Постанова
від 22.12.2020 по справі 320/2391/19
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Дата документу 22.12.2020 Справа № 320/2391/19

Запорізький Апеляційний суд

ЄУН 320/2391/19Головуючий у 1-й інстанції Міщенко Т.М. Пр. № 22-ц/807/3488/20Суддя-доповідач Гончар М.С.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2020 року м. Запоріжжя

Запорізький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді (судді-доповідача) Гончар М.С.

суддів Маловічко С.В., Подліянової Г.С.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 25 вересня 2020 року про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа: Мелітопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання шлюбу неукладеним

ВСТАНОВИВ:

У березні 2019 року ОСОБА_3 звернулась до суду із вищезазначеним позовом (т.с. 1 а.с. 3-5), в якому просила визнати неукладеним шлюб між її померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований 04.04.2017 року Мелітопольським районним відділом реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Запорізькій області, актовий запис №18.

В автоматизованому порядку для розгляду цієї справи визначено суддю Міщенко Т.М. (т.с. 1 а.с. 14).

Ухвалою суду першої інстанції (т.с. 1 а.с.17) провадження у цій справі відкрито.

Оскільки, раніше ОСОБА_3 , ОСОБА_2 звертались до суду лише з позовом до ОСОБА_7 про визнання шлюбу недійсним (рішення Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 06 грудня 2018 року про відмову у задоволенні позову позивачів у справі ЄУН 320/3557/18 (т.с. 1 а.с. 26-31), залишене без змін постановою Запорізького апеляційного суду від 26 березня 2019 року (т.с. 1 а.с. 33-34).

У цій справі призначалась судова почеркознавча посмертна експертиза судом першої інстанції, висновок експертизи від 10.02.2019 року (т.с. 1 а.с. 137-155).

У червні 2020 року ОСОБА_2 також подав суду першої інстанції вищезазначений позов (т.с. 1 а.с. 201-206), в якому також просив визнати неукладеним шлюб між його померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований 04.04.2017 року Мелітопольським районним відділом реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Запорізькій області, актовий запис №18.

Позивач ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво про смерть, копія т.с. 1 а.с. 238).

Ухвалою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 25 вересня 2020 року (т.с. 1 а.с. 243) зупинено провадження у цій справі до визначення кола осіб спадкоємців після смерті ОСОБА_2 .

25 вересня 2020 року до суду першої інстанції у матеріали цієї справи фактично надійшов поштою (конверт з відміткою поштового відділення від 23 вересня 2020 року (т.с. 1 а.с. 250) позов ОСОБА_1 , як третьої особи , яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору , позивач: ОСОБА_3 , відповідач: ОСОБА_8 , третя особа: Мелітопольський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Запорізькій області, в якому остання просила залучити її в справу в якості правонаступника ОСОБА_2 , визнати неукладеним шлюб між ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований 04.04.2017 року Мелітопольським районним відділом реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Запорізькій області, актовий запис №18 (т.с. 1 а.с. 244-250).

Не погоджуючись із зазначеною ухвалою суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм процесуального права судом першої інстанції при її постановленні, ОСОБА_1 як особа, яка не брала участі у цій справі, але вважала, що цією ухвалою суд вирішив питання про її права та обов`язки , у своїй апеляційній скарзі (т.с. 2 а.с. 1-2) просила ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

В автоматизованому порядку для розгляду цієї справи визначено колегію суддів Запорізького апеляційного суду: головуючого суддю (суддю-доповідача) Гончар М.С., суддів Маловічко С.В. та Подліянову Г.С. (т.с. 2 а.с. 5).

Ухвалою апеляційного суду провадження за вищезазначеною апеляційною скаргою відкрито 30 листопада 2020 року (т.с. 2 а.с. 12), справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, без повідомлення учасників справи в порядку ст. 369 ч. 2 ЦПК України.

Оскільки, в силу вимог ст. 369 ч. 2 ЦПК України апеляційні скарги на ухвали суду, зазначені в пунктах 1, 5, 6, 9, 10, 14, 19, 37-40 ч. 1 ст. 353 цього Кодексу, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

В силу вимог ст. 7 ч. 13 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Позивач ОСОБА_3 подала апеляційному суду відзив на вищезазначену апеляційну скаргу у цій справі (т.с. 2 а.с.16-17), в якому останню підтримала, просила ухвалу суду першої інстанції про зупинення провадження скасувати, поновити розгляд справи.

Інші учасники цієї справи не скористались своїм правом на подачу відзиву на вищезазначену апеляційну скаргу у цій справі у встановлений апеляційним судом строк станом на час її розгляду апеляційним судом.

Однак, в силу вимог ст. 360 ч. 3 ЦПК України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції апеляційним судом.

В силу вимог ст. 371 ч. 1 ЦПК України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції має бути розглянута протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.

Відводів у цій справі не заявлено, самовідводи відсутні.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали скарги та матеріали справи, апеляційний суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга ОСОБА_1 як особи, яка не брала участі у цій справі, але вважала, що цією ухвалою суд вирішив питання про її права та обов`язки, підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

В силу вимог ст. 367 ч. 1 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ст. 367 ч. 4 ЦПК України).

Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу , що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

В силу вимог ст. 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції, є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

За змістом ст. 381 ч. 1 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги приймає постанову за правилами ст. 35 і глави 9 розділу ІІІ цього Кодексу з особливостями, зазначеними у ст. 382 цього Кодексу.

Встановлено, що суд першої інстанції, зупиняючи провадження у цій справі до визначення кола осіб спадкоємців після смерті позивача ОСОБА_2 , керувався ст. ст. 251, 253, 260-261 ЦПК України та виходив із того, що відносини допускають правонаступництво.

Оскільки, ОСОБА_2 є позивачем по справі про визнання шлюбу неукладеним.

ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 помер, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 61414360 від 25.08.2020.

Згідно ст. 251 ч. 1 п.1 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктами 1, 3 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.

Відтак, зважаючи на факт встановлення судом першої інстанції смерті позивача ОСОБА_2 , беручи до уваги те, що правовідносини, які виникли між сторонами у даному спорі, допускають правонаступництво, суд першої інстанції вважав, що провадження по справі необхідно зупинити до визначення кола осіб спадкоємців.

Проте з такими висновками суду першої інстанції погодитись не можна з таких підстав.

Вказана ухвала суду першої інстанції не відповідає вимогам щодо її законності та обгрунтованості.

Помилковими є висновки суду першої інстанції про те, що взагалі необхідно зупиняти провадження у цій справі до визначення кола осіб спадкоємців позивача ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Оскільки, помилковими також є висновки суду першої інстанції у цій справі про те, що правовідносини між позивачем ОСОБА_2 та ОСОБА_8 (лише немайнові вимоги про визнання шлюбу померлого батька із відповідачем неукладеним ) допускають правонаступництво.

ОСОБА_1 , яка вважає себе правонаступником (спадкоємцем) будь-яких майнових прав (майна) померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 , не позбавлена права заявляти окремо від цієї справи чи у цій справі самостійний позов , як третя особа, яка заявляє самостійні позовні вимоги щодо предмета спору.

Крім того, встановлено, що вказаною ухвалою суду першої інстанції у цій справі дійсно порушено права ОСОБА_1 , як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору, та якою було подано 23.09.2020 року позов у цій справі поштою (т.с. 1 а.с. 244-250, ст. 124 ЦПК України), тобто ще до постановлення оскаржуємої ухвали у цій справі 25.09.2020 року , і по якому судом першої інстанції питання про прийняття (неприйняття) його у цій справі досі не вирішено.

При вищевикладених обставинах, у суду першої інстанції були відсутні підстави для зупинення провадження у цій справі взагалі з підстав, зазначених в ухвалі, та зокрема 25.09.2020 року.

Звідси, доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 , як особи, яка не брала участі у цій справі, але вважала, що цією ухвалою суд вирішив питання про її права та обов`язки, лише частково ґрунтуються на цивільному процесуальному законі та наявних у цій справі доказах.

Допущені судом порушення норм процесуального права призвели до постановлення помилкової ухвали, що перешкоджає подальшому розгляду цієї справи, та в силу вимог ст. 379 ЦПК України підлягає скасуванню з направленням справи для продовження розгляду та утому числі вирішення процесуальних питань: закриття провадження у справі в частині позову ОСОБА_2 та вирішення питання про залучення до участі (відмови у залученні) у цій справі ОСОБА_1 , як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, прийняття (неприйняття) до спільного розгляду у цій справі її вищезазначеного позову.

Крім того, що апелянтом ОСОБА_1 при подачі вищезазначеної апеляційної скарги до апеляційного суду було сплачено судовий збір 420,40 грн. (т.с. 2 а.с. 10).

Однак, якщо судом апеляційної інстанції скасовано ухвалу суду першої інстанції з передачею справи для продовження розгляду до суду першої інстанції, то розподіл сум судового збору, пов`язаного із розглядом відповідної апеляційної скарги, здійснюється судом першої інстанції у подальшому за результатами розгляду ним справи згідно із загальними правилами ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 141, 367, 369, 371-372, 374, 379, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Ухвалу Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 25 вересня 2020 року у цій справі скасувати.

Направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Повний текст постанови апеляційним судом складений 22.12.2020 року.

Головуючий суддяСуддяСуддя Гончар М.С. Маловічко С.В.Подліянова Г.С.

СудЗапорізький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення22.12.2020
Оприлюднено23.12.2020
Номер документу93727130
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —320/2391/19

Ухвала від 26.09.2022

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Грибан Інна Олександрівна

Ухвала від 26.01.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Пасічник С.С.

Ухвала від 19.07.2021

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Головенко О.Д.

Ухвала від 14.04.2021

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Олендер І.Я.

Ухвала від 25.03.2021

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Міщенко Т. М.

Ухвала від 01.03.2021

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Грибан Інна Олександрівна

Ухвала від 08.02.2021

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Грибан Інна Олександрівна

Ухвала від 05.01.2021

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Міщенко Т. М.

Постанова від 22.12.2020

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Гончар М. С.

Ухвала від 04.12.2020

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Гончар М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні