Справа №339/399/20
59
2/339/199/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.12.20 м. Болехів
Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Головенко О. С.
секретаря судового засідання Ганчар Т.І.
з участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Поляницької сільської ради про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовною заявою, в якій просить встановити їй додатковий строк терміном два місяці для прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Поляниця Болехівської міської ради Івано-Франківської області.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що ОСОБА_2 є її сестрою та проживала в будинку по АДРЕСА_1 , який належав їй на праві власності, користувалася ним, здійснювала за ним догляд.
Вона проживала недалеко від ОСОБА_2 та оскільки сестра проживала сама, своєї сімї у неї не було, то вона постійно допомагала їй по господарству, здійснювала за нею догляд, підтримувала будинок у належному стані, завжди була поруч з нею.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, і після її смерті відкрилася спадщина на належне майно.
Нещодавно, переглядаючи документи, які залишилися після смерті сестри, виявила заповіт від 24 січня 2013 року, згідно якого ОСОБА_2 заповіла їй все своє майно. Про існування вказаного заповіту до цього часу не знала, так як сестра нічого про нього не говорила.
Крім того, після смерті ОСОБА_2 особа уповноважена на вчинення нотаріальних дій - секретар Поляницької сільської ради, яка посвідчувала заповіт не сповістила її про наявність заповіту, оскільки їй не було відомо про заповіт, то у встановлений законом шестимісячний строк не звернулася до нотаріуса про прийняття спадщини.
Виявивши заповіт, складений ОСОБА_2 , вона звернулася до нотаріуса про прийняття спадщини та видачу їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Однак отримала відмову через пропуск строку для прийняття спадщини.
Оскільки вона не була обізнана про наявність заповіту, то вважає, що нею з поважних причин пропущено строк на прийняття спадщини.
04 грудня 2020 року провадження у зазначеній справі відкрито та призначено до підготовчого засідання.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, подав заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності, позов визанає та не заперечує що ухвалення рішення в підготовчому засіданні.
Такі дії не суперечать вимогам ст.211 ЦПК України, згідно якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
А також в заяві представник відповідача вказав про те, що особа уповноважена на вчинення нотаріальних дій - секретар Поляницької сільської ради, яка посвідчувала заповіт, не сповістила ОСОБА_1 про наявність заповіту (а.с.24).
У відповідності до п.11 Постанови Пленуму ВСУ №14 від 18.12.2009 року "Про судове рішення у цивільній справі" за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.
Частиною 4 ст.206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Враховуючи, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд не вбачає підстав для відмови у прийнятті визнання відповідачем позову, передбачених ч. 4 ст. 206 ЦПК України та виносить рішення з підготовчого судового засідання відповідно до ст. 200 ЦПК України.
Оглянувши заяву представника відповідача та вислухавши пояснення позивача, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов належить задовольнити, так як він обґрунтований, доведений позивачем, відповідає матеріальному закону, визнаний відповідачем і це визнання не суперечить закону та не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб.
Як встановлено судом, предметом розгляду справи є встановлення поважності пропуску строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 у вигляді будинковолодіння по АДРЕСА_1 , в якому вона проживала до смерті одна (а.с.11).
ОСОБА_3 , чоловік померлої ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.14).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, внаслідок чого відкрилась спадщина на вказане будинковолодіння (а.с.7).
За життя вона розпорядилася своїм майном, склавши заповіт 24 січня 2013 року в користь позивача (а.с.9).
У шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 позивач не зверталася із заявою про її прийняття, як то передбачено ст.1270 ЦК України.
Згідно зі статтею 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Згідно з положеннями частин 1,2 ст. 1220, ч.1 ст. 1222, ч.3 ст. 1223 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини в такому випадку є день смерті особи. Спадкоємцями можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття cпадщини. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Частинами 1,3 ст. 1268 , ч.1 ст.1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 Кодексу він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За змістом зазначених норм прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини, або, в разі відсутності наведених вище обставин, поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч.1 ст. 1270 ЦК строк.
Разом із тим, Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 200 8 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Отже, позов про визначення додаткового строку на прийняття спадщини підлягає задоволенню у разі пропуску такого строку та доведення поважності причин пропуску строку.
Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Такий висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17, постановах Верховного Суду від 07 серпня 2019 року у справі № 629/1886/18 (провадження № 61-11600св19), від 28 жовтня 2019 року у справі № 761/42165/17-ц (провадження № 61-49121св18), від 20 листопада 2019 року у справі № 209/1795/18 (провадження № 61-14842св19), від 21 листопада 2019 року у справі № 626/2055/18 (провадження № 61-17906св19).
Відповідно до ст. 3 ЗУ " Про нотаріат" нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Надаючи додатковий строк для прийняття спадщини, суд має дослідити, чи вчиняв нотаріус дії для повідомлення про відкриття спадщини, чи викликав спадкоємця, у тому числі шляхом публічного оголошення в пресі (ВС/КЦС, № 761/42165/17-ц від 28 жовтня 2019року)
Відповідно до статті 63 Закону України Про нотаріат , нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Нотаріус може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.
Згідно з пунктами 2.2., 2.3. та 3.2 чинного на час виникнення спірних правовідносин Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 282/20595, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту.
У разі наявності заповіту нотаріусу подається його оригінал чи дублікат. Повна інформація про заповіт, який було посвідчено іншим нотаріусом, витребовується нотаріусом шляхом направлення запиту.
Для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
Як ствердила позивач, вона вчасно не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки не була обізнана про те, що ОСОБА_2 склала заповіт її користь.
Ознайомившись із заповітом та бажаючи прийняти спадщину, позивач, яка окрім того є сестрою ОСОБА_2 та змінила прізвище після одруження з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 (а.с.13), 29 жовтня 2020року звернулася до нотаріальної контори, однак отримала відмову у відкритті спадкової справи, оскільки пропущено шестимісячний строк звернення (а.с.8).
З інформаційної довідки зі спадкового реєстру від 29 жовтня 2020 року вбачається, що у спадковому реєстрі інформації відсутня щодо формлення спадщини після смерті ОСОБА_2 .
З відповідді Болехівського міського відділу РАЦС вбачається, що актовий запис про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в архіві відділу відсутній у зв`язку з повним знищенням архівного фонду пожежею (а.с.12).
Як встановив суд, позивач не повідомлялася про наявність заповіту(а.с.24).
Вказані обставини з врахуванням того, що позивач є єдиним спадкоємцем після смерті сестри ОСОБА_2 , як за законом так і за заповітом, свідчать про поважність пропуску позивачем установленого законом строку для прийняття спадщини після її смерті.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила ч. 3 ст.1272 ЦК України щодо надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Встановивши, що строк для прийняття спадщини за заповітом ОСОБА_1 пропустила з поважних причин, суд приходить до висновку, що позивачу слід визначити додатковий строк терміном два місяці для прийняття спадщини.
На підставі наведеного, ст. 1268, 1270, 1272 ЦК України та керуючись ст. 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов задоволити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном два місяці для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 з часу набуття рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду через Болехівський міський суд.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання :
ОСОБА_1 - реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 .
Поляницька сільська рада - місцезнаходження с.Поляниця Болехівської міської ради Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04356047.
Дата складання повного тексту рішення 21 грудня 2020 року.
Суддя О.С.Головенко
21 грудня 2020 року
Суд | Болехівський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2020 |
Оприлюднено | 22.12.2020 |
Номер документу | 93682399 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Болехівський міський суд Івано-Франківської області
Головенко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні