Справа № 569/10781/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2020 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого-судді Бучко Т.М.
секретар судового засідання Дем`янчук Н.В.
з участю представників позивача ОСОБА_1 , Бодренка О.В.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку В.Дивізії 1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по обов`язкових внесках на обслуговування будинку та прибудинкової території за період з 1 березня 2019 року до 31 травня 2020 року в сумі 15976,72 грн; втрат в результаті інфляції за весь час прострочення в сумі 511,61 грн; три проценти річних від простроченої суми 151,74 грн та понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2102 грн та витрат на правничу допомогу в розмірі 2415 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку В.Дивізії 1 . Відповідач є власником трьох нежитлових приміщень загальною площею 341,1 кв.м в багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 . Рішеннями загальних зборів ОСББ В.Дивізії 1 від 16 лютого 2019 року та від 10 грудня 2019 року встановлено розмір обов`язкового внеску співвласників ОСББ на управління будинком та дату сплати обов`язкових внесків на управління будинком до 5 числа кожного місяця. Відповідачу будо нараховано обов`язкові внески на управління будинком в сумі 24357,94 грн, з яких ним сплачено 8381,22 грн. Станом на 12 червня 2020 року загальна сума заборгованості відповідача становить 15976,72 грн. З метою досудового врегулювання спору відповідачу листами від 4 листопада 2019 року, 21 листопада 2019 року та 3 січня 2020 року повідомлено про розмір заборгованості та запропоновано погасити заборгованість. Однак. Боржник не виконав свого обов`язку та не сплатив вказану у претензіях суму коштів. Відповідно до ст.625 ЦК України на прострочену суму грошового зобов`язання нараховано інфляційні страти в сумі 511,61 грн та три проценти річних від простроченої суми в розмірі 151,74 грн.
Ухвалою суду від 16 липня 2020 року позовну заяву суд прийняв до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою від 8 вересня 20202 року суд продовжив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
24 вересня 2020 року суд отримав відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що до матеріалів справи не надано будь-яких доказів надання послуг по утриманню будинку та прибудинкової території. Нежитлові приміщення площею 141 кв.м знаходяться у підвалі житлового багатоквартирного будинку, використання якого забороняється відповідачу згідно рішення позивача. Поведінка позивача, який забороняє використовувати приміщення, при цьому заявляючи вимогу про стягнення з нього витрат на утримання будинку виходячи з площі власності позивача, що включає такі приміщення, суперечить таким засадам цивільного законодавства як принципи добросовісності, справедливості та розумності. Позивачем надано неналежний розрахунок заборгованості, оскільки грошові кошти, які були сплачені відповідачем як внесок на управління будинком в сумі 3044 грн, частково зараховані як внески на капремонт в сумі 1364 грн. В листі від 4 листопада 2019 року позивач зазначає, що такі зарахування здійснені відповідно до заяви від 16 липня 2019 року. Відповідач заперечує написання такої заяви та подання її позивачу. Грошові кошти, сплачені згідно квитанції від 12 липня 2019 року, містять цільове призначення - внески на управління будинком. Самовільне зарахування позивачем коштів в розмірі 1364 грн як внесок на капітальний ремонт є протиправним та спотворює відомості по рахунку відповідача. Враховуючи подання неналежного розрахунку, самовільної зміни цільового призначення сплачених відповідачем коштів, відсутності доказів надання послуг на утримання будинку, а також заборону використовувати нежитлове приміщення, позовні вимоги ОСББ В.Дивізії 1 є безпідставними та необґрунтованими.
2 жовтня 2020 року представник позивача подав суду відповідь н відзив, в якій вказує, що рішення загальних зборів, якими були затверджені розміри обов`язкового внеску співвласників на управління будинком, є чинними і відповідачем не оскаржувалися. 12 липня 2019 року відповідач одним платежем здійсним сплату 3044 грн як внесок на управління будинком. Заявою від 16 липня 2019 року він уточнив призначення платежі як внески на управління будинком за червень 2019 року - 1679,60 грн та внески на капітальний ремонт - 1364 грн. На підставі вказаної заяви були проведені зміни щодо призначення платежів. Щодо недопущення використання (здавання в оренду) підвального приміщення, то позивач жодних незаконних рішень відносно ОСОБА_2 не приймав та незаконних дій (бездіяльності) не вчиняв. Протокол про притягнення відповідача до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.96 КУпАП та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт складено Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Рівненської міської ради, приписи щодо термінового вжиття заходів призупинення діяльності пункту прийому вторинної сировини видані Управлінням житлово-комунального господарства Рівненської міської ради.
12 жовтня 2020 року до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких представник відповідача покликається на те, що заяву від 16 липня 2019 року про зарахування внесків на капітальний ремонт відповідач не писав та не підписував. Листом від 9 вересня 2019 року відповідач вказував на невідповідність інформації в рахунку за липень 2019 року та просив сплачені грошові кошти в сумі 3044 грн зарахувати в повному обсязі в рахунок оплати щомісячного внеску на управління будинком. Неможливість використання підвального приміщення відповідачем в цілях, в яких воно було придбано особою (для здійснення підприємницької діяльності0, як наслідок - втрата доходів від здійснення такої діяльності, з вини ОСББ В.Дивізії 1 , унеможливлюють нарахування позивачем ОСОБА_2 внесків на утримання будинку в частині, пропорційній площі такого приміщення. Позивачем не долучено до матеріалів справи доказів звернення ОСББ до відповідача з будь-якими претензіями чи вимогами про сплату боргу. Передчасне звернення позивача з позовом накладає на відповідача додатковий тягар у вигляді повернення судового збору та відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Представник позивача ОСОБА_3 пояснив, що заяву від 16 липня 2019 року друкував бухгалтер ОСББ, а підписав її ОСОБА_2 особисто в його присутності. Претензії щодо сплати заборгованості направлялися відповідачу неодноразово. Квитанції про оплату внесків вкладаються у поштові скриньки всіх співвласників багатоквартирного будинку. Просять позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав та пояснив, що до вересня 2019 року внески ним сплачувалися в повному обсязі. Надалі він не отримував квитанції на оплату, а тому внески не сплачував. Заперечує, що підписував заяву від 16 липня 2019 року про зміну призначення сплачених коштів в сумі 3044 грн. Коли виявив невідповідність на своєму особовому рахунку, звернувся із заявою до позивача про приведення його особового рахунку у відповідність до призначення здійснених платежів. Не заперечує щодо сплати боргу в добровільному порядку у випадку отримання відповідних квитанцій. Просить відмовити в задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з`ясувавши обставини та дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_2 є власником нежитлових приміщень загальною площею 341,1 кв.м за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 208940396 від 14 травня 2020 року.
Відповідно до ст.322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із положеннями ст.1 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку створюється власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання використання спільного майна.
За рішенням зборів власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку В.Дивізії 1 .
Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку В.Дивізії 1 затверджений установчими зборами засновників ОСББ В.Дивізії 1 від 21 січня 2019 року.
Згідно з п.1.2 статуту ОСББ В.Дивізії 1 об`єднання діє відповідно до Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , чинного законодавства України та цього статуту.
Відповідно до п.2.1 статуту ОСББ В.Дивізії 1 метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим статутом.
Статтею 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено обов`язки співвласника, зокрема виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі. Аналогічні обов`язки встановлені і п.5.2 статуту ОСББ В.Дивізії 1 .
Згідно з п.4.2 статуту ОСББ В.Дивізії 1 сплата встановлених загальними зборами внесків і платежів, в тому числі відрахувань до ремонтного, резервного та інших фондів, у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами, є обов`язковою для всіх співвласників.
Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. (ст.20 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та п.4.2 статуту ОСББ В.Дивізії 1 ).
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Згідно із ч.2 ст.10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання.
До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, серед іншого, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників (ч.9 ст.10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та п.3.3, п.4.2 статуту ОСББ В.Дивізії 1 ).
Розмір внеску на управління багатоквартирним будинком встановлений рішеннями загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку "В.Дивізії 1" з 1 березня 2019 року - 4,93 грн/м2 для перших поверхів та 4 грн/м2 для інших поверхів, з 1 квітня 2019 року - 4 грн/м2 для нежитлових приміщень, з 1 січня 2020 року - 4,76 грн/м2 для нежитлових приміщень першого поверху та підвалу, про свідчать протоколи загальних зборів № 2 від 18 лютого 2019 року та № 7 від 10 грудня 2019 року.
Зазначені рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку "В.Дивізії 1" відповідачем не оскаржувалися та є чинним.
Відповідно до ч.5 ст.10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та п.3.11 статуту ОСББ В.Дивізії 1 рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Статтею 17 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
4 листопада 2019 року, 21 листопада 2019 року та 3 січня 2020 року позивач на адресу відповідача направив листи-претензії про оплату боргу в порядку досудового врегулювання спору, про що свідчать долучені до позовної заяви копії вказаних листів з доказами їх відправлення відповідачу. Станом на час пред`явлення позову заборгованість по сплаті внеску на утримання багатоквартирного будинку відповідачем не сплачена.
Відповідно до ст.525, 526, абз.1 ч.1 ст.530 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином у встановлені строки, а одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається. Згідно ст.610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
З наданого позивачем розрахунку вбачається, що загальна сума заборгованості відповідача по сплаті внесків на управління багатоквартирним будинком станом на 31 травня 2020 року становить 15976,72 грн.
12 липня 2019 року відповідачем сплачено на рахунок ОСББ внески на управління будинком в сумі 3044 грн. В квитанції № 1406346139.1 від 12 липня 2019 року призначення влатежі вказано внески співвласника на управління будинком .
Зарахування коштів було проведено бухгалтером ОСББ В.Дивізії 1 на підставі заяви ОСОБА_2 від 16 липня 2019 року за цільовим призначенням: 1679,60 грн - як внески на управління будинком за червень 2019 року та 1364,40 грн - як внески на капремонт.
Відповідач заперечує підписання та подання позивачу заяви від 16 липня 2019 року про зміну призначення платежу від 12 липня 2019 року. Листом від 9 вересня 2019 року, який позивачем отримано 21 жовтня 2019 року, відповідач повідомив позивача про виявлену в рахунку за липень 2019 року невідповідність та просив кошти в сумі 3044 грн зарахувати в повному обсязі в рахунок оплати щомісячного внеску на управління багатоквартирним будинком ОСББ В.Дивізії 1 .
Враховуючи зазначене у квитанції від 12 липня 2019 року призначення платежу, сумніви з приводу достовірності заяви ОСОБА_2 від 16 липня 2019 року, заборгованість відповідача по сплаті внесків на управління багатоквартирним будинком становить 14612,32 грн (15976,72 грн - 1364,40 грн).
За положеннями ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Вимог про стягнення заборгованості відповідача по внесках на капітальний ремонт позивач не заявляв.
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За таких обставин позовні вимоги в частині стягнення заборгованості по сплаті внеску на управління багатоквартирним будинком, інфляційних втрат та трьох процентів річних від простроченої суми підлягають до часткового задоволення в розмірі 14626,32 грн. заборгованості по сплаті внеску на управління будинком, 70,99 грн інфляційних втрат та 151,74 грн трьох процентів річних.
Спори щодо правомірності використання відповідачем підвального приміщення не впливають на обов`язок останнього як співвласника багатоквартирного будинку сплачувати встановлені статутом об`єднання внески і платежі.
Статтею 360 ЦК України передбачено, що співвласник, відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Покликання відповідача на відсутність доказів надання послуг суд до уваги не приймає, оскільки предметом спору є оплата встановленого загальними зборами співвласників внеску на управління багатоквартирним будинком, а не оплата за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позов задоволено частково, з відповідача необхідно стягнути на користь позивача понесені ним документально підтверджені витрати на оплату судового збору в сумі 1807,72 грн (2102 грн х 86 %/100%).
За правилами ст.137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає договір про надання правничої допомоги, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку, та детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату правничої допомоги визначається за домовленістю між стороною та особою, яка надає правову допомогу. Витрати на правничу допомогу стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов`язаних із наданням правничої допомоги у конкретній справі. Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.
На підтвердження понесених позивачем витрат на правничу допомогу представником позивача адвокатом Негрей О.М. договір про надання правової допомоги від 25 червня 2020 року; акт прийому-здачі виконаних робіт (наданих послуг) від 6 липня 2020 року, рахунок-фактура № 1 від 6 липня 2020 року на суму 2415 грн, платіжне доручення № 35 від 21 липня 2020 року.
Зазначений в акті прийому-здачі виконаних робіт (наданих послуг) такий вид робіт як прийом-передача документів від замовника не є послугою з надання правничої допомоги в розумінні Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність . Крім того, справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, який не передбачає проведення підготовчого засідання, а тому вказані в рахунку-фактурі витрати на участь представника позивача у підготовчому провадженні в сумі 500 грн відшкодуванню не підлягають.
Враховуючи підтверджений факт подання представником позивача позовної заяви до суду та участь представника позивача в судових засіданнях при розгляді справи по суті, обґрунтованими є витрати на правничу допомогу в сумі 1875 грн, а тому належить стягнути з відповідача на користь позивача 1612,50 грн витрат на правничу допомогу пропорційно розміру задоволених позовних вимог (1875 грн х 86% / 100%).
На підставі наведеного та керуючись ст.10, 12, 89, 141, 258-259, 263-265, 273, 353, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку В.Дивізії 1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку В.Дивізії 1 заборгованість по внесках на управління будинком в сумі 14389 (чотирнадцять тисяч триста вісімдесят дев`ять) грн 59 коп., інфляційні втрати за час прострочення в сумі 70 (сімдесят) грн. 99 коп., три проценти річних від простроченої суми в розмірі 151 (сто п`ятдесят одна) грн. 74 коп., витрати по сплаті судового збору в сумі 1807 (одна тисяча вісімсот сім) грн. 72 коп. та витрати на правничу допомогу в сумі 1612 (одна тисяча шістсот дванадцять) грн. 50 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку В.Дивізії 1 , місцезнаходження: 33016, м.Рівне, вул.В.Дивізії, 1; код ЄДРПОУ 42768451;
відповідач - ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Повне судове рішення складено 17 грудня 2020 року.
Суддя
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2020 |
Оприлюднено | 22.12.2020 |
Номер документу | 93671254 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Бучко Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні