Рішення
від 22.12.2020 по справі 306/1414/20
СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 306/1414/20

Провадження № 2/306/628/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2020 року м. Свалява

Свалявський районний суд Закарпатської області у складі:

головуючої - судді Тхір О.А.

з участю секретаря - Дичка О.І.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Свалява цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Свалявської державної нотаріальної контори, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з зазначеним позовом, який мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_3 . Зазначає, що, за життя останній залиш заповіт, згідно з яким житловий будинок та земельну ділянку, загальною площею 0,14 га в с. Голубине, 286, земельну ділянку в ур. Ліщини , загальною площею 0,155 га, заповів у спадок позивачці, а земельні ділянки в ур. Пітки , загальною площею 0,06 га, та ур. Плоснини , загальною площею 0123 га, - відповідачу - ОСОБА_2 . Зазначає, що вона звернулася до нотаріуса з наміром подати заяву про відмову від спадщини, а саме, житлового будинку та земельної ділянки загальною площею 0,14 га в АДРЕСА_1 , земельної ділянки в ур. Ліщини загальною площею 0,155 га. Однак, зауважує, нотаріус відмовив, оскільки з`ясувалося, що пропущено строки для прийняття спадщини, тому просить визначити їй додатковий термін у 2 місяці для подання заяви про відмову від спадщини.

Ухвалою Свалявського районного суду відкриття провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 07.12.2020 року.

Сторони в судове засідання не з`явилися.

Позивач в канцелярію суду надала заяву, у якій просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує та росить задовольнити.

Представник Свалявської державної нотаріальної контори в канцелярію суду надав заяву, про розгляд справи без участі представника міської ради, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Відповідач ОСОБА_3 в канцелярію суду надав заяву, про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

У відповідності з частиною 4 статті 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно з вимогами ч.ч.3, 4 ст.200 ЦПК України , суд вважає за можливе ухвалити рішення у підготовчому засіданні.

В ході розгляду справи судом встановлено наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Згідно ч.ч.1, 4 ст.206 ЦПК України , позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Дослідивши та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно із ст. 77 ЦПК України , встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч.1 ст. 95 ЦПК України - письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , виданого виконкомом Голубинської сільської ради Свалявського району від 06.01.20147 року, актовий запис № 1, встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1

Родинні зв`язки між спадкодавцем та позивачем, як між батьком та дочкою, встановлено з копією свідоцтва про народження (серії НОМЕР_2 ) ОСОБА_4 , батьками зазначено ОСОБА_3 та ОСОБА_5 .

Належність спадкодавцю зазначеного нерухомого майна підтверджуються наступними дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме, заповітом від 12.12.2007 року зареєстрованим в книзі для запису нотаріальних дій під № 29, Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №160650802 від 26.08.2008 р., Державним актом на право приватної власності на землю виданого громадянину України ОСОБА_3 від 14.05.1997 р., свідоцтвом № НОМЕР_3 ОСОБА_4 дозволено забудову земельної ділянки площею 0,05 га в с. Голубине.

Відповідно до ст.1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, що зазначено у ч.3 ст.1272 ЦК України.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 24 постанови від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга ст.1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.

Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про відмову від спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про відмову від спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини.

Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем за заповітом, після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заведена, крім позивача із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався, шестимісячний строк звернення до нотаріуса із відповідною заявою сплив 06.07.2014 року. Поважність пропуску шестимісячного терміну позивач обґрунтовує тим, що перебувала за межами Закарпатської області.

З наданих доказів вбачається, що у позивача були перешкоди для подання заяви про відмову від спадщини та вказані обставини суд визнає поважними.

Суд проаналізувавши наведені доводи поважності строку прийняття спадщини, дослідивши надані докази, доходить до висновку, що позивач пропустила встановлений Законом строк для звернення до нотаріуса із заявою про відмову від спадщини з поважних причин.

У правовій позиції, яка висловлена Верховним Судом України в постанові від 6 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17 зазначено, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Згідно з ч.4ст. 206 ЦПК України , у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Таким чином, з`ясовані у справі обставини свідчать, що визнання відповідачами пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, з врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позов підставний, та слід визначити додатковий строк позивачу для подання відповідної заяви.

На підставі наведеного суд доходить висновку, що позивач строк для прийняття спадщини пропустила з поважної причини, наявні підстави для задоволення позовних вимог, та слід визначити позивачу додатковий строк - 2 місяці для подання відповідної заяви про відмову від спадщини, перебіг якого рахується з дня набрання рішенням суду законної сили. Саме такий строк є необхідним та буде достатнім для подання позивачем відповідної заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст. ст. 13, 77, 81, 95, 258, 259, 263 - 265, 352, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України,суд, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Свалявської державної нотаріальної контори, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини ,- задовольнити.

Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстрація місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , додатковий строк - 2 місяці дляч подання заяви про відмову від спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , й рахувати з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 року до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією кодексу.

Ім`я позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстрація місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Ім`я відповідача: ОСОБА_2 , реєстрація місця проживання за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Найменування відповідача:

Свалявська державна нотаріальна контора, адреса: м. Свалява, вул. Духновича, 2, Закарпатської області, ЄДРПОУ 02883995.

Суддя Свалявського районного суду

Закарпатської області О.А.Тхір

22.12.2020 року

СудСвалявський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення22.12.2020
Оприлюднено23.12.2020
Номер документу93713532
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —306/1414/20

Рішення від 22.12.2020

Цивільне

Свалявський районний суд Закарпатської області

Тхір О. А.

Ухвала від 23.11.2020

Цивільне

Свалявський районний суд Закарпатської області

Тхір О. А.

Ухвала від 12.10.2020

Цивільне

Свалявський районний суд Закарпатської області

Тхір О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні