Справа № 289/1258/20
Номер провадження 2/289/666/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.12.2020 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі: під головуванням судді Мельника О.В., з секретарем судових засідань Грабіною К.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Потіївської сільської об`єднаної територіальної громади Радомишльського району (вул.Центральна, 31, с.Потіївка, Радомишльський район, Житомирська область) , Радомишльської районної державної адміністрації (Соборний Майдан, 12, м. Радомишль, Житомирська область ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю Радомишльський Агрохім ЄДРПОУ 05488650, Україна, 12201, Житомирська обл., Радомишльський район, м.Радомишль, вулиця Отамана Мордалевича, будинок 26, про визнання права на земельну частку ( пай) ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду із позовом в якому, просить визнати за нею право на земельну частку (пай), в землях колективної власності Відкритого акціонерного товариства Радомишльський Агрохім , в умовних кадастрових гектарах 3,4 га за рахунок вільних земель.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що 30 років пропрацювала в Радомишльському Райаргрохім, яке в подальшому було реорганізовано в ВАТ Радомишльський Агрохім та ТОВ Радомишльський Агрохім .
Посилаючись на п.п. 1, 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям вважає, що має право на отримання земельної частки (паю) та помилково не була включена до Списку громадян - членів сільськогосподарського підприємства, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю.
Ухвалою від 02.09.2020 відкрито загальне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач та третя особа в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Подали заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнали.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про можливість ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів та вважає позов таким, що підлягає до задоволення.
Відповідно до копії трудової книжки (без номеру) від 07 серпня 1969 року ОСОБА_1 1951 року народження була 01 червня 1977 року прийнята на роботу в спецвідділення Сільгосптехніка на посаду бухгалтера. Вказане підприємство перетворене в Радомишльське районне об`єднання Сільгоспхімія куди позивач була переведена на роботу з січня 1980 року. 26 травня 1997 року ОСОБА_1 звільнена з роботи у зв`язку із скороченням штату.
Відповідно до Держаного акту на право колективної власності на землю серії ІІ-ЖТ № 000146 - рішення Потіївської сільської ради народних депутатів від 09.05.1997 року 10 сесії 22 скликання землі передано у колективну власність для сільськогосподарського використання ВАТ Агрохім м.Радомишль.
Згідно довідки № 1611 від 06.11.2019 року виданої виконавчим комітетом Потіївської сільської ради Радомишльського району, в уточненому списку громадян - співвласників АФ Радомишль Агрохім , що мають право на земельну частку (пай) ОСОБА_1 не значиться.
З відповіді Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області відділ у Радомишльському районі, розмір земельної частки (паю), що передається у приватну власність ВАТ Радомишльський Агрохім с.Моделів Потіївської сільської ради в умовно кадастрових гектарах становить 3,4 га.
Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року визначено коло осіб, які мають право на земельний пай, а саме право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства відповідно до списку, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
Згідно роз`яснень викладених в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) відповідно до ч. 1 ст. 2 вищевказаного Закону є документом, що посвідчує право на земельну частку (пай).
Згідно ст. 5 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) в тому числі: приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості); уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай); уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв); сприяють в укладанні договорів на виконання землевпорядними організаціями робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), якщо такі роботи виконуються за рахунок осіб, які мають право на земельну частку (пай), або за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, що орендують земельні частки (паї), проектів технічної допомоги тощо; розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); організовують проведення розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та земель, що залишилися у колективній власності, в порядку, визначеному цим Законом.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав ( ст. 152 ЗК України).
Оскільки, право позивача на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього ВАТ Радомишльський Агрохім було порушено, що визнано відповідачем - Потіївською сільською радою та ТОВ Радомишльський Агрохім (правонаступником ВАТ Агрохім ), суд виходячи з принципу земельного законодавства щодо забезпечення рівності права власності на землю громадян, вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача шляхом визнання за ним права на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього ВАТ Радомишльський Агрохім с.Моделів Потіївської сільської ради в умовно кадастрових гектарах в розмірі 3,4 га.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 5, 10, 11, 263, 264, 265 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Потіївської сільської ради Радомишльського району, Радомишльської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю Радомишльський Агрохім про визнання права на земельну частку ( пай) - задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючою за адресою: АДРЕСА_1 , право на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього Відкритого акціонерного товариства Радомишльський Агрохім с.Моделів Потіївської сільської ради Житомирської області в умовно кадастрових гектарах в розмірі 3,4 га, за рахунок вільних земель на території Потіївської сільської ради Радомишльського району Житомирської області.
Судові витрати вважати фактично понесеними.
Рішення суду може бути оскаржено сторонами до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О. В. Мельник
Суд | Радомишльський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2020 |
Оприлюднено | 23.12.2020 |
Номер документу | 93716171 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Радомишльський районний суд Житомирської області
Мельник О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні