Рішення
від 18.12.2020 по справі 171/1588/20
АПОСТОЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 171/1588/20

2/171/887/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" грудня 2020 р. м. Апостолове

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Кодрян Л.І.

за участю секретаря Титаренко Л.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Апостолове цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нивотрудівської сільської об`єднаної територіальної громади Апостолівського району Дніпропетровської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Нивотрудівської сільської об`єднаної територіальної громади Апостолівського району Дніпропетровської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 у віці 85 років. Станом на травень 2014 року ОСОБА_2 проживав один в с.Вільне, Апостолівського району, Дніпропетровської області, оскільки його дружина ОСОБА_3 померла в 1996 році, а їх рідний син ОСОБА_4 загинув в результаті дорожньо-транспортної пригоди в 1992 році.

Зазначає, що за життя ОСОБА_2 06 грудня 1999 року на випадок своєї смерті склав заповіт, згідно якого все своє майно заповів їй - своїй онуці ОСОБА_1 . Вказаний заповіт 06 грудня 1999 року був нотаріально посвідчений у Вільненській сільській раді, Апостолівського району, Дніпропетровської області.

Вказує, що ОСОБА_2 на праві власності належав житловий будинок із господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право особистої власності на житловий будинок № НОМЕР_1 , виданим 25 серпня 1989 року Нивотрудівською сільською радою, Апостолівського району, Дніпропетровської області. Крім того, ОСОБА_2 належала на праві власності земельна ділянка площею 5,5477 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Вільненської сільської ради, Апостолівського району, Дніпропетровської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ДП № 019984, виданим 24 жовтня 2005 року. Також, ОСОБА_2 отримував пенсію за віком. Станом на травень 2014 року залишився розмір недоотриманої пенсії за віком в сумі 1397 грн. 79 коп.

Зазначає, що вищевказане майно входить до складу спадщини після смерті ОСОБА_2 та його загальна вартість становить 156314 грн. 79 коп.

На даний час вищевказані житловий будинок та земельна ділянка розташовані на території Нивотрудівської сільської об`єднаної територіальної громади Апостолівського району Дніпропетровської області (колишньої Вільненської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області).

Позивач вказує, що в листопаді 2014 року їй особисто були передані копії правовстановлюючих документів на житловий будинок та земельну ділянку. Оригінали вказаних документів у неї відсутні та їй не відомо де вони знаходяться. По питанню отримання дублікату державного акту на право власності на земельну ділянку вона зверталася до відділу Держземагенства в Апостолівському районі Дніпропетровської області, проте у видачі дублікату вказаного документу їй було відмовлено.

Зазначає, що вона прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 шляхом написання відповідної заяви до Апостолівської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області. Крім того, по питанню оформлення спадщини за заповітом вона звернулася за відповідною консультацією до Сквирської районної державної нотаріальної контори Київської області, де їй було роз`яснено про неможливість оформлення прав на спадкове майно за відсутності оригіналів правовстановлюючих документів на нерухоме майно. В подальшому вона звернулася із усною заявою до Апостолівської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області на яку отримала відповідь, яка носить загально-інформаційний характер щодо підстав відмови у вчиненні нотаріальної дії. У липні 2019 року вона звернулася з письмовою заявою до Апостолівської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області щодо можливості отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, проте, відповіді від державного нотаріуса не отримала.

Вважає, що після відкриття спадкової справи в державній нотаріальній конторі їй відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки свідоцтва про право на спадщину вона не отримала.

Зазначає, що нею залучено по справі відповідачем Нивотрудівську сільську об`єднану територіальну громаду Апостолівського району Дніпропетровської області, оскілки орган місцевого самоврядування вправі звернутися до суду про визнання спадщини відумерлою у разі не оформлення нею права на спадщину.

Враховуючи наявність причин неможливості отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті спадкодавця в нотаріальні конторі, а саме відсутність оригіналів правовстановлюючих документів, посилаючись на норми чинного законодавства, позивач вважає, що її право підлягає захисту в судовому порядку.

Просить визнати за нею в порядку спадкування за заповітом право власності на спадкове майно, а саме на житловий будинок АДРЕСА_1 ; загальною площею 65, 70 кв.м., житловою площею 55,5 кв.м, із господарськими будівлями; земельну ділянку площею 5,5477 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Вільненської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області; грошові кошти в розмірі 1397 грн. 79 коп. недоотриманої пенсії за віком, що належали на праві власності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою від 05.10.2020 року відкрито загальне позовне провадження по справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 23.10.2020 року витребувано у державного нотаріуса Сквирської районної державної нотаріальної контори Київської області інформаційну довідку із спадкового реєстру про наявність чи відсутність спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також належним чином засвідчену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за її наявності; витребувано у державного нотаріуса Апостолівської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області належним чином засвідчену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за її наявності.

Ухвалою суду від 27.11.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, в якій просить розглянути справу за її відсутності у зв`язку з пандемією кононавірусуCOVID-19, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити (а.с.60).

Представник відповідача виконавчого комітету Нивотрудівської сільської об`єднаної територіальної громади Апостолівського району Дніпропетровської області в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в які просить розгляд справи проводити в його відсутності, щодо задоволення позовних вимог не заперечує (а.с.70).

Відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, з`ясувавши обставини справи, вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 08 серпня 2014 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.31).

Згідно копії свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок № НОМЕР_1 від 25.08.1989 року житловий будинок з належними до нього будівлями та спорудами за адресою по АДРЕСА_1 належить колгоспному двору, головою якого є ОСОБА_2 (17-18).

Технічний паспорт на житловий будинокпо АДРЕСА_1 , складений 30.05.1990 року на власника ОСОБА_2 , що підтверджується його копією (а.с.19-22).

Відповідно до копії звіту про оцінку майна вартість житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 становить 49943 грн. (а.с.24).

Як вбачається з копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ДП № 019984 ОСОБА_2 належала на праві власності земельна ділянка площею 5,5477 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Вільненської сільської ради, Апостолівського району, Дніпропетровської області (а.с.25-26).

Згідно копії висновку про ринкову вартість земельної ділянки встановлено, що станом на 09 вересня 2020 року вартість земельної ділянкиплощею 5,5477 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Вільненської сільської ради, Апостолівського району, Дніпропетровської області складає 104974 грн. (а.с.29).

Відповідно до копії заповіту від 06.12.1999 року, посвідченого секретарем виконкому Вільненської сільської ради, встановлено, що ОСОБА_2 заповів все своє майно своїй онуці ОСОБА_1 (а.с.32).

Згідно копії листа Вільненської сільської ради № 267 від 01.10.2014 року повідомлено, що заповіт, складений від імені ОСОБА_2 , за даними Вільненської сільської ради станом на 01.10.2014 року не змінено та не скасовано (а.с.34).

Відповідно до копії довідки Вільненської сільської ради № 460 від 01.10.2014 року вбачається, що ОСОБА_2 проживав один та був зареєстрований за адресою по АДРЕСА_1 (а.с.35).

Відповідно до копії відповіді відділу Держземагенства в Апостолівському районі Дніпропетровської області від 10 листопада 2014 року на заяву ОСОБА_1 повідомлено, що видача державних актів на право власності на земельну ділянку та їх дублікатів не відносить до компетенції вказаного органу, з 01.01.2013 року правовстановлюючі документи видаються Реєстраційною службою Апостолівського районного управління юстиції Дніпропетровської області (а.с.36-38).

Згідно копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1210608652019 від 30.08.2019 року земельна ділянка кадастровий номер 1220382500:01:057:0284,площею 5,5477 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Вільненської сільської ради, Апостолівського району, Дніпропетровської області на підставі державного акту серії ДП № 019984 від 24.10.2005 року належить ОСОБА_5 (а.с.46-48).

Згідно копії відповіді Управління пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області від 12.11.2014 року № 4370/05/38 на заяву ОСОБА_1 повідомлено, що розмір недоотриманої пенсії померлого ОСОБА_2 за травень 2014 року становить 1397,79 грн. (а.с.49-50).

Стаття 41 Конституції Українивизначає, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку визначеному законом.

Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК Україниправо власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Зі змісту ст.ст. 15 , 16 ЦК Українивбачається, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно із п.1 ч.2 ст.16 ЦК Україниспособом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Статті 1216 , 1217 ЦК Українивизначають, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч.1 ст.1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України ).

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст.1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Як встановлено судом з матеріалів спадкової справи, що надійшла до суду з Апостолівської державної нотаріальної контори, заведеної після смерті ОСОБА_2 (а.с.85-134) ОСОБА_1 прийняла спадщину, оскільки звернулася до державного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 у встановлений законом строк.

Так, відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 06 серпня 2014 року за № 222 ОСОБА_1 зазначила про прийняття нею спадщини після смерті дідуся ОСОБА_2 (а.с.86-87).

Відповідно до витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі № 38062532 від 06.08.2014 року встановлено, що державним нотаріусом Апостолівської державної нотаріальної контори зареєстровано спадкову справу після смерті ОСОБА_2 , за номером у спадковому реєстрі 56390305, номер у нотаріуса 74/2014, дата заведення 06.08.2014 року (а.с.90).

З інформаційної довідки зі спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 38062324 від 06.08.2014 року встановлено, що 06.12.1999 року у Вільненській сільській раді Апостолівського району посвідчено заповіт ОСОБА_2 , номер у спадковому реєстрі 39634959, номер у реєстрі нотаріальних дій 308 (а.с.91).

Відповідно до листа Апостолівської державної нотаріальної контори від 06.08.2014 року за № 534/02-14 держаним нотаріусом повідомлено ОСОБА_1 , щоза її заявою 06 серпня 2014 року заведена спадкова справа до майна померлого ОСОБА_2 . Одночасно ОСОБА_1 роз`яснено про необхідність надіслання на адресу державної нотаріальної контори належним чином оформленої (засвідченої) заяви про прийняття спадщини або прибуття до державної нотаріальної контори для оформлення такої заяви(а.с.92).

Відповідно до листа ОСОБА_1 до державного нотаріуса Апостолівської державної нотаріальної контори від 07.08.2020 року позивач повторно заявила про прийняття спадщини після смерті дідуся ОСОБА_2 (а.с.93-94).

Згідно заяви ОСОБА_1 , засвідченої державним нотаріусом Сквирської районної державної нотаріальної контори Савченко М.А. 19 вересня 2014 року, надісланої на адресу Апостолівської державної нотаріальної контори 03.10.2014 року, ОСОБА_1 прийняла спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.96).

20.11.2014 року ОСОБА_1 надіслала звернення до Апостолівської державної нотаріальної контори щодо відкриття за її заявою спадкової справи після смерті ОСОБА_2 (а.с.101).

Відповідно до відповіді Апостолівської державної нотаріальної контори від 20.11.2014 року ОСОБА_1 повідомлено про реєстрацію її заяви про прийняття спадщини від 19 вересня 2014 року в книзі обліку і реєстрації спадкових справ Апостолівської державної нотаріальної контори 03.10.2014 року за № 315 (а.с.102).

22.07.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Апостолівської державної нотаріальної контори з заявою щодо можливості отримання нею свідоцтва про право на спадщину за заповітом при наявності у неї копій правовстановлюючих документів на нерухоме спадкове майно - житловий будинок та земельну ділянку та проханням роз`яснення порядку отримання права власності на спадкове майно за заповітом після смерті ОСОБА_2 (а.с.105-106).

Згідно відповіді Апостолівської державної нотаріальної контори від 17.08.2016 року № 721/02-14 на заяву ОСОБА_1 роз`яснено право особисто або через представника по довіреності звернутися до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на нерухоме майно. Вказано на перелік документів, які необхідно надати при зверненні до нотаріальної контори. Зазначено, які дії будуть вчинені нотаріусом для отримання необхідної інформації. Роз`яснено, що після цього буде прийняте рішення щодо видачі свідоцтва про право на спадину чи винесення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.108).

20.08.2019 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Апостолівської державної нотаріальної контори з заявою щодо можливості отримання нею свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 за відсутності у неї оригіналів правовстановлюючих документів на нерухоме спадкове майно - житловий будинок та земельну ділянку та щодо порядку спадкування недоотриманої пенсії після смерті ОСОБА_2 (а.с.109-110).

Згідно відповіді Апостолівської державної нотаріальної контори від 22.08.2019 року № 459/02-14 на заяву ОСОБА_1 роз`яснено порядок вчинення нотаріальних дій щодо видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно та вчинення нотаріальних дій, що пов`язані зі спадкуванням недоотриманої пенсії спадкодавця, право особисто або через представника по довіреності звернутися до нотаріальної контори по питанню оформлення спадкових прав на нерухоме майно та недоотриману пенсію. Вказано на перелік документів, які необхідно надати при зверненні до нотаріальної контори. Роз`яснено, що після цього буде прийняте рішення щодо видачі свідоцтва про право на спадину чи винесення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.111).

Відповідно до заяви ОСОБА_1 до Апостолівської державної нотаріальної контори від 12.12.2019 року позивач просить видати їй свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок, земельну ділянку та недоотриману пенсію після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та надала до нотаріальної контори копію Державного акту на право власності на земельну ділянкуплощею 5,5477 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Вільненської сільської ради, Апостолівського району, Дніпропетровської області, копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-1210608652019 від 30.08.2019 року, копію заповіту від 06 грудня 1999 року, копію відповіді виконавчого комітету Вільненської сільської ради, Апостолівського району, Дніпропетровської області від 01.10.2014 року, копію повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть ОСОБА_2 від 12 грудня 2019 року, копію повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_1 від 12 грудня 2019 року (а.с.114-127).

Згідно відповіді Апостолівської державної нотаріальної контори від 13.12.2019 року № 682/02-14 на заяву ОСОБА_1 роз`яснено порядок вчинення нотаріальних дій щодо видачі свідоцтва про право на спадщину. Вказано, що ОСОБА_1 надано до нотаріальної контори копії, а не оригінали документів, які необхідно було надати при зверненні до нотаріуса, що суперечить Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5 . Роз`яснено їй право особисто або через представника по довіреності звернутися до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину. Вказано на перелік документів, які необхідно надати при зверненні до нотаріальної контори (а.с.128-129).

28.01.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Апостолівської державної нотаріальної контори з заявою щодо можливості отримання нею свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 на земельну ділянку за відсутності у неї оригіналів правовстановлюючих документів на вказане нерухоме майно та за наявності копії Державного акту на право власності на земельну ділянкуплощею 5,5477 га, яка призначена для товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Вільненської сільської ради, Апостолівського району, Дніпропетровської області, після смерті ОСОБА_2 (а.с.132-133).

Згідно відповіді Апостолівської державної нотаріальної контори від 30.01.2020 року № 62/02-14 на заяву ОСОБА_1 роз`яснено порядок вчинення нотаріальних дій щодо видачі свідоцтва про право на спадщину. Вказано, що в разі не надання оригіналу державного акту на право власності на земельну ділянку та за відсутності інформації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку видача свідоцтва про право на спадщину є неможливою. Роз`яснено їй право особисто або через представника по довіреності звернутися до нотаріальної контори для отримання постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Вказано, які документи необхідно надати при зверненні до нотаріальної контори (а.с.134).

Главою 89 Книги шостої ЦК України , Законом України Про нотаріат , підзаконними нормативними актами, визначено порядок оформлення права на спадщину, щоявляє собою визначену законодавством сукупність функцій, притаманну юрисдикційній діяльності судів та нотаріусів.

Пленум Верховного Суду України в постанові №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування (п.23) зазначив, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Статтею 49 Закону України Про нотаріат передбачено випадки відмови нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії, у вчиненні нотаріальної дії. На вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.

Відповідно до ст.50 Закону України Про нотаріат нотаріальна дія або відмова у її вчиненні оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії.

Згідно із ст. 66 Закону України Про нотаріат на майно, що переходить за правом спадкоємства до спадкоємців або держави, нотаріусом або в сільських населених пунктах - посадовою особою органу місцевого самоврядування, яка вчиняє нотаріальні дії, за місцем відкриття спадщини видається свідоцтво про право на спадщину.Видача свідоцтва провадиться у строки, встановлені цивільним законодавством України.

Відповідно ч.1 до ст. 68 Закону України Про нотаріат нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, та склад спадкового майна.

Згідно п.п.1,3 Глави 13 Розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5 (далі - Порядок) нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії у випадках, передбачених Законом.Нотаріус на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

За приписами п.п. 4.14, 4.15 п. 4 Глави 10 Розділу ІІ Порядку ,при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Зі змісту постанови Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі №570/6046/14-ц вбачається, що під час розгляду справ про визнання права власності на майно в порядку спадкування суду слід перевіряти чи були спадкоємцем здійснені всі необхідні заходи щодо отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, чи вимагав він у відповідності до приписів пунктів 1, 3 глави 13 розділу I Порядкувід нотаріуса винесення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії (видачі свідоцтва), чи оскаржував таку постанову у судовому порядку або відразу звернувся до суду за правилами позовного провадження.

У постанові від 17 квітня 2019 року по справі №227/1969/16-ц про визнання права власності на спадкове майно Верховний Суд в якості однієї з підстав для залишення без змін постанови суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позову вказав, що в матеріалах справи відсутні відомості щодо звернення до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом та постанова нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

У постанові від 23 вересня 2019 року по справі №641/4101/16-ц Верховний суд зробив висновок про те, що якщо відсутність умов для одержання у нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину не підтверджена належними доказами, а саме відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, це може бути підставою для відмови у позові.

Отже, виходячи з вищенаведеного, основним позасудовим способом оформлення права власності на майно в порядку спадкування за законом є отримання свідоцтва про право на спадщину у нотаріуса.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є виключним способом захисту прав спадкоємця, який може застосовуватися лише у випадку об`єктивної відсутності умов для отримання свідоцтва про право на спадщину в нотаріальному порядку та неможливості усунення обставин, які створюють відсутність таких умов. Відсутність умов для отримання свідоцтва про право на спадщину в нотаріальному порядку може бути усунута шляхом встановлення певного юридичного факту в суді або шляхом отримання певних документів, які дають змогу нотаріусу та спадкоємцю визначити точний обсяг спадкового майна.

Застосування іншого підходу призведе до того, що суд фактично перебере на себе функції нотаріуса у тих спадкових справах, де нотаріус не вирішував питання про видачу свідоцтва про право на спадщину або неможливість його видачі.

Як встановлено судом у даній справі державним нотаріусом письмово неодноразово було роз`ясненопозивачу право особисто або через представника по довіреності звернутися до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину або для отримання постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Вказано, які документи необхідно надати при зверненні до нотаріальної контори.

Суд звертає увагу, що позивачем ОСОБА_1 не було надано доказів наявності постанови нотаріуса про відмову у видачі їй свідоцтва про право на спадщину. Отже, позивачем не було доведено відсутні умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину за заповітом.

Звертаючись до суду з даним позовом позивач не врахувала вищевказані норми законодавства.

Наявні в матеріалах спадкової справи роз`яснювальні листи не можна вважати відмовою нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій, оскільки за діючим законодавством нотаріус в разі відмови у вчиненні нотаріальної дії виносить постанову.

Отже, за вищевказаних обставин та норм чинного законодавства суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4 , 5 , 12 , 13 , 76-82 , 89 , 95 , 247 , 258-259 , 264-265 , 273 , 354 ЦПК України , суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Нивотрудівської сільської об`єднаної територіальної громади Апостолівського району Дніпропетровської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 18.12.2020 року.

СуддяЛ. І. Кодрян

СудАпостолівський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.12.2020
Оприлюднено22.12.2020
Номер документу93678417
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —171/1588/20

Рішення від 18.12.2020

Цивільне

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Кодрян Л. І.

Ухвала від 27.11.2020

Цивільне

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Кодрян Л. І.

Ухвала від 23.10.2020

Цивільне

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Кодрян Л. І.

Ухвала від 05.10.2020

Цивільне

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Кодрян Л. І.

Ухвала від 16.09.2020

Цивільне

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Кодрян Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні