.1971 (а.с.13).

ОСОБА_3 не оформила спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 07.06.2006 (а.с.6).

Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла її донька ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 14.01.1971; свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 від 12.11.1988 (а.с.11, 12).

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно із ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Стаття 1218 ЦК України передбачає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

ОСОБА_1 звернулася до державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, однак постановою від 27.07.2020 №634/02-31 державний нотаріус Ківерцівської районної нотаріальної контори Волинської області відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на ім`я спадкодавця (а.с.14).

Відповідно до ст. 328 ЦК України особи вправі набути право власності на підставах, що не заборонені законом і згідно зі ст. 392 ЦК України можуть звертатись до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Враховуючи, що право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації і виникає з моменту державної реєстрації, відсутність належно оформлених правовстановлюючих документів на нерухоме майно у померлого спадкодавця унеможливлює спадкоємцю - позивачу у справі оформити свідоцтво про право на спадщину. Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Керуючись статтями 12, 81, 263-265 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та побутовими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Ківерцівський районний суд Волинської області до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_6 );

Відповідач: Тростянецька сільська рада Ківерцівського району Волинської області (45214, Волинська область, Ківерцівський район, с. Тростянець, вул. Волі, 23, код ЄДРПОУ 04333856).

Суддя Ківерцівського районного суду М.М. Польова

СудКіверцівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення18.12.2020
Оприлюднено22.12.2020
Номер документу93667228
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —158/2695/20

Рішення від 18.12.2020

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 09.12.2020

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 05.11.2020

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні