Справа № 610/2939/20
Провадження № 2/610/1047/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
21.12.2020 Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Носова Г.С.,
секретаря судового засідання - Виноградської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Балаклія Харківської області цивільну справу № 610/2939/20 (№ 2/610/1047/2020) за позовом Кредитної спілки Слобожанський фінансовий союз до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
18 листопада 2020 року до Балаклійського районного суду Харківської області надійшла позовна заява Кредитної спілки Слобожанський фінансовий союз до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором № 310519.01 від 31 травня 2019 року в сумі 23195,62 грн.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 31 травня 2019 року між Кредитною спілкою Слобожанський фінансовий союз та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 310519.01 відповідно до якого ОСОБА_1 отримала кредитні кошти в розмірі 10000 гривень зі сплатою 72 % річних за користування кредитними коштами та строком погашення до 31.05.2021. Свої зобов`язання за кредитним договором позивач виконав, відповідач отримала кредитні кошти. Проте ОСОБА_1 , в порушення умов кредитного договору та діючого законодавства України, свої зобов`язання за кредитним договором не виконує, не здійснює повернення кредиту та не сплачує відсотки за користування кредитними коштами, в результаті чого утворилась заборгованість перед позивачем, яка станом на 17.11.2020 становить 23195,62грн.
Посилаючись на приписи статей 526, 612, 1048, 1049 Цивільного кодексу України, позивач змушений був звернутися до суду з позовом про стягнення зазначених коштів.
Ухвалою від 30.11.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача до суду не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав та не заперечував проти заочного розгляду справи.
У судове засідання відповідач не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася за останнім відомим зареєстрованим місцем проживання та шляхом розміщення судового оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Тому суд ухвалив провести заочний розгляд справи, на підставі наявних у ній доказів і зважаючи на вжиті заходи для забезпечення участі відповідача у розгляді справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
31 травня 2019 року між Кредитною спілкою Слобожанський фінансовий союз , в особі заступника Голови Правління Синявського Руслана Андрійовича, що діяв на підставі Статуту, з однієї сторони, та членом Кредитної спілки ОСОБА_1 , з другої сторони, був укладений кредитний договір №310519.01 відповідно до якого ОСОБА_1 отримала кредитні кошти в розмірі 10000,00 гривень на засадах строковості, зворотності, цільового характеру використання, платності для особистих потреб (далі по тексту - Договір) (а. с. 5, 6).
Відповідно до статті 21 Закону України Про кредитні спілки , кредитна спілка відповідно до свого статуту надає кредити своїм членам на умовах їх платності, строковості та забезпеченості в готівковій та безготівковій формі; кредитна спілка має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів) за користування кредитами, наданими кредитною спілкою.
Згідно пункту 1.6 Договору кредит надається строком на 24 місяців від дня отримання позичальником кредиту, зі сплатою відсотків за користування кредитними коштами у розмірі 72 % річних від суми кредиту за кожний день користування кредитом. Проценти нараховуються на число календарних днів кредиту за виключенням для отримання кредиту (пункт 3.1 Договору).
Нарахування процентів здійснюється з урахуванням числа днів у календарному році (вихідних, святкових та неробочих днів включно). Кількість днів у році приймається за 365. Погашення кредиту та процентів за користування кредитом здійснюється згідно графіка розрахунків, що є невід`ємною частиною Договору (пункти 3.2, 3.3 Договору).
Як вбачається з пункту 3.5 Договору, сторони узгодили, що погашення кредиту та процентів за користування кредитом відбувається в наступному порядку: першочергово проценти, а в наступну чергу - сума кредиту.
Вказані обставини свідчать про дотримання письмової форми правочину та укладення кредитного договору, відповідно до якого ОСОБА_1 отримала кредит зі сплатою відсотків за користування кредитом у погодженому сторонами розмірі, що підтверджується також платіжним дорученням № 253 від 31 травня 2019 року на суму 10000 гривень на ім`я отримувача - ОСОБА_1 (а.с 7).
Судом встановлено, що позивач виконав усі взяті на себе зобов`язання, проте відповідачем ОСОБА_1 було порушено зобов`язання, встановлені умовами кредитного договору, стосовно своєчасного повернення сум отриманого кредиту і процентів за користування кредитними коштами, що вбачається з особової картки позичальника ОСОБА_1 (а.с. 8). Таким чином умови кредитного договору щодо графіку розрахунку по погашенню кредиту та відсоткам відповідачем порушені.
З наданого позивачем розрахунку заборгованості вбачається, що у зв`язку з порушенням ОСОБА_1 виконання зобов`язань за кредитним договором від 31 травня 2019 року відповідач станом на 17.11.2020 має заборгованість у розмірі 23195,62 грн., яка складається з наступного:
- 19953,42 грн. - заборгованість по кредиту;
- 3242,20 грн. - пеня в розмірі 3% від несвоєчасного виконання зобов`язання.
Вказаний розрахунок заборгованості відповідачем не заперечувався та у встановленому законом порядку не спростовано.
Відповідно до частини 1 статті 202 Цивільного кодексу України укладений між сторонами по справі кредитний договір, за своєю правовою природою, є правочином, тобто дією особи, спрямованою на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язав (частина 2 статті 11 Цивільного кодексу України).
Положеннями статті 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов`язується надати грошові кошти позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Стаття 204 Цивільного кодексу України закріплює презумпцію правомірності правочину. Ця презумпція означає, що вчинений правочин вважається правомірним, тобто таким, що породжує, змінює або припиняє цивільні права і обов`язки, доки ця презумпція не буде спростована, зокрема, на підставі рішення суду, яке набрало законної сили.
Таким чином, у разі не спростування презумпції правомірності договору всі права, набуті сторонами правочину за цим договором, повинні здійснюватися, а створені обов`язки підлягають виконанню.
Із матеріалів справи вбачається, що з моменту укладання кредитного договору № 310519.01 від 31 травня 2019 року між Кредитною спілкою Слобожанський фінансовий союз та ОСОБА_1 , ніхто зі сторін до цього часу не заявив про намір його припинити.
У свою чергу, відповідач не надав суду доказів щодо погашення кредитних зобов`язань або звернення до Кредитної спілки з письмовою заявою про припинення договорів.
Приписи частини 1 статті 1049 Цивільного кодексу України встановлює обов`язок позичальника повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самі сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самі кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
При цьому стаття 1048 Цивільного кодексу України передбачає, що позикодавець має право на одержання від позичальника відсотки від суми позики. Розмір та порядок одержання відсотків встановлюється договором.
Згідно частини 2 статті 1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась, та сплатити проценти, належні йому відповідно до статті 1048 Цивільного кодексу України.
Вимогами статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України у встановлений строк.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (частина 1 статті 612 Цивільного кодексу України).
Правові наслідки порушення зобов`язання встановлені положеннями статті 611 Цивільного кодексу України. Так, згідно вищевказаної норми права, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
В силу статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання (стаття 625 Цивільного кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що між сторонами по справі виникли кредитні правовідносини, відповідно до яких відповідач ОСОБА_1 отримавши від Кредитної спілки кошти у кредит, своїх зобов`язань з їх повернення і сплати процентів за користування грошима належним чином не виконала.
За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 взятих на себе кредитних зобов`язань в строки передбачені договором належним чином не виконала, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Кредитної спілки Слобожанський фінансовий союз про стягнення з відповідача заборгованості за кредитним договором є обґрунтованими та таким що підлягає задоволенню.
Як убачається з матеріалів справи, позивачем за подання до суду позовної заяви сплачено 2102,00 грн. судового збору (а.с. 1). У зв`язку із задоволенням позову суд відповідно до ст. 141 ЦПК України покладає на відповідача вказані судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 526, 527, 530, 612, 625, 1049, 1050, 1054 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Кредитної спілки Слобожанський фінансовий союз до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Кредитної спілки Слобожанський фінансовий союз заборгованість за кредитним договором в сумі 23 195,62 гривень .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Кредитної спілки Слобожанський фінансовий союз 2102 гривні судового збору.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач: Кредитна спілка Слобожанський фінансовий союз , місцезнаходження: 61058, м. Харків, пр. Правди, буд. 7 оф. 250, код ЄДРПОУ 36817359.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 .
Суддя Г.С.Носов
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2020 |
Оприлюднено | 22.12.2020 |
Номер документу | 93684128 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Носов Г. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні