Справа № 306/1436/20
Провадження № 2/306/634/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2020 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючої судді Тхір О.А.
за участі секретаря Дичка О.І.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Свалява справу за позовом Свалявської РДА як органу опіки та піклування до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача - органу опіки і піклування Свалявської РДА звернулася в суд із зазначеним позовом, в якому просить позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що на засіданні комісії з питань захисту прав дитини 26.08.2020 року встановлено, що 11.12.2019 року ОСОБА_2 написала заяву про влаштування її малолітньої доньки ОСОБА_3 до обласного будинку дитини терміном на один рік. Зауважує, що на підставі розпорядження голови Свалявської РДА від 12.12.2019 року №287 дитину влаштовано до дитячого закладу. Зазначає, крім цього, що ОСОБА_1 ніде не працює, займається заготівлею ягід та грибів, що сім`я вживає алкогольні напої, веде аморальний спосіб життя. Стверджує, що на даний момент батьками умов для повернення в сім`ю дитини для проживання та виховання не створено, бажання в батьків щодо повернення дитини в сім`ю не виявлено. Зазначає, що Батьки дитини за час її перебування в закладі жодного разу не відвідували, участь у вихованні не приймали, станом здоров`я не цікавились. Тому позивач просить позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 батьківських прав відносно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Представник позивача служби у справах дітей Свалявської РДА в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, у канцелярію подала заяву про розгляд справи за відсутності представника ООП, та зазначила, що позовні вимоги підтримують повністю, просить задовольнити, позбавити відповідачів батьківських прав відносно малолітній дитини.
Відповідач ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнає у повному обсязі, просить задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 будучи належним чином повідомленою про день, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилася, подала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнає у повному обсязі, просить позов задовольнити
За викладених обставин, суд провів розгляд справи на підставі наявних в ній доказів відповідно до ст. ст. 198, 223 ЦПК України, в порядку, передбаченому ч.2 ст.247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Згідно з ч. 3 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачами позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши надані докази, оцінивши їх з точки зору належності, допустимості та достатності, виходячи зі внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи, суд доходить наступних висновків.
В ході розгляду справи судом встановлено такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Верховний Суд України в ч. 2 п.16 Постанови Пленуму Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав № 3 від 30.03.2007 року наголосив, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вона, він не забрали дитину з полового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Пленум Верховного Суду України в п.п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року № 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема, ставлення батьків до дітей.
Особи можуть бути позбавленні батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Вирішуючи даний спір, суд враховує зазначені роз`яснення Пленуму Верховного Суду України і з`ясовує які безсумнівні докази свідчать про умисне ухилення відповідача від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини за нормами ст.141,150,157 СК України, у чому полягає винна поведінка відповідача, свідоме нехтування ним своїми обов`язками, чи вживалися до нього заходи реагування, а також досліджує соціально-побутових умов життя та матеріального становища відповідача.
Право звернення до суду з даним позовом та правові наслідки позбавлення батьківських прав врегульовані нормами ст.165-166 СК України.
Згідно із ч. 4 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування.
Судом встановлено, та не оспорюється сторонами, що батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є ОСОБА_1 - батько та ОСОБА_2 - мати (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 09.12.2019 року, про що в книзі реєстрації народжень зроблено актовий запис за № 39).
Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 04.10.2012 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрували шлюб 04.10.2012 року про що зроблено відповідний актовий запис № 8, прізвище після реєстрації шлюбу чоловіка - ОСОБА_5 , дружини - ОСОБА_5 .
Згідно з повідомленням КНП "Свалявська районна лікарня" від 06.12.2019 року №79 адміністрація КНП "Свалявська районна лікарня" встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в 12.20 год. у пологовому відділені народилася дівчинка ОСОБА_5 , вагою 2500 грам.
Відповідно до акту обстеження дворогосподарства в АДРЕСА_1 від 01.09.2020 року встановлено. що громадянка ОСОБА_2 , 1985 р. н., зареєстрована але не проживає більше 5 років за даною адресою. Крім неї у будинку зареєстрована але не проживає мати ОСОБА_6 , 1967 р. н., яка являється головою дворогосподарства, місце знаходження всієї сім`ї не відомо, будинок знаходиться в аварійному стані.
Як вбачається з довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у приміщені осіб №1790 від 10.12.2019 року за адресою АДРЕСА_2 зареєстровані ОСОБА_1 - голова дворогосподарства, ОСОБА_3 -дочка, ОСОБА_7 - брат, ОСОБА_8 - брат, ОСОБА_9 - сестра, ОСОБА_10 - інший родич.
Відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання особи №130/12-08 від 10.12.2019 року за відомостями Неліпинської сільської ради місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 з 10.12.2019 року.
Згідно довідки виданої Неліпинською сільською радою №868 від 03.09.2020 року, сім`я громадянина ОСОБА_1 мешканця АДРЕСА_2 складається з трьох осіб, а саме: він, дружина - ОСОБА_2 , дочка - ОСОБА_3 .
Відповідно до повідомлення КНП "Обласний будинок дитини" від 25.08.2020 року №639 встановлено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , поступила в будинок дитини 06.01.2020 року і перебуває в закладі на повному утриманні по теперішній час.
Згідно з актом обстеження матеріально- побутових умов сім`ї від 03.09.2020 року встановлено, що на даний період неможливо повертати малолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в сім`ю, так як на шлях виправлення сім`я ставати не бажає, належні умови для проживання дитини відсутні, бажання щодо повернення дитини у батьків не виявлено.
Як вбачається із характеристики виданої на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешк. АДРЕСА_1 , остання зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , але вже більше п`яти років за даною адресою не проживає, місце знаходження її не відоме. Житловий будинок знаходиться в аварійному стані.
Розпорядженням Голови Свалявської РДА від 12.12.2019 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 влаштовано на повне державне утримання в КНП "Обласний будинок дитини" у зв`язку з важким матеріально-побутовими умовами проживання сім`ї. Мати зобов`язувалась забрати її на протязі року (заява від 11.12.2019 року). Однак, матеріалами справи встановлено, що ні мати. Ні батько до дитини не навідуються, з дитячого будинку дитину після спливу одного року не забрали, та не виявляють бажання її забирати.
Згідно з висновком Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області про доцільність позбавлення батьківських прав від 08.10.2020 №01-18/339 вирішено доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Таким чином, в ході розгляду справи судом встановлено, що малолітня дитина відповідачів знаходиться на повному державному утриманні в дитячому будинку, батьки життям дитини не цікавляться, не піклуються про її здоров`я, добробут, не відвідують, не бажають повернути дитину в сім`ю, умов для її утримання та виховання не створили, тому, суд доходить висновку, що в якнайкращих інтересах дитини буде рішення про позбавлення батьківських прав відповідачів щодо їх малолітньої дитини.
Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачами позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачами позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачами позову і продовжує судовий розгляд.
Таким чином, з`ясовані у справі обставини свідчать, що визнання відповідачами пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, з врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачі ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків щодо своєї доньки, не бажають забрати її в сім`ю, тому, позбавлення відповідачів батьківських прав, в даному випадку, буде відповідати інтересам дитини.
Відповідно до ч.6 ст.164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.
За вимогами ст. 12,13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За таких обставин, проаналізувавши фактичні взаємини сторін та ставлення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до своєї малолітньої дитини, враховуючи факт доведеності позивачем винної поведінки відповідачів щодо свідомого нехтування своїми обов`язками з приводу виховання дитини, що також стверджується правовою позицією, яка висвітлена у висновку органу опіки та піклування, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, за відсутності доказів протилежного, суд дійшов переконання, що відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 слід позбавити батьківських прав відносно її доньки ОСОБА_11 , що відповідає якнайкращим інтересам дитини.
Крім цього, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь держави витрати зі сплати судового збору, відповідно вимог ст. 141 ЦПК України, в сумі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 12,13, 78-80, 141,200, 223, 258 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Свалявської РДА як органу опіки та піклування до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав -задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 виданого Свалявським РВ УМВС України в З/о 19.10.2001 року та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 виданого Свалявським РС ГУ ДМС України в Закарпатській області від 12.10.2012 року, РНОКПП НОМЕР_5 відносно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути в рівних частинах з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 виданого Свалявським РВ УМВС України в З/о 19.10.2001 року та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 виданого Свалявським РС ГУ ДМС України в Закарпатської області від 12.10.2012 року, РНОКПП НОМЕР_5 , на користь держави судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок)грн. 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 року до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією кодексу.
Відомості про учасників справи:
Ім`я позивача: Свалявська районна державна адміністрація Закарпатської області як орган опіки та піклування, адреса: м. Свалява, пл. Головна, 1, ЄДРПОУ 04053826;
Ім`я відповідачів:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 виданого Свалявським РВ УМВС України в Закарпатській області 19.10.2001;
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 виданого Свалявським РС ГУ ДМС України в Закарпатській області від 12.10.2012 року, РНОКПП НОМЕР_5 .
Суддя Свалявського районного суду
Закарпатської області О.А.Тхір
17.12.2020 року
Рішення в повному обсязі е складено та підписано 21.12.2020 року.
Суд | Свалявський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2020 |
Оприлюднено | 22.12.2020 |
Номер документу | 93690319 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Свалявський районний суд Закарпатської області
Тхір О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні