Справа № 349/1751/20
Провадження № 2/349/643/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21 грудня 2020 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого судді Могили Р.Г.
за участі секретаря судового засідання Матасової Н.М.
розглянув у відкритому підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу № 349/1751/20 за позовом ОСОБА_1 до Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
Позовну вимогу обгрунтував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла рідна сестра ОСОБА_1 , після смерті якої відкрилась спадщина на належне їй майно. ОСОБА_1 заповіту не складала. Спадкоємців за законом першої черги немає, позивач є одним із спадкоємців за законом другої черги, інші спадкоємці цієї черги спадщини не прийняли та не заперечують щодо прийняття спадщини лише ним. На час відкриття спадщини він не проживав постійно із спадкодавцем. Вказує на те, що є особою похилого віку, хворіє, а також через карантинні заходи своєчасно не подав заяву до нотаріуса про прийняття спадщини. З урахуванням наведеного, просив визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини .
Відповідач заперечень проти позову не подав.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді від 01 грудня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження, справу призначено до підготовчого засідання.
Позивач ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явився, його представник адвоката Іваськевич Ю.С. подав заяву про розгляд справи у їхній відсутності.
Луковецько-Вишнівська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області подала заяву про розгляд справи за відсутності її представника, в якій вказала, що визнає позов повністю.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
У зв`язку з тим, що особи, які беруть участь у справі в підготовче засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Фактичні обставини, встановлені судом.
За змістом частин 3 та 4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Враховуючи визнання відповідачем позову, суд у підготовчому засіданні ухвалює рішення про задоволення позову, з огляду на таке.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 16 січня 2020 року виконавчим комітетом Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.
Згідно довідки виконавчого комітету Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області №317 від 21 жовтня 2020 року останнє місце проживання ОСОБА_2 було АДРЕСА_1 . Заповіт від ОСОБА_2 у виконкомі сільської ради не посвідчувався.
Відповідно до постанови нотаріуса від 24 листопада 2020 року ОСОБА_1 має право на спадкування за законом у другу чергу, як брат спадкодавця ОСОБА_2 . Цією ж постановою йому відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме: у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропуском строку у шість місяців для прийняття спадщини.
ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які є теж спадкоємцями за законом у другу чергу подали заяви про відмову від прийняття спадщини .
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування.
Відповідно до положень статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Частиною першою статті 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст.1270 ЦК України).
Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно правової позиції Верховного Суду викладеній у постанові від 26 червня 2019 року № 61-38298св18, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, оскільки позивач є особою похилого віку, постійно проживає за місцем реєстрації, яке знаходиться на великій відстані від місця знаходження спадкового майна, що є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, а також враховуючи те, що спадщина ніким не прийнята та не визнана судом відумерлою, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 200, 206 , 259, 263-265 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини , задовольнити .
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилась внаслідок смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Додатковий строк для прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду або через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Луковецько-Вишнівська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Рогатинський район, с.Луковець-Вишнівський, код ЄДРПОУ 04354947.
Повний текст рішення складено 21 грудня 2020 року.
Суддя Р.Г. Могила
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2020 |
Оприлюднено | 22.12.2020 |
Номер документу | 93682832 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Могила Р. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні