22.12.2020
Справа № 696/1205/20
2/696/531/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2020 року м. Кам`янка
Кам`янський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Білопольської Н.А.,
при секретарі Галіневській Р.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Косарської сільської ради Кам`янського району Черкаської області про визнання права власності на спадкове майно, -
в с т а н о в и в :
24 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Косарської сільської ради Кам`янського району Черкаської області про визнання права власності на спадкове майно - 1/3 частини земельної ділянки площею 0,2519 га., яка розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7121882500:01:001:0014, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона є спадкоємцем майна після смерті її матері ОСОБА_2 та прийняла спадщину, однак в позасудовому порядку не може її зареєструвати, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно.
Позивач у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про проведення розгляду справи за її відсутності та підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі, просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача Косарської сільської ради Кам`янського району в судове засідання не прибув, староста с. Косарі надав суду заяву, у якій зазначив, що позовні вимоги визнає, розгляд справи просить проводити без участі їхнього представника.
Оскільки сторони в судове засідання не прибули, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно з ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України за результатами підготовчого засідання суд ухвалює рішення про задоволення позову у разі визнання позову відповідачем за наявності для того законних підстав, якщо таке визнання відповідачем позову не суперечить закону або не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
З досліджених cудом доказів встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Косарі Кам`янського району Черкаської області померла ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 15 серпня 2018 року виконавчим комітетом Косарської сільської ради Кам`янського району Черкаської області, актовий запис № 28. Після її смерті відкрилася спадщина на спадкове майно, а саме на 1/3 частку земельної ділянки площею 0,2519 га., яка розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7121882500:01:001:0014 .
Право власності на вищезазначену земельну ділянку за померлою ОСОБА_2 було визнано рішенням Кам`янського районного суду Черкаської області від 18 травня 2010 року (справа № 2-300/2010), яке набрало законної сили 31 травня 2010 року.
На день смерті ОСОБА_2 залишився заповіт, посвідчений Мельник Л.О. - секретарем Косарської сільської ради Кам`янського району Черкаської області, 26 липня 2010 року, зареєстрований в реєстрі за № 65, яким померла заповіла все майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося, - ОСОБА_3 .
Відповідно до заяви ОСОБА_3 від 22 грудня 2018 року остання відмовилася від прийняття спадщини за заповітом після померлої ОСОБА_2 , тому дану спадщину прийняла донька померлої - ОСОБА_1 , родинні відносини яких підтверджуються копією повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 07 грудня 2018 року виконавчим комітетом Косарської сільської ради Кам`янського району Черкаської області, актовий запис № 62, яка звернулася із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Смілянського міського нотаріального округу Леус Н.В.
Встановлено, що постановою нотаріуса від 12 жовтня 2020 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки останньою не надано Державний акт на право власності на земельну ділянку та/або Свідоцтво про право власності та/або інший документ, який є правовстановлюючим документом на спадкове майно та підтверджує реєстрацію права власності на 1/3 частку земельної ділянки за померлою ОСОБА_2 .
У відповідності до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який не пережив, та батьки.
Ст. 1217 ЦК України передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має право подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
У відповідності до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно зі ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно з пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня2008 року за № 7 передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Суд, оцінивши наявні у справі докази, на підставі свого внутрішнього переконання та за критеріями їх належності, допустимості і достовірності, надавши належну оцінку доказів, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення, оскільки ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом першої черги після померлої ОСОБА_2 , спору щодо спадкового майна немає, але в позасудовому порядку позивач не може оформити на себе спадщину, а тому має право на судовий захист, а також згідно з приписами ст. 1261 ЦК України позивач як спадкоємець першої черги за законом має право на спадкування вказаного спадкового майна після смерті матері.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 76 , 81, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності в порядку спадкування за законом на 1/3 частку земельної ділянки площею 0,2519 га., яка розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7121882500:01:001:0014, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду або безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення (з дня складення повного тексту), а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Смілянським МРВ УМВС України в Черкаській області 18 липня 2002 року.
Відповідач - Косарська сільська рада Кам`янського району Черкаської області, місцезнаходження: вул. Перемоги, буд. 5, с. Косарі Кам`янського району Черкаської області, 20813, код ЄДРПОУ 34176514.
Суддя Н.А. Білопольська
Суд | Кам'янський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2020 |
Оприлюднено | 23.12.2020 |
Номер документу | 93731242 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янський районний суд Черкаської області
Білопольська Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні