Справа № 691/1174/20
Провадження № 2/691/540/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2020 року Городищенський районний суд Черкаської області
в складі :
судді Черненка В.О.
за участю секретаря судових засідань Сидоренко О.С.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Городище цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Петропавлівської сільської ради Городищенського району Черкаської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ :
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Петропавлівської сільської ради Городищенського району Черкаської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Петропавлівка, Городищенського району, Черкаської області померла ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на належне їй майно, яке складається з: житлового будинку з надвірними спорудами по АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 1,6933 га, кадастровий номер - 7120386500:02:001:0122, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Петропавлівської сільської ради Городищенського району Черкаської області. Вказана ділянка належала померлій на підставі державного акту на право власності на землю Серії III -ЧР № 033121 від 04.01.2003 року, виданого на підставі рішення Петропавлівської сільської ради від 11.12.2002 року № 3-9. За життя ОСОБА_2 , склала заповіт, яким заповіла в рівних долях все своє майно ОСОБА_3 та ОСОБА_1 . ОСОБА_3 є рідною сестрою позивача. Про те, що за життя мати склала заповіт, яким частину майна залишила позивачу він не знав. Так як, вони з сестрою домовились, що після смерті матері йому залишиться будинок по АДРЕСА_1 , а земельна ділянка перейде до його сестри - ОСОБА_3 . Він доглядав будинок, підтримував його в належному стані, проводив поточні ремонти, також використовував земельну ділянку. Як пізніше з`ясувалось, що ні він, ні його сестра не звертались до нотаріуса з метою оформлення спадщини. 16.09.2020 року він та його сестра звернулись до нотаріуса та їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з тим, що вони як спадкоємці, в установлений законом термін спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не прийняли та запропоновано було звернутись до суду для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини. Враховуючи викладене, просив визначити йому додатковий строк терміном у три місяці з набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача Петропавлівської сільської ради в судове засідання не з`явився, проте до суду надійшов лист, в якому просив справу розглядати у їхню відсутність, позовні вимоги визнають повністю та проти задоволення позову не заперечували.
Суд, вислухавши представника позивача, повно і всебічно з`ясувавши обставин, на які посилалися позивач та його представник як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає наступне.
Судом встановлено, що дійсно ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 , виданого 03.11.2003 року Виконавчим комітетом Петропавлівської сільською радою Городищенського району Черкаської області, актовий запис № 22.
Спадкові відносини виникають із моменту відкриття спадщини.
Згідно ст.524 ЦК УРСР ( в ред. 1963 року, який діяв на час відкриття спадщини) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям (ст.534 ЦК УРСР).
Як ч.2 ст. 1220 ЦК, так і ст. 525 ЦК УРСР визначають, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Статтею 549 ЦК УРСР 1963 року, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
-якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
-якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини.
За частиною 1 ст. 550 ЦК УРСР 1963 року строк для прийняття спадщини, встановлений ст. 549 цього кодексу, може бути подовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку й без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину.
Разом з тим, після смерті матері ОСОБА_2 позивач фактично вступив в управління спадковим майном, згідно довідки виконавчого комітету Петропавлівської сільської ради Городищенського району, Черкаської області № 610 від 15.05.2005 року, ОСОБА_2 , до дня смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно проживала на території с.Петропавлівка Городищенського району Черкаської області. В управління спадковим майном до шести місяців вступив ОСОБА_1 , а саме використовував земельну ділянку, провів ремонт житлового будинку.
Згідно довідки виконавчого комітету Петропавлівської сільської ради Городищенського району, Черкаської області № 222 від 11.03.2011 року, ОСОБА_2 , до дня смерті дійсно проживала по АДРЕСА_1 . За даною адресою ОСОБА_2 проживала одиноко.
ВС/КЦС у цивільній справі № 565/1145/17 від 26.06.2019 року зауважив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Позивач, строк для прийняття спадщини пропустив, у зв`язку із обставинами, які не залежали від його волі пов`язаними з тим, що доглядаючи за будинком та земельною ділянкою померлої матері він вважав, що фактично прийняв спадщину, а також не був обізнаним про наявність заповіту.
У відповідності до п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , суд, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Враховуючи вищевикладене, та в зв`язку з тим, що строк для прийняття спадщини, позивачем пропущено з об`єктивних на те причин, суд визнає їх поважними та вважає, що достатнім для ОСОБА_1 додатковим строком для подачі ним заяви до нотаріуса про прийняття спадщини є три місяці .
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 524, 525,534,549, 550 ЦК УРСР ( в ред. 1963 року) 1220 ЦК України, ст. ст. 2, 4, 5, 9, 10, 12,13, 17, 18, 76 - 81, 258, 259, 263-265 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування суд, -
УХВАЛИВ :
позов задоволити. Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованому та проживаючому по АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк терміном у три місяці з набрання рішенням суду законної сили, для подання ним заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Петропавлівка, Городищенського району, Черкаської області (Свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_1 від 03.11.2003 року).
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк, з дня проголошення рішення.
Повний текст рішення виготовлено 22.12.2020 року.
Суддя В. О. Черненко
Суд | Городищенський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2020 |
Оприлюднено | 24.12.2020 |
Номер документу | 93754037 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городищенський районний суд Черкаської області
Черненко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні