"21" грудня 2020 р.
Справа №150/591/20
Провадження №2/150/203/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2020 року с. Мазурівка
Чернівецький районний суд Вінницької області у складі головуючого судді Кушнір Б.Б., за участю секретаря Короленко Ю.В., в підготовчому судовому засіданні у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Бабчинецької сільської ради Чернівецького району Вінницької області та до Чернівецької районної державної адміністрації, про визнання права на земельний пай в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
20 листопада 2020 року ОСОБА_1 (надалі позивач), звернулася до суду із зазначеним вище позовом. В обгрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , яка на день смерті постійно проживала і була зареєстрована в с. Сказинці, Могилів-Подільського району Вінницької області.
Після смерті матері залишилася спадщина, яка складається із земельної частки (паю), площею 1,54 га, яка знаходиться в землях Бабчинецької сільської ради, яка належала матері згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0125572, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай).
Позивач є спадкоємцем майна після смерті матері за законом та за заповітом. Спадщину після смерті матері вона прийняла, проте не може оформити спадкові права на земельну частку (пай) через відсутність правовстановлюючого документу, у зв`язку з чим нотаріусом їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай).
Просить визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2 право на земельну частку (пай), площею 1,54 га, на території Бабчинецької сільської ради Чернівецького району Вінницької області, яка належала ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0125572.
Позивач в підготовче судове засідання не з`явилася, однак через канцелярію суду подала заяву, у якій просить розгляд даної цивільної справи проводити без її участі.
Відповідачі в підготовче судове засідання явку представників не забезпечили, однак через канцелярію суду подали відзиви на позовну заяву у яких вказують про неможливість з`явитись в судове засідання, просять слухати дану цивільну справу в їхню відсутність, позовні вимоги визнають в повному обсязі, не заперечують проти їх задоволення.
За вказаних обставин, суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи, що відповідачами - Бабчинецькою сільською радою та Чернівецькою райдержадміністрацією визнано позовні вимоги ОСОБА_1 , суд дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши усі обставини, об`єктивно оцінивши усі досліджені докази, суд доходить висновку про задоволення позовної заяви, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається, в тому числі, із земельної частки (паю), площею 1,93 умовних кадастрових га, належної їй на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0125572.
Факт родинних відносин, зокрема, те що позивач є донькою померлої ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , у якому, матір`ю ОСОБА_1 вказана ОСОБА_2 та копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 24 липня 1977 року, згідно якого прізвище ОСОБА_3 змінено на ОСОБА_4 .
Також, згідно довідки Сказинецької сільської ради Вінницької області від 16.09.2020 року №407 вбачається, що померла ОСОБА_2 була зареєстрована в АДРЕСА_1 . За даною адресою на день смерті спадкодавця була зареєстрована донька ОСОБА_1 , яка прийняла фактично спадкове майно.
Відповідно до довідки виконкому Бабчинецької сільської ради Чернівецького району Вінницької області від 15.09.2020 №1386, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , отримала пай, розміром 1,54 га, реєстраційний номер №334, на території колишнього КСП Поділля , с. Бабчинці Чернівецького району Вінницької області.
На підтвердження даного факту додано копію списку громадян - власників земельних сертифікатів колишнього КСП Поділля , де під №334 міститься ОСОБА_2 .
В матеріалах справи міститься також додаток до протоколу №6 від 13.08.2003року загальних зборів власників сертифікатів на право земельну частку (пай) КСП Поділля Бабчинецької сільської ради - розподіл земельних ділянок між громадянами - власниками земельних сертифікатів КСП Поділля , с. Бабчинці Чернівецького району Вінницької області, в якому на 14 сторінці міститься ОСОБА_2 , номер сертифікату № ВН 0125572, номер ділянки по ріллі 334.
На виконання вимог ухвали суду, від приватного нотаріуса Могилів-Подільського районного нотаріального округу отримано інформацію, згідно якої повідомлено, що спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заводилась, у підтвердження даного факту надано інформаційну довідку із Спадкового реєстру №62805626.
Інформації про інших спадкоємців матеріали справи не містять.
Спадкоємець за законом померлої ОСОБА_1 не може оформити спадщину на земельну частку (пай), розташовану на території Бабчинецької сільської ради через відсутність правовстановлюючого документу - сертифікату на право на земельну частку (пай), у зв`язку із чим приватним нотаріусом Могилів-Подільського районного нотаріального округу Серебряковою Ю.В. було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, постанова №243/02-31 від 06 листопада 2020 року.
З листа Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 21 грудня 2020 року № 0-2-0.38-206/120-20 вбачається, що відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай), ОСОБА_2 був виданий сертифікат на земельну частку (пай) серії ВН № 0125572, зареєстрований 05 грудня 1996 року за № н/в, площею 1.93 умовних кадастрових гектара.
Звідси суд вважає за потрібне надалі по тексту застосовувати термінологію 1.93 умовних кадастрових гектара , відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай), замість 1.54 га .
Зазначений вище сертифікат на земельну частку (пай), виданий ОСОБА_2 , був втрачений, у зв`язку із чим у газеті Чернівецька зоря поміщено оголошення про визнання сертифікату недійсним.
Отже, оскільки судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай), що був втрачений, набула право на земельну частку (пай), площею 1.93 умовних кадастрових гектари, що розташована на території Бабчинецької сільської ради Чернівецького району Вінницької області, то право на цю земельну частку (пай) входить до складу спадщини після її смерті.
Установленим судом обставинам відповідають цивільні правовідносини, пов`язані із набуттям права власності на спадкове майно.
Згідно п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, цей ЦК застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким з спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, слід розуміти таким чином, що правила книги шостої ЦК може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 1 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм статей 529 - 531 ЦК УРСР.
Якщо спадщина відкрилась у період чинності ЦК УРСР, застосовуванню підлягають норми ЦК УРСР про належність спадщини спадкоємцеві з часу відкриття спадщини незалежно від оформлення права на спадщину.
У даній справі спадщина відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_3 тому відповідно, застосуванню підлягають норми ЦК УРСР.
Відповідно до ст. 524 Цивільного кодексу УРСР, спадкоємство здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 534 ЦК УРСР, кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям. Заповідач може у заповіті позбавити права спадкоємства одного, кількох або всіх спадкоємців за законом.
За правилами ст. 548 ЦК України УРСР, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно ст. 549 ЦК України УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину - на земельну частку (пай) позивач не має можливості у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа - сертифіката на земельну частку (пай). Оскільки правовстановлюючий документ на земельну частку (пай) було втрачено.
Згідно п. 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08 серпня 1995 року № 720/95 вказано, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2003р. № 899-IV, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Згідно ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2003 р. № 899-IV, що право на земельну частку (пай) мають, зокрема, громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до положень ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року за №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ визначено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Із досліджених в судовому засіданні доказів вбачається, що спадкодавець ОСОБА_2 у визначений законом спосіб набула право на земельну частку (пай), що належала їй на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії ВН №0125572, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів 05 грудня 1996 року та виданого на підставі рішення Чернівецької районної державної адміністрації 13.11.1996року № 323.
Сертифікат втрачено, у зв`язку з чим нотаріусом відмовлено позивачеві в оформленні спадщини на земельну частку (пай).
Згідно з п.3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) видача нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачена. Отже, належним способом захисту прав спадкоємця у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємця з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Визнання за позивачем права на земельну частку (пай) не порушує права, свободи чи охоронювані законом інтереси інших осіб.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За приписами ч.ч.1,2 ст.10 ЦПК України, суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.1-3 ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні на явних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Пунктом 2 Постанови пленуму Верховного суду України № 14 від 18 грудня 2009 року встановлено, що обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Отже, оскільки право ОСОБА_1 на оформлення своїх спадкових прав порушено, то воно підлягає судовому захисту. Згідно з абз.3 п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 12.06.2009 року Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Керуючись статтями 2, 4, 5, 10, 12, 76-81, 89, 200, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 , право на земельну частку (пай), площею 1.93 умовних кадастрових гектара, на території Бабчинецької сільської ради Чернівецького району Вінницької області, яка належала ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку(пай) серії ВН № 0125572, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів 05 грудня 1996 року та виданого на підставі рішення Чернівецької районної державної адміністрації №323 від 13.11.1996року.
Згідно зі статтями 273, 354, 355 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Чернівецький районний суд Вінницької області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Сторони:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_5 .
Відповідач-1: Бабчинецька сільська рада Вінницької області, адреса: вул. Незалежності, 13, с. Бабчинці, Чернівецького району Вінницької області, код 04326520.
Відповідач-2: Чернівецька районна державна адміністрація, адреса: вул. Святомиколаївська, 103/1, смт. Чернівці, Чернівецького району Вінницької області, код 20092317.
Суддя Б.Б. Кушнір
Суд | Чернівецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2020 |
Оприлюднено | 22.12.2020 |
Номер документу | 93686333 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернівецький районний суд Вінницької області
Кушнір Б. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні