Справа № 314/3440/20
Провадження № 2/314/1147/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.11.2020 м. Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Свідунович Н.М.,
секретар судового засідання Печонкіна В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 314/3440/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Вовк Ірина Іванівна, про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування за законом. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що 25.02.2002, внаслідок спадкування після своєї матері, батько позивачки ОСОБА_5 набув право власності на земельну ділянку площею 6,13 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована не території Антонівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, що підтверджується державним актом на право власності на землю серії II-ЗП № 062261, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 2053, кадастровий номер 2321580500:04:003:0098. Батько позивачки ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємицями якого є його дружина ОСОБА_2 , діти ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Для отримання свідоцтва про право на спадщину на вказане майно позивачка звернулася до нотаріальної контори із відповідною заявою, однак у зв`язку з тим, що не встановлено місце відкриття спадщини, не заявлено про наявність рухомого майна, не надано документів, що посвідчують право власності на нерухоме майно, визначити місце відкриття спадщини неможливо, нотаріус відмовила у оформленні спадщини, видавши їй постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
На підставі вищевикладеного, позивачка просить визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 6,13 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована не території Антонівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, кадастровий номер 2321580500:04:003:0098, що підтверджується державним актом на право власності на землю серії II-ЗП № 062261, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 2053, у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 .
Ухвалою суду від 10.09.2020 відкрито провадження у вказаній у цивільній справі.
Позивачка у судове засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позов підтримала на підставах, що в ньому зазначені.
Відповідачі у судове засідання не з`явилися, подали заяви про розгляд справи без їх участі, просять задовольнити позову заяву ОСОБА_1 у повному обсязі.
Третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Вовк І.І. направила суду заяву в якій просила розглянути справу без її участі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх в сукупності, суд, дійшов таких висновків.
З тих підстав, що обставини, які входять до предмета доказування відповідно до Листа від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування у зазначеній категорії справ, можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі, суд встановлював їх на підставі матеріалів спадкової справи № 91/2020, витребуваної у приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Вовк І.І.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане Заводським районним у місті Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро), який проживав з 31.08.2018 по день смерті без реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
У власності ОСОБА_5 перебувала земельної ділянка площею 6,13 га, що підтверджується державним актом на право власності на землю серії II-ЗП № 062261, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 2053, кадастровий номер 2321580500:04:003:0098, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована не території Антонівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, та яку померлим було передано в оренду ТОВ Прогрес-Агро , згідно договору від 06.09.2007.
Спадкоємицями ОСОБА_5 I черги є його дружина ОСОБА_2 , діти ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
З метою отримання свідоцтва про право на спадщину на вказане майно позивачка звернулася до нотаріальної контори із відповідною заявою, однак у зв`язку з тим, що не встановлено місце відкриття спадщини, не заявлено про наявність рухомого майна, не надано документів, що посвідчують право власності на нерухоме майно, визначити місце відкриття спадщини неможливо, нотаріус відмовила у оформленні спадщини, видавши їй постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 04.08.2020 № 997/02-31.
Статтею 17 Загальної декларації прав людини, прийнятої і проголошеної резолюцією 217A Генеральної Асамблеї ООН від 10.12.1948, встановлено, що кожна людина має право володіти майном. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого майна.
В основі спадкування за законом знаходиться принципі черговості, який полягає у встановленні пріоритету прав одних спадкоємців за законом перед іншими. Кожна черга - це визначене коло осіб, з урахуванням ступеня їх близькості спадкодавцеві, яке встановлене законом на підставі припущення про те, що спадкодавець залишив би своє майно найближчим родичам, членам сім`ї, утриманцям і (або) іншим родичам до шостого ступеня споріднення.
За ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкодавець - це фізична особа, права та обов`язки якої після смерті переходять до інших осіб. Спадкоємці - це особи, що набувають право на спадщину (особи, які є живими на момент відкриття спадщини, особи, що були зачаті за життя спадкодавця і народилися після відкриття спадщини, а також юридичні особи та держава).
Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 ЦК України).
Стаття 1218 ЦК України визначає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Право спадкування тісно пов`язане з правом власності, оскільки спадкування є одним із засобів набуття права власності. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини як визначено у ст. 81 ч. 1 Земельного кодексу України.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно положень ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна- місцезнаходження основної частини рухомого майна.
З матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка площею 6,13 га, що підтверджується державним актом на право власності на землю серії II-ЗП № 062261, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 2053, кадастровий номер 2321580500:04:003:0098, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Антонівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області та наразі перебуває в оренді на підставі договору укладеного 06.09.2007 між спадкодавцем ОСОБА_5 та ТОВ Прогрес-Агро .
З роз`яснень, наданих Постановою Пленуму Верхового суду України за № 7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування , вбачається, що особа яка не має змоги реалізувати своє право на отримання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальному порядку набуває право на звернення до суду у порядку позовного провадження із вимогами щодо визнання права на спадщину.
Відповідно заяв, що містяться в матеріалах спадкової справи померлого ОСОБА_5 , № 91/2020, а саме ОСОБА_2 від 28.07.2020 № 242, ОСОБА_3 від 28.07.2020 № 243, спадкоємиці за законом відмовилися від прийняття належної їм спадщини за законом та/або за заповітом, яка залишилася після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на день смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1 .
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи ( Проніна проти України , № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18.07.2006).
Враховуючи встановлені по справі обставини, оцінюючи належність, допустимість, достатність, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до беззаперечного висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі ч. 1 ст. 142 ЦПК України, з урахуванням визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне повернути позивачу з державного бюджету 50% судового збору у сумі 450,00 грн., сплаченого при поданні позову.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ), третя особа: Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Вовк Ірина Іванівна, про визнання права власності в порядку спадкування за законом, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_5 , виданий 01.10.2004 Жовтневим РВ УМВС України в Запорізькій області, РНОКПП НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на земельну ділянку площею 6,13 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована не території Антонівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, посвідчену Державним актом на право приватної власності на землю серії II-ЗП № 062261, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 2053, кадастровий номер 2321580500:04:003:0098, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати УДКСУ у Вільнянському районі Запорізької області повернути ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), сплачену суму судового збору у розмірі 450 (чотириста п`ятдесят) гривень 00 копійок, що була перерахована: одержувач платежу: УДКСУ у Вільнянському районі Запорізької області, код ЄДРПОУ 37997149, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету: судовий збір Державна судова адміністрація України, 050 , номер рахунку: UA 708999980313111206000008079, згідно з квитанцією № 0.0.1795360129.1 від 10.08.2020.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Наталія Миколаївна Свідунович
05.11.2020
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2020 |
Оприлюднено | 23.12.2020 |
Номер документу | 93714022 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Свідунович Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні