Рішення
від 23.12.2020 по справі 274/6430/20
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 274/6430/20 Провадження № 2/0274/1855/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

"23" грудня 2020 р. м. Бердичів

БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в складі: головуючої судді Хуторної І.Ю.,

з участю секретаря судового засідання Поступайло Х.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бердичева Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Бистрицької сільської ради Бердичівського району Житомирської області про визнання права власності на 1/4 частку спадкового майна в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в:

23.09.2020 ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, у якому просить визнати за нею право власності на 1/4 частки житлового будинку АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позов пред`явлено з тих підстав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_5 .. Після смерті батька залишилось спадкове майно, яке складається із житлового будинку АДРЕСА_1 та вона претендує на ј частку будинку.

У зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок АДРЕСА_1 за померлим ОСОБА_5 нотаріус їй відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/4 частину вказаного житлового будинку.

Ухвалою від 06.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, у справі відкрито загальне провадження.

Протокольною ухвалою від 04.12.2020 закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.

У судове засідання учасники справи не з`явилися, до суду направили заяви з проханням справу слухати за їх відсутності, позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримує, відповідачі ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та представник відповідача - сільський голова Бистрицької сільської ради С.Барановська позов визнали.

У зв`язку із неявкою в судове учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального пристрою не здійснювалося.

За положеннями ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши докази, з`ясувавши обставини справи, суд приймає визнання відповідачами позову та доходить висновку про задоволення позову, з таких підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Бистрик Бердичівського району Житомирської області помер батько позивачки ОСОБА_5 ( а.с. 13).

З матеріалів спадкової справи № 24/2020 до майна ОСОБА_5 вбачається, що після його смерті із заявою про прийняття спадщини за законом звернулася дочка померлого ОСОБА_5 - ОСОБА_1 . Крім неї спадкоємцями є ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які спадщину прийняли.

Постановою № 336/02-31 від 25.02.2019 державний нотаріус відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/4 частки житлового будинку АДРЕСА_1 , з тих підстав, що правовстановлюючий документ на будинок відсутній ( арк. 22 спадкової справи).

На вказане будинковолодіння виготовлено технічний паспорт на ім`я ОСОБА_1 , з якого вбачається, що житловий будинок побудований у 1963 році ( а.с. 17-21).

З висновку про визначення ринкової вартості майна - житлового будинку з господарськими спорудами та будівлями, що належить ОСОБА_5 , вбачається, що ринкова вартість об`єкта оцінки, без урахування ПДВ, становить 73 920 грн. ( а.с.23-47).

З довідки виданої КП "Бердичівське міжміське бюро технічної інвентаризації" № 281 від 14.02.2020 вбачається, що право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 згідно паперових носіїв станом на 31.12.2012 не зареєстровано ( а.с. 16).

Відповідно до довідок №№ 530, 532 від 06.08.2020, виданих Бистрицькою сільською радою Бердичівського району Житомирської області, згідно запису погосподарської книги за 2002-2006 роки ОСОБА_5 являвся головою двору за адресою: в АДРЕСА_1 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , де постійно проживав та був зареєстрований. Правовстановлюючі документи на вищевказаний житловий будинок не виготовлялись. Земельна ділянка загальною площею 0,83 га, яка була надана в користування ОСОБА_5 , не приватизована і відноситься до земельного фонду сільської ради. На день смерті ОСОБА_5 за вказаною адресою були зареєстровані онуки, син ОСОБА_2 , доньки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ( а.с.14, 15).

Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців); спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її; незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ст.ст.1216, 1223, 1268 ЦК України).

Статтею 1216 Цивільного Кодексу України (далі ЦК України), передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Згідно статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Спадкоємцями першої черги є діти померлого ( стаття 1261 ЦК України).

Відповідно до частин 3, 4 статті 3 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті.

За змістом п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.

Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року. В погосподарських книгах при визначенні року побудування зазначається рік введення в експлуатацію будинку.

Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п.4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції).

Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

На час завершення будівництва будинку АДРЕСА_1 , а це 1963 рік, чинним законодавством не передбачалося набуття права власності за особою після державної реєстрації.

Підсумовуючи наведене, оскільки позивачка позбавлена можливості оформити свої спадкові права на житловий будинок у нотаріуса, а в судовому засіданні встановлено, що будинок АДРЕСА_1 згідно погосподарського обліку рахується за ОСОБА_5 , за позивачкою слід визнати право власності на 1/4 частки вказаного будинковолодіння.

Керуючись статтями 206, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 1/4 частки житлового будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду або через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області протягом 30 днів з дня складення.

Учасники справи, яким повне рішення не було вручено у день його складення, мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: ОСОБА_2 , зареєстрований: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: ОСОБА_3 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: ОСОБА_4 , зареєстрована: АДРЕСА_2 ;

Відповідач: Бистрицька сільська рада Бердичівського району Житомирської області, місцезнаходження за адресою: Житомирська область, Бердичівський район, с. Бистрик, вул.Шевченка, 17, код ЄДРПОУ 04345397.

Суддя: І.Ю. Хуторна

СудБердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення23.12.2020
Оприлюднено24.12.2020
Номер документу93750764
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —274/6430/20

Рішення від 23.12.2020

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

Ухвала від 06.11.2020

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні