Рішення
від 17.12.2020 по справі 308/8890/20
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/8890/20

2/308/2612/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2020 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:

головуючої - судді Зарева Н.І.,

з участю секретаря судового засідання - Віраг Е.М.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні у залі суду в м. Ужгороді цивільну справу за позовною заявою:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 до

Пацканівської сільської ради , код ЄДРПОУ 04349811, адреса: Закарпатська область, Ужгородський район, с. Пацканьово, 161/б,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору:

Приватного нотаріуса Ужгородського районного нотаріального округу Савчин Наталії Іванівни, м. Ужгород, вул. Собранецька, 45/11

про визнання права власності в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся звернувся в суд з позовною заявою до Пацканівської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв`язку зі смертю його батька ОСОБА_2 , він звернувся до приватного нотаріуса Ужгородського нотаріального округу Савчин Н.І. з метою прийняття спадщини за законом - земельної ділянки площею 0,15 га, яка розташована в с. Пацканьово та належала його батькові, однак нотаріус відмовив позивачу у вчиненні нотаріальної дії постановою від 19 серпня 2020 року у зв`язку з відсутністю у заявника документів, що посвідчують право власності спадкодавця на майно. За таких обставин ОСОБА_1 звернувся з позовом, у якому просив визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,15 га, яка розташована на території Пацканівської сільської ради Ужгородського району відповідно до рішення 20 сесії 5 скликання Пацканівської сільської ради від 17 вересня 2009 року.

Двадцять шостого листопада 2020 року представник позивача ОСОБА_3 подала заяву про уточнення позовних вимог в якій просила визнати за позивачем право на завершення приватизації та отримання на своє ім`я правовстановлюючого документа в порядку спадкування за законом на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,15 га, яка розташована на території Пацканівської сільської ради Ужгородського району та яка була передана у власність спадкодавцю ОСОБА_2 відповідно до рішення 20 сесії 5 скликання Пацканівської сільської ради від 17 вересня 2009 року.

У підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, однак просив розглянути справу без його участі позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача в підготовче судове засідання повторно не з`явився, однак останній подав заяву в якій просив розглянути справу без його участі. Проти задоволення позову не заперечує.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - приватний нотаріус Ужгородського міського нотаріального округу Сабов Оксана Іванівна, у судові засідання не з`явилася, однак подала заяву в якій просила розглянути справу у її відсутності. Щодо задоволення позовної заяви ОСОБА_1 не заперечувала.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши зібрані у справі докази, суд встановив наступне.

Як встановлено з виписки з рішення ХVІ сесії 21 скликання Пацканівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 19.03.1993 року Про розгляд заяв громадян на виділення земельних ділянок про будівництво індивідуальних жилих будинків , ОСОБА_2 виділено в довічне спадкове володіння земельну ділянку площею 0,15 га і дозволено будівництво індивідуального житлового будинку в селі Пацканьово.

Рішенням 20 сесії 5 скликання Пацканівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 17 вересня 2009 року внесено зміни до рішення ХVІ сесії 21 скликання Пацканівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 19.03.1993 року Про розгляд заяв громадян на виділення земельних ділянок про будівництво індивідуальних жилих будинків та викладено в наступній редакції: Передати земельні ділянки безоплатно у власність громадянам для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд та ведення особистого селянського господарства, в тому числі і гр. ОСОБА_2 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,15 га.

Свідоцтвом про народження позивача гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 серії НОМЕР_1 від 24.05.1996 року народження, підтверджено, що батьком позивача являється ОСОБА_2 .

Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 11 грудня 2019 року, гр. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 про що 16.10.2019 року складено відповідний актовий запис №1055.

Витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі за №58766034 від 17.12.2019 року, встановлено, що в спадковому реєстрі заведено спадкову справу щодо спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно з листом приватного нотаріуса Савчин Наталії Іванівни від 06.06.2020 року за №90/02-14, спадкова справа №62/2020, спадкоємцем до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 є його син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Інших спадкоємців немає.

Постановою приватного нотаріуса Савчин Наталією Іванівною від 19.08.2020 року ОСОБА_1 при подачі заяви на видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що розташована за адресою: с. Пацканьово, Ужгородського району, Закарпатської області, що належала спадкодавцю ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 - відмовлено, у зв`язку з неподачею позивачем документів, що посвідчують право власності спадкодавця на земельну ділянку.

Оцінивши докази, зібрані та досліджені у ході судового розгляду справи у їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків.

Відповідно до ст. 13 ЦПК, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 82 ЦПК, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Як встановлено з листа відповідача Пацканівської сільської ради, остання не заперечує проти задоволення позову ОСОБА_1 , у зв`язку з чим, суд трактує такі дії відповідача як визнання позову.

Відповідно до положень ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Надаючи оцінку діям відповідача щодо визнання позову та відповідності таких дій вимогам закону чи можливості такими діями порушити права, свободи чи інтереси інших осіб, суд зазначає наступне.

Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла(спадкодавця), до інших осіб(спадкоємців).

Згідно із ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.

В п. 3.5 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування зазначено, що набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності:

- ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки;

- виготовлення технічної документації на земельні ділянки;

- визначення меж земельної ділянки в натурі;

- погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами;

- одержання у встановленому порядку Державного акта на землю;

- реєстрація права власності на земельну ділянку.

Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1 розділу X "Перехідні положення" ЗК України.

Пунктом 1 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Як вбачається з наданих позивачем доказів та встановлених судом обставин, спадкодавець ОСОБА_2 за життя не вчинив всіх дій, спрямованих на реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку

Таким чином у спадоємця ОСОБА_1 виникло право на завершення приватизації земельної ділянки, процедуру якої спадкодавцем було розпочато ще 19.03.1993 року Рішенням ХVІ сесії 21 скликання Пацканівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, зі змінами внесеними Рішенням 20 сесії 5 скликання Пацканівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, якими передано земельну ділянку

безоплатно у власність громадяну ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд та ведення особистого селянського господарства.

Згідно з пунктом г ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п. 1 ч. 3 ст. 152 ЗК України . Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення, що передбачено ч. 1 ст. 1225 ЦК України .

Відповідно до положень ст.ст. 125-126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Таким чином, набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування на час смерті ОСОБА_2 мало б місце у разі одержання у встановленому порядку державного акта на землю та реєстрації такого права у встановленому законом порядку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та, відповідно, не переходить до спадкоємців у порядку спадкування.

В п.3.1 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.06.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права в установленому законодавством порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого не майнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав, передбачених ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.

Таким чином суд дійшов висновку про те, що дії відповідача щодо визнання позову відповідають вимогам закону та не порушують права, свободи чи інтереси інших осіб.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що за позивачем слід визнати в порядку спадкування за законом право на завершення приватизації земельної Закарпатської площею 0,15 га на території Пацканівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області та право на реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,15 га на території Пацканівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .

На підставі ст.ст. 81, 125-126, 152 ЗК України, ст. ст. 16, 1216, 1218, 1225 ЦК України, керуючись ст.ст. 13, 82, 258, 259, 265 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву задовольнити.

2. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , право на завершення приватизації та реєстрацію права власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, споруд та ведення особистого селянського господарства площею 0,15 га на території Пацканівської сільської ради Ужгородського району та яка була передана у власність спадкодавцю ОСОБА_2 відповідно до рішення 20 сесії 5 скликання Пацканівської сільської ради від 17 вересня 2009 року в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Н.І. Зарева

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення17.12.2020
Оприлюднено23.12.2020
Номер документу93738537
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —308/8890/20

Рішення від 17.12.2020

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

Ухвала від 09.09.2020

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні