Ухвала
від 17.12.2020 по справі 761/40961/20
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/40961/20

Провадження № 1-кс/761/24669/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2020 року слідчий суддя Шевченківського районногосуду м.Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 та слідчого ОСОБА_3 розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковника юстиції ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 22020000000000059 від 25.03.2020 за ознаками вчинення злочину, передбаченого ст. 441 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Старший слідчий в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковник юстиції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , по кримінальному провадженню № 22020000000000059 від 25.03.2020 за ознаками вчинення злочину, передбаченого ст. 441 КК України, звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва із клопотанням про проведення обшуку.

Клопотання мотивовано тим, що службові особи ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» (ЄДРПОУ 41085075) та ряду інших підприємств забруднювачів, діючи за попередньою змовою зі службовими особами Міністерства енергетики та захисту довкілля України (Міністерства екології та природних ресурсів України), департаментів (управлінь) з питань екології та природних ресурсів обласних державних адміністрацій, з умисних корисливих мотивів, в порушення нормативів природоохоронного законодавства, в результаті шкідливих викидів та скидів, що супроводжується внесенням в офіційні документи недостовірних даних про їх об`єми і характер, а також шляхом складання фіктивних фінансово-господарських документів щодо закупівлі товарів, робіт, послуг у сфері поводження з небезпечними відходами тощо, вчиняють отруєння атмосфери та водних ресурсів, а також інші дії, що можуть спричинити екологічну катастрофу.

Забруднення ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» (смт. Понінка Хмельницької області) річок Случ та Хомора призвело до погіршення здоров`я жителів навколишніх сіл і міст, вимирання флори і фауни водойм, знищення навколишніх ґрунтів та можуть спричинити екологічну катастрофу в декількох регіонах Хмельницької, Житомирської і Рівненської областей, через які протікає річка Случ.

У 2019 році фахівцями державної екологічної інспекції Поліського округу неодноразово підтверджено факти масової загибелі риби у річках, збитки від чого, згідно з інформацією Житомирського рибоохоронного патруля, склали 21767984,4 грн.

Забруднення річок здійснюється саме ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна», складники забруднення води є типовими для відходів індустріального виробництва, а їх дія здійснюється тривалий час, що створює небезпеку для споживачів води та екосистеми.

За результатами проведених протягом 2016-2019 років перевірок та вимірювань показників складу та властивостей вод встановлено, що експлуатація очисних споруд ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» продовжує здійснюватися з порушенням вимог природоохоронного законодавства та умов дозволів на спеціальне водокористування. Наслідком скиду недостатньо очищених зворотних вод у р. Хомора є постійно триваюче погіршення якісних показників води річок Хомора та Случ.

За результатами позапланових перевірок додержання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» встановлено, що експлуатація очисних споруд здійснюється з порушенням Технологічного регламенту очисних стічних вод на позаплощадних очисних спорудах та вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» без висновку оцінки впливу на довкілля, не дотримуються умови дозволів на спеціальне водокористування, скидання зворотних вод у р. Хомора здійснюється з перевищенням нормативів гранично допустимого скидання по хімічному та біохімічному споживанню кисню.

За результатами перевірки ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» видано припис про усунення виявлених порушень від 09.10.2020 № 2/3-4, посадових осіб підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності та статтями 59, 82, 824, 915, 1885.

Відповідно до статті 55 Водного кодексу України, Держводагенству внесено припис від 23.10.2020 № 9102/2.3/6-20 про анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 03.04.2020 № 51/ХМ/49д-20, виданого ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна».

За результатами інструментально-лабораторних вимірювань показників у пробах вод, відібраних у жовтні 2020 року, встановлено:

-погіршення якості води р. Хомора у контрольному створі 500 м нижче випуску № 1 ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» (у порівнянні з контрольним створом 100 м вище зазначеного випуску) за вмістом показників: органічні речовини за хімічним споживанням кисню та біологічним споживанням кисню за 5 діб (до 2,3 та до 2,1 рази відповідно), завислі речовини та фосфати (до 1,3 рази), азот амонійний (до 2,8 разів), нітрити та нітрати (до 1,6 разів), аніонні поверхнево-активні речовини (до 2,0 разів) та залізо загальне (до 1,9 разів);

-погіршення якості води р. Хомора у контрольному створі 500 м нижче випуску № 2 ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» (у порівнянні з контрольним створом 100 м вище зазначеного випуску) за вмістом показників: органічні речовини за хімічним споживанням кисню та біохімічним споживанням кисню за 5 діб (до 1,3 та до 1,4 рази відповідно) та фосфати (до 1,3 рази);

-перевищення нормативів гранично допустимих концентрацій у створі р. Хомора на межі Хмельницької та Житомирської областей за вмістом показників: органічні речовини за хімічним споживанням кисню та біохімічним споживанням кисню за 5 діб (до 2,9 та 6,0 разів відповідно), залізо загальне (до 4,0 разів), азот амонійний (до 1,5 разів), нітрити (до 2,9 разів) та аніонні поверхнево-активні речовини (до 2,8 разів);

-погіршення якості води р. Случ у створі нижче впадіння р. Хомора (у порівнянні зі створом р Случ вище впадіння р. Хомора) за вмістом показників: органічні речовини за біохімічним споживанням кисню за 5 діб та хімічним споживанням кисню (до 1,5 та 1,6 разів відповідно), азот амонійний (до 1,8 разів), нітрати (до 1,4 рази), залізо загальне (до 1,7 разів) та аніонні поверхнево-активні речовини (до 1,3 рази).

У створах р. Хомора на межі Хмельницької та Житомирської областей та р. Случ вище місця впадіння р. Хомора зафіксовано критично низький вміст розчиненого кисню 0,7 мг/дм3 та 1,9 мг/дм3 відповідно (при нормативному значенні не менше 6 мг/дм3).

Встановлено, що Службові особи ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» вчиняли та вчиняють на теперішній час отруєння атмосфери та водних ресурсів, а також інші дії, що можуть спричинити / спричиняють екологічну катастрофу.

04.11.2020 у провадження призначено судову інженерно-екологічну експертизу, в рамках якої експерту необхідні додаткові матеріали для проведення експертизи, які знаходяться у володінні ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» (ЄДРПОУ 41085075).

Встановлено, що фактичними адресами місця знаходження ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» (ЄДРПОУ 41085075), а також місцем де можуть знаходитьсь речі й документи, які матимуть значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, є: адмінбудівлі, виробничі та інші приміщення / споруди на земельній ділянці 6823655400:01:001:0957.

В органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що за вказаною адресою можуть знаходитись знаряддя кримінального правопорушення, речі, документи, записники, нотатки, носії інформації, що можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень, зберегли сліди злочину, а також які мають суттєве значення для встановлення об`єктивної істини у кримінальному провадженні та його швидкого, повного і неупередженого розслідування.

Згідно з інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права, відомості про власників земельної ділянки 6823655400:01:001:0957 відсутні.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення слідчого, який підтримав клопотання, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч. 1, 2 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установленихчастиною третьоюцієї статті. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

Відповідно доч.1ст.234КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

За умовами ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа.

Порушень вимогст. 234 КПК України,Глави 20 КПК України- слідчі (розшукові) дії, таГлави 2 КПК України- засади кримінального провадження, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.

Крім того, заслухавши слідчого таоцінивши всукупності доводиклопотання здолученими донього документами,слідчий суддявважає,що наданий часслідчим доведенонаявність достатніхпідстав вважати,що:1)було вчиненокримінальне правопорушення; 2)відшукувані речіі документимають значеннядля досудовогорозслідування; 3)відомості,які містятьсяу відшукуванихречах ідокументах,можуть бутидоказами підчас судовогорозгляду; 4)відшукувані речі,документи абоособи знаходятьсяу зазначеномув клопотанніжитлі чиіншому володінніособи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Як вбачається з матеріалів клопотання та встановлено слідчим суддею, що головним слідчим управлінням СБ України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22020000000000059 від 25.03.2020 за ознаками вчинення злочину, передбаченого ст. 441 КК України.

Необхідність надання дозволу на проведення обшуку підтверджується постановою про призначення судової інженерно-екологічної експризи від 04.11.2020 р., клопотанням експерта про надання додаткових матеріалів від 18.11.2020 р., протоколом огляду від 26.08.2020 р., протоколами гідрохімічних вимірювань проб поверхневих вод , дослідження проб поверхневих вод на вміст пріоритетних забруднюючих речовин, протколом допиту свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 від 01.10.2020 р., приписом ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» (ЄДРПОУ 41085075) про усунення порушень від 29.07.2020 р., актом від 07.10.2020 р. за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика Україна» (ЄДРПОУ 41085075) від 07.10.2020 р., відповіддю Інституту гідробіології від 27.10.2020 р. щодо дослідження річки Хомора, протоколом результатів вимірювання №7/1 від 02.0.2019 р., протоколами дослідження води поверхневих водоймищ прибережних зон морів і стічних вод, виконання доручення слідчого щодо використання земельної ділянки 6823655400:01:001:0957, та іншими матеріалами, доданими до клопотання.

Відтак, слідчий суддя вважає, що доданими слідчим до клопотання документами, підтверджуються наявність підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення з обставин, внесених до ЄРДР, а відшукувані речі, про які вказано уклопотанні можутьзнаходитись наземельній ділянці6823655400:01:001:0957, та можуть бути доказами під час судового розгляду, що в своїй сукупності свідчить про наявність підстав для надання дозволу на проведення обшуку.

Слідчий суддя приймає до уваги позицію Європейського суду з прав людини, а саме у справі «Ратушна проти України» (2010 р.) ЄСПЛ зазначив, що для санкціонування проведення обшуку житла чи іншої власності суд має бути переконаний у наявності достатніх підстав вважати, що речі, які розшукуються, можуть бути знайдені там. Коли держави вважають за необхідне вдаватись до таких заходів, як обшук житлових приміщень, з метою отримання доказів факту вчинення правопорушень, суд буде оцінювати, чи були підстави для виправдання таких заходів, відповідними та чи було дотримано принцип пропорційності. Суд також буде вивчати наявність у національному законодавстві ефективних гарантій від зловживань та свавілля та перевіряти, як ці гарантії працюють в окремому випадку, який розглядається. Критерії, які слід брати до уваги в цьому контексті це спосіб та обставини, за яких було ухвалено постанову про проведення обшуку, інші докази, доступні на той час, а також зміст та обсяг постанови. При цьому особлива увага має приділятись гарантіям, застосованим з метою обмежити розумними рамками вплив цього заходу.

Слідчим суддею, у судовому засіданні, не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.

У зв`язку з зазначеним клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -

У Х В А Л И В:

клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковника юстиції ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 22020000000000059 від 25.03.2020 за ознаками вчинення злочину, передбаченого ст. 441 КК України, - задовольнити частково.

Надати дозвіл на проведення обшуку земельної ділянки, адмінбудівель, виробничих та інших приміщень / споруд за місцем здійснення діяльності ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна» (ЄДРПОУ 41085075) на земельній ділянці 6823655400:01:001:0957, з метою виявлення/вилучення/відібрання документів за 2015-2020 роки, а саме:

-наказів про призначення відповідальних осіб за дотриманням законодавства про охорону навколишнього природного середовища та поводження з відходами виробництва, накази про покладання на них відповідних обов`язків, їх посадових інструкцій та матеріалів особових справ;

-документальних матеріалів (видаткові/прибуткові накладні, товарно-транспортні накладні, акти прийому-передачі, обороно-сальдові відомості, балансові відомості, чорнові записи) про обсяги переробленої сировини та обсяги виробленої продукції;

-документальних матеріалів (технологічні карти, технологічний регламент, перелік спеціального технологічного оснащення, технологічні інструкції, розрахунки тривалості технологічних циклів, перелік контрольно-вимірювальної апаратури, трудові, матеріальні і вартісні норми і нормативи, перелік нестандартного обладнання) про обсяги застосованих хімічних речовин та матеріалів у виробничих процесах;

-документальних матеріалів (звіти про утворення, оброблення, та утилізацію небезпечних відходів 1-3 класу небезпеки, звіти про утворення використання та постачання вторинної сировини та відходів виробництва, журнали форми 1 ВТ, декларації про відходи, чорнові записи) про обсяги утворених відходів;

-документальних матеріалів (звіти форми 2 ТП (повітря), журнали, протоколи вимірювань якості повітря, чорнові записи) про обсяги утворених та викинутих в атмосферне повітря забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел викидів;

-документальних матеріалів (звіти форми 2 ТП (водгосп), реєстри, журнали обліку водопостачання, журнали обліку водовідведення, журнали обліку скидів, протоколи, акти вимірювань якості води, записи лічильників, чорнові записи) про обсяги утворених зворотних вод, обсяги прийнятих на очищення зворотних вод від інших водокористувачів, загальні обсяги зворотних вод, які надійшли на очистку на очисні споруди фабрики, загальні обсяги зворотних вод, які пройшли очистку на очисних спорудах, загальні обсяги скидів зворотних вод з очисних споруд;

-документальних матеріалів про введення в експлуатацію виробництва, окремого обладнання, про проведення реконструкції, зміну технологічної схеми виробництва;

-проб/зразків хімічних та/або інших речовин/матеріалів, які застосовуються у виробничих процесах;

-проб/зразків очищених / не очищених зворотних вод.

Дана ухвала підлягає виконанню у строк, що не перевищує один місяць з дня її постановлення, тобто до 16січня 2021року та надає право на проникнення до приміщення лише один раз.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

Дата ухвалення рішення17.12.2020
Оприлюднено14.02.2023
Номер документу93762434
СудочинствоКримінальне
Сутьнадання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 22020000000000059 від 25.03.2020 за ознаками вчинення злочину, передбаченого ст. 441 КК України

Судовий реєстр по справі —761/40961/20

Ухвала від 17.12.2020

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Осаулов А. А.

Ухвала від 17.12.2020

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Осаулов А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні